Americký western Tajemný střelec nabízí známý příběh osamělého a životem unaveného pistolníka, který marně uniká svojí reputaci. Když se na něho obrátí dávná láska s prosbou o pomoc, neváhá a rozjede se za ní. Snímek nepřináší do stále oblíbeného žánru sice nic nového (najdeme tu ozvuky klasických snímků, např. Nesmiřitelní, V pravé poledne či Shane), ale zaujme hereckým výkonem Lance Henriksena (nar. 1940), který je u nás známý jako agent se zvláštními schopnostmi ze seriálu Milénium, android Bishop z Vetřelců a z celé řady dalších filmů, ve kterých vytvářel především postavy nejrůznějších padouchů (Johnny Handsome, Živý terč). Jeho větrem ošlehaná tvář s pronikavýma očima dokonale ladí s pojetím postavy bývalého psance, jenž se snaží zapomenout na násilnou minulost. Jeho partnerkou ve filmu je Kay Lenzová (nar. 1953), která svoji kariéru začínala ve dvaceti letech jako představitelka titulní role hippie v Eastwoodově romantickém filmu Breezy. Děj snímku je umístěn do Red Pine ve Wyomingu, ovšem natáčelo se v Kanadě, konkrétně v okolí Vancouveru v provincii Britská Kolumbie. (oficiálny text distribútora)

Morholt

Frank Morgan, drsný, zvrásněný a stárnoucí pistolník, přijíždí na žádost své dávné milenky do městečka, které má ochránit před ultrapadouchem Waltem Shannonem, který si sem jede vyzvednout svého bratrance odsouzeného k pověšení. Jenže Franka tu čeká kromě pistolníků i překvapení. Mám pro tenhle western slabost a může za to především Lance Henriksen, který v tomto nepříliš známém filmu ztvárnil jednu ze svých nejlepších rolí - alespoň z mého pohledu. I příběh sám o sobě se mi líbil, protože i přes zdánlivě provařené téma působí docela neotřele a je to snad právě proto, že se vzhlédl spíše v těch psychologičtějších westernech a ne ve střílečkách s Johnem Waynem. Příznivci dynamických stříleček si na své zrovna moc nepřijdou, jsou tu všeho všudy dvě, ale pro fandy westernů a především pro příznivce Bishopa je tohle povinnost. ()

5150

hodnocení 90%.. Po všech stránkách výborný western s dojemným koncem, který se může směle měřit s těmi nejlepšími westerny 90. let. Má prozatím nízké průběžné hodnocení (57% - 41 hodnocení), ale tím se nenechte zmást. Pokud máte tento žánr alespoň trochu rádi, budete spokojeni. A abych nezapoměl, Lance Henriksen v titulní roli podal skvělý výkon. ()

kingik

Když se chcete ukousat nudou sáhněte po tomto nedomrlém westernu jehož námět nevypadal zle, ale jinak to dopadlo tristně. Lance Henriksen to zachránil svým charisma, ale jinak se tady umrle putuje po krajině, od jednoho obrazu do druhého a to naprosto nevzrušivě. Režisér Larry Ferguson zřejmě na režisérské sesli usnul a pomocní režiséři to dotočili za něj a řekli si, že na tu hrůzu se stejně podívá jen hrstka diváků a hlavně, že to budeme mít za sebou. Ten film podle toho tak vypadá. Žádné přestřelky pistolníků, žádné podařené scény v prachu prérie, žádné napětí, prostě jen ukrutná nuda bez nápadu a když usnuli tvůrci, diváci je budou také následovat. 40% ()

Gilmour93

Kill Lance? No Chance! Že by se ve Wyomingu v éře Divokého západu objevila vetřelčí královna, není moc pravděpodobné. Spíš je tu královna, co mu jde po srdci a on jako druhé housle za kramářem má prostor na finální chlapácké gesto, co v sobě skrývá pro diváka i trochu toho katarzního charakteru. Co si budeme nalhávat, jen a jen přítomnost okoralého stroje na produkci charismatu přebíjí nedostatky jako jsou forma ala Doktorka Quinnová, Fergusonova lenost při vedení herců a s tím spojená infantilní teatrálnost zlých pistolníků (vytáhnout špunt z flašky zubama a plivnout ho směrem na barmana, je jak z Limonádového Joeho).. ()

Ex_Machina

Byť legendárnym, no starnúcim pištoľníkom vždy niečo stojí. Smrť od chrbta číha za každým rohom, bezsenné noci sa stávajú pravidelnosťou. Hlavný hrdina si svoje na západe už užil a jeho meno sa vyslovuje s úctou a opatrnosťou. Jedného dňa dostane ponuku, ktorá sa neodmieta a rozhodne sa jej nepostaviť chrbtom. Nie príliš známy, no napriek tomu skvelý western s ešte skvelejším Lance Henriksenom ()

• Film mal v rôznych krajinách rôzne názvy, napríklad: Das letzte Duell (Posledný duel) v Nemecku alebo Ostatnia misja (Posledná misia) v Poľsku. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa v Britskej Kolumbii v Kanade. (Arsenal83)