Vinyan

• Česko Vinyan (viac)

Neschopni akceptovat ztrátu svého syna v katastrofickém Tsunami v roce 2005, Jeanne a Paul zůstávají žít v Thajsku. Jeanne, upnutá k faktu, že tělo jejich syna nikdy neobjevili, utvrzuje sama sebe, že jejich syn byl po katastrofě unesen překupníky drog a stále žije. Paul je skeptický, ale nemá sílu sebrat své ženě poslední naději. Oba se vydávají na hrozivou cestu tropickou džunglí ovládnutou piráty - ve své paranoie objevují nadpřirozenou říši, kde mrtví nejsou nikdy skutečně mrtví a kde se noční můry a posedlost protínají s hrůzostrašnou realitou. (oficiálny text distribútora)

Nick Tow

Podľa hodnotení a komentov tento halucinogénny trip z barmskej džungle väčšine kolegov veľmi nesadol. Nechcem nikomu brať jeho vkus a názor a už vôbec sa nechcem hrať na profesora, ktorý vám teraz povie: "hej, decká, nič ste nepochopili, ste úplne vypatlané, dnes zostanete po škole!" Diela namiešané z rôznorodých ingrediencií sú vždy skúškou diváckej tolerancie. Nazerané žánrovými okuliarmi, Vinyan je zo všetkého najmenej horror a tak fanúšikom, ktorí chcú a musia za každou hokejovou maskou vidieť iba Jasona, nesmelo odkazujem: kurva, pokiaľ viem, tak Hašek sa volá Hašek a nie Vorhees. Dobre teda, škrtnime si zo žánrového označenia Vinyan slovíčko horror. A namiesto neho si dosaďme (podľa vlastných preferencií)...čo len chceme. Nie sme predsa nijakí sráči, nepotrebujeme pri každom filme žánrové barličky. No a ak sa vám náhodou bude chcieť hľadať inšpiračné zdroje či aspoň pokrvné príbuznosti, skúste si napríklad spomenúť na "apokalyptickú" odyseu kapitána Willarda pri hľadaní pohrešovaného tajuplného plukovníka Kurtza (alebo si - nie kvôli obsahu, skôr sprostredkovanej "temnote mysle" rovno prečítajte knižnú predlohu, z ktorej Coppola voľne vychádzal, geniálne Srdce temnoty Josepha Conrada) skúste si ešte raz pozrieť nedávny Sirotinec, skúste si predstaviť pod obrázkami aj iné významy, než nám na prvý pohľad sprostredkúvajú, alebo si hoci prečítajte, čo si myslí kolega "frenkie" (ktorý dával o. i. v škole dobrý pozor, keď sa hovorilo o tom, čo znamená slovíčko "vinyan" a v ktorej fáze filmu o ňom rejža hovoril). A keď poviete, že som mudrujúci idiot, budete mať zaiste čiastočnú pravdu, pretože Vinyan ponúka množstvo interpretačných polí a možno i ja bežím po úplne blbej trati. Nie, Vinyan ani zďaleka nie je dokonalý film, ale priam fyzický zážitok z pekla (teraz nemyslím len barmskú džunglu, skôr peklo prepukajúceho šialenstva), ktorý mi sprostredkoval, je už, ako zvykne vravievať Dracula na tému "krv" - precious thing in this time. P. S. Odkaz pre kolegu J*A*S*M ( Milý Jakube, až si jednou, třeba za deset-dvacet let, kdy z tebe bude táta, přečteš třetí větu svýho komentu k tomuhle filmu, jistě si špitneš, jenom tak na půl úst: no, jo, to jsem byl mladej a houby věděl o životě". Myslím, že si to fakt řekneš, protože i když se neznáme, jak tak čtu tvý komenty, mám takovej pocit, že seš chytrej kluk.) ()

corpsy

Nudné thajské utrpenie. Nie a nie v ňom nájsť smer, kde tož ešte cestu. Nevedel som sa na to pozerať ani ako na drámu, a ani ako na horor, ktorý je vlastne skôr len v tej psychologickej rovine. A aj keď ústredné postavy hrali sympatický a dobrý herci, samotné postavy boli otravné. Ako vždy, nie raz, nie dvakrát, trikrát sa v rámci žánrových snímkov skúšalo s presahom dobyť divákov mozoček. Ako vždy, nie raz, nie dvakrát, trikrát to nevyšlo. ()

DDT

Pro mě jeden z nejlepších filmů na téma ztráty dítěte. Bez obvyklých citových vydíraček. Nekompromisní sešup do hlubin šílenství (poslední třetinu filmu chápu jako halucinační vize psychicky vyšinuté matky), navíc s úžasnou kamerou a hudbou. Vtírá se srovnávání s "Antikristem" Larse Von Triera, ale režisérův vzor vidím možná spíš ve Werneru Herzogovi. Není to dokonalý film, místy trochu lacině efektní, ale oproti panující "americké" doslovnosti a polopatičnosti v současných filmech je pro mne Vinyan sympatickou výjimkou. Chápu i ty negativní komentáře kolem - pro teenagery je to nevhodné téma, pro dospělé je tam zas moc fantasy prvků, pro příznivce fantasy a hororů pro změnu zas málo :-) A intelektuálům bude asi chybět víc "trierovin". Ale ještě že existují režiséři jako Fabrice Du Welz, kteří si prostě vyrazí do thajské džungle natočit svoji vizi nehledě na to, jaké cílové skupině bude film určen. ()

seeker23

Fabrice Du Welz druhým snímkem potvrdil, že umí geniálně zkloubit trendy současných artových děl s postupy hororových subžánrů. Po variaci na hicksploatační téma v Kalvárii si tentokrát pohrává s motivy kanibalských filmů či snímků o démonických dětech. Nyní ještě nenápadněji, díky čemuž se mu daří opět trochu jinnými prostředky znázornit stavy rozpadu racionality; podmanivě nasnímané prostředí džungle posiluje už tak silný halucinační aspekt snímku. P.S.: Český DVD název Dobyvatelé barmské džungle je prozatím asi nejkrutější vtip našich distributorů, pro fanoušky Indyho to bude opravdu dobrodtružná podívaná... ()

mysiak

Mňa táto honba za strateným synom moc nechytila..aj keď prostredie, v ktorom sa tento thriller odohráva je pôsobivo drsne syrové...stráviť nemám čo...preto tento film len preplachtil mojim DVD rekordérom... ()

GodComplex

No hura, konecne neco originalniho a zajimaveho. Nemel jsem poneti co cekat a dostalo se mi syrove alternativni psycho jizdy Thajskem se vsim co k tomu patri. Nejprve dokonaly mestsky chaos podporeny kamerovym berserkem zachycujicim thajsky nightlife explicitne a bez cenzury, mate hned jasno, ze tenhle film se s tim vubec nemazli. Vse pokracuje vyletem do barmskych jungli, pekne na lodicce v Apocalypse Now stylu, takze neni nouze o nadherne prirodni lokace, skalnate ostruvky prekypujici faunou, neustale tropicke deste a monzuny, nadherne svetelne efekty v kombinaci s mlhou, cim dal mensi styk s civilizaci a vstup do nepoznanych lokaci jadra barmy, ktere je obydleno silenymi kanibalistickymi detmi, ktere radi lezou po stromech a hazi po lidech kameny (to death). Do teto plavby vam navic hraje originalni spravne atmosfericka a noise hudba, nebo mozna spis zvukove kolaze, zadne trapne symfonicke pizlacky zde necekejte, stejne tak nedoufejte v nejaky typicky linerani pribeh, ktery by vas tahal za rucicku, proste vas to hodi primo do jadra pekla bohem zapomenutych tropickych lokaci a hezky si to tam uzijte, zabari. Dalsi obrovskou vyhodou je excelentni herecke obsazeni, ktere jednak neobsahuje zadne proflakle hvezdy, ale ani se nejedna o nejake amaterske zoufalce, nybrz o extremne zajimave pusobici herce. Rufus Sewell, ktereho zeru od dob Dark City, neskutecne beautiful a mysticky pusobici francouzka Julie Dreyfus a hlavne ultra divna Emmanuelle Béart, ktera si tuhle roli skutecne vychutnava. Zaver, kde ji nadrzene kanibalisticke deti mazou narazniky bahnem je hodne vostra scena. Excelentni exoticky trip. 8/10 ()

Freemind

Uhrančivé, surrealistické, exotické a temné - přesto podivným způsobem prostě nudné. Snesl bych jak komerčnější přístup, tak větší ponoření do žánrového experimentu, takhle to uvízlo v půli cesty a nenasytilo vlastně nikoho. ()

kaylin

Koprodukční horor „Vinyan“ je o posedlosti, která může vzniknout při tragické ztrátě, o posedlosti, která se může změnit v něco skutečně nepříjemného, nejen sebezničujícího, ale i destruktivního vzhledem k bližním. A pak je zde ještě něco z venku, co všechnu hrůzu přiživuje. Snímek chce být živelný, temný, ale v konečném důsledku je spíše nic moc neříkající, náznakový a také očekávaný ve svém průběhu. ()

AlistairMir

Trailer mě nalákal na pořádnou porci napětí a děsu který se během filmu nedostavil a já si z toho vzal ponaučení : Nikdy nevěř trailerům. Rufus s manželkou se plácaj džunglí a hledají své dítě. Rufus se tváří jako by místo dítěte ztratil nabíječku na mobil. Sice ho to štve a možná lehce mrzí, ale není to nic co by se nedalo nahradit ne? Manželce pro změnu začíná solidně hrabat a když už je pak tak mimo, že to své dítě vidí v každém harantovi tak to lehce komplikuje hledání. Celý film se skoro nic neděje a když už se děje tak to za nic moc nestojí. Konec je z kategorie WTF a otrávil mě úplně. Snad to příště bude lepší Rufusi. ()

radektejkal

Cesta do "srdce temnoty", k dětským zombies nezemřelých při tsunami. Žena se domnívá, že její dítě nezemřelo, otec, že zemřelo. Její víra ji nakonec dovede do společnosti nemrtvých (vinjanů), jeho nevíra do společnosti definitivně mrtvých. - Myslím, že jsme si na chvíli odskočili i do kambodžského Angkor Vatu. ()

berusche

Překvapení. O tomhle filmu jsem neslyšela nic, než jsem si ho pustila. Takže jsem také nic neočekávala. Ale nakonec, jsem byla mile překvapena. Zápletka je sice prvoplánová, ale přesto tak nějak vás to nutí čekat, jak to dopadne. Rozhodně bych tento film nenastrkala do škatule HOROR. Drama ano, snaha o psychoanalýzu hlavní hrdinky mě neopustila až dokonce. Ale, ten závěr. Nad tím se mi tedy rozum zastavil. Já čekala rozvíjející se zápletku nad ztrátou syna a beznaděje v divočinách, tohle vážně ne. ()

M.i.k.e

dobře zahrané,ale tím výčet kladů z mého pohledu končí.Očekával jsem podle ohlasů a popisků na dvd něco trošku jiného a film mi nenabídnul ani polovinu z toho.Dost možná pokud bych byl na podobné psycho připravený a k filmu s tímto přistoupil možná bych sdílel nadšení některých,ale to se nestalo...40% ()

bourec

Ještě dva,tři podobný frantíkovský filmy,a budu necenej poslat do tý země sanitku plnou svěracích kazajek.Co to jako bylo za kokotinu.Dva manželé hledaj ztracený dítě,a i když chápu,že je to na psychiku dost naročná chvíle,a pro nalezení udělá člověk všechno,propadaj se,hlavně ona,do šílenství,nějaký pomalovaný děti tam házej bahno,a já vlastně nevim co to znamenalo.Fakt vopruz.10%. ()

Mefistofelle

Jsou dvě nejhorší věci v životě většiny žen: buď přestanou dávat její oblíbený seriál nebo jí zemře dítě. Jeanne, hlavní hrdinka tohoto filmu, přišla o syna při vlně tsunami a pěkně jí z toho šplouchá na maják. A tak neváhá spolu se svým lehce skeptickým manžílkem vysolit pěknou sumu peněz ne zrovna poctivě se živícím místním týpkům za účelem nalezení dítěte. Jenže nic není tak jednoduché a ani peníze nevyřeší vše... Vinyan je velmi zvláštní film. Spíš než jako horor se to ze začátku tváří jako drama v exotickém prostředí. První polovina je zároveň tím největším kamenem úrazu. Ne snad proto, že by byla málo „hororová“, ale proto, že je to nudné. Ono sledovat půlku filmu ženskou a jejího manžela jak se baví pořád dokola o tom, jestli jejich syn žije nebo ne, mě po chvilce snadno přestalo bavit. Jakmile se však pár dostává spolu se svými průvodci do divokých a neprobádaných oblastí Barmy, karta se obrací a z ukecaného dramatu se stává parádní atmosférické psycho, které nakonec excelentně graduje do naprosto šíleného závěru. Zvlášť ta děcka v džungli působila jako něco z úplně jiného světa. Je škoda, že s podobnou atmosférou nevyrukovali tvůrci dříve a místo toho nechali diváka víc než půl hodiny plácat se v depresích hlavních hrdinů. Potenciál zde byl, ale bohužel nebyl využit, takže hodnotím jako průměr, ačkoliv tak činím v podstatě velmi nerada. ()

cariada

Hodně nedotažené, rodiče pátrají po ztraceným dítěti, kdesi v Barmě, přitom působí až moc klidně jako by to byla jen hra, normálně by dle mého šíleli víc. V tomhle prostředí, bych se bál ocitnou i s ozbrojenou eskortou, tam kde je smrt na denním pořádku, všude samé drogy , únosy a chudoba. Ani se nedivím, že v tomhle najít dítě je nemožné a tak někdo musí vzít spravedlnost do svých rukou a kdo jiný než děti a je jedno jestli jsou už mrtvý nebo ne. Tomuhle prostě chybí náký lepší děj . ()

MA.KI

Děsivá exotická pouť rodičů za hledáním jejich ztraceného syna při tsunami v roce 2005, kde matka – ač otec poměrně skeptický – stále doufá v jeho nalezení. Je totiž možné, že jej unesli překupníci drog. Vinyan je psychedelické drama, v němž mnohdy netušíte, co je reálné a co surreálné či halucinace, co je pouze metafora, co je zkratka. ~ /dále možné spoilery/ Bloudění barmskou džunglí připodobňuje zmatek v mysli ženy po ztrátě svého syna a jeho neopodstatněné hledání a dožadování se ho, ačkoli je dávno mrtvý. Nějaké / jakékoliv dítě vs. to pravé dítě, jejich dítě, dítě, které hledají. Obě navzájem se vylučující entity však ještě prohlubují beznaděj a bezvýchodnost. ~ Benoît Debie za kamerou odvádí opět skvělou práci. Oceňuji vizuální stránku i zvuk, které zdařile vystihují / definují stále se horšící stavy ženy, její úpornou iracionální snahu najít dávno ztracené. ~ Tento koprodukční snímek pojednává (mimo jiné!) o ztrátě syna, potažmo o ztrátě rozumu. O psychologickém rozkladu člověka a jeho racionality. O neschopnosti akceptování ztráty blízkého. O cestě z civilizace do džungle, ze známého do neznámého, z jistoty do černé díry… Tematická podobnost s Trierovým Antikristem. ~ ~ Když někdo zemře, zahyne jen jeho část. Duše zůstane zmatená. Ovládne ji hněv. Stane se z ní vinyan. ()

Wormboy

Urcite to nie je proklamovany horor. Skor psychodrama o dvoch ludoch, ktori sa v beznadeji snazia najst svojho strateneho syna v Barme. Problemom je, ze nemaju so sebou Johna Ramba a teda ich pobyt sa trosku skomplikuje a zene zacne lahko hrabat...Film je sice kratky, ale dost sa mi vliekol a v podstate okrem niekolkych ako tak vydarenych scen a miestami obstojnej atmosfery nema co ponuknut. 2,5/5* ()