Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

bari68

K tomuto filmu som sa dostal pomerne náhodou. V Sport Magazíne vyšiel článok a akýchsi matematicko-fyzikálnych vzorcoch, ktoré v podstate popierajú základy športov. .... A skutočne film nadchne svojím originálnym námetpm a hlavne Brad je zasa skvelý. Hláškujúci, baviaci.... Vada na kráse Moneyball-u je v americkom prístupe a obale filmu o víťazstve tzv.,,American dreamu,,. ()

iXtr3m3

Výborný film. Síce oficiálny text distribútora obsahuje zásadnú chybu, kde uvádza Philipa Seymoura Hoffmana ako hlavného manažéra, pričom je to tréner klubu, ale inak dobrý popis, ktorý ale žiaľ sám o sebe je totálnym celofilmovým spoilerom. Pre človeka, ktorý knihu nečítal a táto časť histórie mu unikla, by to mohlo zbytočne zážitok kaziace. Brad Pitt a Jonah Hill samozrejme perfektný, ale kto by od nich čakal niečo iné? Tento film sa mi váľal na HDD takmer desať rokov, kým som si našiel čas a neľutujem. Nie je to síce bomba typu 42, ktorá baseball spracovala ďaleko lepšie, ale to preto, lebo to bolo hlavne z hernej stránky a dramatickej vsuvky, ale je to zaujímavé ozvláštnenie ako napr. aj v prípade neskoršieho, ale u mňa skôr zhliadnutého Draft Day, ktorý sa tiež zaoberal viac pozadím, ako samotným športom, o ktorom film bol. Teraz mi došlo, že pri oboch mnou spomínaných filmoch sa zásadným podielom na úspechu podieľal aj už žial zosnulý Chadwick "Black Panther" Boseman, ktorý sa mihol aj v ďalšom nie skvelom ale doslova fantastickom športovom filme The Express. Ale to som už moc odbočil. ()

joshula

Fajn, ale hlavní strůjce a ten kdo vše vymyslel nakonec zůstal v pozadí. Vše je jen o jedné osobě a to o Billu Beanem. Škoda. ()

Dixiee

Na to že vím o baseballu jen to, že se tam odpaluje pálkou a běhá dokola (takže skoro nic), mě film velice rychle vtáhl do děje. Není třeba žádných velkých znalostí této hry, abyste ocenili atmosféru a příběh, o to víc, že je to podle skutečných událostí. ()

Hanys_

Ukecané sportovní drama, které mi napoprvé až tak nesedlo, ale teď (2015) jsem si ho fakt užíval. Na top palbu to ale ani teď zdaleka není. ()

CarlosX

Přesto, že moje povědomí o baseballu nedosahuje úrovně ani pětiletého Amíka, tak se mi pocit být dvě hodiny součástí týmu Oakland Athletics dost zamlouval. Ono vlastně celý film je úplně o něčem jiném než o baseballu - pokud opravdu věříš tomu co děláš, můžeš uspět, nehledě na zažité konvence a tradice. To je to pravé poselství filmu a v tom právě spočívá velikost filmu Moneyball. Billy Bean (Brad Pitt) mi v roli manažera Oaklandu seděl, musím říct dost nečekaně, přímo neuvěřitelně - pokud bude 26. února ležet mezi ním a Angelinou jeden Oscar za hlavní mužskou roli, zlobit se určitě nebudu! 80% ()

Ilhan

Ten úplný závěr to zvrátil přecijen na stranu těch čtyř hvězdiček, ta píseň a slzy v Billyho očích přecijen překlopili misku vah. Nemůžu si nijak moc stěžovat, jen jsem prostě čekal víc. Na můj vkus to bylo takové bezkrevné, bez emocí. Ano, možná to bylo jako ze života, ale takové hrozně neosobní. Brad Pitt bezkonkurenčně nejlepší, podává nadprůměrný, což je u něj ale víceméně normální, pro dnes i trochu nadstandardní výkon, řekněme nadnadprůměrný ;). Hill ani Hoffman nezaujali. 71 % ()

dopita

Nemůžu říct, že by mě film nezaujal, svoji kvalitu má, jenže na mě nějak působil chladným až odtažitým dojmem. A taky zbytečným dojmem, což je asi nejhorší. Ovšem Brad Pitt a hlavně Jonah Hill se do rolí opravdu položili se vší vervou a odvedli famózní práci. Asi jen kuli nim stoji film za zhlídnutí, jinak u mě převládá rozpačitost. ()

Kanca

Spousta dialogů, málo hry. Opravdu už jsem se modlila, aby film skončil. Jediné, co stojí za zmínku je podtextová hudba a zpěv dcery, u kterého Brad brečí. Jinak spíš nuda. ()

bloodline

Tak tomuto sa hovorí filmový homerun! Konečne športová dráma podľa môjho gusta. Od hereckých výkonov cez scenár, hudbu až po výpravu dávam absolutórium. Baseball je krásna hra, aj keď na sledovanie náročná, ale sfilmovanie na úrovni Svetovej ligy pokorilo všetky moje predsudky. Obával som sa nalinajkovaného amerického klišé na spôsob The Blind Side, ale páni Miller a Pitt ma viac ako príjemne prekvapili. Čo k tomu viac dodať? Vidieť, prežiť a velebiť :) ()

showxman

Znáte nějaký jiný film o současném sportovním generálním manažerovi? Mimochodem Billy Beane má smlouvu v Oakland Athletics do roku 2019. Nesmím opomenout ústřední píseň od Kerris Dorsey, která mi tento film a vůbec statistiku ve sportu bude připomínat ještě dlouho po projekci. 75% ()

Rapikk

Baseball nesnáším. Nedokážu pochopit, jak se o tom může někdo bavit nad pivem. Naprosto chápu, že se člověk musí kompletně zlít, aby se na tento pseudosport dokázal koukat. Ale i tak mě tento film posadil na zadek, do pravé ruky mi vrazil popcorn, do levé vychlazenou plzničku a donutil mě si tento snímek naprosto užít. Moneyball je zábavným, uvolněným a inteligentním filmem najednou. A buďme upřímní, to se Hollywoodu zas tak často nedaří. Uděluji absolutně zasloužených pět hvězdiček. ()

Kovaja

Celkem s nechutí jsem se chystal na tenhle kousek a musím smeknout.Děj se line v poklidném tempu a já postupem času poznávám že mě to fakt baví:-)))Mám rád tyhle sportovní příběhy podle ,,true story,,:-))) ()

Corpsegrinder

Sport mě obecně moc nebere ale tady jsem pozornost udržel a stálo to za to. Bezpochyby je to Hillova nejlepší role a Pittlíkovo přinejmenším jedna z nejlepších. ()

F.W.Colqhoun

Laskavý příběh o tom, jak statistické metody vyprcaly s klasickými přístupy výběru talentů a managerování baseballu - stejně, jako vyprcávají na každém kroku s námi. Když tuhle message uzávorkujete, nebo Vás neuráží, že s Vámi na každém kroku "počítají" [anebo Vás okouzlí sentimentální pohnutky hlavní postavy, kterou hraje Brad Pitt na chlup stejně jako třeba konzultanta přes zombíky] a ještě ke všemu to vydávají za kdo-ví-jaké dobro, můžete si užívat film vedený zjevně v duchu sedmdesátkového étosu: bez přehnaných erupcí, s citem na disciplinovaná gesta, postavy a vztahy mezi nimi. Motiv outsiderů vyznívá v neokázalém balení silně a buddy-linie mezi vůdčím Pittem a nerdem Jonah Hillem, jehož vůle vydrápat se z koryta apatowovských komedií je skoro sympatická, je suše zábavný. Jenže ten morál... Fuj. Tři-a-půl za to, že mě NA CHVÍLI donutili tomu svinstvu fandit. ()

SpaceOdyseus

I sportovni film muze byt opravdu dobry, jen nesmi byt tak moc o sportu. Obecne platne tema je zde podano v kulisach baseballu, ale vubec by to nemusel byt film o sportu a sdeleni mohlo byt stejne. Z podstaty baseballu jsou pasaze v druhe puli, kde se skutecne hraje, mene zajimave a atmosfera se trosku rozmelnuje, ale stale to je na solidni 4*. ()

kolemjdouc

jsem absolutní nesportovec všelijaké ty ...bally mi nic neříkají ale tohle mě velice zaujalo.Život uvnitř klubu nebyl takhle asi zfilmován.Benett Miller není až tak ve škatuli mezi jedničkami a možná proto stvořil to co stvořil.Dějově zajímavý neotřelý film.Velkou porci zásluhy na tom má nesporně Pitt.A pokud se neuchlastá ještě od něj pár zdařilých kousků uvidíme ()

Xavi6

Jde vidět, že si Brad Pitt jde pro Oskara a já bych mu to hodně přál, ať má aspoň jednoho a byl bych ještě radši, kdyby za tenhle film. Ono to sice vypadá, že se hlavně jedná o sportovní film, ale není tomu tak. Celou dobu se motáme v číslech, statistikách a povídání, to celé je v podstatě jen ve filmu, poté pár hráčů a pár zápasů. Je to opravdu překrásný snímek toto, každému doporučuji, ale není tam ten správný adrenalin a drama z živých zápasů, v podstatě vše jenom vidíme v televizních obrazovkách, na které se dívají, rozhodně škoda, ale jinak velice kvalitní film. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)