m.a.s.

Občanský průkaz je film pro nás mladý ukázkou, jak žili naši rodiče v době komunismu. Doporučoval bych jít se podívat na tento film, něco je velmi humorné, ale i pro lidí kteří žili v té době, je film hodně emotivní. Dobře je vidět, jak se lidé chovali v této době, byli hodně závistiví, falešní, nechtěli nikomu dopřát radost a zábavu. Teenagry by měli tento film vidět, protože je to dobrá ukázka této doby. ()

Bumerang odpad!

Otřesné herecké "výkony", příběh o ničem, režie děsná. Obrovské zklamání. Asi poprvé se mi stalo, že jsem chtěl z kina odejít v půlce filmu. ()

quasar

Srovnávat se nemá, ale já to udělám. Pelíšky x Občanka. Pelíšky mají ten správný spád, žádný obraz tam není zbytečný, jsou plné komických situací podtržených hereckými osobnostmi (Polívka, Donutil, Kodet...). Vtáhnou vás do děje a nepustí. Občanka je syrovější a v mnohém pravdivější, ale dlouhá stopáž a pár hlušších míst dají člověku znát, že sedadlo v kině není nejměkčí. Herní projev puberťáků působí opravdověji a přirozeněji než v Pelíšcích. Situační komiky v OP není moc, když odečtete básničky, tak se člověk zasměje jen párkrát, ale to neberu jako mínus. Moc se mi líbila krásná a charakterní pančelka v podání Lišky Kristýny. Takovou jsem si vždycky přál! Tedy jako učitelku... Hudba sedmdesátek podkreslující film je mi taky bližší než ta z Pelíšků. Ale přesto u mě vítězí Pelíšky, to už je klasika. Občance dávám 85%. ()

Nupaky

Nepřijde mi to jako typické drama, ale určitě mi to přijde jako povedený film! Klukům role sedí, dokázali se s tím moc dobře poprat a ta jejich neohrabanost a herecká nedokonalost tam prostě sedí. Krásná hudba! Těžká doba! Chvílemi až moc oddechový film na to, jakou dobu zachycuje a to mě možná na tom dokázalo upoutat ! ()

IZFNP

Myslím, že k tomuto filmu stačí napísať komentár- či skôr povzdych- jedného pána, ktorý vychádzal z kina predo mnou: "Ale aj tak to boli krásne časy..." ()

yatan

Trosicku okazala snaha o kazducky detaj,kulisu a nadpis, ktory by divaka vratil do 70tych rokov bola tak evidentna, az cloveka napadlo preco ta snaha nebola radsej upriamena na detajlnejsie rozpracovanie postav a rodin chlapcov. Okrem par zasadnych scenaristickych errorov,alebo prosto nedotiahnutych motivov, bol film vyborny. Trosku dlhy. Ja osobne milujem ceske know-how na odlahcovanie tazkych zanrov no u Obcianskeho Preukazu je to inak. Par vtipnych vsuviek totiz nestaci, aby divak film prestal vnimat ako tazku dramu. Ci to bol zamer tazko povedat, no Pelisky to zdaleka nie su. 8/10 ()

benny159

Tínedžeri za socializmu. Podarená komédia/drama, kde sa tieto dva žánre pekne a nerušivo prelínajú a miešajú. Česká kinematografia ešte stále vie točiť filmy. Smekám !!! ()

Blazis34

Občanský průkaz byl pro mě příjemným překvapením. Po dlouhé době nějaký neotřelý český zábavný film. Musím se přiznat, že v době komunismu jsem nežil a tudíž do tuzexu nechodil, ani nečekal frontu na maso či banány. Zpětně musím říct, že toho nelituji. Ale pokud bych se pokusil vžít do této doby, tak mi tento film přišel hodně příkladný. Vycestovat mimo republiku bylo vzácnost a modrou knížku chtěla většina mládeže, aby se vyhnula vojně. To vše tady bylo zdůrazněno a popsáno do detailu a vše skvěle uvěřitelně. Myslím si, že tento film je spíše pro starší lidi, kteří tuto dobu zažili a vědí o co vlastně jde. Z toho plyne i jinej názor 40-letého chlapa či 10-letého kluka. Ale pro mě byl Občanský průkaz skvělou podívanou a i když to mělo přes dvě hodiny, nenudil jsem se. Vyzdvihl bych hlavní představitele, hlavně mladé kluky, kteří se do rolí, kterou neprožili narámně vcítili a vžili. Za to první plus a druhá věc, která se mi hodně líbila, byl povedený příjemný soundtrach. Sice neznámé písně pro mě, ale za to velice příjemný poslech. Z toho všeho mi vyplývá, že to byl jeden z nejpovedenějších filmů poslední doby na české scéně a hodnotím velice kladně, 85% - tři hvězdy. ()

Kobain

Skvělej film, u kterýho jsem se ani chvíli nenudil. Pelíšky mají důstojného nástupce. Do hajzlu s komunismem! Dobře že se to zlo pořád připomíná, snad už se ty časy nevrátí. ()

mojkl

Vynikají film z doby tragikomické. Veselej, smutnej, vtipnej a hlavně velice poutavě zachycující jedno období úpadku celého národa. ()

Adrii

Film určitě doporučuji shlédnout každému v každém věku. Krásně zachycuje dobu, o které ani nemáme ponětí, jak se v ní žilo.. Díky filmu, jsem si uvědomila, jak některé přežitky socialismu "přežívají" i v dnešní době. Například vstávání žáků z lavic apod. Já ho zažila, ale dnes si na málo kterých školách děti soupají. Je zde taky krásně vidět, jak je těžké socialismus úplně odstranit.. Jak to trvá delší dobu a tato rázna změna neproběhla ze dne na den. Myslím, že můžeme být vděční, že žijeme v době jaké žijeme, ať je vláda státu jakákoliv.. ()

megajalec

Nemôžem povedať, že to bolo zlé, ale film má svoje muchy, ktoré zrážajú moje hodnotenie. Napríklad rozťahanosť. Už keď príde nejaký moment, ktorý sa zdá, že nakopne dej dopredu, príde brzda a film si ide opäť svojím tempom. Musím povedať, že bolo aj veľa zaujímavých momentov, ktoré doslova mrazili (situácia na colnici, mladý udavač), presne takýchto momentov tam malo byť čo najviac. Celkovo však lepšie 3 * ()

rogger

3x sláva českým filmárom! Opäť fantasticky príjemne, ľudsky podaná doba nám tak blízka i vzdialená. Človek má až pocit, že aj napriek všetkému, za čias komunistického diktátu to bola celkom prča.´Musím pochváliť aj skvelý výber nehercov v hlavných úlohách. Mám predtuchu, že sa zrodila NOVÁ kultovka. ()

strigon

Mnohým zřejmě stačí fakt, že se nadává na komunismus a sází filmu jednu hvězdu za druhou. Ale kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Nechci ten režim omlouvat, jen si tak říkám, kdyby vy jste věděli (chtěli vědět), co se děje dnes pod nálepkou demokracie... K filmu: ubohé výkony mladých "hrdinů", nevyužitý dějový potenciál, a neskutečná dvouhodinová nuda, kterou nezachrání pár básniček. Škoda. ()

p.i.t.b.u.l

Českých filmů si vážím. Jsem vděčný za každý nový, mám je rád, protože jsou něčím jiné, než ostatní. Filmy ze současnosti až na pár vyjímek moc neumíme. Za to filmy, z let dávno minulých, jsme natočili již spoustu. Ne vždy byly povedené, ale tento případ to není. Tento snímek má něco do sebe. Neumím to popsat, ale ač jsou zde místa, kdy jsem se opravdu nudil, byly zde také místa, kde jsem si to užíval. Ne, že bych té době fandil, ale některé momenty mně opravdu rozesmály, jiné zase neskutečně dojaly. Nemůžu říct, že by film byl dokonalý, má své slabiny, ale taky si vážím trochu jiného pohledu na dobu očima rebelující mládeže. Není to film pro každého. Mně se to líbilo, i když už jsme viděl mnohem povedenější. Dávám 65%. ()

dsaiko

Nakonec celkem milý film hrající na osvědčenou notu nostalgie šedesátých let a spojení Šabach / Jarchovský, Bohužel motiv i provedení je již několikrát obehraný (film by se mohl jmenovat například Pelíšky 3), hereckým výkonům jsem tentokrát moc nevěříl a i realističnost mnoha scén mi přišla diskutabilní. ()

Ricci

Bylo by to asi i na ***** kdyby... Celý film je po stránce autenticity zobrazovaných let naprosto dokonalý (až na pár ne zcela úplně přesně zakrytých cedulí ale to je detail) - i obaly potravin si troufnu tipnout na originál. Trapně vyznívá záběr kdy matka podává synovi svačinu do školy v obalu od mléka /polotučného, plnotuční bylo červené/, je to tam prodané opravdu hodně moc okatě "na sílu" :o) Scéna z podchodu je podle mého názoru přidaná jaksi navíc a i závěr resp. posledních 5 minut mi připadá že se nese v duchu "safra, už nejsou prachy, musíme to dotočit za den". ()

Pilířek

Film není bez chyb, ale je toho v něm nastřádáno toliko, ať už z člověčenství, pravdy anebo lásky, že se mu poprávu musí odpoustit, že to do sebe kompaktně nezapadá tak, jak by asi bylo zdrávo. Ale tohle Trojan věděl a stejně to tak natočil. Proč? Protože se může vybodnout na názory akademiků a do Občasnkého Průkazu vměstnal to, o čem se v žádných skriptech filmové teorie nedočtete. Fuck off PO UTA!!! ()

kitagawa

Občanský průkaz je jeden z nejlepších českých filmů. A co se týče normalizační tematiky, tak snad nejlepší. Má vtip i dramatiku, odsýpá to a hlavní postavy mě zajímají od začítku do konce a nejsou mi protivné. Nečekané a milé překvapení. ()