Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

jenik71

Horor si představuji přece jenom trošku jinak, ale budiž. Do chvíle, než skupina mužů dojde do podivné vesnice, se toho moc neděje. Poté je to už zajímavější a film má celkem slušnou a tajemnou atmosféru. Celkově to mohlo být ještě o dost lepší, takže na víc jak tři hvězdičky to osobně nevidím. ()

Lottr

Určitě podhodnocený film! Středověk je tu opravdu temný a krvavý, přesně jak si ho představuju. Sean Bean je asi pro tyhle role zrozený ( ať už je to Boromir, Ned Stark, nebo náboženský fanatik) Hororem bych to určitě nenazval a je to jen dobře. Pořád jsem se bál, kdy se vše zmrví nějakým šíleným převratem v horor a naštěstí se tak nestalo. Moc pěkná, historická a drsná podívaná. ()

Ironfood

Středověk a mor, to je moje. Film má dobré herecké obsazení, dobrou atmosféru a jednoduchý příběh, u kterého se mu ale v podstatě celou dobu daří udržovat diváka (tedy alespoň mě) v příjemném napětí ohledně toho, co bude dál. Uvažoval jsem i o pěti hvězdičkách, ale konec filmu mě trochu zklamal, takže pouze čtyři, ale zato velmi poctivé. ()

Soweek

Pointa tohoto filmu je všem jasná. Pro autory nebylo nic jednoduššího jak vyjádřit absurditu náboženství než zasadit tento příběh do Anglie roku 1348, kde pochyboval každý. Příliš velký důraz na bezbožství však přímo ubíjí tento film a po čase vás vysloveně otravuje a připadáte si jak kdyby jste koukali na snímek natočený za účelem vymývání mozků. ()

BMAJTZ

Chytne a nepustí, takhle by se dal definovat tenhle film. Atmosférické je to až na půdu a vizuálně to opravdu sedí, teda aspoň první půlka filmu, kdy se objeví vesničani v prádle bělejším než jak by to dokázal nejlepší prací prášek. Líbí se mi i příběhový nápad jakého si boje ateismu proti náboženství, i když v tomhle podání je i ateismus popisován jako extremismus. Mno těžko říci kouká se na to dobře a brutalita mi jakože do tohoto období výborně sedí. Film si s váma prostě hraje a já sám nevěděl co je vlastně pravda a co není. A nakonec dostanou všichni to co si zaslouží. Mám z toho dobrý pocit a kdyby každý historický film vypadal nějak takhle byl bych naprosto spokojen. ()

Šakalík

Je fakt škoda, že to Christopher Smith nenatočil čistě jako fantasy místo téhle pseudohistorické slátaniny. Kdyby totiž - pozor SPOILER - ten údajný nekromancer, kterého křesťani naháněli, skutečně probouzel mrtvé a ty pak na ně poštval, mohla to být moc pěkná mela. Jenomže z okultisty se nám nakonec vyklubala jen ateistická extrémistka, která se chovala úplně stejně jako křesťanská inkvizice, akorát obrácená. Na druhé straně má film ale docela slušnou atmosféru, několik zajímavých scén by se tam určitě našlo a samotné neveselé zakončení taky nebylo špatné. Jen ten scénář kdyby se netvářil tak moralisticky naléhavě... ()

LuciusWlk

Černá smrt na mě působí trochu mdle. Potenciál ten film určitě má, jen to téma je asi ohrané již mockrát. Mladý kněz si zachoval výraz osla na pastvě po celý film. Končetin je zde usekaných dost a potemnělá atmosféra je fajn. Jen k hororu to má hodně daleko. Středověk byl kruté období a to převážně kvůli zvěrstvům, které páchala církev. A vesnice? No, na mě to spíš působilo, že ta "čarodějnice" znala nějakou čistě přírodní, formu anestezie? Bohu dík, že církev ztratila svou moc a my nemusíme umírat na rýmečku pod křížem nebo u hranice, kde pálí anesteziology! :) Myslím ale, že kdybych si to pustil znovu, hodně bych se nudil. ()

sedm.1

Černá smrt si mě získala především(nebo možná spíše hlavně) téměř dokonalou atmosférou.Jednak tomu určitě pomohli kamerové filtry,plné šedi a temna,jednak samozřejmě i naturálním zobrazení špínošpinavé doby a i samotného hlavního tématu zápletky(mor),každopádně atmosféra Černé smrti tu hraje opravdu tu nejdůležitější roli a zvládla ji na jedničku.Ostatní součásti snímku též sice nejsou špatné,zápletka je poměrně originální,herci charismatičtí a trefně obsazení a celý děj má i slušný spád,ale právě bez zmiňované atmosféry by to vše asi tolik nefungovalo a nemělo ani tu správnou sílu.Co mě jediné hodně zklamalo bylo velmi malé množství akce,čekal jsem jí jednak vážně daleko více a jednak i daleko energičtější a nadupanější.Co ovšem ale rozhodně Černá smrt není,je horor.To je hodně zavádějící informace.Jak krev,tak násilí se tu vyskytuje minimálně a když,tak jde spíše o zobrazení utrpení a bídy doby,než o hororové prostředky.Celé to má tak žánrově skutečně nejblíže k čistě historickému dramatu.Já jsem s tímto snímkem ale celkově zkrátka spokojen,jeho temná atmosféra mě hodně oslovila a vlastně i celý styl Černé smrti je skutečně "špinavě" poutavý a ikdyž je na něm hodně znát,že nejde o vysokorozpočtový velkofilm,jeho účinnost je perfektní. ()

Forsberg11

Pri Black Death som trochu sklamaný historickou výpravou, ktorá si vystačí len s pár lokáciami, sem tam nejakými akčnejšími bitkami a len, na môj vkus, minimom gore prvkov. Film sa totižto od začiatku tvári ako výpravný megaprojekt, ktorý má diváka doslova vtiahnuť do temného stredoveku, práve zachváteného nekompromisným čiernym morom. Práve toto mi tu však chýbalo, viac akcie, viac vyhrotených situácií, a hlavne viac trhania mäsa, mučenia a upaľovania. Určité načrtnuté nedostatky si však Black Death vynahrádza krásnym celkovým spracovaní. Počnúc kamerou, hudbou, atmosférou, kvalitným hereckými výkonmi (vyčnieva Sean Bean) a končiac celkovým príjemným feelingom filmu, ktorý mi aj pri menšom množstve akcie nedovolil nudiť sa takmer ani na sekundu. Určite nemám problém pozrieť si Black Death ešte raz a som len rád, že vznikol konečne plnohodnotný film o čiernom more, aj keď sa dá povedať, že samotná epidémia tu nebola práve najústrednejšou dejovou líniou. Black Death budem bez problémov odporúčať, ľudom milujúcim historické horory dvojnásobne... ()

ZkuKol

Tahle vlna středověkých "drsňáren" z ostrovní produkce mi opravdu sedí. Opírá se o kvalitní herce, přímočaré scénáře, řemeslníky za kamerou, zvládlou akcí a o agresivní vyprávěcí i vizuální přístup. Bena je jeden nejcharismatičtějších herců z ostrovů za kanálem a zde to jen dokazuje, Carice je důstojnou protihráčkou a Eddie si své neviňátko taky užil. Smith není tak dobrý jako Marshall a spol., občas se uchyluje k vypravěči, občas mu ujíždí tempo a akce taky není bezchybná, ale celek funguje, atmosféra se rovná omáčce, ve které stojí lžíce. Ruční kamera, mrazivá hudba a drsný středověk jsou ingredience, které mají svoji sílu a zde se e nimi nakládá tak šikovně, že film baví a chyby se tolerují. Všude mor, jen v téhle vísce ne - to by jsme se na to měli bratři podívat, kýho výra tam uctívají, ne?!... 70% ()

SG-1

"Dalywag... To je mučitel, popravčí. A říká se, že je taky vrah, zloděj a prznitel žen. Kromě toho je to príma chlap." -Swire- ()

vitekpe

Bezna stredoveka podivana s primesi fantasy, ktera mohla byt rozumnym beckem, ale kterou doslova zabila spatna "serialova" kamera. Jako odpocinek proc ne, ale zadne hloubky ani presahy v tom nevidim...resp. vidim tam plno veci, ktere jsem videl uz v jinych filmech predtim. 2+ ()

DavidS.

Oceňuji ponurost a bezvýchodnost celého vyprávění, ale jinak se jedná ve všech ohledech o stokrát viděný průměr...Svým výkonem to demonstruje i Sean Bean, který se ne a ne dokopat k nějakému výraznějšímu hereckému projevu... ()

Wally

Zajímavý a rozhodně dosti temný film. Čekal jsem možná trošku více akce, ale na druhou stranu ta trocha mystiky a to, že to bylo asi o 1000procent lepší než Solomon Kane mi to řádně vynahradilo. Syrovej film, který si na nic nehraje. ()

see_sawandrew

Bůhvíjaká filosofie nebyla třeba. Hlavně že zůstalo sdělení, že svinstvo plodí jen další, ještě horší svinstvo, a je úplně jedno, jestli se vraždí ve jménu Boha, nebo kterékoliv jiné metafory vyšší moci. Black Death rozhodně není horor, byť do něj svou ponurostí a prostředím často nakukuje. Spíše jde o mysteriózní drama z historického prostředí, poselstvím rozšířitelné a aplikovatelné na cokoli souvisejícího s fanatismem, ateismem, spravedlností a vůbec se všemi prasárnami, které lidé konali a konají s přesvědčením, že dělají Boží / Alláhovu práci (rovná se Bobromil), a také na všechny, kteří to přehánějí s represí a dělají to samé v bleděmodrém. Stylizace je pěkná, i když ruční kamera a častý střih někdy dost kazí původní záměr. Pocit výjimečnosti z toho rozhodně nemám, ale rozhodně jde o poctivou a dobře odvedenou práci. 65% ()

Seti

Škoda, čekal jsem víc. Největším problémem byl bohužel scénář - naprosto nevýrazný, bez napětí i zvratů (ten v močálu byl tak průhledný, že snad ani nemohl být myšlen vážně). Přestože mohl scénárista těžit ze zajímavého prostředí, postav i zápletky, tak toho vůbec nevyužil. U tak atraktivního námětu, s tak solidními kostými i kulisami, je dost nepochopitelné, jak mohli tvůrci vyprodukovat tak šedonudný průměr. Zřejmě se nemohli rozhodnout, jakým žánrovým směrem film poslat, tak ho poslali všemi a nedorazil nikam. 2,5 ()

Spike23

Středověk, britský přízvuk a křesťanství aneb jedno zlo větší než druhé. Alespoň to byly mé první pocity při sledování, které následně začli polevovat, neboť ta britská středověká atmosféra byla pro Black Death jako stvořená a snad poprvé mi ve filmu ani trochu nevadila. Náboženství je sice také demence, ale na druhou stranu ani bez něj by tohoto filmu nebylo a britský přízvuk už jenom tu neuvěřitelnou a tíživou atmosféru jenom doladil, takže podívaná to byla v kladném slova smyslu neskutečná. Mít to přes 2 hodiny, tak možná ani neváhám s maximálním hodnocením, jelikož příběh, i když předvídatelný, byl stále povedený a nemohl jsem od toho odtrhnout oči. Problém je právě v tom, že to ty 2 hodiny nemá a o postavách, kromě základních informací nebylo řečeno nic, takže vidím to tak, že z velice pozitivních pocitů, které mám teď, za rok už nebudu mít absolutně nic a nejsem jediný, kdo na to pod vlivem novějších a novějších filmů zapomene. 3,49*... Jinak bych to musel zaokrouhlit nahoru :-) ()

Michelle75

Myslím, že středověk sám o sobě nabízí jistou stísněnou, ponurou atmosféru . Tady je jí celkem dost...mor, k tomu lesy, mlha, bažiny a téma, jehož cíl vůbec nezní špatně. Na můj vkus však druhá polovina dostala jiný spád, než jsem očekávala./moc rychlé, moc jednoduché, odfáknuté/. Přesto slušné.3,5*. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)