Planet Ocean

(festivalový názov)
  • Česko Planeta oceán (viac)
Francúzsko / Veľká Británia, 2012, 93 min

Film režisérů Yanna Arthus-Bertranda, Michaela Pitiota a týmu podmořských kameramanů ze všech koutů světa vznikl ve spolupráci se společností OMEGA a za vědecké podpory Tara Expeditions. Snímek odhaluje tajemství některých z největších záhad přírody a zdůrazňuje důležitost harmonického soužití lidstva a oceánů. Planeta oceán slouží jako připomínka existence pouta mezi člověkem a přírodou, stejně jako povinnosti lidstva chránit a respektovat naši planetu. Yann Arthus-Bertrand, velvyslanec dobré vůle pro program životníh o prostředí při OSN, představil film hlavám světových velmocí na konferenci v Riu v červnu 2012. (oficiálny text distribútora)

Makky

Úprimne, hneď z úvodu som mal v tomto dokumente problém so štýlom rozprávača. Chvíľku mi trvalo, kým som si zvykol. Časom si ma však Planet Ocean získala a som tomu rád. Podobné dokumenty by mali ísť do sveta. A šíriť ich. Osobne mi najviac imponovali záverečné návrhy riešení. Ale všetci vieme, že od stola sa ľahko kričí a skutočné riešenia sú na dlhé lakte. "Rio de Janeiro. Ako inde na svete, aj tu sme postavili kolos, symbol večnosti. Akokeby nás mal ochrániť. Zamyslene hľadí na oceán, ale čo pre nás môže urobiť? Nezachráni nás žiadne náboženstvo, žiadna viera. Nemáme čas ďalej veriť vo svet raja. Vidieť budúcnosť a pripraviť sa na ňu nám umožní len naša inteligencia. Ešte môžme zmeniť smer..." ()

C0r0ner

Bertrand mě potěšil už s Home, kdy mi ukázal planetu z naprosto jiného úhlu než ostatní dokumentaristé. Planety Oceán je logicky věnována pouze mořím, nicméně jsem musel při sledování seznat, že tak poučný dokument jsem asi nikdy neviděl. Akorát mě ta voda až tak nezajímá, takže plný počet z toho nebude. 90% ()

wampilenka odpad!

Děsivě krásně natočená propaganda. Jakmile se na scéně objevil predátor, zazněla dramatická hudba. Oproti tomu plachtění býložravého rejnoka, který žije v symbióze s malými rybičkami, doprovázela hudba jásavá. A tuto symbiózu nazvali tvůrci filmu podmořskou !solidaritou!. Ehm. Horší ale než masožravá ryba je člověk. Přesněji, rybářskou vesnici hlas vypravěčky ještě toleroval, ale velkoměsto už ne. Lidé si prostě dovolili moc, když slezli z těch stromů. To jsem ještě netušila, jakou třešničku film na závěr nabídne: vzdejme se náboženství, stejně nás nezachrání, zachrání nás jedině naše inteligence. Krom toho, že to tvrzení je blbost, je to ještě pokrytectví: Hodinu a půl jsou na nás chrlena dogmata enviromentalismu a pak toto. Koukat na to příště, tak jedině s vypnutým zvukem, případně si k tomu místo původního znění pustím nějakou oblíbenou hudbu. ()

Dont

Nejvíc mě opět mrzí ten agitační ekologický apel v závěru. To nemůžou nechat diváka, aby si dal dvě plus dvě dohromady sám na základě právě zhlédnutých záběrů s patřičným vše vysvětlujícím komentářem a uvědomil si, kam v důsledku počínání lidí naše zázračná planeta „Oceán“ spěje? Záběry na nejrůznější mořské živočichy a jejich nikdy nekončící snahu přežít jsou fantastické. Co se týče vypravěče, viděl jsem originál a s Joshem Duhamelem jsem problém neměl. Jen nemusel mít slovní komentář tak často tendence ke klišé, to ovšem není jeho chyba. ()

HAL

Je nutno se smířit s faktem že jde spíše o agitaci než o dokument jako takový, nicméně i tak je to dílo kvalitní, a ta agitace - byť čistokrevně jednostranná - není vyloženě hloupá ani hysterická. Vizuálně samozřejmě dokonalé, a i zajímavých informací je zde dost. (což říkám s tím že jsem prokapitalisticky založený člověk, kterého toto vede hlavně k myšlence že v budoucnu bude třeba se ne ve velkém omezovat a vracet se zpátky na stromy, ale zavést v obřím měřítku promyšelné geoinženýrství - dokument v tomto se mnou nijak zvlášť nekontradikuje, takže dobrý) ()