Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

Maynard.

Skvělý válečný film o spojení dvou zcela odlišných národů do jedné speciální bojové jednotky. Přes počáteční nevraživost a neustále rozpory se obě skupiny nakonec skamarádí (kde jinde než-li v hospodě). Pěkné je první setkání se skotskou skupinou, která vchází do táboru hrající na dudy velmi oblíbenou skladbu. Na konci mi bylo líto mladého důstojníka, který šel vyjednávat kapitulaci a byl zákeřně zastřelen zbabělým náckem...Opravdu velice příjemný film. ()

slovan1

Překvapivě hodně dobrý válečný film. Rozdělení na výcvik a boj se mi líbil. V 1. části se seznamujeme se všemi vojáky a není zde nouze o srandu, takže jsem se první hodinu dobře bavil... No a když dojde na boj a zkoušení brigády, tak to taky stálo za to. Asi dost nedoceněný film, dle počtu hodnocení i nevíděný. Což je velká škoda! ()

Han22

Je to jak píší ostatní kopírka Tuctu špinavců. To znamená výcvikový film, ve kterém velitel dostává za úkol vycvičit speciální jednotku z lumpů, kriminálníků a hajzlíků a oproti Tuctu tady nejsou prakticky žádní slavní herci. Jen víceméně nevýrazní Holden a Robertson. To ale neznamená špatný film. První výcviková polovina se nese ve vtipném duchu, protože američani se rvou, vymýšlí kraviny a navíc soupeří s nadutými perfektními Kanaďany. Obzvlášť geniální je dvojice Rockman a Peacock, kteří nevynechají jedinou chvilku aby do sebe nešili (a samozřejmě se z nich stanou nejlepší kamarádi). Pak nastane "teambuilding", což znamená hospodskou rvačku s nadutými dřevorubci a druhá půlka je akční. Naprosto úchvatné "stealth" obsazení městečka, napínavá horolozecká pasáž a krvavé finále v horách s pár obětmi. Svižné, místy vtipné, se zajímavými charaktery, trošku překvapivým trénikem bojového umění a ve finále akční. Prosto v pohodě válečný film, ve kterém mi nic nechybělo. ()

wosho

Klasický americký válečný velkofilm, který nic nového nepřináší do žánru. Dokáže pobavit a to je asi tak vše-ale na svou dobu má docela dobré akční scény. Ale třeba na Tucet špinavců to nemá ani náhodou. ()

Kovaja

Myslím si že se jedná spíš o Béčkový akční film,je to takové neurovnáné až mátožné,jasně ve filmu se najdou pěkné scény ale je jich po skromnu.Jednou a dost to je moje hodnocení ()

Warhorr

Jojo, to byly časy, kdy američané sypali jeden válečný film za druhým. I když jsem dal plný počet bodů, bylo mi trochu líto, že tady nebyl asi úplně využit celý potenciál, jelikož Ďábelská brigáda sehrála mnoho bitev a dalo by se z toho vytěžit ještě více. Pořád se však na tu dobu jedná o skvělou válečnou podívanou. První půlka filmu je založena čistě na výcviku vojáků a na ukázce nevraživosti amerických vojáků vůči svým spolubojovníkům z Kanady a jejich konfrontace baví při každé scéně. Druhá půle už je akčnějčí, jelikož se brigáda přesouvá do Itálie na své první bojové operace. Třešničkou na dortu je bitva na Monte la Difensa, která skýtá tu nejlepší akci z amerických válečných filmů v v 60. a 70. letech. Fanoušci WWII snímků tohle nemohou vynechat. ()

zdeny99

První hodina a čtvrt je strašně nudná podívaná na výcvik nevychovaných vojínů v táboře. Pak najednou nastane obrovský skok, když se děj ocitá v Itálii. Závěrečná bitva je už skvělá podívaná. Přesto to nemění mé pocity z počátku filmu, kdy asi 70% filmu jsou nezáživné. [794. hodnocení, 63. komentář, 72%] ()

agassi68

Možno vo svojej dobe to bol trhák, no teraz mi to prišlo ako rozprávka pre deti. Sčasti mi film pripomínal hrdinské sovietske filmy, sčasti gombíkovú vojnu. Krv sa podobala na farbu susedovej starej embéčky a keď vystrieľali na plešatého vojaka pri dobíjaní nemeckého postavenia na kopci celý zásobník tak sa ešte stihol odraziť, aby sa neudrel o skaly.. Nechýbal ani smiešny patetizmus a blbí fašisti. Hviezdičky dávam za zvuk gájd a za postavičku Peacocka :) ()

drankeryth

Velmi dobry film, ktoremu este k dokonalosti chyba nejaky ten kusok akcie, co by to len dopomohlo k lepsej sledovanosti pre mna. Zo zaciatku sa film vlecie v tom tabore, z ktoreho nie a nie pohnut sa dalej. Uz ked sa to odohravalo mimo tabora a v ostrej akcii, tak film dostal tu lepsiu stavu k sledovaniu deja filmu. Ani v tom tabore to nebolo zle natocene, ale pre mna to bolo prilis zdlhave a potom ma to aj zacalo troska nudit. Vo filme sa odohrali len dve akcie. Prva bola v tom malom mestecku, tam ani nepadol vystrel a akciu uspesne zakoncili a nemcov chytili do zajatia. Druha a zaverecna akcia bola pre mna zaujimavejsia, ako ta prva. Tu uz nebolo nudze o mnohopocetne vystrely a vybuchy, ktore ma fakt potesili:) To dobijanie vrcholku kopca bolo super natocene a aj docela dost dlhe. Film patri medzi to lepsie spomedzi vojnovych filmov a preto ho aj odporucam vsetkym, ktori maju radi taketo filmy. ()

Gixian

I přes svou délku dobře plynoucí válečný film dle reálné předlohy, který používá obvyklou kostru sestávající z výcviky v první polovině stopáže, a válčení v polovině druhé. Oproti jiným americkým válečným filmů z šedesátých let je tu méně patosu (než třeba v Longest Day) či méně encyklopedičnosti (než třeba v A Bridge Too Far), ale nemůžu si pomoct že děj působí místy poněkud dětsky zjednodušeně, což je škoda. Pro mě osobně je Devil's Brigade o kousek slabší než oba výše zmíněné filmy, ale pořád jde o kvalitní válečný film klasického typu, a je fascinujicí, jak málo je u nás známý. PS: Fanouškům WW2 doporučuju navštívit na wikipedii stránku o reálné "Devil's Brigade", je to zábavné čtení. ()

Jeand´Boa

Rozhodně dobrý válečný film, ve kterém mi však chyběl určitý prvek, který by mě vtáhnul úplně. Stopáž je poměrně rozsáhlá a přesto se časem plýtvá na pasáže, které mohou být kratší, a následně se ochuzují jiné dějové prvky, které by mohly být mnohem přitažlivější...přesto však dobré, jak říkám... ()

Torgal

Viacerými kritizovaná prvá polovica filmu pozostávajúca s neustáleho pošťuchovania medzi americkými frajermi a kanadskými "škótmi" sa mi páčila o poznanie viac ako polovica druhá, kde sme sa dočkali bojového nasadenia tejto spočiatku veľmi nesúrodej bojovej jednotky. Problém som mal hlavne s obsadením talianskeho mestečka, ktoré očividne nemalo s realitou nič spoločné (cca 50 mužov bez jediného výstrelu zajme dve stovky skopčákov?). Záverečné dobýjanie hory sa tvári veľkolepo, ale na dnešnú dobu už má značné medzery. A to, že počas neho zomrie viacero hlavných postáv ani moc nevyznie. Skrátka, spočiatku som bol takmer nadšený, ale časom som ochladol až do takej miery, že som začal uvažovať o troch hviezdach. 7+/10 ()

sigf07

Chytlavá pohádka o tom, jak se dvě zdánlivě nesourodé party (Američané a Kanaďané) daly dohromady, vytěžily to nejlepší z obou a přechytračily Němce. První polovina těží ze vzájemného pošťuchování, druhá je laděna akčněji a stmelená jednotka „neobvyklými“ způsoby dobývá jedno německé postavení za druhým (protože Němci jsou evidentně úplně pitomí a postrádají představivost). ()

mac000

Jeden z mých pěti špičkových válečných filmů USA z 60. let (na čele s Bitvou v Ardenách), Vynikající příběh, skvělá sestava hereckých hvězd té doby a klasická hudba Alexe Northa. Vzpomínka na léta mládí... ()