Odedávna se muži na Divokém západě předháněli v tom, kdo je lepší jezdec na koni, kdo rychleji sváže tele, kdo zkrotí divokého koně či býka, ale také v tom, kdo je rychlejším střelcem. Za získání pověsti nejrychlejšího pistolníka byli ochotni neustále nasazovat život a za novými výzvami putovat napříč Amerikou. Vinnie Harold se po zastřelení střelce Fallona prohlásí za nejlepšího pistolníka a tahle zpráva se brzy dostane i do malého a poklidného městečka Cross Creek, kde je tahle událost tématem číslo jedna. George Temple (Glenn Ford), jenž tu vede svůj obchod a je proti nošení zbraní, je po vyslechnutí oné zvěsti rozrušen a vydá se do saloonu, aby se po několika letech abstinování napil a předvedl místním chlapům, že to s koltem umí jako nikdo jiný. Jeho manželka, která jediná zná jeho trauma z mládí a pohnutou minulost, začíná tušit, že jednání jejího muže nepřinese nic dobrého, neboť zprávy o výjimečných pistolnících se šíří velmi rychle. Toho času navíc do Cross Creek míří i Vinnie Harold se svými kumpány, s nimiž vyloupil banku, a policejní patrola, jež jim je v patách. Zdá se, že odvěkému porovnávání, kdo je rychlejším střelcem, nelze zabránit. (cheyene)

Hollohlaway

Vnitřně rozervaný a minulostí pronásledovaný pistolník Glenna Forda mě spíš místy štval. Ta psychologie mi tam přišla prostě otravná, byť se s tím herecky popasoval slušně. Ale celkově to nebylo zlé, překvapila například vynikající kamera a střelecké scény mají švih. Bylo to žánrově trochu jiné, ale vůbec ne špatné. ()

cheyene

Nejrychlejší střelec. Už samotný název snímku napovídá, že půjde o klasické a mnohokrát zpracované westernové téma, o souboje mezi pistolníky z různých koutů země, kteří si o sobě myslí, že jsou těmi nejrychlejšími a pakliže se objeví někdo, kdo je považován za nejlepšího, musí se s ním utkat. Glenn Ford tu pro mě předvedl asi svůj nejlepší herecký výkon ve westernu, neboť jeho ztvárnění George Templea, obchodníka v malém a klidném městečku, jehož trápí cosi neznámého a drsného z minulosti, něco, pro co odložil svůj kolt, přestal pít a slíbil své ženě poklidný život, bylo opravdu důvěryhodné a jeho rozpolcenost a potřeba se rozhodnout, zda bude dobrým manželem a otcem, avšak místními muži přehlížen z důvodu nenošení zbraně, nebo ukázání své pravé tváře pistolníka a rovnou toho nejrychlejšího, předvedl Ford naprosto skvěle. Potěší nejen scéna, kde se Temple předvádí a dokazuje svoji střeleckou výjimešnost, ale i celá dlouhá pasáž v kostele, včetně přísahy a následného jednání obyvatel, kde je skvěle nastaveno zrcadlo lidské společnosti a charakteru jednotlivců. Že nakonec dojde ke středu jeden na jednoho, je jasné od samého začátku filmu a provedení, resp. výsledek, které Russell Rouse namyslel, je opravdu výborné. Po krátkém přemýšlení tedy dávám 5*. ()

kinderman

Precizně nasnímaný western je zajímavý především horečnatou kreací Glenna Forda (postava George Templa se doslova koupe v potu). Ačkoli název může svádět k domněnce, že půjde o samé střelecké souboje, opak je pravda, film patří spíše k westernům psychologickým (se zřetelnými odkazy ke klasice V pravé poledne). Jeanne Craine to sluší a Russ Tamblyn si hned na začátku střihne jedno (sice nepatřičné, zato efektní) gymnasticko- taneční číslo. ()

rikitiki

Klasický westernový střet dvou mužů je ozvláštněný prokreslenou psychologií jejich postav. Oba mají za sebou trauma, ze kterého se oba vyzpamatovávají s pomocí střelných zbraní. Zdánlivě prosté srovnání, přesto ale působí atraktivně a napínavě. Každý z obou mužů má totiž jinou povahu a řešení pomocí revolveru chápe naprosto jinak. ___ Malý, sevřený film, který se z větší části odehrává v téměř reálném čase, vykresluje charaktery nejenom hlavních představitelů, ale i vedlejších postav - obyvatel městečka, které čeká několik zásadních rozhodnutí. ____ Filmu bych vytkla jen hlavní hrdinku, a to konkrétně její zjev. Přece jenom, v malém zaprášeném městečku na Divokém Západě nemusela vždycky vypadat, jak kdyby ji právě oblíkli, učesali a namalovali na focení pro nějaký prestižní módní magazín. Jinak zahrála ženu, která už nemůže dál, dojemně věrohodně. Hvězdou je ale samozřejmě Glenn Ford, v tomhle filmu v pozici nezvyklého hrdiny, který nemá jednoznačné vyznění. P. S. Zde popsaný obsah filmu je dost mimo realitu. /23. 7. 14./ ()

T2

Rozpočet $1,383miliónaTržby USA $2,246,000Tržby Celosvetovo $3,535,000▐ Western s nečakaným zvratom v boji o najlepšieho pištoľníka a hlavne dobrou dramatizáciou scén. Taký malý bónus pri tancovačke tu máme dosť slušnú akrobatickú vsuvku od mladého junáka. /80%/ ()

• Glenn Ford strávil veľa hodín tréningom tasením revolvera a dokonca trénoval aj s vlastným synom vo svojej záhrade. Podľa jeho syna bol výsledok vynikajúci. (westerns)
  • Broderick Crawford bol v tej dobe ťažkým alkoholikom, ale pri streľbe zostal triezvy. S Glennom Fordom chodili každý večer na párty s alkoholom a sotva si pamätali na predchádzajúci večer, ktorý spolu strávili. (westerns)
  • Na tanečnej scéne v stodole možno ľahko vidieť, že podlaha v stodole je vyrobená z preglejkových dosiek s rozmermi 4 x 8 stôp, ktoré neboli štandardne vyrábané v USA až do roku 1928. (westerns)