Irčan

• USA The Irishman (viac)
USA, 2019, 209 min

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (viac)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Hpatrik

Tři a půl hodiny se cházka mafiánů/gangsterů poplácává po zádech a sem tam se navzájem vraždí. Není tam žádný pohled z druhé strany, žádný kontrast dvou světů, který by těm událostem dal kontext a udělal to divácky zajímavější. Je to ale netočené velmi zručně, o tom žádná. PS: Digitální omlazování, vyjma De Nirrových očí, mi nevadilo ()

FilipStinef

Režisér ze staré školy Scorsese opět servíruje, tentokrát exkluzivně na Netflixu, mafiánské drama a zas se mu to daří. Pacino a De Niro jsou stále frajeři a i po těch letech se na ně bezvadně kouká. Scorsese je schopný herce i kameru povodit do atmosféry starých klasik a nutí po celé tři a půl hodiny vychutnávat každou jednu scénu a každý dialog. Rozhodně skvělý náběh na letošního Oscara, i když myslím, že má velkou konkurenci. ()

phoenixer

Já vlastně stále nevím, jak to hodnotit. Bavilo mě to, ale už v půlce jsem měl chuť na to dokoukat jindy. Scorsese ví co dělá a vsází na jistoty. Fantastická kamera, skvělé herecké obsazení a krásné vyobrazení La Cosa Nostra kmotrů. Přesto to není záruka úspěchu. Možná to někomu stačilo, ale já jsem čekal víc. Především mi chybělo hlubší nahlédnutí do nelegálních praktik. Vraždy, praní peněz, hazard, kurvy, konkurenční boje, prostě klasické věci co si představíte pod pojmem mafie. Celý film totiž koukáte na Franka Sheerana, kterej je tady vyobrazen jako tatínek od rodiny. Občas teda někoho sejme, ale jinak je to vlastně fajn férovej chlap. Jenže bylo to tak doopravdy? Silně totiž pochybuju. ()

radaza

Dojem z dobrého filmu mi kazil casting, kdy 30-40tileté chlápky hráli sedmdesátníci. Byť de Nira a Pesciho mám rád, tohle bylo moc.A také neprospěla délka. Vím, že je to u Scorsesea normální, ale u jeho ostatních filmů udržovala napětí akce, tady to byla převážně konverzačka. ()

bif

Musel jsem si pustit Irishmana podruhé a tentokrát na jeden zátah. První třetina je skvělá a dýchá z ní typický Scorseseho styl. Problém je ale stopáž. Dlouhá minutáž nezaručuje status eposu a tady je prostě hodina filmu navic. Filmu, na který se hezky kouká, řemeslně je na špici, má skvělou kameru a Joe Pesciho. Okej, okej ale taky je to občas nuda. Drsné kafe na závěr, poslední hodinu to pro mne byla ubíjející nuda. ()

moviechecker

Vo filme sa striedali zaujímavejšie pasáže a nudné pasáže. Po tri a pol hodinách si skôr pamätám tie nudné. Takže hoci to robil Scorsese, hoci to bolo plné gangsterských hviezd a malo atmosféru a nádych starých čias, druhýkrát by som si to už nepozrel. ()

Stíba

Vidět vedle sebe Al Pacina s De Nirem v dobové gangsterce pod Scorseseho vedením je jedním ze splněných snů a jsem rád, že jsem se toho ještě dočkal. Irčan je komplexní ale komornější a roztáhlá výpravná gangsterka, která se do toho nesnaží bušit o sto šest ale jede v poklidnějším tempu, nechává dostatek prostoru dialogům, postavám a jejich vztahům a je vlastně jakousi poklonou trojici Al Pacino-De Niro-Pesci, kdy si při smutném finále nemůžete neuvědomit, že ani oni tu s námi nebudou navždy. Pescimu tleskám za jeho životní roli kdy svým výkonem za sebou nechává i oba velikány. ()

Jajar

Scorseseho mafiánská sága se stařičkými legendami stříbrného plátna Robertem De Nirem, Al Pacinem a Joem Pesci. Tříapůlhodinový snímek, speciálně vydaný pro Netflix, lemuje život chladného, nájemného zabijáka Franka Sheerana. Hlavní herecké hvězdy přitom posouvá do rolí mladších o 30 až 50 let oproti jejich skutečnému věku (odborový předák Jimmy Hoffa, mafiánský boss Russell Bufalino). Digitální triky (technika zvaná de-aging) dělají svoje, ale realitu úplně neoblafnou, zvlášť v akčních scénách, kdy na starých tělech tak trochu visí digitálně vyprecizované mladší hlavy. I přes technické inovace je Irishman naprosto tradiční Scorseseho vyprávění, od kterého dostanete zhruba to, co očekáváte. V super kvalitě (zvlášť v závěru). Nic víc, nic míň. Pětidílný seriál by tomu slušel hodně. ()

AngelG

Tak jak jsem se na to docela těšila, tak o to větší je to zklamání. Scorsese umí točit jak málo kdo, to mu nikdy člověk nebude moc upřít. Ovšem chyba není v tom, jak je to natočené, ale jak je to poskládané a celkově odvyprávěné. Člověk se už v prvních minutách ztrácí, jelikož (asi jako většina Čechů) opravdu moc o politice ani mafiánech z amerických 50 - 70tek nevím. O to víc by se tady měl klást důraz na to, aby i nepolíbený dokázal pochopit, co se děje. Ovšem ten moment nikdy nepřicházel. A tak jsem se každou další půl hodinou víc a víc ztrácela a sledovala jen hromadu dialogů, kterým jsem rozuměla tak sporadicky. Vlastně ani teď po dokoukání pořádně nevím, o čem to bylo. :D Herecké obsazení je samozřejmě skvělé, ale jak tady mnozí už mnohokrát zmínili, ten věk je na hlavní trojce prostě už znát a kdyby se sáhlo po někom mladším, určitě by to filmu z nějaké části pomohlo. Takhle se jen soustředíte na De Nirův digitální obličej a i přesto, že je to zatraceně dobré CGI, tak je to svým způsobem rozptylující. Škoda, škoda.. ()

tomik99

Ten, kdo hrál první Mafii, se tady asi musel najít. Dějová zápletka jak vystřižená z prvního dílu českých vývojářů. Obecně mě prostředí mafiánských bossů z minulého století baví, nicméně si myslím, že tady to trochu Scorsese překombinoval. Ambice vytvořit dalšího „Kmotra“ zkrátka byla silnější než se zamyslet a vyškrtat z filmu pár naprostých hloupostí. Sice i tak dávám nadprůměrné hodnocení, nicméně to neznamená, že film je dokonalý. Omlazení starších hrdinů mi nijak nevadilo a nepůsobilo rušivě, ba naopak jsem čekal o dost horší provedení z dílny Netflixu. Měl jsem nicméně problém se zápletkou, která je místy překombinovaná, že se v ní divák ztrácí. Motivace jednotlivých postav je někdy také záhadou a zkrátka jsem měl pocit, že někdy nevím, proč se na plátně děje, co se děje, proč tato postava dělá toto rozhodnutí apod. A nepomůže to ani po přečtení pár článků o daných postavách či znovushlédnutí důležitých pasáží přímo ve filmu. Svým způsobem si myslím, že film někdy naprosto nedává smysl, a Scorsese se ztratil ve vlně svých nekonečných dialogů. Stopáž je pochopitelně přestřelená a zasloužila by si o hodinku zkrátit. Zvlášť úvod je takový nemasný, neslaný. Proč nakonec čtyři hvězdy? Poslední hodina rozhodně stojí za to. Sice až v závěrečném finiši jsem začal s určitými postavami sympatizovat, nicméně jsem rád, že aspoň nějaké překvapení či zvrat se v posledních pár minutách konal. Poslední minuty jsou čistě melancholické a nostalgické, kdy každý člověk se musí postavit největšímu nepříteli – stárnutí a hledání určitého vykoupení a rozhřešení. Tyto scény ovšem na mě nejvíce zapůsobily a zanechaly ve mně dobrý dojem z celkového filmu. Už bych se asi na tuto tříhodinovou pouť znovu nevydával. ()

Biopler

Čakal som oveľa viac, ale ruku na srdce, keď starci majú zahrať aj svižnejšie pohyby mladíka, dalo sa čakať, že to bude drhnúť. Keď už som začal vizuálom, tak hlavne De Niro bol vosková figurína. A tie účesy... oh no... on aj Al Pacino to dali na Janka Novotného keď sa vyčesával pri balení slovenských dievčat v istej reality show. Digitálna omladzovačka a jej slabé miesta cítiť hneď v úvode kedy sa dvojica mafiánov vyberá na dlhú cestu a spoločníčkami sú im manželky. Obe predstaviteľky nie sú digitálne omladzované, chlapi áno, no rozdiel 15-20 rokov sa akosi nepodarilo skryť. Neskôr je to vypuklé keď nakukneme do domácnosti Sheerana kde sa mihnú deti a De Niro vyzerá pomaly na 50ku pri cca 10 ročných deťoch. Skrátka 75-ročného chlapa ani technika neprenesie o 40 rokov nazad. Na ploche vyše troch hodín sa Scorsese neunúva viac predstaviť mladého Sheerana. Hoffa ho rovno žerie, že o ňom počul koľko toho pre mafiu urobil, no predstavené nám bolo len, že s ťažkosťami naložil pekárovi zo susedstva, nevediacky chcel Bufalinovcom vypáliť rybník a odhodil zopár pištolí po fuškách do rieky. Chabé vykreslenie hlavnej postavy, ktorá bohužial v podaní De Nira nevie nadchnúť či strhnúť a to som mu neúnavne fandil, ale stále má len smutné oči, nevýrazný prejav a zhrbený, no omladený digitálom chladnokrvne strieľa obete do hláv a ani v tomto som sa nedočkal niečoho napínavého... holt, možno to celé v realite bola hračka, skrátka strieľačka-brnkačka. Scorsese si však dáva námahu a skrz titulky sa zastaví pri množstve nepodstatných postáv a určí im dátum i príčinu smrti, pre príbeh zbytočné, pre štatistov či historikov možno užitočné. Nechýbajú klasické frázy, priam až "Scorsese trademarks" z úst De Nira keď ide niekomu naložiť, alebo keď nás opäť raz historicky zasväcuje do tajov či reality mafie, tentokrát v tom, že z odborárskych fondov Teamster sa zaplatila výstavba kasín v Las Vegas či ako mafia zariadila podvodmi prezidentské víťazstvo Kennedyho v 1960. A ja mu to opäť raz žeriem. I napriek tomu celé dielo dýcha dojmom, že už sme niečo podobné dávno videli a aj lepšie spracované. Za zmienku stojí dotiahnutie Pesciho z dôchodku a to, že mu rejža doprial rolu kedy je on nadriadeným De Nirovi. Zvládol ju zo všetkých najlepšie a uveril som mu, o čosi viac ako Pacinovi, ktorý sa mi páčil už len v jeho typických nadnesených monológoch. Škoda nevyužitého Keitela, črtalo sa to sľubne a prásk, nič. Koniec naťahovaný do úmoru, v ktorom sa vyberajú rakvy a miesto uloženia s uznaním, že treba raz odísť, ma nenadchol, skôr som pozeral na hodinky. Hudobný podkres skvelý, či už úvodné oldies "In the Still of the Night", alebo ústrená téma od Robertsona. ()

Dienzenhofer

Velmi sympatický výkon od Joe Pesci (který hraje normálnějšího člověk než obyčejně) a Al Pacino (jeho postava z počátku nemusí sednout každému, ale postupem času vám bude jen sympatičtější. Robert De Niro za nimi v žádném případě nezaostává a překvapuje, že také nedostal nějakou nominaci. Je to velmi skvělá pocta, všem těm hercům, dokonce se z toho dá udělat i dobrý film a nemusí tu být neustále vzpomínání na staré časy, sentimentální blábolení a také se to obešlo bez poukázaní na to, že jsou všichni starý. Věc která mě tu zamrzela je upozadnění Harvey Keitel, který je tu v pár scénách a očekával bych, že někdo jako on tu bude mít víc prostoru než třeba Jesse Plemons nebo Anna Paquin. Tím se dostávám k věci která mi tu vadila nejvíc a překvapivě to nebyla délka, bylo to neustále předhazování vztahu Roberta De Niro a  Anny Paquin, který mne moc nezajímal a byl mi docela ukradený. Výkon Anny Paquin nebyl ten nejsympatičtější a tak trochu mi drásala nervy. Ještě věc která mě trochu vyrušovala bylo CGI omlazení, měl jsem problém s tím že Joe Pesci ze začátku hraje mentora Roberta De Niro (potom co jsme je viděli jako kolegy a kamarády v Casinu a v Mafiánech), vypadá že je starší a přitom jsou stejný ročník. Za mě skvělá gangsterka, která se vrací ke Casino nebo Mafianům 8/10 ()

elessar04

Zpověď nájemného vraha s pezdívkou Irčan. Nikdo nikdy netočil a nebude točit lepší gangsterky než Martin Scorsese. S tím by měl snad každý souhlasit. Přidáte-ik tomu ty tři nejvétšliména tohoto žánru (De Niro. Pacino a Pesci), jistojistě je o zábavu postaráno! Zpočátku to trochu drhlo, ale zhruba tak po prvni hodině (hahe) je již vše na správném místě. Když už jsme u té délky, určitě nelze pochybovat o tom, že to bylo trošku přes čáru (u Killers of the Flower Moon mi to tolik nevadilo), ale kdo dokáže diváka takto dlouho bavit? Tož řečnická otázka! Nicméně opět jsem se dobře bavil. Vyprávěnís komentářem hlavnipestavy neni nikdy hra na jistotu tady mito ale sedio a bavio me to. Když už jsme u toho scénáre, je brilantni. Ano, postavy isou promyilené a všechny maji své opodstatnění. Jen mě mrzí, že Harvey Keitel nedostal více prostoru. Nechápu, že Robert neměl nominaci. Tohle jde absolutně mimo mé chápání. Ala si člověk prostě zamiuje a Jae se drži- oproti jiným filmům - při zemi, ricméně mějeho a postava velmi bavila. Sem tam se dalo střihnout, sem tam občas hudba v pozadí přeřvávala dialogy (díval jsem se na to s dabingem), ale to jde všechno stranou. Dlouhojsem se rozhodoval, jaké hodnocení dát, ale prostě Martina miluju. Dal mi skvělý film, takže jinak hodnotit nemužu. 9/10 ()

zapalik

Asi jsem jediný, ale takhle hračka pro čtyři geronty mě dost nudila. K Frankovi není důvod mít aspoň špetku sympatií, takže ve mně nedokázal vyvolat žádné emoce, maximálně tak opovržení. Omlazení je nijaký, furt vypadají velmi staře. Co je ale horší: i když hrají poměrně mladé chlapy, držení těla, chůze dynamika, gesta, všechno je bohužel na první pohled příliš důchodcovský a tudíž neuvěřitelný. A jen kecy 3 a půl hodiny ani ti tři pánové neuhrají. Smůla, nepovedlo se. Hrozný jsou taky české titulky - I heard you paint houses překládají jako Slyšel jsem, že jsi řezník, že dělá truhlařinu zase že umí i zabijačky....o dabingu ani nemluvě, Jiří Prager má skvělý hlas, ale na Al Pacina se nikdy ani trochu nehodil, tak nechápu, proč se ho pořád režiséři českého znění úzkostlivě drží. ()

Withree

Gangsterka ze staré školy a dost možná poslední Scorseseho velkofilm? Irčan má oproti například Vlkovi z Wall Street pomalu se rozvíjející příběh, především zaměřený na Franka Sheerana. Původem Ir, který se dokázal vyšplhat od řidiče náklaďáků až na místo pravé ruky odborového předáka Jimmyho Hoffy. Ústřední trojice si svoje party užívají, dokonce ani Pesci mi nepřipadal příliš otrávený. Al Pacino se dokonce přiblížil i filmovým cenám. Tolik propírané digitální omlazování jde nejvíce vidět na De Nirovi, ale myslím že nijak zvláště neruší. Největším problémem je ale samotná struktura filmu, protože pokud nejste tak zainteresovaní do této části americké historie, zejména prostřední část příliš drhne a těch postav je tam už příliš. Tenkrát v Americe Sergia Leoneho dokázal pozornost udržet s větším přehledem. I tak si myslím, že oscarové klání má hlavního favorita na sesbírání mnoha sošek. ()

Maximilianus

Tento film je podobne skvelý ako ostatné Scorseseho filmy, a v mnohom sa podobá na také Casino či Mafianov. Je to kus poctivej práce a zároveň aj pripomienka konca minulého tisícročia. Na jednej strane musím povedať, že film v podstate neprináša nič nové, na druhej strane ale je natočený skvelo a film s takými hviezdami ako De Niro, Al Pacino, Joe Pesci či Harvey Keitel divák chce vidieť a očakáva, najmä vzhľadom na to, že počin so všetkými takýmito hereckými legendami v žánri, ktorí ich v podstate preslávil, na čele s Martinom Scorsesem, je určite posledný. Napriek tomu je film aj niečim odlišný, a to poslednou polhodinkou, kedy hlavných protagonistov vidíme stárnuť. Možno je to aj taká pripomienka ich vlastných životov a rozlúčka s ich spoločným účinkovaním. Čo sa teda príbehu týka, je to Scorsese, je to gangsterka, ktorá má prekvapivo dosť vrážd. Ja osobne som očakával, že to bude viac politické, takže som rád, že to skutočne bola gangsterka, ako sa patrí. Mám iba dve výhrady. Jedna sa týka omladzovania hercov, najmä v prvej polovici filmu, ktorá je jednoducho hrozná. Najmä De Niro a Joe Pesci vyzerajú stále umelo. Keď si zoberiete, že dej sa odohráva v päťdesiatych a šesťdesiatych rokov, kedy mal reálny Frank Sheeran tridsať a štyridsať rokov, a divák sleduje Roberta De Nira, ktorý vyzerá o 20 rokov starší, než by mal, tak to prosto nesedí. Najmä keď Joe Pesci, ktorý vypadá na 60 hovorí De Nirovi, ktorý vyzerá na 50, že kiddo a boy, vyzerá to divne. Toto im podľa mňa vôbec nevyšlo a mňa osobne to rušilo. Navyše síce omladili ich tváre, ale postavy a pohyby im zostali, takže keď aj De Niro ide do nejakej akcie, pôsobí to komicky, pohyby má pomalé, údery slabé, no jednoducho ako deduško a nie tridsaťročný ambiciózny veterán z druhej svetovej vojny. Al Pacino síce nebol umelý, ale tiež nevyzeral na 39, ale výzorom sa vyrovnal päťdesiatnikom, v najlepšom prípade zanedbaným štyridsiatnikom. Druhá výčitka je smerovaná priamo na Roberta De Nira, ktorý to už v sebe tuším nemá alebo za tie roky hral v príliš veľa komédiách, pretože tie jeho výrazy tváre zodpovedali presne úškrnom z daných komédií. Druhá polovica bez nejakého výrazného omladzovania (alebo jednoducho som si už zvykol) bola menej rušivá, dej stále skvelý a ostarovanie hlavných hrdinov vyzeralo naopak dosť reálne (najmä Joe Pesci mi prišiel veľmi vierohodný) a aj De Niro hral lepšie. Tam už mu tá poloha sedela. Čiže film skvelý, dej zaujímavý a tých 209 minút ubehne celkom rýchlo. Herecké legendy hrajú, ako sme u nich zvyknutí, najmä Al Pacino si zasa zahral "vzteklého psa" a Joe Pesci je prosto lahoďák. Harvey Keitel bol bohužiaľ na obrazovke asi 3 minúty, takže si ho moc divák neužije, ale bolo fajn vidieť aj jeho. Film nie je dokonalý, nie je to nič extra nové, ale je to poctivá filmarina a keďže sa už takýto film nebude opakovať, je to zázrak, že sme ešte niečo takéto mohli vidieť. 8,5/10. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (viac)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) není rozhodně nováčkem v oblasti tříhodinových filmových kolosů. Vlk z Wall Street měl 180 minut a Irčan dokonce 209. Jeho novinka Killers of the Flower Moon… (viac)

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu