Na Divokém západě může zlomek vteřiny znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. S takovou rychlostí dokáží tasit zbraně legendární pistolníci Wyatt Earp, Billy Kid nebo Divoký Bill Hickok. Nejrychlejším z nich je však vysoký štíhlý Texasan, bývalý bankovní lupič jménem Jimmy Ringo. Pověst neporazitelného střelce, který má na kontě už dvanáct zabitých protivníků, ho předchází všude, kam přijde. To je však právě potíž, protože Jimmy se neustále potýká s horkokrevnými mladíky, jejichž cílem je legendárního střelce porazit. Jednoho dne přijede Jimmy do města Cayenne, kde žije jeho milovaná dívka Peggy i s jejich osmiletým synkem. Ve městě se zpráva o jeho příchodu okamžitě rozkřikne. Nikdo neví, že Jimmy chce zanechat života psance a rád by se usadil. Čeká ho tu další mladík s rychlými kolty, a navíc se do města blíží trojice kovbojů, kteří se Jimmymu chtějí pomstít za smrt svého bratra... (Česká televize)

MrCreosote

Těžký je život slavného pistolníka. Zatímco Wyatta Earpa všichni poplácávají po zádech za jeho fušku v Tombstonu, Jimmy Ringo musí po své dlouholeté kariéře psance čelit namachrovaným holobrádkům, kterým se "nezdá tak tvrdý, jak si mysleli". Jeho bývalá mu navíc nemůže přijít na jméno a v každém okně číhá pomstychtivý chlápek s puškou. Western ve stylu "čekej, povídej a dívej se na hodiny" sice dotáhl k dokonalosti o 2 roky později Fred Zinnemann se svým snímkem V pravé poledne, Henry King s Gregory Peckem ale ještě před ním ukázali, že tenhle žánr není jenom o odstřelování indiánů a přehnaném sentimentu, jak tehdy s chutí dokazoval John Wayne. Pistolník je napínavý, posmutnělý a ani chvilku nenudící, což jsou vlastnosti, které rozhodně nejsou u většiny filmů samozřejmostí. ()

sud

Svoji minulosti nikdo neuteče, to by mohlo být motto tohoto westernového psychologického dramatu Henryho Kinga. Během sledování filmu jsem si myslel, že "Pistolník" je taková předzvěst "V pravé poledne". Ale ne tak docela. Napětí se sice stupňuje, ale nejde zde o konfrontaci dvou nepřátel kolty, ale o střetu minulosti s přítomností. Důkazem je rovněž závěr. Inu, většina legend končí takto. Gregory Peck coby charismatický pistolník Jimmy Ringo byl skvělý. Nevšední, ale kvalitní westernový zážitek. ()

Mol

Mno ze začátku jsem si říkal, to bude nějakej tuctovej western, bude tam Wyatt Earp a toho moc nemusím a tak dále a tak dále. Jenže příběh jel a Earp se neobjevoval zatím co postava Ringa se nám pěkně odhalovala. Drsněj chlapík co už všeho má dost a všichni ti namistrovaní mladí kovbojové ho pěkně serou. Netradiční westernovka s dojemným koncem. Škoda jen že se konec nestrhnul v nějakou šílenou křížovou palbu, která by městečko přeměnila v genocidu, kde by se střílelo i do žen a dětí. I tak ale dávám plné hodnocení. "It's a fine life, ain't it? Just trying to stay alive. Not really living, not enjoying anything, not getting anywhere. Just trying to keep from getting killed." ()

pakobylka

Není to čistokrevný western. Spíš něco na způsob velkého rodinného dramatu ve westernových kulisách. A náš osamělý pistolník ? Kromě dvou rukou (o kterých bude řeč) má taky srdce ... úplně jako každý druhý - a jak správně tušíte, právě v tom spočívá kámen úrazu. Po celou stopáž jsem lavírovala mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ptáte se, co nakonec rozhodlo ? Postrádala jsem moment překvapení. Ten příběh je detailně naplánovaný, pečlivě zakreslený, přesně vykolíčkovaný ... a bez reptání dodržovaný - do nejmenších podrobností. Aniž by si dovolil jakoukoli - třeba jen drobnou vzpouru ... kupříkladu ve formě nějakého nedůležitého vybočení. Prostě od samého začátku směřuje k jedinému možnému zakončení ... 3,5* ()

classic

Film,ktorý je radosť pozerať,a to myslím úprimne,lebo režisér KING je vlastne de facto kráľom! V prvom rade má režisér geniálneho herca GREGORYHO PECKA a excelentný štáb od kamery Arthura C.Millera,hudby Alfreda Newmana,strihu Barbary McLean.Ostanem pri Barbarinom strihu,keď ženy boli výdobytkom klasického hollywoodu a ich práca na filmoch je markantná! Vôbec miloval som tak príchod Jimmyho Ringa do malého mestečka,v ktorom bol taký veľký milý chaos,že škola sa tým pádom zatvorila,lebo miestni chlapci sa išli pozrieť na povesť najrýchlejšieho pištoľníka,pričom medzi týmito chlapcami je aj Ringov syn,ktorého nikdy nevidel,má už 8 a pol roka,a taktiež chce presvedčiť svoju zrejme ex manželku,aby sa k nemu vrátila,ktorá učí v tej škole a má zmenenú identitu,žije inkognito... Sem prišiel aj kvôli tomu,že ho provokoval mladík,ktorého musel jednoducho zastreliť,a tak jeho ostatní traja bratia sa mu chcú za to pomstiť,ale Ringo je o krok pred nimi,odzbrojí ich,vezme im zbrane a kone,aby mal náskok v mestečku Cayenne,kde sa jeden mladík menom Hunt do neho neustále naváža,Ringo zatiaľ vyčkáva v krčme,jeho starý priateľ,šerif Mark Street dohliada nad poriadkom v meste a vraví mu,že radšej sa odtiaľto pober kade ľahšie,Ringo sa zmenil,nezmenili sa protivníci,ktorí si myslia,že sa mu môžu postaviť a stať sa slávnymi,že ja som zastrelil Jimma Ringa,teraz mám prívlastok,najostrejší hoch,no štvanica sa sprístupní práve na toho,kto do neho rýpal! BORCI si mali dopredu premyslieť,čo ich čaká v prípade konfliktu s Ringom,že dostanú rýchlu guľku do teľa,ktorú si nestihnú ani uvedomiť! Fascinovalo ma na tejto postave,že si to o ňom nikto sprvoti nemyslel,že je taký dobrý,veľký sympaťák,ktorý by dal zo seba aj tú košeľu,skrátka dobráčisko ako HROM! V skutočnosti je v ňom rýchly dravec,ktorý tasí kolt extrémne rýchlo a pohotovo a udalosti v malom zapadnutom mestečku sa budú prudko vyvíjať! Okrem Jimma je druhou perfektnou postavou zmienený šerif so zmyslom pre humor a so zmyslom pre detail. Tento geniálny western odporúčam všetkým potenciálnym divákom najpresvedčivejších predstaviteľov divokého západu,kde na Ringa nikdy viac nezabudnete! ()

• Na scénáři k filmu rovněž spolupracoval budoucí slavný režisér béčkových filmů Roger Corman. I přesto, že odvedl velký kus práce, takřka celý honorář obdržel editor. Corman se následně rozhodl tuto „nádeničinu u Foxu“ ukončit. (Komiks)