Merida je impulzívna dcéra škótskeho kráľa Fergusa a kráľovnej Elinor. Tí to s ňou rozhodne nemajú ľahké, keďže sa princezná nehodlá podriaďovať prastarým zvykom a tradíciám a má chuť vydať sa svojou cestou. Medzi jej záľuby nepatrí vyšívanie ani háčkovanie, ale baví ju šialená jazda na koni, lukostreľba, skrátka to, čo by dievčatám v jej veku malo byť úplne cudzie. Búri sa predovšetkým proti svojej matke Elinor, ktorá pre dcérinu nespútanosť a slobodnú myseľ nemá žiadne pochopenie. Väčšmi si rozumie so svojím otcom, kráľom Fergusom, po ktorom zdedila odvahu a bojovnosť. Keď do kráľovstva začnú prichádzať princeznini nápadníci, Merida sa rozhodne vziať osud do vlastných rúk a utečie. Svojou tvrdohlavosťou nechtiac spôsobí v kráľovstve úplný chaos. Požiada o pomoc excentrickú čarodejnicu, ktorá síce jej želanie vyplní, ale popletie objednávku a omylom premení Meridinu matku. Mladá princezná tak musí zozbierať všetky sily a využiť pomoc priateľov, aby zlomila desivú kliatbu, skôr než bude príliš neskoro. Aby situáciu napravila, Merida bude musieť podstúpiť zložitú cestu. Ale na jej konci ju čaká nielen odpustenie, ale predovšetkým pochopenie. Matka konečne príjme dcéru takú aká je, a mladá princezná si uvedomí dôležitosť rodinných pút. (TV JOJ)

buldock

Snímek je cílený až příliš na nejmladší publikum, příběh je jednoduchý až prostý a celé mi připomínalo spíše Disneyho produkci. Škoda, Pixar má rozhodně na víc. Po druhé projekci musím na hodnocení přitlačit a svůj úsudek pozměnit ve prospěch Rebelky, zkrátka mě chytila mě za srdce.Film: 76% ()

Tirion

Jak hodnotit Rebelku? Jako Pixarovku nebo jako Disneyovku? On je v tom totiž setsakramentský rozdíl. Snímek nepostrádá vynikající technické zpracování a kamera s režií dokonale spolupracují a pozvedávají vizuál k něčemu nadstandartnímu. Přesto se nedokážu zbavit pocitu, že příběh je tuctový. Chybí mi tu Pixarovský nadhled a originálnost ale zase jsem byl potěšen Disneyho smyslem pro poetičnost, epičnost a hlavně smyslem pro pozitivní atmosféru. Celkový hravý nádech dotváří dokonalá Doyleova hudba s dávkou klasických a chytlavých písniček v Disnyeho stylu. Ve výsledku tak máme vynikající film, který s lehkostí stačí v cvalu Na vlásku, ale na druhou stranu zjišťujeme, jak Pixar v područí Disneyho slouží svému účelu a ztrácí svou tvář. ()

Tony.cs

Rebelka...vtipná, dobře zrežírovaná a stejně dobře napsaná pohádka, podpořená nádhernou a detailní animací. Víc není třeba říct. Nakonec, těžké je neužít si film, když vedle vás sedí nejkrásnější dívka jakou znáte. I trapárna typu "Líbáš jako bůh" vám přijde jako oscarový snímek. ()

blackrain

První půlka filmu je skutečně zábavná, ale když se animák přenese do druhé půlky, tak nastane útlum. Což je škoda, ale na druhou stranu je pochopitelné, že to tak muselo být. Prostředí, kde se příběh odehrává bylo úžasné. Skotsko jsem v ten moment měla jako na dlani. Animátoři odvedli opravdu velký kus práce. Také jim za to patří můj velký dík. Merida se mi se svými rudými vlasy naprosto zaryla do mozku. Takže si ji budu velmi dlouho pomatovat. ()

gogos

Princezna, která se nechce vdávat. Matka - královna, na princeznu tlačící. Otec, řízný poťouchlík. Banda skotů s holými zadka. Parta škvrňat pro pobavení. Kolikrát jsme už obdobné zpracování a námět viděli? Nesčetněkrát. Jenže Pixar se obehrané látky chopil s typickou grácií, skvělou animací, tradičně fenomenální hudbou a perfektním výběrem herců (Kelly Macdonald jako Merida je prostě úžasná). Jak vycičit draka nebo Na vlásku to určitě není, ale i tak má Rebelka své kvality, které jsou zatraceně vysoké. Ačkoliv ohrané a předvídatelné, já se bavil a parádně jsem si užíval novou pixarovskou pohádku. Více takových... Horších 5* ()

SarumanKo

Áno, je to možno najslabšia pixarovka, ktorá mierou detinského humoru a moralizovania prekonáva aj podaktoré dreamworksovky, ale mňa to prekvapivo chytilo za srdce a neviem presne definovať čím. Možno neopakovateľnou škótskou atmosférou, rozkošnými prízvukmi postáv a vynikajúcou hudbou Patricka Doylea. A možno príbehom, ktorý je vo svojej podstate akoby adaptáciou starobylej dobovej legendy-rozprávky-bájky, ktorej posolstvo síce poučuje, ale robí to pomerne neopozeraným spôsobom. (7/10) ()

ABLABLABLA

Joooo. Tak tohle je přesně ono, na co jsem se tak strašně těšila. Dokonce to ještě předčilo mé očekávání. O animaci pomlčím, co bych taky řekla jiného než, že byla skvělá, ale to už je skoro samozřejmost v dnešní době (i když ty perfektně vyvedené postavy podle jejich charakteru nejsou samozřejmostí, ale tady je nalezneme - nic nedokreslí povahu tak jako dobře odpovídající postava a rysy animované postavy). Neskutečně se mi líbily ty neposedné ryšavé vlasy Meridy a její bráškové byli taky pěkní kulišťáci. Možné SPOILERY. Vcelku hodně neobvyklý animák z krásného prostředí a zajímavými postavami. Vidět medvěda s pidi korunkou na hlavě snažit se jíst bobulky pomocí dvou větví jako nože a vidličky teda stálo za to a následná reakce "Našla si je u potoka co. Jsou to hadí třešně. Jsou jedovatý. Kde jsi vzala tu vodu, jsou v ní červi." se spoustou vyplivování. Co se týče konce tak i ten byl skvělý, protože tolik netlačil na pilu dojemnosti, ale byl naopak vtipný (no samozřejmě že kapka sentimentu se tam najde a nějakého toho ponaučení, to by jinak nebyl animovaný film). "Drahý jsem nahá, nahá jako malý dítě. Co na mě tak civíš. Udělej něco - Co to..co mi ji vočumujete chlapi, trochu úcty ne." Podle mě nejlepší animák loňska (je ale fakt, že jsem ještě neviděla Wreck-it Ralph, Hotel Transylvania ani Frankenweenie, na které se ještě těším). "Osud máme ve svých rukách. Chce to jen mít odvahu, abyste na to přišli." ()

vercza

Jeden z nejlepších animáků poslední doby. Trochu poučné a dojemné, ale taky hodně vtipné. Já jsem se teda nařehtala jako malý děcko. Tleskám, je to opravdu hodně vydařené. ()

kaylin

Nový film od Pixarů, to už v poslední době nemusí být pokaždé taková událost. "Auta 2" přece jen trochu zklamala a myslím, že i "Rebelka" budila docela nejistotu, protože tohle nebyl klasický pixarovský námět. Ale co vlastně je? Tihle lidé mají neskutečný záběr. I tentokrát dokázali natočit něco nového, i když ani u "Rebelky" se nevyhnuli nešvarům, které je potkaly u předchozího filmu. "Rebelka" je originálním filmem, což je pozitivní. Po dvou pokračováních je tu film, který je úplně nový. Situovaný je do Skotska, hlavní postavou je mladá princezna, která se nechce podřídit své matce a hlavní příběh... Tady pro mě přišlo zklamání. Vlastně jsem nevěděl, o co půjde, ale líbila se mi představa mladé Skotky, která se prohání po vysočinách, střílí ze svého luku, nenechá se svázat. Trochu jako Jane Austenová spojená se "Statečným srdcem". Po stránce animace je "Rebelka" dokonalá. Tak nádhernou krajinu mnohdy nevidíme ani ve skutečnosti. Chvílemi má člověk pocit, že je v dokumentu a ne v animovaném filmu. Tohle se ale od Pixarů očekává. Dokonalá animace je jejich deviza, a proto jsou o něco napřed oproti ostatním studiím. Jenže od Pixarů se očekává také skvělý příběh. Ten je tentokrát... Je dobrý, ale až příliš moralizující. Rodina se zde staví na odiv jako relikvie, což je přece jen rušivé. Filmu ale rozhodně nechybí humor. Jsou zde momenty, kdy se člověk skutečně zasměje, ale nutno říct, že několikrát jsem si vzpomněl na pohádku "Na vlásku", která byla dle mého názoru ještě o něco vtipnější. "Rebelka" tak není špatná, ale mám pocit, že na Pixar je to pořád jenom průměr. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/09/rebelka-perfect-sense-sprosty-holky.html ()

René.girl

"There are those who say fate is something beyond our command, that destiny is not our own. But I know better. Our fate lives within us. You only have to be brave enough to see it." Pro mě zatím "animák" roku 2012. 89% ()

DH3Factor

Rusovlasá Rebelka není klasickým pixarovským animákem, ale spíše hezky udělanou oddechovkou. Jejím velkým nešvarem, je bohužel hlavní dějová linie, kde lze všechny velké zvraty předpokládat minimálně 10 minut dopředu. Jakožto milovník severské a staroanglické mytologie oceňuji pěkně naservírovanou atmosféru dní dávno minulých a propracovanou přírodu. Pixarovská animace je na výši a bujná kštice hlavní hrdinky to bezesporu dokazuje. Příjemným zpestřením, jinak moc upovídaného děje, jsou rozverná mrňata tropící lumpárny a ládující se sladkostmi. Krásný příklad průměrného animáku. Pro milovníky stručných vyjádření: Jednou větou - Je to hezký, ale chtělo by to lepší scénář. ()

movieband

Působivá pohádka, s výbornou hudbou a hřejivým příběhem. Kecal bych, kdybych řekl, že mě závěr nedostal. Příběh, který má ve své jednoduchosti velkou hloubku, diváka nepustí celých 90 minut a drží ho v příjemném šachu až do konce titulků. Počkat si na potitulkovou scénu se taky vyplatí, dotáhne to linii s čarodějnicí. Pro mě se jedná o jeden z nejbližších animáků mojí osobě, už jen evropským nádechem. Za mě rozhodně spokojenost a stoprocentní návrat. 80% ()

Helo

Musím vytknout trošku slabší animaci postav (ale nic zásadního) a hlavně poněkud řídký scénář, kdy mi přišlo, že se za celý film skoro nic nestalo. Na druhou stranu to výborně doplňují povedené vtípky (a že jich je) a nádherná hudba. Ale co potěšilo nejvíc, je změna oproti všem ostatním animákům (počínaje Životem brouka, přes Toy Story až ke Shrekovi či Jak vycvičit draka), myšleno momentem, kdy hlavní postava/y ztratí veškerou naději a vzdají to či odejdou pryč a pak uvidí válet se na zemi kámen, vzpomenou si na něco, zkrátka se v nich něco zlomí, získají novou vůli pokračovat a vše skončí epickým návratem. Tady žádný takový scénáristický obrat není a díky za to. ()

stration

Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal. Po katastrofálních Autech 2 jsem pochopil, že Pixar může také chybovat, a to byl pro mě zcela neznámý, škaredý pocit. V tomto případě jsem se bál plagiátu Jak vycvičit draka. Zbytečně. Pixar znovu dokazuje, že když si dá záležet, stále nemá na poli animovaného filmu konkurenci. A to hlavně díky citové stránce filmu, která je tentokrát v rámci vztahu matka-dcera. Jinak místy jsem se opravdu nahlas smál a celý film provázel takový příjemný pocit, že je Pixar zpátky tam, kde ho chci mít. Už aby bylo léto a do kin vtrhnul Mike se Sallym v pokračování Příšerek. Těším se moc. ()

katuska138

Tak bych řekla, že Pixar jde pomalu do kytek. Kam zmizela jeho poetika? Vyzdvihla bych hudbu, která je mýmu srdci moc blízká a povedeně vyvedenou čarodějnici. Jinak je to obyčejná disneyovka, kterých už je opravdu nemálo. ()

džanik

Výborný rozjezd - až do poloviny mi v hlavě sedí plné hodnocení! - potom to ale začne brzdit a zbytek, no... taková dramatická epizoda z ruského večerníčku. ()

salalala

Buď jsem se dobře vyspal, nebo stárnu, ale mně se Rebelka líbila strašně moc. Merida je sympatická po celou dobu a ta její hříva je prostě úžasná. Vtipy odsýpaly a fungovaly výborně, nějak extra infantilní mi nepřišly. Je pravda, že se možná některé postavy chovají hloupě, ale to mi zas nepřišlo nijak zásadní. Skutečně jsem se bavil skoro pořád a hlavně první půlku jsem si užíval. Pak to sice malinko upadne, což je dáno tím, že morální ponaučení z toho vykukuje víc, než by mělo a taky tím, že se nesmyslně zpomalí. Je dobře, že tu není tolik akce, protože režiséři ji nezvládli a natočili ji hodně zmateně. Navíc bylo vše ve tmě, takže orientace poměrně špatná. Překvapí i nulové využití 3D, které je zcela zbytečné a nevynikne snad v jediné scéně. To jsou ale v kontextu celého snímku jen drobné výhrady, které rozhodně nic nemění na silných čtyřech hvězdách a 80%. PS: Český dabing je velmi dobrý a nevadí ani přezpívání písniček do češtiny. ()

Duotone28

Skvelá animácia ktorá sa dá mometnátlne kľudne označiť ako top na scéne , len škoda že scenárik už po toľkých anime peckách pláva v priemerných vodách, a ničím neprekvapí. Nazdar ()

Derek

viacmenej tuctova rozpravka co zamrzy hlavne ked si clovek uvedomy ze to je od pixaru ktory nedokaze sliapnut vedla (co uz davno neplati)... pobavila trojica bratov ale to je asi tak vsetko a navyse to ma dokonca 2(!!!) pesnicky, co je u mna neodpustitelne... ()

Falconica

Kdyby se mě někdo zeptal, kterou animovanou pohádku bych pustila malý 5-letý holce, tak bych řekla, že první The Last Unicorn a hned potom Brave... ()

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (viac)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (viac)