X-Men: Prvá trieda

• Česko X-Men: První třída (viac)
USA, 2011, 126 min

Réžia:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (viac)

V roku 1962 počas kubánskej krízy vláda Spojených štátov amerických využila skupinu Mutantov s nadľudskými schopnosťami, aby s ich pomocou zastavila zločinného diktátora, ktorý chcel rozpútať tretiu svetovú vojnu. Ale prečo sa zo spriatelených mutantov stali nezmieriteľní protivníci? Čo predchádzalo chvíli, keď sa z Charlesa Xaviera stal Profesor X a z Erika Lensherra nenávistný Magneto a začala sa vojna medzi X-menmi a Bratstvom? (TV JOJ)

mat.ilda

Tak, jako první dva kousky stejnojmenné série, mě i poslední v řadě přinejmenším potěšil a i když zrovna nejsem komiksový nadšenec, na X-Mena se vždycky ráda podívám. Pravda, chybí mi dva díly mezi, ale kdo by odolal s klidem je přeskočit, když ten poslední má tolik lákavé nové obsazení i nadějného režiséra, který zatím nezklamal. Takže spokojenost. NEJLEPŠÍ SCÉNY: Barová s Wolverinem a rozdělení přátel - nabízená ruka při přebíhání členů nemá chybu :-) ()

heyda

Bomba! Mazec! Matthew Vaughn! Tenhle režisér prostě nemá obdoby. Každá scéna, každý moment pečlivě propracovaný, skvělý výběr herců, hudba opět geniální a příběh dějově našlapaný od začátku do konce takovým způsobem, že by mohl pokračovat ještě 2 hodiny a ani bych to nepostřehl. Strašná škoda, že jsme opět nuceni čekat dlouhou dobu, než na nás přijde s něčím novým a bez pochyby úžasným. ()

jojinecko

Nie som fanúšik "komiksoviek", ale X-Men: First Class je práve tá výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Maximálne pútavá, zábavná a v rámci žánru inteligentná "podívaná" s charizmatickými hercami a pár skutočne vychytávkovými scénami. ()

Natascha

First Class jede rychlým tempem, a to nejen během akčních scén (menší i větší rovnoměrně procházejí celým filmem), ale i během konverzačních pasáží. Trochu zamrzí téměř absence nějaké tělesnější akce, vlastnosti mutantů jsou velmi často využitelné spíše na dálku. Lépe tak fungují velkolepé trikové scény, jejich působivost je výrazně znásobena hudbou (zejména např. scéna z traileru s ponorkou, nebo Ericova skvělá "řetězová" akce).___Skoro každá scéna je skvěle dramaticky vypointovaná, hluchých míst nebo vysloveně výplňových okamžiků je pomálu. Největší problémem a brzdou je tak paradoxně právě ona První třída. Omladina nemá tolik prostoru, aby si získala sympatie diváka, ani na to, aby se více rozvinuly jejich postavy, někteří jsou jen v pozici bojujících figurek. Kevin Bacon jako záporák rozhodně fajn. Naprosto zbytečnou roli má Rose Byrne, Emma Frost je sexy bitch s výstřihem až u kolen, která má podobnou roli jako Mystique v prvních X-menech - je schopnou přihrávačkou hlavního záporáka.___James McAvoy úplně zklamat snad ani nemůže, ale Charles Xavier je přece jen moc velký slušňák a správňák a jen těžko se dostane z škatulky toho, kdo všem kolem trochu otravně říká, co je správné a co ne. Eric je na tom podstatně lépe, Fassbender mu dodává trošku slizkosti, hodně krutosti, stejně jako lidskosti. Budování přátelského vztahu mezi Ericem a Charlesem je ne úplně přesvědčivé, což je problém hlavně v závěru (tam, kde měly být emoce největší to až tak moc nefunguje). Také kvůli obrovskému množství postav, které se v dané scéně objevují se nemůžu zbavit dojmu, že jen čekali, kdy na ně přijde řada, aby zareagovali, a do té doby tam stojí jako panáci.___Retro ladění se kromě kostýmů a mizanscény (oblečení některých postav, bílý interiér ponorky ladící s oblečkem Emmy Frost, design starých přístrojů..) odráží i ve vtipné nadsázce v zobrazení Rusů a Američanů - některé figurky jsou jak vystřižené z úvodních videí z hry Red Alert. Překvapivě toto schematické a značně zesměšňující zobrazení, které tvoří pozadí ústředního mutantního příběhu, se nijak nebije s vážně pojatou dějovou linkou o počátcích vzájemných bojů mutantů, kteří teprve uvažují, na kterou stranu se dát a jakým způsobem je pro ně jako novou "rasu" vůbec možné se zapojit do společnosti lidí, popřípadě se proti ní vymezit.___Fanoušky předchozích filmů potěší velké množství odkazů a povedená camea.___X-Men: First Class je zábavný a inteligentní blockbuster, který představí vznik celého X-meního univerza a ten, kdo viděl předchozí díly a nezná komiksy (jako já), tomu to v hlavě všechno krásně zapadne do sebe. A ten kdo nezná ani jedno, ten se určitě pobaví taky (jako můj doprovod na projekci:) ()

sharky

89% (možná i časem přidám pátou hvězdičku - je mi chyběla trocha toho filozofického přeshu ze singerových filmů). V každém případě studená válka nikdy nebyla zábavnější a díky přítomnosti "nadaných žáků" nebyl hollywoodskej blockbuster nikdy uvěřetilnější. kdyby točili všechny filmy o mutantech, nemusel bych se u spousty z nich trapně smát přepálené akci a nesmrtelnosti hrdinů . Herci jsou vybrani skvele a coby mladsi verze znamych postav pusobi verohodne. ()

Flego

Nikdy nebol svet tak blízko jadrovej vojne ako v roku 1962. Studená vojna sa prehriala a medzi veľmocami sa mohol veľmi ľahko rozpútať konflikt. Dej tohto príbehu je umne zasadený do tohto obdobia a to považujem za veľké plus. Ak odmyslím prvých 20 minút, ktoré boli nadmieru fascinujúce, ten zbytok bol len obyčajným ničím výnimočným fantasy. ()

anais

2 hvězdičky za Fassbendera, jinak je to nuda, bez překvapení, vzrušujících momentů, každá scéna je tak nějak na jistotu a člověk si říká, tohle už jsem někde viděl... I když si to zjevně říkám jen já... ()

honajz

Tupé, nenápadité, pro teenagery. Jak píše marvan, tam, kde předchozí díly měly nějaký přesah, zde nastupuje tupá akce s nakašírovaným oblečkem. Nuda od začátku, chybí tomu nadhled. Celé se to bere tak strašně vážně, až je to směšné. A přehnané. ()

Jinny

Matthew Vaughn už dokázal, že pokud se pro film nadchne, dokáže se vznést hodně vysoko. Bohužel to není zrovna případ jeho X-Menů. První půlka je fajn, ve druhé ale předvádí jenom povinné prostocviky blockbusterů, sbírku frází o rovnoprávnosti a hledání sebe sama a smysl pro megalomanii. Přivedl s sebou spoustu známých tváří, jenže o nikom z nich nejde říct, že by hrál extra dobře, protože u jednorozměrných postav s jednoduchými motivacemi toho ani příliš hrát nemůžou. Ve výsledku je to plakátový film zhruba na úrovni třetích X-Menů. ()

HellFire

Ne nejhorší, ale zcela určitě nejnudnější díl X-Menů. Celá ta myšlenka natočit prequel se mi od začátku nezamlouvala a výsledek mé tušení potvrdil. Zásadním problémem pro mně bylo, že mě vlastně nezajímalo, jaké události předcházely prvnímu dílu. Všichni mutanti, do jednoho, jsou nezajímaví. ()

Roman.Ticka

Historie se s Vaughnem opakuje, opět je tu nabušený ohňostroj, sice hezky vypadá, má pěkné efekty, dobře mu to střílí, svítí, prská, hudba jede na plné koule, ale kde nic tu nic, najednou je po všem. Přesně to trefili Radek99 (po kantorsku) a hirnlego (po mutantsku). Jen doplním, že tomu chyběl punc hravosti a zábavy, což je pro mě zásadní deficit. Spíš naopak nadbývalo otřepaných klišé o zabedněncích v kuklách, kteří rádi a bezduše mačkají čudlíky, začíná to nudit. Já se tedy dobrovolně přidám k lize výjimečných, kterým velí Herr Komander, jehož závěrečná scéna s mincí a na pláži neměla chybu. Tentokrát bych nejradši zmáčkla čudlík pro změnu já, ať je už s těmi neandrtálci jednou provždy konec. Škoda, ale jednou to přijde, už brzy ;-) I prefer MAGNETO! ()

poz3n

Z pohledu člověka, který nevidí rozdíl mezi X-Meny a Avengers můžu říct pouze to, že rozdíl nevidím ani v samotné kvalitě. Obojí stojí za pendrek. Lékořicový. 3/10 ()

Deschain

Tak ale toto! Rozhodne pre mňa najlepší X-Men, jednotku a dvojku som videla cez víkend a úplne náhodou som sa dnes dostala do kina a veru...Proste paráda. Keby to malo štyri hodiny, tak sa minútu nenudím. (Hlavne aby stále ukazovali Fassbendera. Mvah, to je můj plán a taky farma na Fidži). Ale nie (tak celkom) o tom som chcela. Myslím že prvý film, pri ktorom sa mi to stalo, bol Dark Knight, potom Inception a teraz títo X-Men, že ma dej tak vtiahol do seba, že som všetko dokonale prežívala s hlavnými postavami filmu, ocitla som sa medzi nimi, zbesilé tempo, dunivá hudba (až som mala pocit, že prišiel Zimmer a hodil tam niečo z Inception soundtracku)...No a na konci ma film zožutú a nadšenú vypľul do tejto nudnej reality, v ktorej ma čakajú tie hnusné štátnice, na ktoré sa mi vôbec nechce učiť. Už sa vidím, ako budem týždeň budem robiť Xavierove readingmind gesto alebo pohybovať rukou ako Magneto (teda ako blbec v mojom prípade :) Skvelé diamantové prevedenie Emmy Frost, sympatická Mystique, mladí rekrúti všetko zaujímavé typy a schopnosti, Bacon geniálny, neuveriteľne ma potešili Michael Ironside & Ray Wise, samozrejme "tajné" cameo, Charlesova zaručená baliaca technika a nádherný moment s mamou a sviečkami. Slzy zaručené. No, mám chuť si zohnať komiksy a začať pekne študovať a dozvedieť sa viac. Neviem sa dočkať. (Palace Cinemas, Aupark - 6.6.2011, 11.6.2011) ()

GigaPudding

Tohle nemá cenu komentovat v příliš dlouhých komentářích. Prostě tohle je ten nejryzejší příklad toho jak má vypadat vynikající film o superhrdinech a víc netřeba říct, prostě úžasné. Co je ale i tak potřeba vypíchnout jsou zaprvé vynikající dialogy a spád a hlavně a to především úžasné obsazení od hlavních rolí po úplné štěky jako tam měl třeba Michael Ironside. Ale hlavně ten James McAvoy, Michael Fassbender, January Jones, Jennifer Lawrence, ti byli úžasní :) ale to vlastně všichni co tam byli, prostě strašná pecka :). ()

anderson

Vo svete bez morálky, šašo Xavier neustále deklamuje akési pseudohumanistické kecy, ktorým by neuveril snáď ani samotný Gándhí. Ešte "lepší" sú ale záporáci. Taký Kevin Bacon síce disponuje neuveriteľne účinnou vražednou schopnosťou, ale dospeje svojím vskutku geniálnym mutantským mozgom k názoru, že v jeho nepriestrelnom pláne na vyhladenie ľudstva musia figurovať pohlavári jadrových superveľmocí a trotli, ktorí síce disponujú - údajne vďaka evolúcii (!) - kadejakými idiotskými schopnosťami (no vymysleli by ste "vážku", ktorá okolo seba pľuje výbušnú zmes ? - lebo ja nie :-)) ale na úkor toho im zjavne masívne odumierajú mozgové bunky. Inak totiž nie je normálne aby sa všetci, vrátane nasratého Magneta správali ako partia pacientov po lobotómii. Je až neuveriteľné čo všetko sú tzv. znalci schopní objaviť za druhý plán vo filmoch o týchto evolučných degenerátoch. To už aj tie hlúpe opice by boli azda schopné túto planétu ovládnuť ako prvé. Vaughn po KICK-ASS mňa osobne neskutočne sklamal. Ale prachy sú prachy ... (31.8.2012) ()

Pítrs85

Matthew Vaughn (s výpomocí Bryana Singera, který stál za prvními dvěma díly X-Menů) opět nezklamal a po výtečném Kick-Ass natočil další perfektní film-komiks a takřka dokonalý prequel k příběhům Magneta, Profesora X a jejich armádám mutantů, navíc se mohl opřít o skvělé herecké výkony dvou hlavních představitelů a silný scénář. Přestože mám u komiksových filmů rád nadhled, tak tady se mi ta vážná rovina, ve který to Vaughn natočil, fakt moc líbila. Efekty samozřejmě nabušený, jen ta Mistique ještě nebyla tak sexy :) A co mě vyloženě potěšilo, bylo cameo mého nejobíbenějšího X-Mana Wolverina :) Ne tak dobré jako dva první X-Meni, ale víc než důstojné představení X-Men univerza. ()

Thomick

Mutant and proud! Jo, jsem pyšný na to, že jsem to s X-Meny dotáhl až do toho úplného, správně skvostného konce, respektive začátku. A kdyby se nakonec Vaughn skutečně chopil i toho Posledního vzdoru, mohl bych naprosto neohroženě prohlásit, že jde o nejlepší filmovou "hero-sérii". I s Ratnerem se ale v mých očích X-Menům nic nevyrovná. Takhle konstantní výkonnost si neudržely žádné vícedílné klasiky. A že si Vaughn, pod dohledem Singera i Leeho, schoval to nejlepší na konec, s tím by se víceméně taky dalo souhlasit. I když mě občas štvalo, že ubylo Singerovy psychologie, kterou sem tam nahrazovaly "povinné" repliky a zaobalená špetka povrchnosti. Přesto jsem si Erikovo a Xavierovo odloučení užil dosyta a myslím, že lépe šlo ztvárnit jen stěží. Co do atraktivity bojových scén navíc nemůžu mít výtek, však jsme taky měli tu čest s nejtalentovanějším "akčním režisérem" současnosti. A že Vaughnovi není cizí humor, o tom jsme se taky přesvědčili už dříve. Jednoduše - i kdybych tyhle X-Meny zhlédl hned 1. ledna, označím je za film roku. Pocta vydařené sérii to byla, věru, dokonalá a já mám teď sto chutí znova oprášit první dva díly. :) 95%. ()

ARI50

Výborně začaly jsme koncem a končíme začátkem hodně dobře vrátit se díl co díl k samému počátku X-Menu. sice chybělo na kráse nějaká pořádná akce ale to vůbec nezkazí cely příběh který vás provází celých 130 min výborně. Tahle série se mi moc líbí. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (viac)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku

20.01.2015

Stříbrnému plátnu střídavě kralují comicsové adaptace od Marvelu a DC, neměli bychom ale zapomínat ani na Vertigo. Dospělácká odnož DC nám dala filmy jako Constantine, Dějiny násilí, V jako Vendeta… (viac)