Zákon gangu

• Česko Zákon gangu (viac)
Rozhovor 8 - Charlie Hunnam
USA, (2008–2014), 79 h 33 min (Minutáž: 39–81 min)

Tvorcovia:

Kurt Sutter

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera (viac)

SoA je motorkářský gang působící ve fiktivním americkém městě Charming u mexických hranic. Gang vedený Clayem (Ron Perlman) a jeho nevlastním synem, hlavním hrdinou, Jaxem (Charlie Hunnam). Živí se převážně obchodem se zbraněmi. Seriál mapuje působení gangu, obchody se zbraněmi, Jaxovy pochyby o směřování gangu, osobní spory mezi členy, do kterých zasahuje v neposlední řadě rodina. Největší hrozbou pro SoA je však agentka ATF a místní zástupce šerifa. (Sonnik)

bruceman7

Myslím, že tento seriál se dá označit jako splněný sen každého milovníka herní série GTA. Odehrává se na relativně malé ploše pár měst, je v něm množství frakcí, křiví poldové, kozatý báby, podniky poplatné všem zúčastněným… no prostě GTA. Nic není úplně černé (až na černochy), nic není úplně bílé (až na bělochy). Je to dost drsné a tvůrci si s násilím příliš servítky nebrali, ostatně ani se zobrazováním dalších veselých témat. Dost překvapilo retko v každé hubě, to ve filmu skončilo snad někde v devadesátých letech. Pravda, je to kolorit zúčastněných sociálních skupin, ale i tak. První až šestá řada byla dost dobrá (včetně méně či více nečekaných plot twistů), poslední řada je totální úlet. Sice člověk tak nějak odhadne, kam to všechno spěje, ale co všechno se během toho odehraje, to je moc. Za příběhem hlavního protagonosti bych zařadil za nejdivočejší (nejúchylnější) asi ten kolem Tiggyho, to jsem kroutil hlavou, jestli je to myšleno fakt vážně. Ale svůj smysl to nejspíš mělo. Tak jako tak, finální řada je dost přes hranu uvěřitelnosti, nicméně to je asi všechno, co se tomu dá vytknout. Komplet hodnocení 8/10 ()

KOCOUR-1

Zajímavá idealizace zločinecké organizace - aneb protidrogová kampaň po americku ;-) (dělej cokoli jen se vyhni obchodu s drogama). ()

Paity

Bohužel jsem nikdy neviděl komplet, ale určitě bych ocenil realističnost, kterou se tvůrce snažil seriálu vštípit. Pro milovníky chopperů navíc také pokoukáníčko. ()

kamisu

Do seriálu jsem šla s vědomím, že život motorkářů není zrovna můj styl, nicméně jsem chtěla zjistit, jestli mě seriál náhodou nepřekvapí. Základní zápletka každé série probíhá dost podobně: Klub se svojí nelegální činností dostane do problému, ze kterého se ve finále sice dostanou, ale zvládnou přitom odrovnat všechny mé oblíbené postavy, což vede k tomu, že každou sérií musím pořádat lov na nové. Problém je, že spousta zajímavých vedlejších postav dostane na celou sérii asi 5 minut a to i přesto, že kdokoliv z gangu je v podstatě zajímavější než hlavní pár, Jax a Tara. Všeobecně se ale dá říct, že i když je některá série slabší, poslední epizody ji vždycky zachrání. SPOILERY: 1. série: Seriál má trochu pomalejší start, ale od 10. dílu už jede na plné obrátky. Hned ze začátku je představena hromada nových postav, všichni pro jistotu ve stejné motorkářské vestě. První půlku série jsem navíc přemýšlela, který z nich je Sam Crow (oh ano, SAMCRO). Osobně bych víc uvítala, kdyby děj častěji zabrousil k ženským postavám (10. díl byl ideální), ale co se dá vyčítat seriálu s názvem SONS of anarchy. | Po druhém zhlédnutí musím uznat, že 1. série není vůbec špatná; obsahuje spoustu vtipných momentů, které se ze seriálu postupem času bohužel vytrácejí. 2. série: Na scénu přichází moje vytoužené ženské postavy a celkově je děj víc propracovaný. Neřeší se pouze komu prodávat zbraně, ale dostáváme se i k bližší psychologii postav a skutečnému zákonu gangu, který byl nakousnutý už ve finálních epizodách jedničky. 3. série: Pro mě zatím nejslabší série, ale zato dechberoucí a nejlepší finále. Půlka mých oblíbených postav umřela v 2. sérii a celá 3. série se bohužel točila hlavně okolo Jaxe. Highlighty série: Cherry, irská předělávka znělky, epizody 10 - 13, všechny irské a skotské přízvuky, Tig a Kozik bromance. 4. série: Pokračuje v tempu finále 3. série. Jen škoda, že se pár epizod neodehrávalo i ve vězení. Výjimečně docela slabé finále. Poslední scéna byla natočena příliš dramaticky na to, že vlastně vůbec dramatická nebyla. Oblíbené postavy: Half-Sack, Juice, Tig (od 2. série), Kozik, Chibbs (od 3. série), Gemma (1-2. série), Cherry, Edmond. Hodnocení: 1. série: 65% (75% po 2. zhlédnutí)| 2. série: 85% | 3. série: 1. půlka - 60%, 2. půlka - 90% | 4. série: 80% | 5. série: 75% | 6. série: 75%. ()

HonzysKISS

Dřív jsem se tomuhle seriálu hodně vyhýbal. Čekal jsem, že to bude jen nějaká parodie, ale ve skutečnosti je to vážně výborná podívaná. Je to přesně takový, jaký byste si motorkářský klub představovali. Harleye, zbraně, války gangů, brutalita, jejich pravidla, ženský v klubu, dokonalý výběr hudby, je tu fakt všechno. Zaujala mě i ta policejní brutalita, ve vězení se s tím vážně nemažou, doslova. Není toho tolik, co bych k tomu vytknul. Trochu mi vadilo, že pomáhání od policajtů je tam vážně až přehnaně moc. I když to bylo jenom při prvních pár sériích. Nebo občas ta namachrovanost (drsná chůze a hlas) hlavní postavy mi přišla strašně moc vidět. To jsem mu fakt nežral. Každopádně je to taky jeden ze seriálů s parádním koncem. 95/100 ()

Ještěřák

To se nám zase jednou v Ameru vylouplo veledílo. Zákon neomylně v rukou penězomlsných, zpravidla však sympatických bajkerů, stupidní motorkářské rules a klišé nejtvrdšího kalibru plus nezbytný kýbl sraček s otravnýma rodinně-moralistickýma plkama k dobru. Sem tam někoho jakože poprávu odkráglujou, načež se chytrým střihem dozvíme, že oni to tak vlastně nemysleli nebo že pro ně existuje akorát rodina, která je jim svatá jak Donu Corleonemu. No prosim. Kdyby se seriál radši věnoval drobnému black byznysu a nějaké klasičtější éře (60s, 70s, 80s; dneska už je to - v době mobilů, japonských kybernetických psů a tamponů s budíkem - smellem trochu out), bylo by líp. _____ Raději si prosvištíme některé klady. [1] Ne, že by se jednotliví činovníci doslova přetrhli, ale herecké obsazení je natolik silné, aby bylo tou lepší stránkou SONS OF ANARCHY. Zvláště atypičtí týpci jako Ron Perlman bohatě stačí, když se prostě někde zjeví. Zajímavý comeback tu slaví nejeden borec z druhé až třetí vlny, jako třeba Drea de Matteo z Joeyho (podprůměrná herečka, ale do role věčně vysmažené maminy se hodí), Mitch Pileggi (Skinnereček z Akt X - nyní neofašista, co evidentně podlehl vůni benzinu, husté), a kul-tov-nííí! Kim Coates se svým neopakovatelným lookem totálního úchyla (což se mu zadařilo už v jiném nádherném béčku - Vodním světě). [2] Seriál má některé příhodné telenoveloidní vlastnosti, konkrétněji když zmeškáte 5 dílů kvůli vykrádačce lokální večerky, je to pořád úplně v pohodě. Takové mírně krvavější pohádky z Arizony. [3] ŽENSKÉ SI TAM BĚŽNĚ DRTĚJ CIFERNÍKY!!! :-) _____ Momentálně (15. 1. 2009) se chýlím ke konci první sérky a s obrovským napětím čekám, kdy si ti chlastem a benálem nasáklí floutci natvrdo vjedou do chlupů, páč vzhledem ke konkurenci (negři, Mexičani, ťamani, špatní motorkáři, práskači, Cops the pigs) jsou doslova jak banda nesmrtelnejch tet. ()

mc.loki

Co to mělo být? Co měla znamenat ta doktorka, jejíž mimika zahrnovala jeden jedinej výraz a la, nemůžu si vzpomenout kolik je 1 + 1 nebo co mělo znamenat to dementní chování motorkářů, kteří se nenamáhali ani vzít si kukly, když šli někoho sejmout? Číš přetekla, když v druhý sérii vlítli do kostela a nechali se pochytat od policajtů jako stádo vyplašených kachen. Nevím, jestli všichni ti obdivovatelé tohoto sriálu jsou stejní dementi jako scénárista ( případně tým dementních scénáristů ), ale já považuju za hrdinskej výkon dokoukat aspoň první sérii a neutrpět duševní újmu. To už vůbec nemluvim o tom příšerně středostavovskym životě, který ty údajní Synové anarchie vedou. Všechny ty dečky a koberečky a vázičky v jejich uklizenejch domečcích a všechny ty čistě umytý hlavy, tohle mají být nějací rebelové. HOVNO. Takže 2 body. Jeden za motorky a ženský a druhej za muziku...víc ani hovno sráči. ()

ondrula

Jestliže máte alespoň nějaký vztah k prostředí divoké motorkářské zločinnosti, pak vás tenhle seriál chytne a nepustí. Trochu mě tam serou pravidelné užvaněné pasáže (porodnice, rodinné problémy atd.), ale to už je asi nutnost, vyplnit vatou hluchá místa, aby pak silné pasáže měly na diváka náležitý dopad. Ron Perlman je jako vždy výbornej, tentokrát ale zůstává trochu ve stínu Charlieho Hunnama a mého oblíbence Tommyho Flanagana. ()

Dyas

Působivý seriál o motorkářském klubu, v kterém nic nechybí (zbraně, drogy, děvky, chlast a samozřejmě motorky s jejich drsnými, ale i vtipnými majiteli). Dlouho jsem se to chystal shlédnout a lituji toho, že jsem to tak dlouho odkládal, protože je to učiněná bomba. Hlavní hrdina "Jax" je samozřejmě sympatický, ale najdete si i jiné zajímavé postavy, přičemž já si oblíbil hlavně Chibse nebo Tiga. 1. série - 85% 2. série - 90% 3. série - 80% 4. série - 90% 5. série - 90% 6. série - 90% 7. série - 100% ()

vander19

Charlie Hunnam je mne veľmi dobre známy herec z futbalového prostredia gangov. Tu zase je viceprezident motokárskeho gangu. Jediný rozdiel medzi týmito týpkami jazdiacimi výlučne na Harleyho a normálnou mafiou sú asi len tie motorky. Inak kšefty podobné ako v Soprávnovcoch. Len nežijú v vo veľkomeste, ale v peknom zapadákove, nosia aj keď je vonku nad 30 stupňov kožené veci a majú viac kérok ako celá slovenská futbalová reprezentácia dokopy. Nosnými postavami celého seriálu (vyše 3. série som videl) sú hlavne Charlie tzv. Jax a jeho nevlastný foter a hlavný boss Clay v reálnom živote známy ako Ron Perlman. Výborne im sekundujú zvyšné postavy. Človek si tu nájde aj kvapku humoru, ale hlavne ide o prachy. To sú títo maníci schopní spraviť pre kšeft??? Fakt drsné. Praví hoši z vidlákova, ktorí vyhadzujú budovy do luftu, striaľajú sa navzájom s mexikáncami a ako legálnu činnosť považujú produkovanie porna. Je vidieť, že Mr. Sutter sa v tomto seriály riadne nechal uniesť. Hlavne prvé dve série ma fakt husto bavili aj keď motorky nemusím. ()

r.deshain

Perfektní dramatický serial z prostředí motorkářského gangu (klubu!). Odehrává se v americkém maloměstě Charming, ve kterém právě hlavně působí Sons. Příběh je na mnoha místech velmi vyhrocený, každou novou epizodou (momentálně s02e08; 2.11.09) se semelou nové problémy, které klub musí řešit. Spolu s hrdiny vždy trnu, jak novou nepříjemnou okolnost dokáží ustát, nejen rozmáhající se nepřátelské gangy a vládní organizace, ale i rozvraty v klubu samotném. Velká bitka mezi Perlmanem a Hunnamem (s02e07) mi vyrazila dech, nevím, kdy jsem naposledy takhle zadržoval dech.. Na Harleye jsem nikdy moc nebyl, ale tihle chlapíci na choprech mě opravdu dostali. Až se k tomu dostanu, určitě teď taky chci mít svůj gang;-). Každému doporučuji. ()

Yoss

Čo vám poviem. Seriál, ktorý má tie správne „mačovské“ gule. Sú momenty, keď sa konaniu a rozmýšľaniu postáv nedá dobre porozumieť, ale to nevadí. Postavy sú originálne, herci výrazní, cice pekné, motorky coolové, hlášky sa nájdu, vraždy sú čvachtavé, záporákov je viac než dosť. Mitch Pileggi, ktorého si každý pamätá z Aktov X, kde pobehoval v sačku a snažil sa Mulderovi a Scullyovej aj občas pomôcť, je oživením. Z uhladeného agenta FBI Skinnera sa stáva potetovaný nacistický hajzel, ktorý sa nezastaví pred ničím. A musím povedať, že mu tá rola sadla. To treba vidieť. ()

Tydyt007

Když si tak pročítám ty komenty...tak jsou tu jen dva druhy...Je to super, nebo je to o ničem... a celkové hodnocení je 82... Po 1 sérii jsem zhltnul druhou.. Po 2 serii jsem začal čekat co se stane ve 3 po 3 serii jsem odkrajoval dny co ve 4 bude.. Ve 4 serii, ktera ted bezi...se nemuzu dospat dalsiho dilu...v kazdym se to zamotava cim dal vice.. ()

Oňďo

l 1. séria » 80% l l 2. séria » 80% l l 3. séria » 90% l l 4. séria » 100% l l 5. séria » 90% l l 6. séria » 100% l l 7. séria » 85% l ()

mira007

Motorkářský gang - celkem originální seriálový námět, proto dávám nějaké hvězdy, jenže od určitého počtu dílů se opakují stereotypy zobrazení alfa samců dle amerických šablon až mne to přestalo bavit. A taky mám problém s disneyovským vyobrazením motorkářského gangu jako party fajn chlapíků. Když jsem četl rozhovor s Charlie Falcem, který se infiltroval do Vagos ( jeho story byla velmi dobře zfilmovaná v Gangland undercover, takže pro lidi co zajímá více přiblížená realita motogangů je to asi názornější ) tak průměrný člen motogangu je agresivní hovado, který fetuje, mlátí ženský, podráží svoje soudruhy a celkově je tenhle typ zločinců na spodních příčkách organizovaného zločinu jako spíš primitivní. ()

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

20.10.2022

Kurt Sutter svoji tvůrčí štaci u stanice FX zakončil nešťastně, když byl vyhozen poté, co se údajně nechoval ke svým kolegům a podřízeným úplně nejlíp. Autor seriálů The Bastard Executioner, Zákon… (viac)

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

01.12.2021

Kurt Sutter, scenárista a tvůrce kultovního seriálu Zákon gangu, oznámil nový seriál. Ten tentokrát vytvoří pro streamovací službu Netflix, ponese název The Abandons a bude se jednat o westernové… (viac)

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (viac)