Irčan

• USA The Irishman (viac)
USA, 2019, 209 min

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (viac)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Luk Skywalker

Martin pořád umí natočit mafiánský film, i když to může někomu připadat zdlouhavé a nudné. Kvůli stopáži a omezenému volnému času jsem si film pustil na třikrát: 1. Úvod (45 minut), 2. Podstatná část (1 hod 45 minut). 3. Finále (1 hodina) a vždy jsem se těšil. Máme tu tři časové období a mě osobně digitální omlazování herců nevadí, když je to kvůli roli, která stárne, což v tomto životopisném filmu je nutné. Tato technologie půjde ještě dále, zatím jsou "vyžehlené" obličeje poněkud strnulé, ale není to taková hrůza, jak tvrdí kolega, že všichni vypadají jak po cevní mozkové příhodě :-D. Zde není tolik akce, aby toto omlazování vadilo, takže nahrazování podobnými a mladými herci není třeba. Výpravné to je tak, že mi to připomnělo Kmotra. Herecká sestava luxus, řekl bych, že naposledy spolu, přece jen jsou to válečné ročníky a opravdový Frank Sheeran se dožil 83 let. Zaujal mě Hoffa, ale jeho vlastní film prý hlavně v závěru není přesný, možná se podívám k porovnání. Každopádně mohu doporučit k shlédnutí. ()

MickeyStuma

Martin Scorsese se údajně pokoušel tento snímek natočit více jak deset let. Vždy to ztroskotalo na nedostatku potřebných financí. Docela zvláštní fakt ohledně jeho jména a tvůrčích úspěchů. Každopádně se toho nevzdal a dočkal se. Scénář byl napsán na základě literární předlohy 'I Heard You Paint Houses' autora Charlese Brandta, který se kupodivu živil jako státní zástupce, vyšetřovatel a obhájce, kde vyobrazil život mafiánského zabijáka Franka Sheerana, dle jeho přiznání zločinů, kterých se dopustil během práce pro mafiánskou rodinu Bufalino. Že si ho zahrál zrovna Robert de Niro nebude žádná náhoda. A protože se ve snímku objevují i další známí herci, kteří si zahráli v předešlých mafiánských filmech, toto filmové dílo považovat jako poctu všem mafiánským filmům. Je to však ale přeci jen snímek v lecčems jiný. Struktura je taková houževnatější a je bez akčních cen. To znamená, že se jedná především o konverzaci, ale stále to má svou určitou živost. A to nejen ve smyslu pro humor. Snímek se tak může zdát být zklamáním pro fanoušky předešlých mafiánských snímků, ale jedno je jisté. Martin Scorsese neopakuje už mnohokrát vyřčené a naopak se ve své tvorbě prostě posouvá dál. To znamená, že po kritické stránce zabránil dojmu sebevykrádání. Robert de Niro, Ray Romano, Joy Pesci či Al Pacino, jsou přesně takoví, jak jsou v těchto rolích známí. Prostě jsou ve své kůži, takže v jejich případě o zklamání nemůže být ani zmínka. Děj jako takový má dvě linky. První ukazuje Franka Sharana, majícího něco přes 80. let, kterak sedím v domluvě důchodců a přemýšlí o svém životě. Druhá ukazuje jeho činnosti v jeho 60. letech se vším všudy. Příběh není nezajímavý, jen se může zdát být nudný. Snímek možná potřebuje svůj čas pro plné divácké uchopení, to je těžké posoudit, takže jestli se někdy stane klasikou se teprve ukáže. Šanci by dostat mohl. ()

helloween93

Scorseseho Irishman je o parník lepší jak celý overhyped Joker. Zajímavý příběh o odborech a mafii proti vládě, pár postav jsem znal, hlavně Hoffu nebo Bufalina. Scorsese se s divákem nesere a prostě ho do příběhu hodí a kdo nemá základní přehled o událostech té doby nebo nezná figurky mafie z východního pobřeží USA 50-70.let, ten se moc chytat nebude. Já si to i přes délku užil, casting trefil režisér Goodfellas trefně, De Niro jako cynický killer Sheeran, Pacino jako excentrický a arogantní odborář Hoffa a Pesci v roli vlivného Bufalina. U posledního jmenovaného trochu změna od Goodfellas, kde hrál sociopata. Ještě bych rád vyzdvihl práci se CGI. K naprosté dokonalosti by film musel být kratší s kultovními scénami jako mají Goodfellas nebo Departed. Za mě asi nejlepší Netflixovka roku 2019. 4* ()

GOREGASM

Dobře se na tenhle Scorseseho klub vysloužilých gangsterů kouká, ale musíte akceptovat, že jde spíše o poctu velikánům gangsterského žánru, než o snímek, který by žánr samotný někam posouval. Těžké váhy DeNiro, Pacino, Pesci, Keitel a další působí cool jak jen to jde, ale nejhlubší stopu ve mně zanechal vzteklej Pacino, který si Jimmyho Hoffu střihnul cholericky, tak jak to má rád. Diskutabilní omlazování herců není až takový fail, jak by se mohlo zdát, ale mnohem hůř jsou na tom pohyby CGI herců, kde se prostě věk herce schovat nedá a například DeNirova scéna, kdy zmydlí majitele obchodu s potravinami působí díky tomu ve svém provedení komicky. Délka snímku je už opravdu vyloženě pro fajnšmekry, mezi které se řadím, ale při vší úctě k Martymu jsem si jeho dílo rozdělil napůl. Formální kvality se Irishmanovi upřít nedají, má to všechny gangsta trademarky Martyho filmů, ale dynamika jeho majstrštyků (Goodfellas, Casino, Departed) tomu chybí. Přesto povinnost a nenechte se odradit tou brutální délkou a berte to jako dva filmy v jednom balení ;-). 70% ()

geek.ondra

Tři a půl hodiny dokonalé filmařiny s famózním hereckým koncertem Roberta De Nira, Joe Pesciho a Al Pacina. Martin Scorsese opět graduje se svou geniální režií a přináší nám film s neskutečně silným námětem. Oslava kultovní špičky žánru která má ale sama kultovní potenciál. Tady není o čem... Famózní! 9/10 ()

caramell

V dnešním světě film působí jako naprosté zjevení. 3 hodiny připravy na scénu, která trvá přibližně 5 sekund a pak 20 minut filosofie a dojezdu do hořkého konce. Velmi pomalé tempo a "absence děje" může řadu lidí odradit či znechutit, o to více prostoru však dostaly herecké legendy a předvádějí výkony, které by jim jejich mladší kolegové mohli velmi závidět. A radši uvidím Oscara u De Nira za tu klíčovou a velmi silnou scénu u telefonu než za nekonečné démonické chechtání Phoenixe... ()

HenryIvan

The Irishman je skoro po všetkých stránkach dokonalým kúskom, lenže, je pridlhý a to je jeho najväčší mínus. Nemôžem povedať, že sa to vlečie, no nejaký prudký spád to tiež nemá. K hereckým výkonom nemám čo povedať. Musel by som sa snažiť popisovať niečo ako tie najhonosnejšie a najskvostnejšie umelecké diela všetkých čias a do toho sa teda nepustím. Deaging technology mi nejak na tom De Nirovom xichte nesedela, ale to je len moja malá výhrada. Koniec ma rovnako neuchvátil a mne tak nezostáva nič iné len skonštatovať, že sa síce jedná o skvelý film, no na tie OG snímky sa nechytá. ()

misbos

Homunkul v proudu času - aneb - příběh loutky dvou loutkářů, která pro jednoho zabila druhého. De Niro je vynikající jako "dutý člověk", který "náplň" dostává od grázlů okolo něj. Když jsou všichni loutkovodiči pryč, není sám schopný pohybu - metaforicky i doslova. Stará garda si to střihla s přehledem, a třeba takovej Graham držel krok jedna báseň. A i když občas tluče do očí, jak se zběsile stříhalo, je to přesto klenot. Kino eště žije. ()

Critic

Celou dobu jsem přemýšlel jestli je to CGI omlazování poznat nebo ne a najednou to smutně skončilo a nestačilo mě to vtáhnout. Škoda, takové Goodfellas jsem viděl asi 3x než mě to přestalo bavit. ()

RoneXxXD

Pecka. To jsem si v mysli řekl když vyběhli titulky. Master piece. Je mi jasné že film bude dost diváky dělit,sám Scorsese přiznává že film není pro každého a že spíše film udělal pro "sebe",ale mě osobně to nehorázně chytlo. Jasně 3 a půl hodiny je sakra dlouhá stopáž,ale ten příběh je tak komplexní že kdyby se to zkrátilo asi by to nebylo ani tak dobrý. Proto jsem i rád že tohle nebylo v kinech. Známe standard kin a nad 3hod ani náhodou. Streamovací platformy jsou budoucností ne že ne..ostatně o tom se bavit nebudeme. Film zakládá na skutečném příběhu což ocení spousta lidí. Svým způsobem byl pro mě film ze začátku mírně chaotický,a je opravdu nezvyklé jak se Scorsese rozhodl udělat příběh z bodu A do bodu C a takhle to svazovat v jeden úchvatný celek kde ti na konci bylo vše jasné. Zajímavý zážitek. Scorsese dokonale pracuje s kamerou a tenhle film je toho příkladem. Myslel jsem si že u vizuálu u mě zvítězí asi jedinej konkurent Joker,ale mýlil jsem se. Omlazování pomocí CGI je také na solidní úrovni. Také chválím úžasný mix skladeb,který pro herní znalce místy nahnal pocit jako by koukal na film podle hry Mafie. Opravdu nemám co extra vytknout,dokonce mě to bavilo víc než Kmotr. Jen zhruba v polovině byla 10min. pasáž,která mě příliš nebavila. Herci tomuhle filmu samozřejmě dali až ten největší triumf a tenhle film se v podstatě dá brát jako rozloučení s legendami a jejich dlouho leté spolupráce. A tady se vracíme znovu ke slovám Scorsese. Film není pro každého,ale každý dle mého uzná že je to kvalitní filmařina. 95% spolu s Jokerem nejlepší filmy tohoto roku. ()

PlutisMovie

PAN REŽISÉR Scorsese si zaslouží stát na pomyslné nejvyšší bedně vítězů spolu s Tarantinem a Nolanem. Jeho filmy obsahují velmi charakteristické prvky a The Irishman považuju za naprostý vrchol jeho celoživotní práce. Irishman je přesně takový, jaký jsem doufal, že bude - Excelentní životopisné drama z pohledu vypravěče popisující vývoj, vzestup a pád vícero postav hned v několika období jejich životů, které se protínají a společně vrcholí. Tohle rozhodně byl můj šálek kávy, ke kterému nám Scorsese naservíroval dort obrovské stopáže se zábavnou polevou a třešničkou v podobě sestavy "jeho" největších hereckých tahounů - Robert De Niro, Al Pacino a Joe Pesci pěkně pohromadě. Film roku 2019! Děkuju ()

patroklos

Šílená stopáž, mafiánská klišé a hlavně hodně nešťastné maskování hlavních postav. To všechno kazí zážitek ze skvěle obsazeného filmu. ()

dalziel

Nie som sklamaný ako som očakával.Tá stopáž je priam hrozná.MIniséria 3 or 2 filmov by bola rozhodne vhodnejšia.Napriek dnešným technologickým možnostiam sa veľmi nedarí zakryť vek dohárajúcih hviezd i keď robia čo môžu.Výborný film avšak táto partička točila skvelé filmy.Casíno už nikto neprekoná,nikto.Čo ma potešilo bolo obsadenie a následný herecký výkon vedľajších postáv ako Ray Romano, Jesse Plemons a Stephen Graham ()

DAPDO

Věk bohužel nezastavíš. Není problém namaskovat čtyřicetiletýho herce na osmdesát, ale skoro z osmdesátníka udělat čtyřicátníka už problém je, aspoň jak ukázal tenhle film. V některejch scénách je to do očí bijící, hlavně ty pohyby...Scorcese vsadil na ostřílený obličeje z nejznámějších mafiánskejch filmů, jestli se mu to povedlo nebo ne, ať každej posoudí sám. Za mě by Irčanovi slušelo víc herecký obsazení mladšíma hercema. V některejch okamžicích jsem se i ztrácel, film mě nechytil tak, že bych se do něho na 100% zažral, takže jsem si určitý pasáže musel pouštět znova, těch postav a jmen tam bylo prostě hrozně moc. Film to určitě špatnej není, ale délka přes 200 minut je slušná prcárna, deset minut bylo super, dalších deset minut slabota a takhle se to střídalo. 60%. ()

AloeB

Je příjemné vidět mafiánský příběh, který se nesnaží udržet divákovu pozornost prvky z jiných žánrů jako Road to Perdition, není jen dalším akčním příběhem s mafiánskými kulisami jako Gangster squad či v něm není jasná struktura děje jako třeba v Neúplatných, ale jde o skutečný a ryzí příběh několika amerických mafiánských es v průběhu dekád. Martin Scorsese má technickou stránku vypracovanou na jedničku, proti scénáři nic nemám a herecké výkony filmových hvězd jako jsou De Niro, Pesci nebo Al Pacino dovedou udržet diváka u obrazovky i celé tři a více hodiny, jakkoliv je to náročné a ne vždy možné. Člověk během první hodiny musí odvyknout rychle plynoucím filmům moderní doby a ve zbytku času si jen pak užívat jednotlivé scény, což nemusí každý skousnout. Já sám jsem někde na pomezí, ale to je moje chyba, protože jsem měl vědět, že to není film, u kterého si odpočinu v posteli. Takže snad až jej nějak více strávím, nebude problém si tohoto italského Ira vychutnat více. ()

Tomo

Za mě těžký zklamání. Moc jsem se na tento film těšil a dlouho jej vyhlížel, možná jsem se těšil až příliš, každopádně, nijak mě to neoslovilo. Při srovnání mi Irishman vychází jako rozvleklý vybledlý odstín jeho předchozích snímků, které téměř všechny zbožňuji a musel jsem si je následně pustit pro spravení nálady. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (viac)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) není rozhodně nováčkem v oblasti tříhodinových filmových kolosů. Vlk z Wall Street měl 180 minut a Irčan dokonce 209. Jeho novinka Killers of the Flower Moon… (viac)

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu