V Bourneovom ultimáte agent Jason Bourne zlikvidoval tajný a kontroverzný vládny program spoločne s jeho tvorcami. Išlo však len o špičku ľadovca, pod ktorou sa ukrýva oveľa sofistikovanejší systém tajných operácií, ktorému šéfuje Byer (Edward Norton). Chladnokrvného profíka udalosti okolo Jasona Bournea rozhodne nenechávajú chladným, a tak sa pre istotu rozhodne bezpečne pochovať podobný program skôr, ako mu prerastie cez hlavu. K jeho smole však inak precíznu čistiacu operáciu prežije práve Aaron Cross (Jeremy Renner) a taktiež vedkyňa Marta Shearing (Rachel Weisz), ktorá mala na starosť jeho vedeckú časť. Tí dvaja sa navyše spoja, a to je pre Byera smrtiaca hrozba, oveľa väčšia ako tá, ktorú predstavuje Bourne. Cross je tiež z poriadne nepoddajného materiálu a oproti Jasonovi má tú výhodu, že si všetko pamätá. (TV Markíza)

LencaN

Tohle smrdí příživnictvím na Bournovi a zlatokopectvím, až to hezké není. Jen taková vata. S Bournem to má pramálo společného. Zmíní ho tu možná tak 2x, 3x? Nevím. Každopádně mě to nebavilo. Renner je fajn, ale jeho postava nemá takovou hloubku jako Damonův Bourne. Bylo to děsně dlouhé, být střihač, tak toho umáznu ještě mnohem větší kus. Pro mě byla celkem výzva to vůbec dokoukat. ()

Astonko

Najväčším rozdielom oproti ostatným Bourneovkám, ktorý filmu však nijako neprospieva, je štýl akým je natočený. Zmenil sa režisér, zmenil sa aj jeho rukopis a tak miesto nonstop fortissimo tempa s roztrasenou kamerou, ktorá by dodávala spád, tu máme v podstate obyčajný akčný triler bez nejakej zaujímavejšej zápletky. Nájde sa tu síce pár strhujúcich bojov (napr. tá v dome), no sú popretkávané nudiacimi dialógmi, až mi na konci bolo jedno ako to vlastne celé skončí, chcel som len, aby to už skončilo 5.8/10 ()

Heywood

Nedoceněný díl, který pokládám za podstatně lepší než následný díl s Damonem. Navíc myšlenka výroby agentů je tu dotažena na další level a to je rozhodně zajímavější jak neustálý boj s nějakým ředitelem CIA. A mezi hlavními hrdiny to jiskří a dává tomu i takový ten malý romantický náboj. Škoda, že se nepokračovalo. Tady bylo na čem stavět. ()

darthboal

Žádný pořádně ucelený příběh od začátku do konce, ve kterém se nakonec nic moc nedozvíme. Pojítko s trojkou je fajn, ale jinak nic. Těžká vykrádačka předchozích dílů, Tony měl zůstat jen u scénáře, jako tomu bylo dosud. ()

Kushina

Taková vcelku zbytečná, ale ne špatná vsuvka do klasického Bournea s Damonem. Trošku to rozšířilo příběh a dalo to filmu jiné a hlubší rozměry. Akce solidní, příběh dobrý. Řekl bych, že to bylo takové nadprůměrné akční Bčko a ty já umím ocenit. 70% ()

Grimaldi

Naprosto zbytečný film, to je ten nejlepší popis, jaký si film zasluhuje. I když mám pochopení pro tvůrce a jejich touhu rýžovat peníze na čemkoliv, co by mohlo vydělat, tady překročili mou subjektivní hranici tolerance. Jasoon Bourne je samo o sobě vynikající akční thrillerová série a tento přívěšek jí rozhodně kazí pověst. Kromě nezkušeného režiséra spatřuji hlavní problém v hereckém obsazení. Jeremy Renner se nadobro zaškatulkoval jako pomocník či vedlejší postavou velkých filmových sérií co to časem zkusí sólo anebo naštěstí tu příležitost ani nedostane. Tady jí dostal a celou dobu přepálené stopáže v lepším případě nudí, v horším vyloženě otravuje. Nepomáhá ani Edward Norton který si svou roli opravdu znuděně odříká. Jedinou věcí hodné chvály je půlhodinové finále na Filipínách. Tam se konečně dostaví nápady, radost z filmu, ale i tak pro mě bylo už pozdě. Pustě si kdyžtak zmíněné finále, jinak i v případě že máte rádi Bourna, film určitě vynechejte. ()

PTuranyi

Ak sa tešíte na ďalší film s Jasonom Bournom, tak si musíte nechať zájsť chuť. Tento film totiž len ťaží z jeho povesti a jeho meno síce zaznie, ale jeho úloha v príbeh je čisto symbolická. Hlavným hrdinom je iný agent, Aaron Cross. Aj on sa musí popasovať s rovnakým problémom ako Jason, uniknúť pred svojimi nadriadenými a stvoriteľmi. Nie je v tom žiadna záhada ako v Bournovom prípade. Postupne sa dozvieme, že ide o vylepšovanie agentov za pomoci rôznych preparátov a vírusov. Jeremymu Rennerovi to úlohe agenta ide veľmi dobre, ale na pomoc si musí zobrať doktorku Shearingovú, ktorá pracovala na jeho projekte a dokáže mu zohnať jeho liek. Dej filmu je vlastne jedna veľká naháňačka takže nás nečaká nič prekvapivé iba čo nám už kedysi Jason Bourne predviedol, len v inom prostredí. Hon sa začína pozvoľne v Alijašskej divočine likvidáciou drona. Postupne sa zrýchľuje a končí v uličkách preplnenej Manily ako zbesilá jazda. Nechýba šťastný koniec pohodička na záver. 60% Bonus na koniec Mobyho skladba do titulkov. ()

Zizou_

Hodně slabý odvar oproti předchozí trilogii. Hrozně dlouhé, většinou nudné (až na pár akčních scén - a mezi ně rozhodně nepatří finální mega-dlouhá honička). Jediná pointa filmu je, že se hlavní hrdina filmu snaží získat nějaké pilulky, které mu zachrání krk a hned s první ženskou, kterou najde si padne do oka. Tím ale nechci shazovat Jeremy Rennera, který se role zhostil se slušně, naopak Edward Norton nic extra nepředvedl (opět), ale to je spíš dáno scénářem. V podstatě jsme se za těch 134 minut nic nedozvěděli a vznikl tak úplně zbytečný čtvrtý díl. Snaha o flashback typu "Chceš se zapsat do tohoto programu?" po vzoru Bourna působí jako Ctrl+C & Ctrl+V jen bez patřičného efektu. Škoda, mohl to být zajímavý film o nějakém jiném agentovi a o tom co se stalo mezitím co si Jason někde pobíhal po městě a mlátil kdekoho. Když už další díl, tak bych prosil s Damonem a Greengrassem nebo Doug Limanem. Velmi slabé tři hvězdy. ()

gatuso

Docela svizny spionazni thriller.Nerekl bych ze Renner na Damona nema, hraje totiz uplne jiny typ agenta.Tvurci se zjevne chteli uplne odstrihnout od predchozich filmu.A povedlo se jim to.Sice ze zacatku dali par flashbacku pro objasneni minulosti pro divaky kteri videli Bourna poprve ale pak se to od demolice srubu hezky rozjelo. Jedine co me trosku iritovalo byl afektovany projev Rachel Weisz.Tady se tvurci prehmatli,jeji herecke etudy byly jak na houpacce.Chvilemi hysterka v panice,pak zase v klidu.Prehravala. Mozna by to chtelo i zmenit konce filmu.Pripomina to bondovky.Sami dva in the middle of nowhere.X krat pretocene. 7/10. ()

stylR

Au. S odhlédnutím od faktu, že by to mělo mít s původními díly agenta Bournea cokoliv společného. se jedná o velké zklamání. Špatné a zdlouhavé záběry, nedomyšlený příběh s podtextem jakéhosi sci-fi (jenž se k agentovské trilogii vůbec nehodí), absurdní dialogy plné trapných klišé (atd atd) nezachrání ani talent a celkový herecký výkon Jeremyho Rennera. Obrovské zklamání, aneb jak moc velký propad může způsobit změna štábu. ()

tixi

Užil som si každý moment elektrizujuce napetie,expzlozívna akcia,výborný herci hlavne Edward Norton.Skvela zábava od začiatku až do konca. ()

davebono

Instantní Bourne 3v1. Pokud by se někomu nechtělo dívat se na 3 dosavadní Bourny v akci, má tady vcelku dobrý akční film, který dokázal vše dosavadní smíchat a dostat to do jednoho dílu. V porovnání s Bournem-Mattem Damonem .... Je to zajímavější? Ne. Je to napínavější? Ne. Je tam hezčí ženská? Ano. Je to lepší. Ne. Stojí to za to. Částečně. ()

milada008

Prvotní obavy se po prvních minutách filmu rozplynuly jako pára nad hrncem a soudě dle konce bych si i dovedl představit oba zbylé agenty spolu v dalším pokračování ()

Dodmar

Velmi solidní film, a ani pomalý rozjezd mi nevadil. Bylo zapotřebí se seznámit s novou postavou. Bournea všichni známe, proto bylo v celku jasné, co od filmu očekávat a o to mě konkrétně šlo... Dobrá volba Rennera a Weisz. ()

nydahl

Do kina s ocekavanim jaky je dalsi dil akcniho serialku bez hlavniho protagonisty a s tim ze Renner neni uplne bez sance obstat. Ostatne uz v mission imposible podle me celkem s prehledem zastinil i dreveneho Cruise.Zapletka filmu jenom kousek od prostoduchosti ale co by jste taky po trech dilech cekali plus Bournovi opusy nejsou o komplikovannosti zapletky a rafinovanosti vysledneho rozuzleni takze asi v poradku. Reziser Gilroy podle me udrzel to hlavni na cem cela saga stoji a to je tempo tempo tempo a zase tempo.Decentni prolinani a odkazy na dej predeslych dilu s Bournem jsou celkem logicke a zapadajici a jedine nad cim jsem se pozastavil byla kratka sekvence s "Pamelou" , ktera podle me nebyla pre-made a naznacuje ze v dalsim dile budou kluci pobihat a poskakovat po ulicich spolecne ve dvou.Renner v nevdecne roli obstal , Norton bez prostoru a Weisz rekl bych velmi vysoko nad svuj obvykle spatny prumer.Z cele serie asi nejslabsi dil a samozrejme hodne daleko za prvnim dilem , ktery svym realistickym pojetim zivota, boje ale i chovanim super agentu nastavil novou latku akcnich filmu (treba i pro Bonda).Co chybi je Moby a to i pres to ze jeho originalni motivy jsou ve filmu pouzity - ovsem kvality jeho prace na prvnim dilu jsou daleko daleko jinde. Dobry odpocinkovy akcni film - davam 3 hvezdy coz je film co by jste meli videt - ale pokud neuvidite tak o nic neprijdete. ()

Le6n

Podľa mňa trochu škoda toho pomalého rozjazdu a dlhších medzier medzi akčnými scénami. Priznávam, že na Bourne Legacy som šiel ako na takú predohru ku Expendables 2, či Skyfall - v očakávaní bezbrehého násilia, nekončiacej akcie a neutíchajúcej streľby. O to účinnejšie zapôsobila studená sprcha v podobe ukecaného úvodu. Keď sa ale akcia rozbehla, bolo všetko, ako malo byť, Renner s Weiszovou to vo dvojici ťahajú veľmi dobre, rozdávajú rany i emócie, behajú, skáču, strieľajú. Bohužiaľ koniec prišiel práve vo chvíli, keď si ten malý nenásytný akčný diblík kdesi v kútiku mojej duše chrochtal blahom a slastne si predstavoval, čoho sú tí dvaja spolu ešte schopní. Podobný pocit, ale menej intenzívny som zažil v závere Casino Royal. Napriek tomu, slušná jazda, ktorú si zopakujem v domácej multiprojekcii všetkých štyroch bournoviek... ()

IronSide

Abych řekl pravdu, nevěděl jsem, co vše lze čekat od filmu, který „navazuje“ na předchozí trilogii, ve zcela jiném složení, včetně režiséra. Opět je zde utajený program, tentokrát novější, již na bázi prášků zlepšujících genetickou strukturu agentů. Myslím si, že kdyby se film nesnažil tolik navázat na předchozí trilogii a soustředil se spíše sám na sebe, udělal by mnohem lépe. Děj nám sám o sobě toho moc neřekne a spíše se snaží propojit s Jasonem Bournem. Film není špatně zpracovaný, ale oproti předchozí trilogii mu mnohé chybí. Jako příklad lze uvést promyšlení děje či akčnost, která zde sice je, ale už to není Bourne. Což není špatně, ale čím více se film snaží navázat na příběh Jasona Bourna a spojit se tak s předchozími třemi díly, o to více s nimi bude srovnáván a tam bohužel prohraje. Pokud ovšem zhodnotím film zcela odděleně od předchozí trilogie, pak se mi film velmi líbil. Jeremy Renner a Edward Norton jsou výborní herci a film si s nimi užijete. Pokud se v dalších dílech trochu zapracuje na ději a začne jet trochu svým směrem, případně pokud se vrátí Jason Bourne, pak určitě nebudu váhat zajít do kina na další díl. ()

Spike86

Bourne bez Bourna? What the fuck? Kde je Matt Damon? OK, už předem jsem věděl, že tu Matt Damon není, dokázal bych se přes to přenést. Proč se ale divák dozvídá, kdo je vlastně hlavní postava až snad po půl hodině filmu a ještě ani tak to není úplně jasné? Co to je proboha za debilně napsaný příběh. Trojka končí s Bournem ve vodě, jak se nehýbe a pak se pohne a jdou titulky. Čtyřka začíná opět s hlavní postavou ve vodě, ale není to Matt Damon a tak si člověk půlku filmu říká: Je to Bourne akorát ho hraje někdo jiný, protože na Damona nezbyly peníze nebo je to jiná postava? Vůbec potom ani nedojde k vysvětlení, co je vlastně s Bournem. Akce po většinu filmu příliš není, až tak posledních max. 20 minut je dobrých. 60% ()

VanThomass

Pro mě je Bourneúv odkaz prostě mírným zklamáním. Když vynechám, že se stejnojmennou knihou nemá vůbec nic společného, tak prostě Bourneův odkaz bez Jasona Bourna není úplně ono. Aaron Cross (Jeremy Renner) je sice sympaťák a člověk mu fandí, ale pořád také čeká, kde se objeví Jason. Bohužel studio prostě pokračování chtělo, a tak si ho nechalo natočit, ač chybí jak hlavní hrdina, tak režisér původních dílů. Kdyby film stál sám o sobě, měl jiný název a nesnažil se neustále odkazovat na Jasona Bourna, jednalo by se o kvalitní akční podívanou a nikdo by nemohl nic namítat. Takhle má člověk po zhlédnutí pocit, že studio jen potřebovalo dokázat, že když si postaví hlavu, natočí cokoliv… ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (viac)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (viac)