tommmy89

Veľa o komunistickom režime síce neviem, ale vždy ma zaujímala história a aj zaujíma. Výrazne jú stvárnili mladý chlapci a celkovo všetci herci v tomto filme. Hmm, takto to presne bolo, čo som počul rozprávanie starších ľudí, ba aj horšie, ako zatvárali ľudí, ale to už do tohto filmu nepatrí. :-) Film O. Trojane nasadil zas vyššie laťku na rebríčku česko-slovenských filmoch. No proste krása : kostými, námet, scenár, tá podobnosť voči naozajstnému komunistickému režimu a veľa iného. Vo veľa veciach som videl seba, no nevedel som si predstaviť pribrať si tú rolu na krk. Som spokojný, že žijem v tejto dobe :-) Za 5* Film by som si kľudne pozrel aj viackrát, pretože ma bavil, nenudil som sa priňom, spĺňal všetky moje očakávania a človek sa rád pozerá na to, čo mu ako som už hovoril, pripomína seba v detstve. (i keď my sme nepili ako chlapčiská O:) Dlho som si film nechával v rezerve, konečne som si ho pustil, neviem prečo, ale nemám takú slabosť pre tuzemskú tvorbu, asi preto, že ma skoro nikdy nezaujme a je ničim nevýrazná, skoro až zachádza do prachu čo je na poličkách. No, priznám sa, je málo filmov, čo ma od našej réžii bavilo, ale v poslednej dobe je to pekne našliapnuté, lebo ma začínajú celkom baviť :-) Ešte by som snáď doplnil pár scénok, čo ma bavili a zasmial som sa nanich : 1. scénka s bratom, ktorý prišiel z vojny 2. scénka s kamarátmi na WC, ako si chceli zariadiť modrú kartu :-) 3. scénka na policajnej stanici s chlapcami a kapitánom VB. P.S.: Naozaj, taká bola doba a to mi vôbec nebolo smiešne;.... komunizmus. Každý ma na to svoj názor, tak tu nebudem prezentovať svoj. Bolo ale dobré pozrieť sa na to z iného uhlu pohľadu. A ja zaň ďakujem ! :-) ()

jefff

Režijně dokonale zvládnuté. Opravdu výborně natočené a dost netypicky pro naší zemičku. Povedený retropříběh, který nenechá člověka chladným. Líbila se reálnost celé historické fresky, bez nucené grotesknosti, která by filmu v tomto případě spíš uškodila. Potěšilo mě i herecké obsazení, které osvěžilo jinak stereotyp našich filmů. Myšička a Lišková byli dokonalí, ()

Vercinix

Při sledování jsem nejdřív dostal pocit, že je všechno na hovno a pak chuť jít se děsně ožrat na nějaký pořádný punkový koncert a potom se vychcat na budovu bývalého okresního výboru a řvát do ticha noci po náměstí: "Vy svivněěě"!!! Čím to asi tak bude? ()

P1tr

Ondřej Trojan se s ničím nemazal a přináší věrohodný obraz totalitní doby se vším, co k tomu patří. Dostane se na kvalitní humorné scény, které velmi umně doplňují scény zobrazující temnou stranu minulého režimu bez okolků až u nich mrazí, neboť si k sympatickým postavám vypěstujete vřelý vztah a tak všechny křivdy prožíváte s nimi. Občanskému průkazu jsem se dlouho vyhýbal, neboť jsem čekal další "Hřebejkovinu" z daného období ale musím říci, že jsem nemohl býti dále od pravdy, neboť tento snímek je jedinečný, má svojí vlastní tvář a dokáže velmi vtáhnout do dění a obzvláště musím ocenit jeho nekompromisnost, která je v našich filmových vodách příjemným osvěžením. ()

FIBO

Jako ne příliš častý divák českých filmů zůstávám příjemně překvapen. Projekt má v podsatě jednoduchou synopsi a líbí se mi, že Trojan ji dokáže hodně věrně zpracovat a tvůrčně zpracovat do takové míry, že filmu "věříte", což se málokdy stává (například oproti Hřebejkovo Pelíškům, které nejsou špatné, ale prostě jim nevěřím). Co je trochu vadou na filmu, nebo spíše takovým charakteristickým prvkem, je nelineárnost děje. Chybí tu klasický scénaristický střed, zápletka - vyvrcholení, i když ve výsledku to není na škodu. Atypickým prvkem, který však působí zajímavě a ještě lépe tvoří výsledný dojem, je to, že film byl točen nezvykle dlouhou dobu a lze poměrně jasně sledovat vývoj hlavních postav (od krátkých vlasů k dlouhým, od pátnáctin k sedmnáctinám a dále). Scénář je dobře zpracován a očividně čerpá z bohaté předlohy, scénografie na vkus českého filmu zaslouží jedničku, (ne)herecké výkony neherců se hodnotit ani nedají, prostě jim věříte. Rekvizity, scéna,.. je až zarážející, s jakou podrobností k detailům (opět z perspektivy typicky českého filmu) se tvůrci vyřádili. V neposlední řadě, v některých pasážích mě zaujala kamera a střihová skladba a to zejména v dramatičtějších scénách (resp. obrazech). Ve finále, film má své chyby, ale toto do značné míry kompenzuje jeho kvalita. Myslím, že poctivých 75 procent si čestně zaslouží. Jsem rád, že i u české kinematografie se dá vidět profesionalita a kus dobře odvedené práce. Klobouk dolů. Btw: promo grafika je děs a člověka spíš odradí než upoutá. ()

Heraldika

To je přesně ten film, na který se kdykoliv znovu ráda podívám. A to je co říct, obzvlášť u českého filmu nultých let..Vřele doporučuji. ()

Ferinka

Občanský průkaz je nejlepší český film, který jsem za posledních x let viděla. Do kladného hodnocení zahrnuji i to, že jsem četla knížku a zpracování Trojana od ní nijak drasticky nevybočuje. Kvituji herecké obsazení, zvláště Popelku bych na místě "sežrala", protože byl kouzelný :D Vřele doporučuji ()

Rousse

Škoda, že teď už v OP nemůžeme natrhnout nějakou tu stránku - to já bych ji klidně hned natrhla. Na protest proti všem těm šmelinářům, pouťovým řečníkům a šmejdům v čele našeho státu! Snažím se, aby mé hodnocení nebylo pod vlivem silné podonosti postavy K.L-Bokové s mojí maličkostí (jak já jsem jí rozumněla:-). Myslím si, že OP zachytil naprosto skvěle dobu, kdy se desky Floydů musely poslouchat téměř tajně, koncerty Plastiků byly po zásluze odměňovány a vůbec dobu, kdy člověk prakticky nevystoupil z fronty. Hlavní hrdinové mě fakt dostali a i když jsou to jména neznámá, tenhle jejich společný průkaz totožnosti se mi opravdu moc líbil. ()

slovan1

Trojan natočil skvělý film. I přes svou délku se zde pořád něco děje, děj rozhodně nenudí a alespoň já se od toho nemohl odtrhnout a bavil jsem se tímto filmem. Herci jsou skvěli. Jak čtveřice mladíku tak i ostatni starší a známi herci. Každý zde perfektně zapadá a doplňuje tuhle mozaiku. Hudební doprovod byl hodně fajn. Hlášky a vtipné situace hodně povedené. Určitě to není film o veselé době ale myslím, že v rámci mezí je vtipně podán. Ikdyž nejde o kasickou komedii jak se přesvědčujeme jak v závěrů, tak i při velmi silné scéně v podchodu... Bylo to vtipné i emotivní. Měl jsem zde pocit jako u jiných kvalitních filmů což značí jen to, že jdu do pěti hvězd. ()

Soweek

Za kabátem tragikomedie se ve skutečnosti schovává poměrně seriózní drama cílené krutě proti systému. Těší mě, že český film se doufám pomalinku dostává ze sraček, ve kterých se poslední roky topil. ()

Maynard.

Váhám, váhám mezi 4 a 5 *. No, prozatím dávám 4*, ale věřím, že se to časem vyšplhá na plnej počet. Film je to jářku skvělý, vtipný, leč bohužel občas se tváří tak nějak nevyváženě...Vtipných momentů, u kterých sem se upřímně a od srdce zasmál je tu spousta. Je zde právě i poměrně dost smutných chvilek, které mi trošku kazí dojem z celého filmu. Ondřej Trojan naprosto perfektně a jakoby obyčejně ukazuje 80.tá léta a s nimi i osudy nejenom mlaďáků, ale jejich rodičů. Sám sem toto období "temna" zažil jen 6 let, takže si jen díky vyprávění a podobným filmům (kterých je bohužel málo) můžu představit jaký to muselo bejt dospívat za dob bolševika. Rebelský postoj všech čtyř kámošů se mi ale tůze moc zamlouval a úplně se vidím v tom vlaku směr Plastic People. Obdiv si též zaslouží všechny srdeční rozhovory otce (Martin Myšička) a jeho syna o "vzdoru". Podobný film sem ještě neviděl, je zde opravdu mistrně zachycena atmosféra a různý způsob života. Patrné z filmu je i to, že Ondřej Trojan nemá rád komouše, za což si zaslouží můj neskonalý obdiv! Fuck KSČM!!! /2.skouknutí/ Dopadlo přesně podle mých představ, čili to zdvihám na plnej počet, páč si Občanský průkaz získal mé plné sympatie. Vidím to tak, že z něj za chvíli bude stejnej oblíbeňák jako Samotáři. 2 věci, o který se musím podělit... 1.Perfektní song Dobré ráno blues, který zazní ve filmu hraje dvojice Bena and Ptaszek a všechny jejich songy sou stejně tak bluesovy jako tento. 2. Hospodskej, kterej obsluhuje v tom pajzlíku je komik Lukáš Pavlásek alias "von je v tašce" :o). www.youtube.com/watch?v=5U2is_PZHeM&feature=related ()

Cejny

S tím, co jsem viděl, jsem spokojen. Čekal jsem vyloženě nějakou další průměrnou českou komedii, ale dostalo se mi povedeného filmu, spíš více dramatu s kapkou humoru. Občanský průkaz musí být pro lidi, kteří v té době dospívali a museli určitě mít stejné názory a problémy, určitě jakýmsi zadostiučeněním a poctou jejich generaci, která zažila tuhle sovětskou buzeraci. Já jen můžu být rád, že jako dítě "sametové revoluce" jsem tuto dobu nesvobody nezažil a nic podobného snad nezažiju. A teď už k samotnému filmu a hercům. Hlavní chlapecká čtveřice v podání neznámých herců byla celkem dobře sehraná. Nejvíc se mi ale líbila učitelka Lenka (Kristýna Boková-Lišková), jejíž postava to hodně schytala - na té poradě mně jí bylo hodně líto - ale nakonec dopadla, jak nejlépe mohla. Podobně zajímá byla i postava Martina Myšičky (Petrův otec). Hudební doprovod taky potěší, takže 5 hvězdiček a 90 %. ()

mikulíšek

Z filmu jsem měl neodbytně mrazivý pocit. Byl jsem nakažen zoufalou frustrací té doby tak, jak jí asi prožívala tehdejší mladá generace (nebo alespoň její část), kde všechny radosti a vítěztví jsou hořkosladká a ideální východisko neexistuje. Byla cítit všeobecná buzerace i nutnost se proti ní nějakým způsobem vyhradit (a spojit se proti ní), a to jak na základě rozumu, zoufalství, nebo jen mladického vzdoru. Jako vylíčení dobových reálií (se kterými naštěstí nemám zkušenost) mi film přijde velmi silný, a proto se mu dá odpustit značná epizodnost. Možná že ucelený příběh by stratil kouzlo oné všudypřítomnosti. Je vidět, že filmaři si dali s výpravou práci, ale že rozpočet umožnil spíš chytré naaranžování, než nelimitovanou exkurzi o 40 let nazpět v čase. Bohužel zvuk je dost hrozný a mnohdy není rozumět, alespoň muzika ve filmu obsažená je fajn. ()

made1

Myslím, že tento film rozdělí lidi na ty, co to prostě nepamatují a nedovedou pochopit, na ty co se pamatují a tak se jen ušklíbnou, že tohle je velká poezie, a na ty, jako jsem já. Děti, který rudoši tak trochu štrejchli, takže vědí, ale úplně nezažili. I za to jsem ale vděčná, protože být mladší, težko uvěřím. ()

MaMitti

Mrazivá komedie, řekla bych – podtitulek, který jsem si četla před nedávnem ke komedii Zemský ráj to napohled a kde mi toto označení nesedělo, tady bych se ho nebála použít. Vnímám tenhle snímek velmi pozitivně především díky perfektně vystřižené atmosféře party pubertálních kluků z města oné doby. Všichni si mě získali svou nepřirozenou přirozeností, ne snad hereckými výkony, to úplně ne , spíš opravdu tím, jak byli sví se vším, co bych jim vytkla i s tím, co na nich bylo k sežrání. U dospělých mě herecký výkon mile překvapil u Anny Geislerové – její postava maminky byla dokonalá, zahrála ji s opravdovým citem, lidsky – viděla jsem v ní spousty takových (konkrétních) žen té doby…po Želarech její druhá filmová role, kde mám pocit, že opravdu hraje. Je pravdou, že lze říct, že takových komedií už tady bylo (a samozřejmě se u leckoho film nevyhne srovnání s celospolečensky vehementně přijatými Pelíšky). Je pravdou, že film je pouze částí výpovědi o tehdejší době, ne nějakým komplexnějším pohledem. Je pravdou, že je zřejmě „přejarchovskováno“. Přesto – film se mi líbil. ()

sedm.1

Předem se všem čtoucím můj komentář omlouvám za častý,ale nevyhnutelný výskyt slova kurva ve všech možných tvarech.Už dlouho si nepamatuji,že bych dal českému filmu plné hodnocení,ale Občanský průkaz si to zkrátka zaslouží.Opravdu mě oslovil a to jak svým opravdu zábavným humorem,tak především svou nekompromisností ukázat,o jak zkurvenou dobu se jednalo.Ten film je skutečně především komedií,ale zároveň filmem,který je ostřejší než žiletka.Celý film neměl nějakou celistvou dějovou osu,spíš se jednalo o směs epizodek z dospívání mladé,rebelující mládeže a jejich příbuzných,rodičů,sourozenců apod..A bez okolků jsou zde jasně popsány až neuvěřitelné činy zkurvených komoušů,estébáku a všech dalších zkurvenců,kteří náhrávali tomu zkurvenýmu režimu a systému.Ve školách by se tento film měl pouštět povinně,aby mladí viděli,čeho všeho byli ty svině schopný,co se dělo a co bylo na každodením pořádku.Při sledování Občanského průkazu se u mě naprosto pravidelně střídáli záchvaty smíchu s mrazením v zádech a oboje fungovalo na 100%.Na téma zkurvených komunistů bylo po revoluci zkrátka natočeno už spousta snímků,ale Občanský průkaz se pro mě stal tím nejúpřímnějším,nejpravdivějším,nejlidštějším a zároveň nejostřejším z nich.A závěrem nesmím opomenout ani skvělé obsazení.Na všechny čtyři kluky v hlavních rolích jsem si sice musel chvíli zvykat,ale nakonec mi všichni hodně sedli,ovšem takový Myšička a Kopta,ti jsou doslova fantastičtí a já si je nehorázně užíval.Já zkrátka Občanský průkaz musím doporučit každému diváku bez rozdílu věku.Mladí se poučí,tehdejší mladí,kterým ten zkurvenej režim zničil život,a že jich nebylo málo,ti nejspíš uroní slzu smutku a zkurveným komoušům ho doporučuji především,aby se hned po jeho shlédnutí šli oběsit do lesa!Občanský průkaz je totiž kurevsky pravdivý film!!! ()

ZkuKol

Trojan v Čechách produkuje první ligu a dle toho jeho filmy vypadají. 100% řemeslná zručnost, zbytečně se nešetří, dočkáme se i vizuální dynamiky a herci chodí za ním ne naopak. Přiznám se, že mi příliš neseděli mladí hrdinové, ale postavy nejsou zrovna jednoduché. Navíc film je tradiční česká mozaika/koláž s poněkud okoukanými twisty a naprosto nevýrazným koncem. Přitom atmosféra se diváka dotkne, herecká sestava dospělých jede na plný výkon a jednotlivé scény občas až mrazí. Proč tedy nehodnotit výše? 1) to je jen občas, 2) není dějová linka jasná a tudíž spád děj příliš nemá 3) dost přepálená stopáž a až staromilsky podrobné a doslovné vyprávění. V tom našem rybníčku je to příjemný nadprůměr, ale jen co kouknem za strmý břeh, dojde nám, že na takto pojaté filmy byl čas před 20 lety... Byli 4 a od patnácti divoce dospívali, žel v socialistickém Československu... 60% ()

Zombik.

Drama s prvky komedie v podobě zdařilých básniček a protisocialistických výroků. Tento mnou nečekaný mix funguje nad očekávání dobře. Sympatické máničky s rebelskou povahou a správným hudebním vkusem ovšem neumí namíchat pořádný drink. ()