Forenzná psychiatrička Dr. Cara Jessupová (Julianne Mooreová) postavila celú svoju kariéru na výskume a odhaľovaní podstaty rozdvojenia ľudskej osobnosti a spoľahlivej diagnostike duševnej poruchy  schizofrenikov. V súdnej sieni často svedčí ako expert a jej názory a poznatky o schizofrénii poslali na trest smrti aj tých vrahov, ktorí svoje zločiny skutočne spáchali v stave duševnej choroby a namiesto trestu by sa mali ísť liečiť. Cara je síce oddaná vede, ale verí aj v Boha a svoju vieru nestratila ani po  tom, čo jej manžela brutálne zavraždili. Jej dcéra Samantha na rozdiel od svojej matky veriaca nie je. Po jednom veľmi znepokojujúcom súdnom procese predstaví Care jej otec Dr. Harding (Jeffrey DeMunn) svojho nového pacienta Adama (Jonathan Rhys Meyers). Čím viac sa Cara o Adamovi dozvedá, tým väčšmi sú jej život aj životy jej blízkych v ohrození. Keď sa doktorka zoznámi s pacientovou minulosťou, jej svet sa začína boriť a ona začne pochybovať o Bohu aj vede. Cara musí čo najrýchlejšie odhaliť závoj Adamovho tajomstva a nestratiť pri tom svoju vieru, inak bude celá jej rodina v nebezpečenstve. Adam testuje Carine racionálne uvažovanie až do krajných medzí. Postupne sa jej odhaľuje ako nositeľ viacerých osobností, ktoré patrili obetiam nedávnych vrážd... (TV JOJ)

venison

Na horor hodně dobře vystavěný příběh (teď nehodnotím reálnost a logičnost, ale vypracovanost a zajímavost), skvěle zahrané (díky Julianne Moore, Jonathane Rhys Meyersi a Jeffrey DeMunne), super atmoška a zkrátka velké nadšení :-) Kdo má rád "inteligentní" duchařinky, tak směle do toho :-D Švédští režiséři v Hollywoodu jsou opravdu velké štěstí! ()

Unnamed

Ztratit víru v Boha je podle filmu to nejhorší, co se může člověku stát, pak jej čeká jen smrt a zatracení. Já (nejen) díky tomu ztratil víru v tento film... První polovina filmu je zajímavá, odkrývá se pozadí příběhu Adama a Davida (v jedné osobě), jakmile však do příběhu začne zasahovat nadpřirozeno, všechno jde do kytek a ze zajímavého filmu se stává klasické mysteriózní béčko - nejde jen o příběh, ale i o to, jak se prezentují jednotlivé scény, které ač jsou zcela obyčejné, hudba jim má dát dramatický nádech tajemna. Vše je přitom tak nepěkně do očí bijící, že film ztrácí jakékoliv kouzlo, které v sobě ze začátku měl. Druhá polovina je smrští šílených nápadů scénaristů doplněných o žánrová klišé, a s každou scénou se čím dál více posouvá k té nejhorší filmové tvorbě posledních let. Jednoduše špatné. 2* ()

Mishqo

celkom slušný thriller, atmosféricky na jedničku,hudobná vložka a herci vynikajúci, no miestami sa mi to zdalo absurdne a tie pánbičkárske reči že VER v boha inak si pre teba príde Reverend Christian Moore a vysaju tvoju dušu...ale inak som sa celkom pobavil ()

VanTom

Mě to tedy nevtáhlo, možná trochu zpočátku, kdy ještě psychiatrička vědecky zkoumala rozdvojenou osobnost pacienta a nábožensko-okultní původ jeho stavu se dal sotva tušit. Pak už jsem asi úplně nepobral jeho (přesunovací) schopnosti ani proč teď tady tohle všechno (protože někdo ztratil víru v Boha?), vždyť už venku bloumal století v této podobě. ()

lykan9

Shelter je velmi solidní thriller s hororovými prvky, který má skvělou temnou atmosféru. Výborně se tu předvedl Jonathan Rhys Meyers, kterého jsem žral hlavně v těch temných pasážích. Trochu mě zklamala samotná pointa, protože čarodějnictví přece jen není můj šálek kávy. Jinak jsem s výsledkem spokojený a svoji dávku napětí jsem si užil. ()

ghatos

Nízkotučná výživa pro fanoušky strachu. Umrčené děcko a jeho milující tupá maminka. Tahle xkrát modifikovaná (americká) předloha ničí i náznaky něčeho lepšího - bubák to pořádně ani nerozbalí. V první polovině se to líně táhne, ve druhé polovině už je to jen dojezd s povinnosti. Nenapadá mě jediná věc, co by stála za kladnou zmínku. 39%, ()

Guzo

Jak už to začíná být pomalu zvykem, první hodinka filmu byla parádní, hezky to gradovalo při pomalém rozplétání příběhu.. No a pak se z toho stalo něco úplně jiného a všechno bylo špatně. Nicméně kromě zmršeného vývoje děje (v čele se spoustou nelogičností) je jinak Shelter velmi dobrý film s citlivou režií - žádné zbytečné efekty navíc při kterých bych si říkal, že si je měl raději režisér nechat pro sebe - a s dobrým obsazením. Julianne Moore jsem nedávno viděl hrát v Chloe v podobné roli, která jí asi sedne ze všeho nejvíc.. ()

klima777

Film po formální stránce vydařený. Rhys Meyers a Moore více než dobří. Celou dobu jsem však měla chuť dát Shelter maximálně jednu hvězdičku, neb jsem jej považovala za tupou a prvoplánovou křesťanskou agitku. Chyba lávky. Závěrečný zvrat byl výborný (hezká písnička, že?). Ostatně už moment, kdy Julianne Moore říká: "Come here!" je pozoruhodný, poněvadž zlehka asociuje Sofii zoufale se snažící přivolat zpět odpadlého demiurga: "Děťátko, pojď sem!" Ale stejně: Máme slepě přijmout, že mimo církev není spasení? Nebo že zlo přichází z lesa (respektive z divoké přírody)? To je přece absolutní nesmysl a sprosťárna hodná Larse Triera (jenže Marlind a Stein nejsou Trier, který si z všemožného vydírání učinil takřka trademark a obecenstvo mu takový přístup většinou baští). Mé dojmy jsou nicméně nesrovnatelně lepší než např. v případě Pojídače hříchů a především The Box. Snad proto, že se autorům podařilo nastolit otázky ohledně vztahu spravedlivého trestu, odplaty, pomsty a okamžiku, kdy se pomsta stává těžko ovladatelnou zlobou působící na rozličných úrovních existence. Je to poněkud složité. Na můj vkus možná až příliš. Dualisticky rozpolcený počin svým ambivalentním vyzněním trochu připomíná Anděla smrti. Takže nakonec 2,5 hvězdy. ()

strelenaL

Škoda docela jsem si říkala, že to nebude tak špatný film, ale námět byl slabší hlavně tam každý najde nějaké spojitosti nebo podobnosti s jiným filmem. Ale duchařská atmosféra byla vynikající. Julianne Moore byla úžasná, celou dobu jsem její roli hltala. Za to Jonathan Rhys Meyerse mám raději v akčních filmech. I přesto dokázal lidi zaujmout v tak neobvyklé dvoj roli alá schizofrenního pacienta. A co konec filmu, byl dost předvídatelný… ()

jefff

Pravda, mělo to mouchy, zejména ke konci se to trochu stočilo směrem, který nebyl nešťastnější, ale atmosféra byla drasticky strašidelná, děj napínavý, herecky dobře provedené a režie úsporná, ale efektní. Za mě parádní thriller, ze kterého skutečně mrazí. ()

Soweek

4,5*. Shelter se z počátku doopravdy tváří jako další řady psycho thrillerů/detektivek, kterých jste viděli již několik. Popisovat a prozradit zde jak se film odvíjí vám nebudu, jelikož by to skazilo veškeré překvapení. Vězte však, že tento skoro 1h 50m dlouhý film vás nepřestane překvapovat až do samého konce. Nechápu jak některé klišé horory se dostanou do kin a tomuto snímku nebyla dodána potřebná odvaha a peníze na vypuštění na velké plátno. ()

Cejny

Shelter mě zase až tak moc nenadchnul, ale zároveň ani ničím špatným nezklamal. Strachu a napětí se moc nedostavilo. Děj byl sice celkem zajímavý a neprokouknutelný, ze začátku jsem počítal s úplně jiným rozuzlením, ale to finální mě nakonec i docela příjemně překvapilo, ikdyž je ten konec tak trochu nepochopový. 70 % ()

LuciusWlk

Prostředí psychiatrie má tak nějak samo o sobě zajímavou atmosféru. Tady to vypadalo slibně a mohlo být i zajímavější, temnější. Jenomže tady se to poté začne bortit jako dům z karet. Atmosféra ucházející, nápad taky zajímavý. Celé mi to ale přijde, jako vytváření děje za pochodu, a snad to nějak dopadne. Psychiatrie jako hotel, kde může kdokoli kamkoli. Schizofrenní pacient s podezřením z vraždy si chodí ven jak se mu zlíbí (!) a dělá si co chce. A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho, ale to bych pak už spoileroval jak divý. A samozřejmě, pseudonáboženská agitka typu, nevěříš v Boha tak zemřeš z úst báby která klidně odpraví reverenda, to už bylo příliš! Už jenom za tuto odfláknutost ubírám další *. ()

BMAJTZ

Slušný horor s poměrně nezvyklým a svým způsobem originálním námětem. Rozhodně bych ho neoznačil za hloupý či naivní. Mimochodem samotný závěr mě rozhodně potěšil. Co mi ale vadilo byla ta podivná mýtičnost a čarodějnice jejíž motivy byly hmm divné. ()

sedm.1

Docela příjemné, mysteriózně thrillerové pokoukáníčko, které až na pár detailu funguje více než slušně a v žánrové škatulce patří jistě k tomu lepšímu, co vůbec existuje. Za těch pár slabších elementů tedy považuji slabší spád první poloviny filmu, pak několik ne zcela úplně logických momentů jak v zápletce, tak v chování postav, ovšem pro mě osobně tím největším škraloupem je, ostatně jako u každého filmu, kde ta osoba, ženou ji odmítám nazývat, vystupuje, monstrum jménem Julianne Moore. Já nechci vyloženě shazovat její herectví, ale prostě vizáží mě tak strašně odpuzuje, že se nedokážu na nic jiného soustředit a každý záběr, kde se objeví, a že jich je, tak mám zkrátka zkažený a působí na mě naprosto destruktivně, odporně. Asi úchylka, ale co nadělám :-). Naštestí, více než dobře mi můj dojem z filmu vyvažuje v castingovém obsazení J. R. Meyers v ústřední roli pacoše, je v ní charismatický, stylový a zatraceně výrazný a ve spoustě scén opravdu exceluje, prostě skvělý výkon. Jak jsem naštěstí ovšem zmiňoval, krom těch pár jemných kopanečků na mě Skrýš zapůsobila ale jinak vážně příjemně. Zápletka byla nenudící a se slušnou dávkou originality, ve druhé polovině dokonce nabrala skutečné obrátky, její celkový vývoj mě navíc překvapil, čekal jsem totiž víceméně serióznější podtext, ale stejně žádný problém, i tak to fungovalo jak mělo a ke konci to celé působivě vygradovalo. Hodně se mi pak líbilo i celkově syrové vyznění filmu, fungující napětí, ostrá a mrazivá atmosféra a především nechci opomenout skutečně hollywoodsky netradičně nekompromisní závěr, který se prakticky se všemi kladnými postavami opravdu nesral. Skrýš je zkrátka lehce nadprůměrný thriller, který asi nikoho neohromý, ale k smrti neunudí také rozhodně nikoho. ()

herr_carter

Všechny ty řeči kolem, že se jedná o film, který si vzal ze všeho něco a jedná se o klasickou "žánrovku" asi beru. Nicméně i tak musím uznat, že během a po sledování jsem měl x krát vážně husí kuži , kterak houstla atmosféra a jak stylová hudba se tady povedla dosadit. Za mě dobrý - standardně parádní Moore a téměř excelentně mrazivě chladný xnásobný schizofrenik Rhys Meyers.....................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Spike23

Každou minutu jsem očekával, kdy to už konečně ztratí tu realistickou věrohodnost a kdy se tam konečně objeví ďábel nebo alespoň v nejhorším případě přilétnou mimozemšťani. S tím ďáblem jsem nebyl daleko od pravdy, avšak nápad, na kterém je film založen, je daleko více originální a zajímavý. Problém zde je v jeho podání. Hodinu se tu neděje téměř nic a probíhá pátrání po původu ojedinělé poruchy jednoho pacienta a najednou se začne dít tolik nadpřirozených věcí najednou, že mi to začínalo připadat, jako když už autora přestal jeho film zajímat a chtěl se ho zbavit jakýmkoli možným způsobem, hlavně ať to má rychle za sebou. A tak najednou veškerá pacientova brutální schíza se vzápětí rozlezla po celém filmu, že se mi dálo, jako by si ze mě někdo dělal prdel a chtěl mi zkazit snad úplně všechno z onoho filmu. Ihned začla typická linearita stupidních nedomyšlených hororů a více odfláknutý konec jsem snad v životě neviděl. ()

Režisérské rošády

Režisérské rošády

16.11.2010

Remake klasické sci-fi ze 70. let Loganův útěk a nová adaptace vesmírného eposu Duna jsou opět bez režisérů. Na Logana se vykašlal uznávaný tvůrce reklam a videoklipů Carl Erik Rinsch, který si v… (viac)

Thriller s přísně utajenou zápletkou

Thriller s přísně utajenou zápletkou

29.02.2008

Hvězda extravagantní série HBO Tudorovci Jonathan Rhys-Meyers nezanevřel ani na účinkování v celovečerních filmech. S jeho jménem je už nějakou dobu spojována do současnosti přenesená adaptace… (viac)