San Francisco, rok 1957. Báseň Allena Ginsberga Kvílení se stává předmětem soudního líčení pro údajnou obscénnost. Podle strážců veřejné morálky je „neamerická“, protože otevřeně zpodobňuje homosexualitu a užívání drog. Děj filmu se skládá z několika vzájemně propletených linií, v nichž se odráží nejen reakce americké společnosti na nejslavnější dílo beatnické generace, ale i bouřlivý Ginsbergův život a jeho snaha najít co nejautentičtější umělecké vyjádření bez ohledu na konformní morálku a touha uniknout halucinogenní realitě. (oficiálny text distribútora)

ecceHOMMO

Bohužiaľ formát a spracovanie básní vo filmovej podobe ma doháňali k šialenstvu. A ja som nebol schopný naň sústrediť sa. Kvílení ( nech sa snaží o čokoľvek ) nenašlo u mňa filmové pochopenie ( toto proste nie je film pre mňa). ()

Bobik9

Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Charles Bukowski jsou autory mého srdce a obdivuji vše, co vytvořili. Jsou to pro mě gédniové, proto jsem měl obrovská očekávání od tohoto snímku. Splnila se mi tak polovičatě. James Franco se do role Ginsberga vžil skvěle, tam problém určitě nebyl. Animované spracování Kvílení bylo také v pořádku, ale čekal jsem více film o životě Ginsberga. Více scén z jeho života a nejen jeho zpověď a jeho soudní řízení. ()

Elementál

Nakonec mírné zklamání. Ono je samozřejmě těžké zfilmovat báseň, protože se de facto jedná o spojení dvou protikladů. Zcela konkrétního filmového média a nekonkrétní poezie (na což autoři koneckonců upozorňují v soudním procesu, když porovnávají prózu a poezii). Krokem kupředu je použití animace, která se mě osobně líbila asi více, než většině komentujících uživatelů, nicméně představoval bych si jí spíše ručně kreslenou, chcete-li ponurou, šedivou - určitá "videohernost" z toho cítit byla. Soudní "fraškaproces" je podle mého největší problém filmu - je nám sice avizováno, že film se seskládá z originálních zápisů a výpovědí, ale nevěřím, že proces vypadal skutećně takhle. Od začátku se jednalo o konfilkt vypatlaného žalobce, který pokládal stále stejné otázky, jen mírně variované a na ně dostával obdobně stejné odpovědi. Ano, vulgárnost může být forma uměleckého vyjádření. Ne, poezie se nedá do důsledku vysvětlit._____ Známé figury beatnické generace se ve filmu sice mihnou, ale jsou vykresleny víceméně ploše (ano, o ně ve skutečnosti nešlo, ale přece jen...). Co (respektive kdo) mě potěšilo byl samotný Allen Ginsberg aka James Franco. Je zajímavé, jak každá velká postava historie si s sebou táhne svůj stín, který se nutně nemusí vůbec shodovat s realitou - krásně jsem si v "Kvílení" rozšířil povědomí o charakteru a vůbec celkovém osudu Ginsbergově a vnímám ho teď zase v jiném světle. Sečtu-li informativní hodnotu, báseň samu, z které mrazí v zádech (snímek je skutečně hlavně o Kvílení-básni a její formě, jejím obsahu) a ač povrchně vykreslený, stále zajímavý střet konformismu x nonkonformismu, vychází mi pořád krásný filmeček. Mohl ale být lepší - více bouřlivý, hlubší, nejednostranně pojatý... Nu, co naplat... ()

Vencisak

Artově příjemně vyvedený snímek, který diváka neurazí, ale nevím, jestli z něj může být odvařený. Cením si především toho, že mě Kvílení nestačilo nudit a ani všemožné skoky mezi recitací, animací, rozhovorem a soudním přelíčením mi nezpůsobily epileptický záchvat. Zápal Jamese Franca pro věc byl znát a jazzové kvílení v úvodních titulkách nemělo chybu, yeap! ()

Pavlínka9

Tvorbu Allena Ginsberga znám hodně podrobně, tudíž vím o čem tento film je :) :) Prolínání soudního procesu a zároveň autorského čtení Kvílení samo o sobě diváka vtáhne natolik do děje, že obrazové znázornění pouze podtrhuje Ginsbergovu genialitu a představivost, kterou mnoho lidí neoplývá. Treat Williams v miniroličce byl pro mě dobrým zpestřením v celém filmu a aspoň na pár vteřin mi "zastínil" vynikající výkon Jamese Franca. ()

venison

Tak tohle mi sedlo.. James Franco mě od "127 hodin" herecky velmi baví a tady opět zaválel.. Film nemá důraz na děj, spíš na recitaci provázanou obrazovou kakofonií, zároveň polopatické vysvětlení významu jeho veršů a v neposlední řadě i popis autora, proč zrovna napsal tato slova a co zamýšlel.. Ve spojení ze super muzikou fakt velká spokojenost, ale asi ne pro každého ;-) ()

koxin

Neberu to jako životopisný film Ginsberga. Beru to jako filmovou verzi básně prolínanou se základní osnovou Ginsbergova života a samozřejmě soudem za obscénnost Kvílení. Z tohoto úhlu pohledu mi to zcela vyhovovalo. ()

Narya89

Homosexuální James Franco, Ginsbergova poezie a animované doplnění jeho básní pro mě představovaly velmi příjemné překvapení. Jeho dynamické předčítání poezie v člověku něco zanechá, i když jí přesně nerozumí, ale má ten pocit...pocit, že ví co chtěl básník i když místy až lehce vulgárně a hodně symbolicky říct. A i když nemám ráda přehnanou obscénnost, v soudním sporu jsem mu definitivně fandila, protože pravda je, že jen básník ví, jaká slova má volit, aby vyjádřil, co vyjádřit chce. A na to by měl mít každý právo - komu se to nelíbí, číst to nemusí. ()

Kurikmoon

Hodne pomalý a pre mňa nudný. Ten kto je premýšľavo a biograficky ladený, možno hviezdu pridá. Ku koncu som si na štýl zvykol a dalo sa nad tým zamyslieť. Ale... ()

V.Silver

Těžko popsat tento film, stejně jako nějak zaškatulkovat samotné Ginsbergovo "Kvílení". Prokládání černobílého a barevného obrazu, stejně jako černobílé i barevné animace dodalo filmu jak punc 50. let, tak i euforičnost a extatičnost básníkova vidění světa. James Franco ztvárnil Ginsberga opravdu skvěle a jeho "kolísavé" předčítání mi ještě dlouho bude znít v uších. Mínusové body, kromě místy nudnějších pasáží ze soudní síně, nabralo "Kvílení" především za hudební doprovod, který mě v jednom momentu dokázal nadchnout a v druhém naprosto zhnusit - jenže zatímco "Kvílení" nadchne i zhnusí záměrně, u soundtracku jsem měl dojem, že je to spíš taková přehnaná snaha o dotvoření atmosféry, až to autor místy přepísk. I tak dávám 75% ()

klima777

Ginsberg naživo není to samé, co Ginsberg ve filmu. Počítala jsem s tím a dostala překvapivě dobrý počin. Nádavkem pak Allenovo pati a blues o smrti a dechu (3,5 hvězdy v barvách New Yorku, nekompromisní poesie, jakož i poněkud temnější duhy). ()

vyfuk

Soudní proces obhajoby Kvílení od mistra Ginsberga proběhlo zajímavě. Ne že by šlo o špatnou věc, jen jí musíte přijít na chuť. I s tím, že zde máme vlastně jeden velký maturitní rozbor básně Kvílení, kterou díky tomu více pochopíte a dozvíte se jednoduše víc. Nejde o tradiční film. Ale je taky možné, že to asi jen tak nikdy ani nečekal. ()

Vercinix

Velmi těžko lze něco takového hodnotit, zvláště když je snímek složen z několika velmi nesourodých rovin. Minimálně 1* je za animace k recitovaným pasážím, kdyby byl film složen pouze z nich, tak je na jasných 5*:) ()

iantomasik

animované pasáže dost nevkusné a k imaginativnosti básně hodně otrocké a redundantní konec ala největší americké klišé o svobodě slova (doprovozené jímavými smyčci) přímo odporný, ale i tak dostatečně zábavné a informativní. ()

standsiller

Svet očami mladého umelca Alana Ginsberga s bujnou fantáziou a zmyslom pre metafory. Prečo nie ? U mňa tento film vyvolal viacero otázok adresovaných vtedajšej dobe. Okruh ľudí blízkych mi vekom patriacich do "Beat Generation" sediaci v zafajčených baroch a plodiacich poéziu s revolučným nádychom pre nových ľudí do nového sveta stretajúci sa s pohŕdaním v konzervatívnych kruhoch. Chvíľu mi však trvalo , kým som si usporiadal film do vertikálnej roviny vďaka neočakávaným zábleskom zo súdnej siene a animovanou časťou filmu. Isté vety bolo potrebné počuť dva krát , aby som pochopil súvislosti a nadýchol sa i hovorenej poézie z filmu, odhliadnuc od toho veľmi vydarené dielo s rafinovanou myšlienkou. ()

zuza99

Zvláštně jiný film, než na které jsem zvyklá. Na začátku jsem si říkala, no tak to je trošku úlet a když byl konec, tak jsem zjistila, že bych se klidně ještě hodinu dívala. Určitě se na Kvílení koukněte, získáte nové informace a zkusíte zase něco jiného. ()

mohamedsfinger

Hodnocení tohoto filmu bude v mnoha případech velmi subjektivní, při němž bude záležet na mnoha faktorech a osobních preferencích. Já mám Ginsbergovo Kvílení opravdu rád, tudíž už jen samotná myšlenka ho zfilmovat mě nadchla. Samotný emotivní přednes básně je obrovským plusem filmu a James Franco si za něj zaslouží obdiv. Animace, které pak báseň doplňují a nastiňují její interpretaci, pak budou předmětem sporů, ale já osobně jsem byl z jejich expreivnosti a působivosti unešen. Další rovinou filmu je samotný proces s knihou, který je filmařsky velmi dobře zvládnutý, ale snad až příliš černobílý. A zbývá už jen pseudodokumentární část se samotným Ginsbrgem, která působí velmi autenticky a přesvědčivě. Takže ti, kteří v některém z bodů se mnou nebudou souhlasit si musí z mého hodnocení hvězdu strhnout. ()