Slavné historky zbojnické

Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 59–60 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Scenár:

Jiří Melíšek

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý (viac)

Šestidílný cyklus příběhů o legendárních dobrodruzích a zbojnících, drsné realitě loupežnického života a prostředí společnosti vyděděnců. (hippyman)

str0001

Nemám rád ty dlouhý komentáře, jak si tu každý vylévá srdíčko. Autoři se jistě nesnažili o historyckou epepoj. Ale pokud chtěli, aby měl děj spád a aby povídka byla poučná, tak se jim to báječně povedlo. Seriózní herecké výkony a zvučné obsazení také slibuje dobrý zážitek. Občas se o něco podobného pokusíme i dnes, ale bohužel se u nás nejvíce točí stále nové a nové varianty na "Velmi křehké obvody". ()

Paity

Opravdu pěkné vyobrazení legendárních dobrodruhůl a zbojníků. Hlavně díly s Pavlem Zedníčkem a Bartoškou mám rád. Škoda, že to nepokračovalo, šest dílů je fakt málo na něco tak povedeného. Byl bych docela zvědav, jak moc to odpovídalo příběhově skutečným událostem nebo dochovaným pamětem, ale výprava, kostými a vše bylo super. ()

filmmovier

No, vlastně je to docela nuda. Ale obří výprava, plejáda geniálních hereckých velejmen, zajímavé osudy sledovaných zbojníků, jedinečný pohled do zajímavých milníků evropské historie a neodolatelný Miloš Kopecký jako přidaná hodnota v roli průvodce celým seriálem mi tak nějak nedovolí jít níž. Protože ten seriál je opravdu kvalitní. Rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co u nás kdy vzniklo vůbec a obstojí i v předrevoluční konkurenci. Tak dobré jako Dobrodružství kriminalistiky sice není, což je věčná škoda, ale z faktického hlediska mu nelze nic vytknout. 75 %. ()

Martin741

Kultovy ceskoslovensky serial z hlbokej normalizacie. Normalizacia v roku 1985 v byvalom CSSR fakt zarezavala do vsetkych oblasti zivota spolocnosti /noviny, rozhlas, TV, vysoka a komunalna politika/ a tak sa tocili aspon taketo oddychove serialy. A nie je to dietlovina, scenar mal na praci Jiri Melisek, to je u mna tiez plus. 94 % ()

wosho

Rozhodně zajímavý počin ČST v polovině 80tých let. Největším kladem (jako u spousty tehdejěích seriálů) je zde herecké obsazení, které dokonalé přebije jeho největší slabinu (výprava je zde skoro jako vždy přímo televizně ubohá). Bočan si zaslouží pochválit, že neudělal ze skutečných zbojníků (lupičů i vrahů) co žili, takové ty Jánošíky co bohaté okrádali a chudým rozdávali-a hlavně proti nespravedlivému řádu bojovali (tak jak se to pánům dramaturgům s rudou knížkou v kapse hodilo do krámu). ()

• Sídlo Shinderhannese a jeho bandy je zřícenina hradu Valečov. (rakovnik)
  • Miloš Kopecký jako glosátor účinkuje jako jediný ve všech šesti dílech. Ve dvou díle účinkuje Jiří Pleskot v roli učitele gymnázia, ostatní herci se objevili pouze v jednom díle. (Willy Kufalt)
  • Poté, co voják na ošetřovně pronese: „Babinský, nepřej si mě“, lze na dveřích zahlédnout stín od mikrofonu. (Duoscop)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)