Irčan

• USA The Irishman (viac)
USA, 2019, 209 min

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (viac)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

KM Phoenix

Příliš dlouhý film plný ošklivých a vrásčitých (hodně vrásčitých) bílých mužů. Diskutabilní CGI bylo chvílema až hodně divné, ale fascinující výkon Joe Pesciho to pro mne vytáhnul až na plný počet. ()

geimz

Už dávno som prestal dúfať, že by sa hereckí velikáni starých mafiánok dali znova dokopy na jednu poslednú bombu - a potom Scorsese oznámil Irishmana. A že je to skutočne epos, ktorý dostál svojim očakávaniam. Pacino, DeNiro a Pesci tu podávajú svoje dobre známe excelentné výkony (zvlášť Pesciho je radosť opäť niekde vidieť a kradnúť si scény pre seba) a aj keď by film potreboval trošku skrátiť v prostrednej časti, v závere stále vytvára ucelený obraz života jedného gangstera, ktorý na sklonku života reflektuje nad svojimi voľbami. Veľmi, veľmi silný zážitok. ()

Ollie235

,,You don't keep a man waiting. The only time you do is when you want to say something. When you want to say f*** you." Jak jsem se na tento film těšil, tak jsem nesmírně rád, že se povedl. Dlouhatánská stopáž překvapivě vůbec není překážkou a i přes velmi pomalé tempo jsem s ní neměl nejmenší problém. Dokonce bych řekl, že bych tuhle velice osobně působící Scorseseho novinku zvládl sledovat i další hodiny. A to zejména díky úžasné herecké sestavě - trio De Niro, Pacino, Pesci dává vzpomenout na své legendární mafiánské role a na každého z nich je radost koukat. Zajímavá je i omlazující technologie, která naštěstí není nikterak do očí bijící a působí lepším dojmem než kdejaký makeup. Škoda, že tomuto příběhu o loajalitě a zradě chybí výraznější okamžiky, scény či hlášky. Celkově však The Irishman předčil očekávání a plnému hodnocení mu chybí jen malý kousek. Doporučuji si po projekci pustit i krátký dokument The Irishman: In Conversation - velmi příjemná nostalgická konverzace Scorseseho s hlavní hereckou trojicí. ()

Camus

Irishman je kvalitně napsaný, zrežírovaný a odvyprávěný film. Film, který kombinuje vysoké production values, důvěru v tvůrce a tříapůlhodinovou stopáž asi dneska nemohl vzniknout jinde než na Netflixu a je mi za to sympatický. Nakonec je to ale vlastně klasická gangsterka, která mě zaujala hlavně dvěma věcma: Jednak uvědomělou práci se zobrazováním násilí a jeho deglorifikací. Zabíjení není cool, ale je to součást světa Irishmana. Dlouhé přípravy a pak pár vteřin "akce" a rychle pryč. A poté poslední částí filmu, která by jinde skončila na podlaze střižny jako zbytečný epilog. Pro mě je ale nejsilnější a nejoriginálnější hodinou. Jinak omlazování herců za mě moc nefungovalo a trochu jsem se vždy ztrácel v tom, jak má být hrdina zrovna starý. Ještě že na těch dětech to bylo poznat. ()

Alien220

…Then I started painting houses… myself. Když se na plátně má setkat pod vedením Martina Scorseseho Robert De Niro, Joe Pesci, Al Pacino a Harvey Keitel ve filmu o mafiánech a má to trvat 209 minut, nemůže to prostě dopadnout blbě. Měl jsem velká očekávání a tajně jsem doufal jsem ve vyrovnání Once upon a time in America. Scorsese se vrátil zpátky ke kořenům a v době, kdy filmy míří na potřeby tupého diváka, všude musí být plno akce a scénář se podřizuje efektům, přijde s touto tří a půl hodinovou peckou, která smete všechno ostatní a ukáže, co je ve skutečnosti film. Naprostá paráda, koncert. Tenkrát v Americe to bohužel není, ale i tak je to úplně někde jinde, než se pohybuje současná tvorba (až na pár světlých výjimek). Famózní kamera a střih doprovází mrazivě dobrá hudba a připravují pódium pro herecká esa. Lehce prominete postarší De Nirovy pohyby. Al Pacino předvádí to, co umí nejlépe, De Niro ukazuje, jaký žánr mu právoplatně patří a Pesci je neuvěřitelný. Skvělá syntéza historie podsvětí východního pobřeží s důrazem na Jimmyho Hoffa. Dlouhé záběry, dlouhé jízdy v autech, konverzace. Tohle je film s velkým F. Důrazně doporučuji být pořádně vyspalý, kolem sebe mít dost jídla i pití a ideálně si vypnout mobil. 3 a půl hodiny se hledá dnes těžko, ale film rozhodně stojí za to vidět vcelku. …I didn’t check, sorry. Can I go and give him the money back? - He won’t need it, you can keep it… ()

aLPaC

Jelikož mám staré klasické mafiánské filmy nesmírně rád, dost jsem se na "Irčana" těšil, jelikož tyto filmy se už dnes prostě netočí. No a byl jsem (i přes tu obrovskou stopáž) nadšen. Samozřejmě, někomu mohou vadit digitálně omlazené obličeje hlavních hrdinů, mě to nerušilo a po chvíli jsem si na to zvykl. Příběh mě bavil, tentokrát zabrousil Scorsese skutečně do nejvyšších pater americké mafie a odborů. Nejlepší herec je jednoznačně Al Pacino, který si svou postavu šéfa odborů a "druhého nejmocnějšího muže USA" Jimmyho Hoffy skutečně užívá. De Niro hraje svou klasiku, na kterou jsme u něj v těchto rolích byli zvyklí, což je fajn. Jen když má někoho zmlátit či udělat něco akčnějšího, je ten jeho věk prostě vidět. Dále je tu skvělý Joe Pesci, který se za posledních 20 let objevil ve filmech jen velmi sporadicky a to je škoda. Jeho postava "hybatele věcí" je skvělá, charakterově naprosto odlišná například od Casina. Pro mě se zcela určitě jedná o pětihvězdičkový film. Díky Marty, díky za celou svou kariéru! ()

Marys

Ako poctu klasicky mafiánskym filmom beriem. Do pozerania sa mi ale veľmi nechcelo. Určite, aj Pán Prsteňov je dlhý film, ktorý hravo zhltnem, ale dobrodružný akčný blockbuster a tri a pol hodinový charakter rozvíjajúci monológ je niečo iné. Tým chcem len povedať, že to nie je pre všetkých. Vlastne ani pre mňa. Hoci herecké výkony a príbeh stojí určite za to. ()

TwoFace

Dokonalá filmařina se třemi legendami mafiánských filmů v hlavních rolích od mistra Scorseseho, který tento žánr umí zpracovat tak, jako nikdo jiný. Mafie, odbory, vraždy, to vše ve vzpomínkách na nedávnou historii amerických dějin, která vymizela ze současného povědomí. „Nowadays, young people, they don't know who Jimmy Hoffa was. They don't have a clue. I mean, maybe they know that he disappeared or something, but that's about it. But back then, there wasn't nobody in this country who didn't know who Jimmy Hoffa was.“ Protkán nostalgií, hlavně pak v samotném závěru, je Irčan i metaforou pro konec jedné éry filmu. Zkrátka mistrovský kousek, který je v dnešní době výjimečný i svou stopáží. Tři a půl hodiny dlouhý film sice může místy nudit, to ale není případ Irčana, který si v každé scéně dokáže svou délku obhájit a ani jedna jediná vteřina nepůsobí nadbytečně. Zatraceně dobře napsaný a zrežírovaný film s dokonalými hereckými výkony, který se okamžitě stal klasikou. Tohle je „real cinema“. ()

Klajnik

Chápu, že Scorsese chtěl natočit film se svou partou, která se společnou prací dostala na vrchol Hollywoodu a mít tak ryzí mafiansou trilogii. Problém je, že toto rozhodnutí kazí dojem z mnoha scén. Tváře se totiž omladit (a postaršit) podařilo poměrně dobře, ačkoliv výsledný věk snad nikdy spadne pod čtyřicet. Ono prostě nejde, aby De Nirova tvář vypadala jako v Mafiánech. Starej člověk má tu hlavu masivnější. Pod bradou má lalok, velkej nos a uši (protože ty během lidského života rostou neustále). V průběhu filmu se věk jenom vyšuje, takže tak jako tak koukáme na dědky. Hlavní problém však je v řeči těla. Omlazená tvář na starém těle v pohybu vypadá směšně. Jakmile si scéna žádá pohyb, tak to vede k neúspěchu. Jestli lze za něco považovat tu scénu, kde De Niro nakope do hlavy toho obchodníka, tak za jeden z největších režijních neúspěchu Scorseseho kariéry. De Niro kope jako osmdesátiletej dědek (kterým je) a komparizista strašně tlačí na pilu, aby to vypadalo, že se má vážnej důvod bát, zatímco se De Niro sotva drží an jedné noze a máchá svou ztuhlou svraštělou hnátou jako důchodce. Naprosto nevěrohodné. Vyloženě fail. Tak blbě vypadající scéna zaslouží jenom výsměch. Důchodcovství ho dostalo a on už není schopnej se vymanit z jeho spárů. Dokonce řídí i jako dědek. Tohle všechno by šlo ale přehlížet, pokud by film byl sám byl slušnýým entertainmentem. Irishman však oproti Goodfellas a Casinu strádá. Jeho postavy nejsou sympatické ani zábavné a film jenom lehce naťukává hloubku osobností. Frank Sheeren je z války zvyklej poslouchat rozkazy a popravovat zajatce (reflektováno v jedné několikavteřinové scéně), takže mu nedělá problém stát se nájemným vrahem mafie, čímž od sebe odežene všechny své blízké a na stará kolena už jenom lituje svých rozhodnutí a umírá sám. Takové postavě nešlo fandit. O něco zajímavější je Al Pacino jako král odborů Hoffa, protože jeho tvrdohlavost mu vtiskla správnou míru trhlosti, aby byl trochu zábavný a přitom se držel reálií skutečnosti. Problém je, že film jenom tak klouže po povrchu a v žádném aspektu nejde do hloubky. Já na ten film koukal společně s kámošema na bytě. Všichni jsme ten film očekávali, ale většina z nich už od druhé poloviny koukala víc do mobilu. To mě sice sralo, ale o filmu to vypovídá, že není přiliš hodný pozornosti. Štěpán odešel asi po 30 minutách ven. De Niro mu byl jenom k smíchu (což jistě umocnily ty houby, jasně) a působilo to na něj vyloženě blbě. Stopáž má 3,5 hodiny, což na režiséra klade větši nároky a Scorsese to tady jakžtakž utáhl na "dobrý film". Do nadprůměru to pozvedá hlavně režie. Zprvu je tempo svižné, ale postupem času se uvolněje a táhne. Technická stránka vtiskla filmu jistou krásu. Hodnotu filmu zvedá i fakt, že pojímá skutečné události. Myslím si však, že na explicitní úroveň filmu přesahuje tu implicitní. Pak snad výrazy jako "gangsterská freska" nejsou zcela vhodné. DODATEK: Přečetl jsem předlohu, která mi narozdíl od filmu dokázala objasnit, jak přesně to napojení mafie a odborů fungovalo. Přesah filmu by měl být historický/faktický, avšak scénář to dostatečně neilustuje, stejně jako osobnost protagonisty. Ve filmu byl Frank "Irčan" Sheeran plochej a navíc - v podání přestárlého De Nira s jeho provařenou mimikou ničím sympatickej. Film vyzněl do prázdna. Je to rozporuplný film. Jako adaptace to moc dobře nefunguje, ale technicky je to precizní. Minimálně co se týče kulis, kostýmů, kamery... Jednotlivé scény mají svou krásu, která dokládá, že za filmem stojí řada schopných lidí. To je však sráženo neúspěšným přenosem starých lidí do mladší podoby, protože hlas i pohyb zkrátka očividně patří dědkům. 2,5 () (menej) (viac)

Jaro_slav

Když to Scorsese dotočil, mělo to hoďku a půl. Jenže protože mu táhne na osmdesátku a asi už mu ten mozek nejede naplno tak, jako mu frčel zamlada, vzpomněl si vzápětí, že zapomněl tohle. A tohle a ještě tohle. A pak tamto, to, tohleto, tamto druhý, o tamtom, tohle a tamty s tamtěma a ještě tuhle. A taky toho a ty dvě a tamto jejich a tuhletu. A staly se z toho tři a půl hodiny rozvleklý a neobvykle přeceňovaný nudy, u který bylo fakt těžký udržet pozornost; a důvody, proč jsem to vydržel, byly: 1) COVIDová karanténa, 2) Anna Paquin, 3) výprava, 4) místama fakt skvělá kamera a 5) celkový herecký obsazení. Já mám rád jeho pomalý a dlouhý filmový vyprávění, ale nic se nemá přehánět. Ani tenhle komentář. ()

jarmik

Filmařská práce je to dokonalá, to se čekalo, pocta žánru, ale tempo tak nějak stále zpomaluje a až do konce už nezrychlí. Konec jen tak vyšumí do prázdna. Tleskám hvězdné trojici v hlavních rolích, avšak čekal jsem o trochu víc od celku. ()

cesky_hrac

Před více jak deseti měsíci jsem netrpělivě čekal na další snímek od Scorseseho. Očekával jsem výborný snímek a dostal jsem... Film jsem celkem zhlédl dvakrát. První zhlédnutí mi trvalo přibližně měsíc. Snažil jsem se donutit ho dokoukat. Vzávěru to nebyla špatná podívaná. Užival jsem si některé dlouhé záběry kamery, hudbu v pozadí a mé oblíbené herce, kteří mě opět nezklamali. Snímek Irishman není pro každého. Nenachází se v něm mnoho akčních pasáží. Spíše tam vůbev nejsou. Tento film táhnou hlavně dobře napsané dialogy. Ne honičky s auty nebo něco podobného. Hodnotím 8,9/10! ()

Ant_Antony

Místy nudné, občas zdlouhavé... V celku (až na písničku v titulkách) je to však brilantní... A znovu se na to podívám až za třicet let po remasteru CGI, kdy De Nirovi ten facelift víc sedne a scénu s "pomstou" dcery u hokynáře vystřihnou, aby nebyla k smíchu. ()

Say

Bohužel jsem nebyl schopný dodívat se do konce, hodnocení proto vynechávám. Drsňáctví prezentované starými herci a režisérem bych ocenil se špetkou nadsázky či ponaučení... Nevím, možná tam někde na konci je. ()

mira007

Sejde se parta legendárních  přestárlých herců a s režisérskou legendou natočí mafiánský film o americké mafii 70.-80.let v Americe - výpravné, kvalitní, má to solidní scénář, ale u mne to sráží dvě věci - jednak délka přes tři hodiny a pak jsem neuvěřil, že by osmdesátiletí dědkové mohli hrát i s těmi všemi vymoženostmi filmových triků čtyřicetileté ranaře. To působilo až moc umělohmotně. Herecky tomu kraluje Al Pacino. ()

martalini

Totalni a fenomenalni koncert Pacina, Pesciho a De Nira (klidne i v tomto poradi) ve Scorseseho vysnenym projektu pripomene stary dobry casy. Delka neni poznat, cas ubiha presne, jak ma, dialogy dokazou uklidnit i pritlacit na pilu... masterpiece ()

radekgfx

Scorseseho reziduální bilancování, ne nepodobné Eastwoodovu Unforgiven (1992). The Irishman se po většinu času zaobírá tím, co se u ostatních podobně žánrově laděných filmů ztrácí ve scenáristickém rozkladu. Více prostoru tu dostanou výjevy jako člověk v zakrvavené košili vracející se domů a potkávající svou manželku, případně opakované výjevy společného oběda a večeře spíše než samotné obrazy frenetické akce či rozstřílené výlohy obchodních domů. I volba dlouhého dějového časového rámce jde na ruku hlavně snaze skrze vzestupy a pády sledovaných osob ilustrovat trpkou pomíjivost bytí a zoufalou lidskou snahu o to, zůstat relevantní. V okamžiku, kdy si člověk začne tento autorský záměr uvědomovat, začne si paradoxně přát, aby byl film ještě o nějakou tu hodinu delší. ()

maty39

Scorsese ukecaný, Scorsese utahaný, Scorsese příliš dlouhý. Tak nějak si pamatuji Irčana. Irčan vypadá spíše jako film někoho, kdo kouká často na gangsterky, má rád Scorseseho a chtěl si vždy něco podobného natočit. Napadá mě jediný důvod proč to Marty natočil. Spojení De Nira, Al Pacina a Pesciho zní snově... na papíře. Koukat na digitálně omlazené verze všech přítomných je poněkud bizarní (a není to vina CGI - to vypadá v pohodě a dá se na to koukat), ale hlavně zbytečné. Irčan nenabízí nic, co by jsme v rámci žánru neviděli tisíckrát a mnohokrát i lépe, dokonce i v Martyho podání - Casino. Za sebe musím říct, že Irčan je načančaná ztráta času, která se dala vyplnit třeba sledováním Casina. Smutnější je fakt, že letos kinem proletěl jeden film, krerý Martyho nejlepší díla připomínal mnohem více a byl i o třídu lepší a o několik tříd zábavnější - Joker. ()

barrahir

Tak se dědkové ještě jednou, naposledy, společně postavili před kameru. Místy je to nuda, ale rozhodně to není zbytečný film, protože takové už se prostě dneska nedělají. Chválím i dobrý výběr vedlejších herců, většinou zatuchlí dědci, kteří tam sedí jak prdel na hrnec a taky pár mladších Scorseseho koní z Boardwalk Empire. Fakt to vypadá, jak kdybyste koukali na 30 let starý film, což je asi dobře, ale mělo to přijít o 10 let dřív. CGI je udělané dobře, ale z pohybů těla to omlazení věříte tak možná De Nirovi, ostatní lezou, jak kdybyste jim sebrali francouzské hole. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (viac)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) není rozhodně nováčkem v oblasti tříhodinových filmových kolosů. Vlk z Wall Street měl 180 minut a Irčan dokonce 209. Jeho novinka Killers of the Flower Moon… (viac)

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu