Jerusalema

• Južná Afrika Gangster's Paradise: Jerusalema (viac)
všetky plagáty

Nový snímek uznávaného jihoafrického režiséra Ralpha Zimana se ve šlépějích šokujícího Města bohů vydává do ulic nejlidnatějšího města v zemi, Johanesburku, kterému vládne pouliční násilí, kriminalita a gangy chudáků, kteří už dávno ztratili ambice chovat se lidsky. A patří mezi ně i Lucky Kunene, téměř negramotný mladík pracující na benzinové pumpě, jehož životním snem je vlastnit sérii nablýskaných bavoráků, dům s výhledem na moře a mít za manželku chytrou a vzdělanou ženu. Jenže cesta k naplnění těchto představ vede pouze skrze peníze. A když padne poslední možnost, jak se dostat do školy, rozhodně se Kunene uspět jinak. Proto začne se svým nejlepším kamarádem Zakesem krást auta. Za Datsun si pořídí nový oblek, za zcizenou Toyotu novou lednici, za Mazdu velkou hi-fi soupravu a než se oba nadějí, trčí Kunene a Zakes až po krk v organizovaném zločinu. A navíc se vinou marxismem zaslepeného Nazaretha připletou i k ozbrojené loupeži. Pak už je pozdě chtít utéct a skrýt se jinde. Komu se jednou dostane snadno nabytý luxus do krve, nikdy se touhy krást již nezbaví. A proto i v Hillbrow, kam oba muži odejdou, je jim v patách stále jen překračování zákona a podvádění. Nakonec si vyšlápnou i na místního narkobarona. Ulice se začínají měnit na válečnou zónu. (oficiálny text distribútora)

L-V

American Gangster po jihoafricku. S Městem bohů bych to moc nesrovnával - to je zase jiná liga :), každopádně se jedná o mimořádně poutavou sondu do jihoafrické reality nejchudších vrstev, o které my v Evropě nemáme moc ponětí - o to je obraz tamního života ve slumech a ghettech pro nás zajímavější. Děj příjemně odsýpá bez nějakých větších výkyvů kupředu a dvě hodiny uplynou jak nic. Přestože vás film ničím výrazně nepřekvapí, tak pečlivě budovaná atmosféra snímku vás dokáže pohltit - být v něm víc silnějších momentů nebo nečekaných zvratů, šel bych na pět - takhle "jen" solidních 80 %. ()

Richie666

V mládí býval Lucky Kunene gaunerem. Pak ale zjistil, že zas tak moc zlý není, a dal se na poctivost. Docela dlouho to fungovalo, jenomže zločin okolo něj ho opět přinutil jednat na vlastní pěst. V klubech se ale pořád choval slušně a za drinky normálně zaplatil. Hodně si hleděl rodiny a tradičních hodnot, nesnášel dealery a děvky. V jeho "neziskové organizaci", kde pomáhal chudým a bílým bral a černým dával, se vypracoval až na hlavní hvězdu večerních zpráv... Fandil jsem mu. Škoda jen toho malinko zbrklejšího konce, čekal jsem, že na to vyzraje o trochu víc. ()

Lacike

Z jednej tretiny ktora sa venuje dianiu v slumoch to je nieco ako City of God a zvysne dve tretiny sa to snazi byt klasicky pojatou gangsterkou. Lenze po cely cas je to take nevyrazne. Cast v slumoch postrada beznadejnu atmosferu a celkovo poriadnu syrovost a gangsterska cast zase nie je prilis zaujimava. Chyba tam nejaka poriadna dejova linka, ktora by nejak gradovala. Vysledkom je slusny priemer, ktory zaujme hlavne prostredim, ktore je pre väcsinu nasich divakov uplne nezname. 6/10. ()

Dale

Nejde o nič prevratné na poli gangsterských filmov, je mnoho lepších a drsnejších. Aj z prostredia slumov by sa našli kvalitnejšie filmy, no neokukané prostredie Južnej Afriky je veľkým plusom a prebije aj to, že je to dosť predvídateľné. A odznie tam pár zaujímavých myšlienok, ktorými by ste sa mali riadiť, ak chcete byť bohatí. :) ()

Zeebonk

Slušně natočená krimoška z Afriky. Vzala si trochu z Amerického gangstra, trochu z Města bohů, ale ani jednomu se nemůže rovnat. Vlastně je to tak trochu nudná hovadina. ()

LINKIN

Kdyby tvůrci ještě trochu víc promazali styčné plochy s realitou (chvílemi je to prostě příliš velká kovbojka), je to druhé Město Bohů. Ale třeba i proto, že mi to chvílemi stylem vyprávění připomnělo vybrané de Palmovky nebo ty nejlepší fláky od Scorseseho, jsem se do tohohle filmu zamiloval. ()

NinonL

Skvělá gangsterka, věrohodná, bez trapných efektů za každou cenu a nerealistických situací. Kam se na ni hrabe většina dnešních thrillerů ze západního světa. Konec sice mohl být lepší, ale stejně hodnotím maximálně. ()

kareen

Krádež je sprosté slovo. Říká se tomu pozitivní odnětí. Na nějakou syrovou výpověď zločineckého života v JAR bych to až tak neviděla, na to byl ústřední (anti)hrdina příliš velký sympaťák (dalo by se říci, že dokonce se silným sociálním cítěním), ale jako gangsterská žánrovka je to hodně povedené. Střílecí akce mají spád, díky dobře zvolené muzice i slušnou dynamiku a obejdou se i bez zběsilých střihů, ale napínavé jsou i klidnější pasáže, ve kterých Lucky Kunene svou mazaností přečůrává policii i systém. Navíc je to vzhledem k námětu o dost méně klišovité, než bych čekala a úspěšně se to vyhýbá i jakémukoliv náznaku patosu. Možná malinko nadhodnocuji, ale vzhledem k tomu, že mě to dokázalo na dvě hodiny zcela vtáhnout do děje i do odvrácené strany života v Johannesburgu, to neřeším. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

italka63

Rozhodně velmi zajímavý film, skvěle natočený, nabízející pohled na problematiku v JAR z obou úhlů.Od vzestupu černošského chlapce ze slumu až po pád v dospělosti.Jenže nic není černobílé, jak se zdá a okolnosti vás semílají.Krádeže, drogy, prostituce, problémy všech velkých měst.Nádherná hudba, která tuto gangsterku doprovází, skvělá režie i herci....velmi silná čtyřka. ()

Fanucci

Velmi dobré krimi. Už to tady někdo zmínil - American Gangster na africký způsob. Chronologicky a detailně popisuje vzestup Luckyho Kunene v jihoafrickém podsvětí. Této části příběhu, jeho zpracování a pojetí nelze nic vytknout. Naprostá bomba. Bohužel mi ve filmu velmi chyběl detailnější pohled z druhé strany. Policisté se zničehonic objeví a mají potřebné informace a důkazy pro stíhání...jak je ale získali nevíme...chybí důkladnější rozbor jejich práce a vyšetřování. Také jsem nepochopil přemrštěnou nevraživost a nenávist ze strany hlavního (bílého) policisty...jednoznačné negativní vykreslení té postavy mi přišlo zcestné a trochu odfláknuté...Jako by se s tím scénárista nechtěl moc trápit. Přitom film by tím jistě získal na zajímavosti. Samotný konec mne taky moc nenadchnul. Řada podstatných věcí v něm zůstává nevyřčena a nedotažena. Ale i přesto doporučuji - velmi dobrá gangsterka, která fanoušky žánru určitě potěší! P.S Nechápu proč lidé tento film srovnávají s Městem bohů - ten je o stupeň výše. ()

stuntmanMIKE

Tak vám rozmýšľam...rozmýšľam či moja neznášanlivosť voči tomuto typu negra (rozumej neger, ktorý kradne, vraždí a inak ohrozuje bielych usporiadaných občanov) má ovplyvniť hodnotenie filmu. V tomto prípade to odignorujem a budem hodnotiť multikulturalisticky. Takže tu máme Južnú Afriku, kde ako vieme vládol poriadok a prosperita, pokiaľ nevypustili z basy pokrokového negra Mandelu. Gorily z pralesa získali práva a dopadlo to tak, ako keď u nás dostali práva cigáni. Proste bordel...chaos... špina...a toľko obľúbená rasová karta. Po dvadsiatich rokoch vidíme kam táto liberalizácia dospela... dnes vlastní polku štátneho majetku JAR čierna väčšina...nie je náhoda, že tieto podniky krachujú a JARka je v problémoch až po uši. Do toho treba pridať fakt, že biely človek má strach o svoj život zakaždým, keď vidí negra s pudlom. No a tento film je práve o tom ako jeden negřík chce len to, čo má každý... športové BMW a dom na pláži. Prečo by to mať nemal ? veď to má fakt každý, no nie ? A tak sa utrápený neger, ktorý sa stane zločincom len preto, že mu biely neumožnili študovať (to ma poser...neger na výške :)))), vydá na cestu zločinu... Znovu opakujem, že aj napriek tomu, že bieli sú tu vykreslení ako najväčšie kurvy a negri trpitelia, nebudem to v tomto prípade brať do úvahy. Lebo ruku na gule... Apartheid mal tiež svoje muchy... hlavne tú, že ho nedotiahli do konca. ()

tigre

prirovnavani k mestu bohu je dost mimo - film jede podle dost obvykle sablony, jista vyhoda je atraktivita prostredi. jinak filmarsky dost nevyrovnane. filmove jako odpocinkovy film funguje, i kdyz jsem mel ocekavani znacne vetsi... ()

shyster

Hodně je tento film přirovnáván k Městě bohů. Bohužel tomu tak není. Nejenže tu je hlavní hrdina až trochu proměněn do role novodobého Robina Hooda, ale hlavně ta drsnost Johanesburských ulic je tu trochu opomenuta. ()

C0r0ner

Jihoafrický Robin Hood nebyl až takový šlechetný člověk, ale spíš zmrd, který uměl chodit v systému, následně se na něm napakovat a ještě to udělat tak, aby mu to všichni žrali a aby mu zobali z ruky. Zajímavý film, ale v každém ohledu minimálně o level horší než Město bohů. 70% ()

campix

Přesně mě napadla stejná myšlenka jako tady uživatele Mattyho. Jerusalema mi tak trochu připomíná Amerického gangstera, pouze se odehrává v Jihoafrické republice, nehollywoodská produkce není ani náhodou tak rozmáchlá a hlavní hrdina ani náhodou nevlastní šarm Denzela Washingtona, ba naopak. Myslím si, že je jedním z nejnesympatičtějších hlavních hrdinů co jsem za poslední dobu viděl. Ale to k tomu patří v Jihoafrické republice to nemohlo být vůbec lehké zvlášť když pocházíte se slumu a denně se musíte rvát o žvanec chleba. Opravdu kvalitní a zajímavý snímek. Škoda, že neuspěl u akademie. ()

zette

Film, ze ktereho atmosfera Johannesburgu jen sala. Dobre odvypraveny pribeh, natoceny podle skutecnych udalosti o jednom gangsterovi a jeho kariere v jednom z nejnebezpecnejsich mest sveta. Herecke vykony civilni a uveritelne. Velmi dobre natoceny film, ktery si me ziskal a kteremu nemam co vytknout. ()

Radiq

Zajímavej filmek o chlapíkovi jménem Lucky Kunene, kterej teda moc lucky život neměl, i když oproti ostatním z jeho spoluobčanů asi jo. Dobrý je, že to je podle pravdy a v podstatě to není ani tak zločinec, jako spíš ochránce chudých, kterej na tom ale taky pěkně vydělal, a to nejen svou chytrostí, ale i zkušenostma z kriminální minulosti. Vše to je ve stylu "boj proti apartheidu" a takový filmy mám většinou rád. Nešetří se tady násilím a podsvětím. Pro někoho by mohlo byt zajímavý, že se mu taky říkalo Hoodlum of Hillbrow (násilník z Hillbrow), ale zajímavější je, že ve filmu ani pořádně nikoho nezabil a že to je prej výmysl bílejch, aby z něho udělali zlýho. Ale šak se na to koukněte a posuďte sami... ()

jedna_vrana

Film rozpráva silný, napínavý a dobre zahraný príbeh o vzostupe mladého gangstra k moci, zároveň vykresľuje zdrvujúci obraz toho, ako a prečo sa zločin v Južnej Afrike vymkol spod kontroly.Hlavná hviezda filmu - Lucky Kunene - má svoje životné motto prevzaté z filmu o Al Caponem: "Ak chceš kradnúť... kradni vo veľkom a dúfaj, že ti to prejde!" Ako mucha na stene môžeme sledovať, ako sa nevinný mladík zo Soweta, obeť okolností, obráti k zločinu a vypracuje sa na chuligána z Hillbrow. Herecké výkony sú vynikajúce a film vás pohltí. Zdalo sa mi, že  opis juhoafrického zločineckého podsvetia je uveriteľný. Čo je na tom všetkom najstrašnejšie? Je založený na skutočných udalostiach! ()

GrooveJump

Celistvě věrohodné, co se týče sociální problematiky současného JARu, ale špetka zhovadilosti, na kterou sem se díval skrz prsty, je evidentní... ()