Válečný snímek Ďábelská brigáda (1968) byl inspirován historií skutečné vojenské jednotky, složené z kanadských dobrovolníků a neukázněných amerických rekrutů, jež měla být původně vysazena v Norsku. Válečná situace se sice změnila, ale plukovník Frederick, velitel pověřený vycvičením a vyzbrojením brigády, neúnavným přesvědčováním svých nedůvěřivých nadřízených dosáhne svého. Brigáda zůstane pohromadě a stmelí se do obávané bojové jednotky, jež se stala postrachem nepřátel na italské frontě. Film, ve kterém nechybí řada humorných situací, se snažil navázat na mimořádný úspěch obdobného Aldrichova dramatu Tucet špinavců (1965). Vedle Williama Holdena v roli Fredericka se tu objevili i další známí představitelé, Cliff Robertson (velitel Kanaďanů Crown), Vince Edwards (major Bricker), Claude Akins (násilník Rockman) nebo Richard Jaeckel (bývalý cirkusák Greco). V úlohách vysokých spojeneckých důstojníků se mihnou herecké hvězdy Michael Rennie, Carroll O’Connor a Dana Andrews. Režisér snímku Andrew V. McLaglen (nar. 1920) byl synem slavného herce irského původu Victora McLaglena a z jeho rozsáhlé tvorby známe u nás především westerny McLintock! (1963), Shenandoah (1965) a Bandolero (1968). Ďábelská brigáda vznikla v produkční společnosti Davida L. Wolpera (1928–2010), významného nezávislého tvůrce, který léta působil v rámci hollywoodského systému. (Česká televize)

Mol

LAY DEAD IN A HUNDRED FIELDS AND CROSSROADS. TOGETHER THEY HAD BUILD A MYTH. TOO MANY DIED TO KEEP IT TRUE!!! Vůbec ne špatný film o elitní brigádě odvážných mužů v uniformách. Na začátku jsou to jen američtí kreténi a floutci proti vždy upraveným a taktním Kanaďanům, kteří do sebe navzájem rádi popichují. No William Holden z nich udělá kamarády na život a na smrt a v Itálii se tak i stane. Některé bojové scény jsou sice úsměvné, ale přičítám to roku vzniku filmu. Jako dva Němci bavící se na okenní římse, zatím co jim za zády v potoku šlape 20 vojáků z druhé strany barikády? To mi moc chytré nepřišlo. ()

pakobylka

Frajerský příběh, který psala Druhá světová. Neřeším, nakolik se přidržuje reality, neboť ve své přímočarosti je velice upřímný a otevřený. Ctí tradiční způsoby s příklonem k nepatrně odlehčeným dobrodružným zápletkám, přesto neuhýbá před fatálními důsledky války, která je vždycky neúměrně draze zaplacena krví těch, kdož jsou vtaženi do jejího nenasytného chřtánu. Můžete ho brát jako poděkování - a vzpomínku ... na všechny příslušníky "Ďábelské" brigády", kteří bojovali i za nás ... za mír pro současná a snad i budoucí pokolení staré dobré Evropy. ()

Warhorr

Jojo, to byly časy, kdy američané sypali jeden válečný film za druhým. I když jsem dal plný počet bodů, bylo mi trochu líto, že tady nebyl asi úplně využit celý potenciál, jelikož Ďábelská brigáda sehrála mnoho bitev a dalo by se z toho vytěžit ještě více. Pořád se však na tu dobu jedná o skvělou válečnou podívanou. První půlka filmu je založena čistě na výcviku vojáků a na ukázce nevraživosti amerických vojáků vůči svým spolubojovníkům z Kanady a jejich konfrontace baví při každé scéně. Druhá půle už je akčnějčí, jelikož se brigáda přesouvá do Itálie na své první bojové operace. Třešničkou na dortu je bitva na Monte la Difensa, která skýtá tu nejlepší akci z amerických válečných filmů v v 60. a 70. letech. Fanoušci WWII snímků tohle nemohou vynechat. ()

Lacike

V zanri mi tu chýba oznacenie komedia, lebo cela prva polovica, ktora sa venuje vycviku je strasne vtipna. Spickovanie medzi americkymi gaunermi a uhladenymi kanadanmi je plne vtipnych situacii. V druhej polovici dôjde na bojove sceny a aj ked postavy zacnu umierat, tak to stale pôsobi roztomilo a nejaka depka z bojovej vravy nehrozi. Z postav ma najviac zaujal Richard Jaeckel, ktory tu predvadza skvele fyzicke kusky. Trochu ma sklamal William Holden, ktory tu predvadza len priemerny vykon. Zvysok postav celkom zabavny a skoro kazdy tu ma nejaku zaujimavu scenu. Vysledkom je prijemny nadpriemerny komedialne ladeny vojnovy film v style filmu Tucet špinavcov. 6/10. ()

mortak

Už dlouho jsem neviděl tak průměrný film ve všech směrech. Naplňuje přesně svoji škatulku válečného dobrodružství, ale nic nepřidává. Postavy povětšinou matné, a až na bromanci dvou seržantů, bez nějakého pozadí či příběhu. Akce typická pro daný typ filmů, tj. Němci se chovají jako naprostí idioti, a tak mají Amíci s Kanaďany lehkou práci. ()

• Kromě zmiňovaného názvu Ďábelská brigáda si po svém nasazení v Itálii vysloužila společná americko-kanadská jednotka také přezdívku Černí ďáblové, Brigáda černých ďáblů nebo Freddiovi bojovníci. Vojenské označení Ďábelské brigády bylo 1st Special Service Force, tedy 1. brigáda zvláštních služeb. Do boje se sice poprvé dostala v Itálii, ale její první bojové nasazení bylo předtím v rámci vylodění na ostrově Kiska v Aleutském souostroví u Aljašky, který okupovali Japonci. Ti se z něj ale bez boje ještě před vyloděním Američanů v naprosté tajnosti evakuovali. (Dzin01)
  • Hlavný hrdina Robert v podaní Williama Holdena nosí hodinky značky Longines Admiral Automatic. (dyfur)
  • Film je historicky nepřesný. Ďábelská brigáda se ve skutečnosti neskládala ze spodiny společnosti, rváčů a zlodějů, ale z vysoce zdatných mužů s dobrou morálkou. (Furi)