honx

Ach jo... dopadlo to jako Ženy v pokušení. Opěvovaný a ze všech stran doporučovaný "trhák", který absolutně neplní očekávání. Ale tentokrát mě na rozdíl od Žvp nezklamal jen chabý scénář a spousta hluchých míst, ale taky(až na pár výjimek) otřesné herecké výkony. Ano občas to bylo dost vtipné, ale to mi ke dvěma hodinám nudy nestačí. Škoda, potenciál silný. ()

Honzíno

Nespornou a výraznou výhodou tohoto filmu je, že oproti většině českých hořkých komedií neselhává v dramatických momentech. Ba naopak jeho vyhrocené a vážné úseky posouvají děj dál a dávají mu mnohdy nový rozměr, načež humorné výjevy působí zcela nenuceně. Ano, jedná se schématem a námětem o nic nového nepřinášející, další sladkokyselou komedii 'ze života' z propíraného minulého režimu. Jenže proti této skutečnosti bojuje Občanský průkaz svou formou, množstvím dějových kudrlinek, širokým pojetím propletence příběhu, kde jedna rodina má jen o málo větší roli a HLAVNĚ skvělými herci. Ústřední nehercké kvarteto působí vcelku věrohodně, čemuž napomáhají herecké výkony profesionálů, které hlavní čtveřici 'obalují'. Perfektní Geislerová (že by pátý Český lev?), přirozená K. B.-L., netradiční Macháček atd. Trojan nechává snímek plynout a doplňuje ho o příjemnou atmosféru, zvláštní poetiku a nádech nějaké neidentifikovatelné esence, která i ty největší žvanily v kině umlčí hned po pár minutách. A jako bonus poskytuje OP několik hlášek, které čiší potenciálem do budoucna zlidovět. 80-90%. Musim to dat na 5 ()

Sfinkter

O něco horší komedie než Pelíšky, stejně tak o něco horší drama. Ve filmu se stále něco děje, situace jsou přitažlivé a dobová atmosféra je nakreslena příjemně, i přesto Trojan pokulhává tam, kde Hřebejk sprintuje. Ve spoustě momentů jakoby nedokázal přenést tíhu situace až na diváka. Občas k tomu bohužel přispívají i nedokonalé výkony herců a digitální kamera toto klopýtání nezachrání. Celkově však hodnotím kladně, Občanský průkaz je doporučitelný film s poměrně sympatickou ústřední čtveřicí v parádních kulisách směšného režimu. PS: Kino Lucerna v Brně už dostává nádech hodně retro biografu, ještě když se na 10 minut přidá posunutý obraz o polovinu, promítač asi usnul a opřel se o aparát :) Jinak děkujeme za plakáty! ()

Kamkon

Aňa Geislerová poprvé jako zprvu nevýrazně usedlá mamka, Martin Myšička jako dobromyslný táta pro sebe a první výraznější (a hned skvělá) role Kristýny Lišky-Bokové (její výraz a výslovnost nemá chybu.) Příjemné nenucené tempo, střídmý a skoro neznatelný střih, a hlavně výborné ztvárnění postav mladých kluku i dětí (mladší bratr hlavního hrdiny je fakt boží a plavovlasý romantik-básník taky) jsem skoro ani nevnímala delší než klasickou stopáž filmu. Scénář vyniká hlavně přesvědčivými dialogy (spolu s lehce znuděným komentářem) a tak vtipnými sekvencemi, že jedna slečna v kině neměla několikrát daleko ke spadnutí ze sedadla. Vyčítat by se dala jen možná menší vykreslenost charakterů čtveřice mladíků a trochu neurčitý a ustřihlý závěr s odkroucením vojny... Celkově ale velmi příjemné překvapení. A ty básničky-no, posuďte sami :-) ()

Qitek

Občanský průkaz mě velmi potěšil, překvapil, pobavil a rozčílil. Prostě vše, co od Českého filmu tak dlouho čekám. Začalo mi poslední dobou vadit, že Česká kinematografie posledních let,, se nezabývá ničím jiným, než tímto tématem a ještě obdobím druhé světové... Ale prostě tady vše odpouštím a s láskou vzpomínám na Báječná léta pod psa. Podobné téma, humor atd. Neskutečně kriticky v superlativech hodnocená Pouta posbírala České lvy. Chápu proč. A film je to bezesporu kvalitní. Ale musím říci, že tento film mám mnohem, mnohem raději. ()

ecceHOMMO

Svet mládeže v dobách socialistických aneb Buduj vlast - Posílíš mír!....Skvelý film s neopozeranými postavami a príjemným humorom. Spočiatku mi síce chýbala česko-slovenská hudba ( samozrejme chápem, že vtedajšia mládež ujíždela najmä na zahraničných skupinách), ale domácej tvorby som sa napokon dočal v druhej polovičke filmu, takže vlastne neni ani čo tomuto snímku vytknúť. Proste skvelý socialistický príbeh a to bez ohľadu na to, či ste túto dobu zažili, alebo nie. ****/***** ()

Jizni Tlapa

Otřepané normalizační téma, které mohlo překvapit jediným. Hereckými výkony "neherců", na které lákal diváky i sám O. Trojan. Právě toto "lákadlo" bylo však tím nejslabším místem, co OP nabízí. Herecké parodie všech zúčastněných na cokoliv, falešná gesta a rádoby revoltní (cool) postoj působil opravdu nedůvěryhodně a místy až trapně. Jedno veliké zklamání a částečně plusové 40%-ní body jsou adekvátní známkou za některé aktéry vedlejších rolí (překvapivě V. Kopta, J. Dulava) a místý zajímavý hudební doprovod. ()

Mrkvič

Ondřej Trojan prostě není dobrý režisér. Občanský průkaz na mě působil jen krutostí zobrazené doby. Na komedii strašně málo vtipu a dramatická stránka se rozpadla do příliš mnoha příběhů. Začátek navíc působil úplně jinak než zbytek filmu. Taclík, Macháček, Dulava nebo Kopta. Tolik skvělých postav, na jejichž výstupy jsem se začal těšit, jenže až na pár vyjímek se nic moc nekonalo. Nevidět tátu v chování rebelujících postav, tak bych se asi celkem nudil. Po deseti letech jednu hvězdičku přidávám. Možná to bylo díky filmu Šarlatán, který běžel na čt před Průkazem, ale ta marnost doby je podaná hodně slušně. Navíc je divácky mnohem známější Martin Myšička, který je zde skvělý. Mládežníci pořád nic a pořád mi vadila ta nedotaženost  a nevyužitost některých postav, ale jinak bylo i na druhé sledování vyprávění plynulé a celkové vyznění také příjemné. ()

Sonnik

Pelíšky jsou někde jinde, ale tenhle o deset let mladší brácha v tom taky umí chodit. Občanský průkaz v člověku vyvolá jak usměv na tváři, tak znechucení tehdejší dobou. Sice v menší míře než Pelíšky, ale pořád se to počítá. Je to celé o hloupých soudruzích, revoltě a snech. Trojanovi se to prostě povedlo všechno krásně seskládat. Herci výborní v čele s okouzlujícím seknutým Martinem Myšičkou. "Polib nám prdel, Daníku!" ()

DivX

Film se hodně povedl i když jsem si myslel, že to bude jen další Bčko, proto jsem shlédnutí tohoto díla dlouho odkládal. Když jsem se nakonec odhodlal a dokoukal se, chtěl jsem se vyfackovat, že jsem se tak stranil tomuto mistrovskému kousku! Ondřej Trojan se zase ukázal jako jeden z našich nejlepších režisérů a tvůrců filmů. Ve filmu se dozvíte jak "těžký" byl život v sedmdesátých letech. Jednou se zasmějete, podruhé zůstanete zaraženi civět. 90% ()

Helmutek

Já mám tyhlety český hořkosladký komedie z komunistický éry docela rád a ani mi tolik nevadí, že už jich je mraky a točej se furt dál a dál. Jenže to, co zafungovalo v Pelíškách, se už pravděpodobně nikde jinde nenapodobí. V Občanskym průkazu vsadil Trojan aspoň z půlky na neherce a podle mě vybíral z drtivý většiny tragicky. Z tý hlavní čtveřice kluků mi nejvíc seděl Vlček, a to dost možná proto, že skoro nemluvil. Hlavní postava, samotnej vypravěč (Kovář), je prostě průser, ať se na mě nikdo nezlobí; neumí hrát, neumí ani mluvit - některý scény na mě působily trochu jak představení ze školní besídky. Škoda. Kromě tohodle je ten film totiž vlastně hrozně fajn zálěžitost... Třeba celá linie děje kolem Petrových rodičů (hlavně Martin Myšička) je prostě skvělá - jak scénáristicky, tak herecky. Zase trošku z jinýho pohledu se tu vykresluje zničující dopad totalitní společnosti na obyčejnýho člověka, obyčejnou rodinu - a připomínat si tohle je vhodný vždycky. Po hudební stránce (výběr užitejch písniček by Ostrouchov) je to taky parádní. Jen mě mrzí, že se z toho nevytřískalo víc - ten film na to totiž měl. WTF moments: To bych nevěřil, že ještě v 21. století se budou točit scény "jakože v autě" ve skutečnosti ve studiu, a to ještě s podobnou věrohodností jako třeba u Bondovek z 60. let. Aspoň to zatáčení si mohli pohlídat. Nejzásadnějším WTF pro mě ale zůstává ten výběr herce hlavní postavy. ()

Lachtaan

Komunismus jsem samozřejmě (naštěstí) nezažil a jako politickou ideologii jej uznávám jen v ryze výjimečných případech. Proto musím být doopravdy opatrný při výběru filmů či seriálů, kteří se jej snaží satiricky zesměšnit. V případě pohodového retroseriálu Vyprávěj nebo vánoční nepřeberné klasiky jménem Pelíšky se to vyvedlo na výbornou, komediální drama, jež zobrazuje konkrétní skupinu dospívajících odpůrců systému, ve kterém žijí, na mě již tolik nezapůsobilo. Věřím ale v to, že kdybych ono období zažil, byl bychl ještě skeptičtější. ()

anli

Dalsi Sabachuv namet,dalsi Jarchovskeho scenar a rezie se tentokrat ujima Ondrej Trojan a vskutku vzlnika mistrovske dilo a nejlepsi film o sedmdesatych letech vedle"Pupenda",tentokrat vice o skolou povinnych.A to kompexne-o dobe,o lidech,o dustojnosti,o vzpoure,o systemu-proste o vsem.Film vypovida presne a mrazive,ale stale je plny Sabachovskemu humoru,za ktery jsme my divaci tak vdecni.Skvely scenar a perfektni rezie jsou dalsi klady filmu a obsazeni hlavni ctverice neznamymi tvaremi a nehercemi je dalsi obrovske plus filmu.Hlavnim hrdinum proste divak veri vse,co delaji a proc to delaji.Ostatni hecri,vcetne dospelich jsou take skveli a vyborne doplnuji atmosferu te doby.Cely film stoji pevne na nohou a je to kus poctive filmariny,ktera vypravi pribah pro divaka a ten je nadsen.Takze,kdo nechce vyckat prichodu prislusnika,upaluje do kina a ja davam jasne obcanskych 100%. ()

VittaBella

Konečně jsem narazila na nějakou novodobou vydařenou českou komedii, která si mě dokonce získala inteligentním humorem. Příběh je zasazen do skvělé doby, na níž se díváme z pohledu puberťáků. Konečně něco netradičního. První dvě třetiny filmu jsou výborné, mají vtip i spád. Škoda zbytku filmu, díky němuž ho musím ohodnotit jen čtyřmi hvězdičkami. ()

Cushing

Lituju rozčarované mladé diváky, kteří šli na ha ha ha komedii z dob mládí jejich trapných otců a hysterických matek, a dostali porci socialistického naturalismu, jež jim pak lezla z uší a nebude se hned tak opakovat (doufejme). Sice mám dojem, že film bude (nebo by mohl) ještě lépe fungovat jako tv miniseries, nicméně pro mě zůstává Filmem roku 2010 (zdaleka jsem neviděl všechny, takže brát s rezervou). Říct, že je to "dokonalý retro", by sice nebylo od věci, ale uráželo by to tvůrce tohoto upřímně brutálního, téměř dokonale vystihujícího filmového vyprávění o strašných sedmdesátých letech, a jistě, sranda tehdy byla taky. Že bude dílko dobře stárnout, o tom žádná. ()

LadyDevil

Občanský průkaz mě opravdu mile překvapil - i přes dlouhou stopáž mě bavil celou dobu a hlavně se tu podle mě povedlo vyvážit negativa a pozitiva komunistických let. Je pravda, že jsem tu dobu nezažila, soudě ale podle vyprávění od různých lidí si to představuju přesně tak, jak je to natočeno. Žádná naivní podívaná o jistotách, ani totální kritika nesvobody. Kluci zahráli dospívání pěkně - vzepření proti systému, boj s rodinou a školou.. Uvízla mi v hlavě i mladá učitelka, která pro svoje progresivní myšlení nemohla dostat svůj prostor a bohužel jsem si musela přiznat, že se tomu tak někde děje i dneska - kdo se liší a nejde s většinou, dostane zabrat. Hodně jsem si zavzpomínala na dětství, dost věcí se ještě v post-komunistický době zachovalo... Líbilo se mi vyznění filmu, že život není procházka růžovou zahradou, sny ale zůstávají.. přesně s takovým dojmem jsem vycházela z kina.. :-) ()