Pacho, hybský zbojník

Réžia:

Martin Ťapák

Predloha:

Peter Jaroš (poviedka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (viac)

Pacho Matrtaj (Jozef Kroner)  z horskej dediny Hybe je takmer v každom ohľade opakom legendárneho Jánošíka - je malý a slabý, nemá rád veľké slová ani veľké činy. Arogancia miestnej šľachty ho však donúti, aby sa zastal poddaných. Vyzbrojený podrezaným jazykom, poriadnou dávkou drzosti, prefíkanosti a smrteľne silnou pálenkou frndžalicou, Pacho vyhrá súboj o miesto zbojníckeho vodcu. Napokon, nebolo až také ťažké poraziť skupinu neohrabaných konkurentov. Pod jeho vedením sa zbojníci okamžite preslávia. Chýr o Pachovi sa dostane až do Viedne k samotnej Márii Terézii (Slávka Budínová), ktorá - podobne ako grófka Erdödyová (Ida Rapaičová) - považuje zbojníkov za veľmi príťažlivých chlapov. Preto vyšle do Pachovej skrýše v horách svoju armádu, aby zbojníkov priviedla na viedenský dvor. (TV JOJ)

diodoros

Slováci veľa vlastných komédií nenatočili (oproti Čechom), ale táto dokazuje, že predpoklady na to mali - aj keď je to absolútna šialenosť a nie všetky srandičky sú rovnako vtipné, stále je to zaslúžená legenda s viacerými nezabudnuteľnými scénkami a hláškami. Skvelý Kroner aj celá partia, hudba mierne od veci, exteriéry pekné a záver vrcholne absurdný ako aj celá táto paródia na zbojnícke a folklórne legendy. ()

ppospisil

Zřejmě nejsem schopen ocenit slovenskou tvoru 70.let,takže to pro mě bylo takové nemastné neslané.Pokud to beru jako parodii,tak pár zajímavých vtipných hlášek,Labuda a nádherná příroda to posunují tak na cca 50%. ()

havran

Jozef Kroner v roli zbojníka Pacha - trošku svérázné pojetí Jánošíka, ale u filmu jsem se neskonale bavil - hlášek tu je na ne jeden, ale několik filmů a čiší z nich ta správná "syrová pravda až na kost"... tak " Na konnéééé!!!" ()

winstonik

Ani sa nečudujem, že niektorí českí priatelia hviezdičkujú túto tvrdú slovenskú rudu pomenej - tomuto skrátka nemôžu porozumieť. Pacho je slovenský zbojník. Tak slovenský, že slovenskejší ani nemôže byť. Ťapák (réžia), Lasica a Satinský (spolupráca na dialógoch), Króner a génius Stračina (hudba), to nemohlo dopadnúť inak. Už viete, kde je koniec sveta? Pacho tam bol! U mňa v TOP 20. ()

odvedle

"Ach Bože môj, čože nás to len čaká!"... musím si film pridať k obľúbeným, inak bude kuca-paca, pretože ani sté opakovanie nenudí a rozchechtá do popukania. Film obsahuje toľko nezabudnuteľných hlášok ako máloktorý iný, a zbojník, ktorý kýchnutím váľa stromy a vyvoláva hromy, porúča spevu vtákom, ktorý na domácu pálenú odpovie "a mocnejšiu nemáte" si musí získať každého. Nezabudnuteľný Ján Kroner, Labuda a ďalší! oné! ... "- Nááa-kóóó-neee - A kde by sme ich vzali? - No tak utekajme!" (obávam sa, že väčšina súčasných Čechov film nedocení práve kvôli jazyku, čo je škoda) ()

hero_bk

Hrozně jednoduché, hrozně předvídatelné a chvílema jsem si připadal, že se nekoukám na slovenský, ale na bollywoodský film. Ale kopejme dál, třeba ten vtip fakt najdem... ()

Scraffy

Pacha som videl už hodne veľa krát a vždy som sa skvelo bavil. A to nemám rád slovenské a české filmy. Ale toto je naozaj klenot, ktorý je extrémne vtipný a veľa hlášok si doteraz pamätám naspamäť. Jozef Króner bol a stále je najväčší Pán Herec a slovensko už nikdy nebude mať tak dobrého herca, ako bol on. ()

papadoce

Nikdy som Pacha nebral ako paródiu na Jánošíka. Pacho bol prosto Pacho, samostatná jednotka. A film je oprávnene takto vysoko na osemdesiatke. Je to nahláškované od prvej po poslednú minútu. Je tu toľko pamätných viet, že len máloktorý film ich má také množstvo. Mne však obrovsky vadila hudobná zložka. Bola odporne výstredná, hlučná a ak ku tomu pripočítam nudnejšiu pasáž z párty hard, tak som musel dať dve hviezdy dole. A aj som myslel, že tu budem voľačo citovať, ale nerozhodol som sa ktoré. Nuž, oné ..... onééé. ()

ewing

ked som to videl prvy krat, fakt som sa super bavil...tie hlasky su super a Kronera mam rad. prijemna zabava na nedelne popoludnie ()

Wooke

Hybe, Hybe...podľahli ste vlastnej chybe. Daj sem bičík...nedám bičík..daj sem bičík...r*ť Paľovu. A mnoho mnoho ďalších legendárnych hlášok. Pacho je ďalšie veľdielo Jozefa Krónera, ktoré patrí k tým slovenským filmom, ktoré narozdiel od dnešných, pozerám s radosťou. ()