Zem - história jednej cesty

• Slovensko Domov (viac)
Dokumentárny / Dráma / Rodinný
Francúzsko, 2009, 95 min (Special Edition: 118 min, Director's Cut: 120 min, televízna verzia: 2x55 min)

keddy79

Po stránce formy je to nádherný a působící dokument podbarvený vkusnou hudbou, ale po stránce obsahové už je to horší. Navzdory stopáži divák dostává na můj vkus příliš jednoduché generalizované pojetí celého problému. A komentář pana Svěráka je oravdu uspávající. Otázka na konec: Když je 3/4 oblastí rybolovu zdevastovaných a téměř bez ryb, jak je možné, že stojí konzerva sardinek pár korun? ()

selfesteem

Stydím se za to, že jsem jeden z těch parazitů, vlastně pardon, lidí, kteří dokázali za takovou krátkou dobu napáchat tolik škody. Nebudu se nijak ospravedlňovat, třeba v tom, že mám k přírodě více než kladný vztah - občas tím vyvádím ostatní z míry (vydržte s někým, kdo pořád zachraňuje nějaké mouchy, vosy, brouky a pavouky, když je ti druzí chtějí zlikvidovat), ale chovám se taky hnusně. Pochopitelně ne cíleně, ale teprve až s tímto filmem mi došlo, jak jsem občas nechutně pohodlná. Krásy přírody dovedu vnímat, skoro tím žiju, ale zajímat se o to, jestli náhodou netrpí, to mě napadlo jen občas. Vážně bych se měla stydět. Je opravdu příšerný, že lidé, kteří dlouhá léta takřka s přírodou splynuli a dokázali s ní žít v jakési symbióze, nevyčerpávat jí, neubližovat jí, teď kvůli jiným "civilizovaným" trpí hladem, nedostatkem vody, stejně jako trpí sama Země. Přeju si, aby se vzbouřila, aby nám dala všem pořádně na pr..l. Aby nás zbavila všech prostředků, kterým si hýčkáme svou pohodlnost a nechala nás tvrdě dopadnout na zadek. Tenhle dokument by měli vysílat každý den v týdnu několikrát, aby ostatním otevřel oči. Aby tady z toho ostatní nedělali "zdlouhavou zelenou agitku" a podobně. Copak je normální si jen brát a nic nedávat? Čekat teprve, až se bude dít něco strašlivého, a pak začít konat? Nebo to rovnou v začátku prostě vzdát? Nebo říct si, co bude za nějakých 50 let mi je jedno, protože JÁ už tady stejně nebudu? Doufám, že tohle prostě není normální pro všechny. ()

pan.Kaplan

Ano, je to ekologická agitka. Jenže teze, které jsou ve filmu prezentovány, jsou prostě fakt - žádné výmysly. K tomu nádherné záběry, podmanivá hudba a skvělý komentář (v češtině Zdeněk Svěrák). Prostě fajn dokument. ()

frashmaker

Musím dát pět i přesto, že mi tam neuvěřitelně vadil ten komentář. Byl naprosto zbytečný.. V tomto duchu mi vyhovují dokumenty jako Koyaanisqatsi. Tohle byli daleko hezčí obrázky, ale komentář to kazil. Navíc asi ani nebyl příliš odborný. Že by 3/4tiny kyslíku na zemi obstarávaly pralesy? Když přes 60% produkují mořské řasy? No nevím. A že by bylo potřeba 30 000 litrů vody jakožto konverze tekutin na tvorbu jednoho kila hovězího? Když kráva vypije asi 10 litrů denně a za dva roky už se jí? To máme 3 650 litrů vody za rok a po deseti letech se krávy rozhodně nejedí. To už ani nedojí mléko.. Obrázky však byli zcela jedinečné.. Kam se hrabe Earth. ()

mysiak

Dychberúci a hlavne fantastický panoramatický dokument o zemi...o jej krásach a o tom ako cenná je naša zem..skvelá podívaná v HD...odporúčam vidieť ()

GodComplex

Home je presne to co me dokaze maximalne emocionalne rozsekat a dostat do kolen. Krasna priroda, dementni civilizace a uzasna hudba. Ano, je to pro-ekologicka agitka a je to tak spravne. Me predchozi GOD-Complex album bylo take silne pro-eko, protoze nelze jinak, nez zacit kazat a naucit lidstvo jak se chovat k zazrakum planety. S hodnocenim musim jit na maximum. 10/10 ()

Ender66

Filmy ako sú Home nedokážem hodnotiť inak ako na základe posolstva ktoré prezentujú. Celá súčasná civilizácia je pomýlená a funguje na hodnotách, ktoré ju bez vykonania zmien musia skôr či neskôr nutne priviesť k nepeknému pádu na hubu. Ak vďaka tomuto dokumentu prehodnotí svoje hodnoty čo i len jediný človek, tak pán Bertrand prispel k potenciálne lepšiemu zajtrajšku. A za to mu patrí moja veľká vďaka. ()

Her0.89

1. část... Nádherné záběry, při kterých si uvědomíte, že všichni skončíme v pekle... 2. část už tak dobrá nebyla, ale i tak... pěkné. ()

IllIlIlIIl

Tak jako smutný klaun skrývá za svou falešně usmívající se maskou smutek, tak stejně tento dokument skrývá za svýma nádherně barevnýma obrázkama pesimistický nádech budoucnosti našeho domova. Působivé, impozantní, HODNOTNÉ! ()

René.girl

Velmi působivé záběry, ale musím přiznat, že jsem občas nedávala úplně pozor a film mě malinko nudil! I přes to, ale film doporučuji - určitě stojí za shlédnutí. 80% ()

reqiuem

už volná výstava, která se konala před třemi lety v Praze pod Karlovým mostem byla unikátní nejen krásou fotografií, za nimiž stojí Bertrand, ale i tématikou, která je s nimy spojena a v tomto dokumentu je opravdu výběr těch nejlepších záběrů..podle mě patří k rozhodně nejlepším, jaký budete moci kdy vidět.. ()

m@rz

Pesimistický film o tom, jak jsme si zničili planetu. Posledních 20 minut se to snaží zachránit tím, jak se snažíme si to zlepšit. ()

grogodil

Ak vám už do duše prehováral Leonardo diCaprio, alebo Al Gore, z Home sa toho nového príliš nedozviete. Na rozdiel od 11. hodiny je Home vďaka nádherným "podmazovým" záberom ku mierne zlomenému hlasu Glen Close predsa len záživnejšou a zžieravejšou výpoveďou našej planéty, no celé to pôsobí tak trošku neučesaným a trošku rozhádzaným dojmom, ako keď na vás vybalil všemožné štatistiky a grafy Al Gore, z ktorého prezentácie behal mráz po chrbte a trčal z nej táááákyto výkričník. ()

*Elfík*

Tohle je spíš poučné, než abyste se pokochali na krásné záběry naší miloučké modroučké země. Ale těch záběrů tam bylo opravdu mnoho! Prostě se nám jenom snažili říct, že ta naše země toho už moc nevydrží, jenže to by to tako muselo vidět víc lidí. (Tenhle komentář právě sežral několik litrů ropy, protože si svítím, doufám, že mi rozumíte!) ()

Kuzlo

Fascinujúce vizuálne rozprávanie o nezastaviteľnom parazitovi... Na druhej strane pociťujem nádej, že keď tento parazit vymrie, tak náš DOMOV opäť povstane a zozelenie... ()