Inscenace byla natočena podle románu Eda McBaina. Pětiletá Anne Sachsová si v pokoji hrála s panenkou Treperendou, když z vedlejší místnosti zaslechla křik. Někdo ublížil její mamince. Aniž to dívenka tušila, stala se svědkyní vraždy. Detektiv Steve Carella (J. Abrhám) je pachateli na stopě, ale v klíčovém okamžiku spadne do pasti. Vyšetřování přebírají Mayer (M. Kopecký) a jeho vzdorovitý pomocník Bert Kling (S. Skopal). Oba musejí objasnit zmizení Carelly a zjistit, kdo a proč zabil Karin Sachsovou. Její bývalý manžel Denis, otec malé Anne (E. Cupák), přitom úzkostlivě tají problematickou minulost páru. (whenry)

otík

Tohle bylo na úrovni. Ze začátku to vypadalo na docela nudnou televizní inscenaci, ale průběh děje ukázal, že tohle mělo hlavu a patu, navíc to bylo natočeno s obrovskými profíky a úžasnými českými herci. Abrhám si tam vlastně ani tolik nezahrál, jeho parketu docela brzo přebírá Skopal, ale ani ten nezklame a rozhodně v tomto filmu obstojí. Napínavé až do konce s očekávaným, ale tolik chtěným koncem. Příjemná televizní záležitost. ()

octopuska

Tohle je další TV věcička na kterou se nezapomíná. Dneska si to zase opráším, jako holka jsem si myslela, že je to natočený v Americe, působilo to na mě děsně zápaďácky. A Šulcovou jsem měla nějakou dobu za pěknou mrchu, ta se jí teda moc povedla. Trpěla jsem s Abrhámem. Dudek se toho i v tak nepřijemné době nebál a zariskoval a vyšlo to skvěle. Parádní kriminálka s parádními herci a atmosférou a nemůžu nezmínit svého oblíbence Cupáčka, ten je úžasnej všude. ()

HonzaBez

"Treperendo neboj se, treperendo to nic není, neplač..." Malá holčička měla štěstí, že si během vraždy své maminky tak úpěnlivě hrála se svojí panenkou, že o ní pachatel vůbec nevěděl. Detektivové zas měli štěstí, že na pachatele oné vraždy přišli včas... Výborná detektivka klasického střihu s výborným obsazením ()

noriaki

Kdybych to viděl v osmdesátých letech - za předpokladu že bych z toho měl rozum, tak by mě asi ohromilo zasazení do USA a celkově výprava. Z odstupu ale tahle kriminálka funguje hlavně jako úsměvná ukázka naivní představy o zkažených kapitalistických zemích. Soudruzi z ČST dělali co bylo v jejich silách, ale i když si postavy mohutně přihýbaly z Coca-Coly a výprava si troufla na venkovní scénu, atmosféru americké kriminálky se jim nepodařilo vykřesat ani náznakem. Scénář nebyl úplně špatný, ovšem jalová režie ho sabotovala jak mohla. A co nezkazila ona, to dodělali herci. Abrhám a Šulcová byli vysloveně mizerní a hysterický Svatopluk Skopal se jejich úrovni zdatně blížil. Zdaleka nejvíc se mi nepřekvapivě líbil Miloš Kopecký, který se do role zoufale nehodil, ale odehrál ji tradičně na výbornou. Hvězdičku navíc dávám za silnou závěrečnou scénu. ()

Autogram

Na americkú kriminálku to bolo veľmi divné, a na českú zase príliš americké. Určitá dávka napätia sa našla, ale prospelo by o niečo menej osobných problémov, alebo boli tie problémy slabo späté s prípadom. Kráska Jana Šulcová ako brutálna trýzniteľka so striekačkou bol zásah úplne vedľa, pri tých scénach chýbalo už len to, aby jej Abrhám zašepkal do ucha S tebou mě baví svět. ()

core.2

Nečekaně povedený film. Dle mého názoru, dokonalé zpracování klasické detektivky, dobře obsazené herci, kteří uměli hrát. ()

Tejkina

Já myslím, že na tehdejší dobu je to natočeno skvěle. Moc dobrá kriminálka s vynikajícím odhalením. Takové filmy by měly být v televizi častěji. Doporučuji. ()

klúčik

Pán režisér J.Dudek si vždy potrpel na výborné obsadenie. Aj teraz nesklamal. Obsadenie bolo fantastické. Inscenácia bola výborná, dnes dosť úsmevná tým, ako sa snažili tvorcovia spraviť americké prostredie. No to je o inom.... Dávam 60%. ()

Kovaja

Tak sem jednou zase shlédl poklad:-))Klasická kriminálka podle románu z pera soudruha.V té době se kriminálky uměly točit a hlavně herecká esa je uměla zahrát!!!nNepamatuju si že bych někdy shlédl tak podrážděného a zdravě sebevědomého detektiva jako byl S.Skopal.Byl v nejlepších letech a na hubu by potřeboval zbrojní průkaz:-))Výčet výborných herců je famozní,líbil se mi i trošku přestárlý p.Kopecký a v pokročilém věku se nenechal zahanbit ani p.Nedbal.Cupák,Haničinec,Abrhám sou bez debat,ti zahráli svoji klasiku,prostě výkon který má koule ale to můžu říct o všech hercích v tomhle skvostu.Nejvíc mi v paměti zůstane především nervák Skopal,toho kluka prostě můžu a jiskra mu neubyla ani teď v roce 2013.Příkladem je seriál Vyprávěj:-))) ()

EKLEKTIK

Televizní adaptace detektivky Eda McBaina, která mírně zdlouhavou formou, opěvuje možnosti soudního lékařství, které v moderní kriminalistice hraje, čím dál tím větší roli. ()

F.W.Colqhoun

Panenka je zajímavá jako dokument potíží a omezení, s nimiž se východoevropští filmaři potýkali při realizaci západních námětů. Když se divák nasytí žertovným simulakrem amerických reálií prostřednictvím kulis na Kavčích horách, zbude nutnost uznat, že je detektivka napsaná a zahraná tak dobře, že jí její papundeklová výprava skoro sluší. Jako upomínka na vytříbenější sensitivitu potěší motivy, jež byly v osmdesátém roce šokující, ale které dnes vyloudí na tváři sadismem hýčkaného současného diváka přinejlepším pobavený úsměv (Abrhámova postava na heroinu). ()

ondrula

Hodně jsem se u toho zasmál, teprve po shlédnutí jsem si uvědomil, že to nebyla parodie. Přitom všechny reálie a herecké výkony jsou dost legrační, když se pokouší napodobovat US kriminálku. Nasraný Svatopluk Skopal na každýho křičí jak o život, Jana Šulcová deklamuje svoje texty jak v rádiu, u Josefa Abrháma jsem nikdy neměl iluze, že by uměl hrát (feťáka ztvárnil tak, že si na tvář přilepil hovno a blouznil nesmysly). Když někdo z policajtů ostražitě a akčně oblejzá místo činu s revolverem v ruce, vypadá to, že se s ním chystá šťourat se v nose. Film je tak dokurvený, že se na závěr ani nevyjeví pachatelova osoba. Opravdová parodie. ()

jasse

Panenka od Eda McBaina je jedna z prvních detektivek, které jsem od něho četla a tak mě docela zaujalo, jakými hereckými typy autoři téhle inscenace obsadí jednotlivé policajty 87. revíru. No Bert Kling byl na rozdíl od Skopala blonďák, a Mayer byl určitě mladší, než Kopecký, ale Abrhám mi do role sympatického Steva Carelly docela seděl...škoda, že ho fakt neuvázali k tomu radiátoru nahého, jako v knižní předloze... ()

Chřástal

Největší atrakcí televizní Panenky je snaha o simulaci Ameriky (jedna scéna se dokonce odehraje na ulici!) a tamních poldů v podání Abrháma, Zedníčka a plechovek od coca-coly. Pobaví koketující Naďa Konvalinková, naopak Josef Abrhám a Svatopluk Skopal nejsou jako drsní detektivové moc přesvědčiví a skoro to vypadá, že na někoho křičet jim bylo trapné. A jedna otázka na závěr: Že by neprovedli pitvu zavražděné, ze které by hned museli zjistit to, co slavně odhalí jinou cestou až po hodině filmu? Zřejmě americký šlendrián. To by se u nás nestalo. ()

Raziel_cz

Inscenace miluju a tahle je opravdu povedená. Americký noir made in ČSSR? Hell yeah! Jo, možná že herci mohli být zvoleni s větším citem (ačkoliv třeba Miloš Kopecký je takový suverén, že vám nakonec nemůže být víc buřt, že Meyer Meyer není čtyřicetiletý a plešatý), ale jinak je to rána do černého. Ono to ostatně ani jinak nejde, když věrně adaptujete jednu z nejlepších mcbainovek. I na finále měli tvůrci koule a funguje stejně emotivně jako v knize. Ne-li líp. ()

MickeyStuma

Detektivní thriller z prostředí Ameriky je v TV inscenaci hlavně co se týče výpravy vskutku k pousmání. Ani pokus o akční scény není nijak zvlášť dobře odvedený. Chování policistů se zbraní v ruce snad tvůrci nemysleli vážně. Podivné představy o policejním zásahu. Takhle to vypadá, že si na policii všichni jen hráli. I děti by to zvládli lépe. Scenáristický přepis děje není špatný, ale mnohé herecké výkony budiž varováním. Například Jana Šulcová jako psychopatka nijak nepřesvědčila. Jen odříkala text a to bylo všechno. Naopak takový Svatopluk Skopal se ve své roli dostatečně vyřádil. Pravda, měl výhodu, neboť jeho role byla charakteristicky zajímavější. Zbytek jakoby byl v pozadí a týká se to i Josefa Abrháma, který tu dohromady toho zase tolik také neměl, byť to tak nevypadá. Inu, jedná se obyčejnou televizní tvorbu na zaplnění vysílacího času a nic víc. ()