Bitka o Hadithu

• Česko Odsouzeni k boji (viac)

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiálny text distribútora)

Mylouch

Cenný nečernobílý pokus o vyrovnání se současností. Kvazidokumentární styl je při řídkém scénáři ctností z nouze. A pokud je vývoj očekávatelný, zbývá jen okořenění stopáže filmovými prostředky - akcí, kamerou, ♫ hudební charakterizací odlišných kultur, symbolickými detaily, více či méně svižnými a neformálními dialogy. V nich vychází lépe zpracování známější strany konfliktu, irácká tvář má pak často převahu v herectví, ale její kulturu charakterizují spíše povchní banality. Výsledkem je obžaloba použití radikálních prostředků, nepřipravenosti silnější strany konfliktu a jejího morálního selhávání, které však vyznívají trochu prvoplánově a kromě syrovosti masakrů i hluše. ()

markuc

Film jsem vypnul asi po trictvrte hodine - nechapu, proc o takovehle veci toci film (spis dvacet tricet minut dlouhy dokument) a kdyz uz film, mel by mit napad a byt nalezite doplnen. Tohle je proste jen pekne roztahany dokument. ()

Mrkvič odpad!

Ehm... co to mělo jako bejt??? No, nebudu lhát a přiznám se, že jsem vydržel 5 minut, a už to bylo hodně velký utrpení. Zbytek filmu mi zabral dalších 5 minut, ale nikde jsem nenarazil na nic zajímavýho. Možná tomu trochu pomohl otřesný český dabing, ale dokonale vystihl, kam tohle nic ve svém žánru patří. ()

oveckaoa

Režisér si vzal na paškál jeden z případů kdy američtí vojáci zabily několik iráckých civilistů. Iráčané jsou ztu ukázaní jako svatí a přitom je to tu dobře vysvětleno ( jsou to jen ubožáci kteří odpálí bombu a schovají se) , na to asi režisér v své ´´ kontroverznosti,, zapomněl. Rád bych se dočkal i filmu z pohledu že v Iráku nejsou všeci nevinní ale to asi nebude. ()

Raven0

Další potvrzení mého názoru, že to s tou válkou v Iráku jde od 10 k 5 (a od 5 do prdele). Ono je lehké říct, že by bylo nejlepší ty islámský magory pěkně všechny vystřílet, aby naše slavná, křesťansko-demokraticko-západní civilizace všem ukázala, jak je dokonalá a uplně ze všeho nejvíc nejlepší... Jenže okupace je okupace a lidem se něco takového nikdy moc nelíbilo. (ani nám ve druhé světové a ani v 68 to nebyla žádná psina) Jediný rozdíl mezi Iráčany a námi je tedy ten, že oni se za své (neříkám dobré či špatné) ideály nebojí položiot život... Prostě film, který snad pohne svědomím každého pochybovače. Škoda citelně nízkého rozpočtu a občasné nezáživnosti děje. ()

JohnSmith

Moc pěkně natočený téměř dokument. Člověku je až špatně z toho co lidi dokážou.Nemá cenu se tu rozepisovat o tom,jak si důstojníci a politici sedí v teplíčku a mladý kluci za ně padaj jak švestky a když pak něco podělaj,tak je ještě odepíšou jejich vlastní lidi. ()

Andreas83

Naprosto chladnokrevná ukázka nepřátelské nenávisti . Někdy mě přijde že není ani otázka kdo co udělal ale rovnou se řeší odpověď která zní ,komu se pomstíme? Řek bych až dokumentární film který stojí za zamyšlení. ()

Nuach

Dal bych i pět hvězdiček, ale problém mám s tím antiamerikanismem, ve filmu ho prostě cítím. Natočeno je to skvěle, jsem moc rád, že vznikají i takovéhle filmy, ukazující to i z "druhé strany", vyvažující, jak tu někdo správně poznamenal, ten hurápatriotismus. ... Kdyby to mělo být takhle, jak ukazuje film, je to strašné. Pro mne je tam malá nápověda, že možná to tak nebylo. Povstalečtí instruktoři režírují holčičku, která přežila, aby řekla do jejich videokamery, že "pak ji Američani udeřili do oka". Ale my jsme předtím jako diváci viděli, že - pokud se nepletu - zranil ji granát. Takže překroucení za účelem náboru a zfanatitování dalších mladíků, alláhových mudžahedínů. ... Na konci se dozvídáme, že kauza se provalila díky právě této videonahrávce - a podle ní také vznikl film. ... Nebylo tedy vše trochu jinak, i s tím "otřesným zákrokem Američanů" proti bezbranným civilistům? Kéž by. ... Každopádně ovšem skvěle natočený a zahraný film. ... Pomůže každému připomenout, co je to válka... ()

NoFiction

Klasická ukázka toho, když se američané serou tam, kde nemají co dělat. A další klasická ukázka toho co je to FANATISMUS. viz. Ti lidé jsou mučedníci a obětovali život kvůli Iráku.... ()

Scar

Toto je posledná forma, ako dokumentaristickým štýlom ukázať, čo je vojna. Ďalšou štáciou je už len skutočný dokument, ktorý naozaj nemusia rozdýchať slabšie povahy. Ak sa teda necítite na autentické zábery vojny, kde sa strany nedelia na dobrých a zlých, ale zlých a ešte horších, pozrite si radšej toto. Podobná kvalita ako film Smrť čaká všade, ktorý tiež odporúčam. ()

šerminator

Po shlednuti tohoto snimku jsem se citil opravdu divne... Myslim si, ze to ani neni nijak extra nadnesene, ba naopak. Ve stejny cas jsem dokoukaval JAG, kde se to taky toci kolem Iraku, ale todle je uplne jine kafe. Naprosto brutalne pseudo-dokumetaristicky vam naserviruje ty "spatne" Americany, kteri zabijeji nevinne civilisty. Na druhou stranu, neni to zaden mega akcni trhak, na kery se chodi po milionech do kina, ale i tak je z tohoto filmu citit dost napjata atmosfera s neprijemnou pachuti. Za me 3* a pul, ale priklonil jsem se nakonec k tem 4*, protoze zas tak prumerny film to neni. ()

Autogram

Takmer dokumentárny štýl vytváral dojem priameho prenosu z vyhadzovania auta do vzduchu a besného vraždenia nevinných. Na bronzovú medailu za chrabrosť to nebude, snáď vyšetrovatelia urobili svoje alebo aspoň tento film pohne kompetentnými, ak vôbec budú mať nejakú snahu. Vo filme je okrem akcie príliš veľa omáčky, keďže to nie je štandardný akčný vojnový film a niekedy aj tá akcia nebola zobrazená príliš vierohodne. –––– Operácia prebehla normálne a bol dodržaný štandardný operačný postup v extrémne nepriateľskom prostredí. ()

lofa

Příběh o americké armádě, která má zjednat pořádek v íráckém městě Haditha a o tom, co nastane, když je jeden z nich zabit a dva další vážně zraněni po výbuchu bomby nastražené ve vykopané díře na silnici....Američané zbavení smyslů a prahnoucí po pomstě za každou cenu šlápnou tentokrát vedle, když si myslí, že jsou těsně za povstalci, kteří na ně nastražili bombu a vyvraždí civilisty... "Bomby těch zkurvenejch utěrkářů zabíjí mariňáky každý den!" ()

DeLaMorte

Další vynikající film z nesmyslné Bushovy války.Výborný náhled jak do americké armády tak na civilisty co by obyčejní lidé Iráku tak na pohled teroristů.Film odhlaluje všechny neduhy téhle války a kdo má aspoň malinko mozku v hlavě tomu dojde kdo že je vlastně ten stejda Bush.Vynikající film,ale kéž by nikdy nemusel být natočen! ()

sedm.1

Kurňa,sledování tohoto snímku vážně nebyla prdel.Sice jsem si ze začátku musel chvíli zvykat na styl,jakým je natočen,velmi brzy jsem byl ale vtažen do děje a ten mě do slova a do písmene rozcupoval na cucky.Moc nevím co jsem vlastně čekal,ale něco takhle masakrálního,to mi vyrazilo dech!Ještě žádný jiný válečný film na mě nezapůsobil tak silně,tak krutě a tak emociálně,jako právě tento dechberoucí filmový zážitek.Celé to bylo velmi autentické,za což si myslím,že může především nezávislá produkce a jeho pojetí,syrovost zde byla doslova hmatatelná a ikdyž má snímek jen hodinku a půl,osudy všech zúčastněných mi nebyly vůbec ukradené a "čistka" po atentátu na americkou kolonu byl jedním z nejdramatičtějších momentů,co jsem kdy viděl.Neuvěřitelně silné!Klidně se přiznám a vůbec se za to nestydím,že jsem "proameričan",jejich politiku uznávám a i přímo invazi v Iráku schvaluji,ale tohle vážně strašně posrali.Tato epizoda z této války je vážně otřesná a musím souhlasit s jedním z komentářů,že Odsouzeni k boji poukazuje pouze na to,že tyto válečné incidenty odskáčou většinou obyčejní,neviní civilisté.Strašně smutný.Parádní a šokující filmový zážitek. ()

vitekpe

Dobry britsky film z prostedi valky / vojaku USA v Iraku. Zajimave provedeny pohled i z druhe strany barikady, cili obycejnych Iracanu. Urcite stoji za videni, ale naladu Vam asi nezlepsi... ()

The Viper

Děkuji Filmu+ za odvysílání této vojenské parády. V součastnosti to dá trochu více zabrat na hlavu. Jsem rád že se to po měsících vrací do televize. Doporučuji. ()

Tjaden

Celkem dost natahovaný začátek vynahrazuje dobře zvládnutý surový konec. Autorům se však v mém případě nepodařilo naplnit jejich záměr, kterým nejspíš bylo donutit diváka litovat kromě amerických vojáků také nevinné irácké civilisty. Já jsem se lépe vžil do role mariňáků a po celý film jsem s nimi sympatizoval. ()

Peiper2

Snímek zajímavý zejména po obsahové stránce, formální nic moc. Myslím, že docela objektviní pohled na situaci v Iráku, konkrétně jeden ze skandálů americké armády u města Haditha. První polovina hodně roztáhlá a překvapilo mě, že jako fanatici se chovají více Američani než povstalci. Druhá polovina pak zachycuje danou událost a reakce na ni. Chápu jednání povstalců, amerických (řadových) vojáků i civilistů. Jako největší zlo jsou zachyceni ti, kteří to celé řídí a mají celou tudle odpornou válku na svědomí - američtí důstojnící a vůdci povstalců. Celkově to vidím na silnější 3*, ale tu čtvrtou přidám za ten objektivní pohled, který podobným filmům často chybí. ()