San Francisco, rok 1957. Báseň Allena Ginsberga Kvílení se stává předmětem soudního líčení pro údajnou obscénnost. Podle strážců veřejné morálky je „neamerická“, protože otevřeně zpodobňuje homosexualitu a užívání drog. Děj filmu se skládá z několika vzájemně propletených linií, v nichž se odráží nejen reakce americké společnosti na nejslavnější dílo beatnické generace, ale i bouřlivý Ginsbergův život a jeho snaha najít co nejautentičtější umělecké vyjádření bez ohledu na konformní morálku a touha uniknout halucinogenní realitě. (oficiálny text distribútora)

Ganka

Když jsem film viděla ve svých sedmnácti,považovala jsem ho (slovy Allena Ginsberga) za kupu sraček. S odstupem času mě jeho dadaistický existencialismus fascinuje. Místy jsem se sice trochu nudila, ale musím říct, že ilustrace i vášnivá recitace i hudební podkres filmu dodávají na tempu a při pasáži o Molochovi mi běhal mráz po zádech. A James Franco je sympaťák. ()

yvides

Bajecny scenar, elegantne usporne vyuziti basne, rozhovoru a zaznamu ze soudniho preliceni. Uchvatna animace doprovazejici recitaci Kvileni, vyborny pribeh, tedy k dokonalosti chybi snad jen detaily (v jednom ze zaberu z rozhovoru se napriklad mihne nahore v zaberu kamery mikrofon z nataceni) a o kapanek mene sebejistoty v jinak skvelem projevu Jamese Franca. ()

Karel_Kuhn

Vizuálně působivá podívaná pojednávající o Ginsbergově nejvýznačnější básni v různých časových paralelách, kterou James Franco provází už od začátku, kdy ho vidíme vstupovat v roce 55 na pódium a číst na veřejnosti Kvílení poprvé, se následně mísí s rozličnou animovanou sekvencí, z nichž některé animace působí dost podivně. Nejzajímavější mezi nimi je část vedená ve formě interview, kde máme šanci nahlídnout do Ginsbergova života, který se kříží s jeho filozofií. Část soudního procesu představuje šedivou šablonu všech soudních dramat, kterého se Ginsberg ani neúčastnil, takže je to spíš takové „o nás bez nás.“ 70%. PS: Stále si nejsem jistý, do jaké míry si je James Franco Ginsbergovi podobný, ale ty vousy s brýlemi to docela šikovně zamaskovaly. ()