X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

Aelita

Mutanti jako metafora postavení menšiny ve většinové společnosti. Avšak malým množstvím podobnost končí, protože mutovaná menšina má takové kvality a možnosti, že dokáže nejen čelit většině, ale i globálně tu většinu vyhladit... jen kdyby se nedohadovala sama se sebou uvnitř sebe. První velký teroristický akt - Karibská krize (tady se konečně ukazuje její pravý původ a příčina - zas nám učebnice a učitelé lhali!) - je odvrácen zastánci dialogu s lidmi z řad samotných mutantů. Dále se ty pokusy zbavit se lidí, pře mezi mutanty a záchrana lidstva stále opakují. Otázka zní - proč jen nás lidi ta zmutovaná menšina má ráda? Osobně dávám za pravdu Magnetovi - konkurenční boj druhů, jeden z kterých je silnější a schopnější, končí spíše vymizením slabšího druhu, než oboustranně výhodnou spoluprací. Vždyť to dá rozum - na co nás ti mutanti vůbec můžou potřebovat? Leda tak jako domácí mazlíčky. No, lidským mazlíčkům se dnes žije často lépe než lidem někde v třetích zemích - masové konzervy, kadeřnictví, veterinární služby, kosmetika, oblečky ... Možná by to nebyl špatný život. A místo štěkání a mňoukání bychom mohli mutantům číst Platona a básně - přece jsme na vyšším stupni vývoje než psi a kočky, že. ___ Brát tento film zcela vážně je neseriózní - je to prostě zábavné simulakrum třetího řadu (heč, co jsem se zas nového naučila), i když má metaforické sociologicko-psychologicko-politické odkazy na naší realitu. Notně k té zábavě přispívají i Rusáci se svoji tradiční folklorní vodkou, ušankami, raketami, chlípností a lámanou ruštinou - tohle fakt nikdy nezklame :-). Proto je zábavná i ta jejích antitelepatická přílba-helma-kastrol vypadající jako přesná kopie německých rytířských příleb z dob Alexandra Něvského (http://www.youtube.com/watch?v=pXr0m7SaGvs&feature=related), kterou od Rusů dostal inteligentní záporák Shaw. Je vidět, že se Rusové pořád s Němci paktují. Když to řeknu krátce poté, co jsem se již tu vypovídala a vypsala, film mne kvalitně bavil - hlavně vizuálně, i když ničemu nepoučil. Možná jedině tomu, že mutanti tu budou každou chvíli. ()

MrPierc

Zasadit Xmeny do starší doby byla výborná taktika. Sledovat, jak vznikají legendy z mladých náctiletých nekňubů. Propojit je s opravdovou historií a pak se jen dívat s úžasem na to, co dokáží. Nečekal jsem ale tak dobře natočné city. V dřívějších dílech to bylo jen o tricích a gestech, tady vidíme zrod a zároveň změnu na budoucí dvě strany dobra a zla. Michael Fassbender je tak plný nenávisti, až se mi začala kroutit lžička v čaji. Chtěl bych ho vidět v nějakém akčním špionážním filmu, kde by hrál svojí revenge. Nemilosrdně a odhodlaně. Doufám, že dostane v budoucnu nějaké sólo. Hudba výborná. Já, přední odpůrce super-extra-hyper-mega-multi-manů, takové dílo obdivuji, protože nepropadlo kýči. Triky na vysoké úrovni. Jen ta víla byla už trochu jako LSD ingredience. ()

Meridius

Není tam Pyro ani Iceman, bída, ty mladý mutanti, co jsou tady, sou másla. Skladateli Henry Jackmanovi se povedlo napsat celkem badass hudbu pro Magneta, ale jinak mi ta kompozice přišla nevýrazná. Každopádně Wolverine si urval ve třech vteřinách nejpamátnější scénu celýho filmu, seč zvedání ponorky taky nebylo marný. ()

Rocky88

Matthew Vaughn: First Class. Nejen po režisérské stránce Vaughn překonal Singera. Jeho cit pro řemeslo je úchvatný, přesně ví, jak kde a kdy co dávkovat, kde přitlačit na pilu, kam umístit vtípek (Wolverinovo cameo kicks ass) a kdy se zbavit postavy, ke které samozřejmě nezapomene vybudovat ohromné sympatie. Po scénáristické stránce se mi též líbí víc než jednička či dvojka, trojka se mi líbila na papíře víc než dvě zmiňované, ale First Class je na tom ještě lépe. Sice je to tak trochu (trochu víc) terminátoří zápletka, ale co už. Na charaktery si stěžovat nemůžu, Fassbender je tahoun, McAvoy je někdy až moc kladný a přátelský a jeho projev mu nevěřím, ale holt nic není dokonalé. Bacon jako záporák dokonale obstál, January Jones zapříčinila napřímení klád, takže svůj úkol též splnila. K tomu ještě musím vychválit i Jackmanovu hudbu (neplést s Hughem :) ), která má prostě grády v každém okamžiku. Kdo umí do pěti počítat, ví, kolik hvězd jsem udělil. PS: Moc si na post režiséra dalšího kousku přeju Snydera. Chtěl bych vidět nějaký pořádný R-kový Wolverinovo řádění :) ()

Sinn

Nadšená! Bála jsem se, asi jako většina, že z toho bude jen další sračka, co těží penízky z nic moc pokračování, ale ne, jsem opravdu nadšená. Herecké obsazení výborné (jen Mystique - nebyla v třetím díle po zbavení schopností bruneta? nebo si tuhle bloncka vizáž jenom vybrala? nevermind), Fassbender potěšil, jen Profesora bych si představovala možná o trochu charismatičtějšího. Zasazení do reálný krize bylo zajímavé, pár nesrovnalostí by se tu sice našlo, ale vzhledem ke spádu filmu a jeho chytlavosti mi to vůbec nevadilo. A Wolverine? Luxusní :) ()

Nautila

3 - 4*. Na první dva filmy to zdaleka nemá, ale trojku to v pohodě spolkne i se šťopkou. Nijak zvlášť nenadchne, ale ani neurazí, zkrátka pohodová a kvalitně udělaná oddechovka a pro fanouška příjemné setkání s oblíbenými postavami v novém hávu. A příště prosím víc záběrů na Azazela, ah! (Mimochodem, co je to za fail s Charlesovým zraněním zde a jeho chůzí v Posledním vzdoru?) ()

O´Neill

Já byl nadšený. Troufnu si říct, že se jedná o nejlepší díl že všech X-Menů, postupně se dozvídáme celou historii, dostáváme i porci vtipu a vtipných hlášek, aneb cameo Hughe Jackmana. Hlavní herci nejsou nijak extra známí, o to více překvapí, jak skvěle to hrajou. Samotný film má navíc přes dvě hodiny, ubíhá skutečně rychle a člověk se nikdy nenudí. Je to za plnej! ()

Crawler-D

Není to dokonalé, ale vrací se do kolejí vyjetých Singerem. Z větší části konverzačka, kterou je radost poslouchat, protože prohlubuje postavy a témata, která jsou pro X-Meny důležitá. A o co víc se věnuje mluvení, o to zábavnější a napínavější je sledovat úseky akčních scén. Pokud propadne u diváků v Americe, nebudu se divit, bude to na ně příliš vážné, roztahaná a moc otitulkované (ale když Hanebný pancharti dokázali s němčinou vydělat tolik, tak by mohli odpustit věrohodnost i Vaughnovi). ()

cubajz

našláplý prequel, místy na mě působící dost popcornovým a uspěchaným dojmem, ale i přesto hlavně díky skvělým hercům a psychologii postav určitě potěší všchny fanoušky série. ()

bukowski83

Noví X-Meni jsou opravdu jízda první třídou do stanice Úchvatná podívaná, vezme vás do doby, kdy pánové Xavier alias Profesor X a Lensherr zvaný Magneto spojí své síly, aby zachránily svět před třetí světovou válkou. Přemýšlel jsem kam by se X-Meni mohli ještě posunout a vida svou odpověď jsem našel. Bylo to zvláštní po všech těch bojích mezi Magnetem a Xavierem, vidět je oba bok po boku bojující a ochraňující jeden druhého, ale parádně to funguje. Všechno je podporováno naprosto libozvučným soundtrackem a boj mezi dobrem, zlem a ještě větším zlem může pokračovat. ()

TomikZlesa

No to sem rád že sem si po sračce Fast Five takhle spravil chut. Ačkoliv sem čekal mnohem víc akce, rychle jsem pochopil, že o tu tu ani tak nejde, Matthew Vaughn je skvělý režisér a má toho (doufám) jeste hodně před sebou. Výborné narážky na předchozí díly. Trochu mě mrzí že tu nebyla malá Storm, ačkoliv vidět byla. Hugh "fucking" Jackman (ne)čekaným cool překvapením. Několik dost vtipných hlášek, Einstein první X-men :-), nejdelší Naaaaaaajn na světe a skvělá popravička tří skopčáků v baru. Jen škoda že ten týpek v bance neměl místo plomby piercing v kokotu :-). Bacon jeden z nejlepší záporáků poslední doby, takovej ten typan co mu fandíte skoro víc jak kladasum. ()

Lanark

Spojení tématu se studenou válkou je zajímavé a obsazení povedené. McAvoy možná působí přiliš "fotrovsky", ale tak nejsme v žánru psychologického dramatu. Rozhodně jsem se dobře pobavil a o to šlo především. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)