V odborné péči

• USA In Treatment
Dráma / Psychologický
USA, (2008–2021), 54 h 55 min (Minutáž: 19–29 min)

Tvorcovia:

Rodrigo García

Gabriel Byrne, Dianne Wiest, Michelle Forbes, Blair Underwood, Mia Wasikowska, Josh Charles, Embeth Davidtz, Melissa George, Mae Whitman, Glynn Turman (viac)

Dokáže naslouchat cizím problémům, ale svoje zanedbává. Jeden psycholog a pět pacientů v oceňovaném americkém seriálu.  Seriál z produkce kabelové stanice HBO V odborné péči (2008) vznikl podle úspěšného izraelského seriálu Be Tipul. Každá z jeho 43 půlhodinových epizod je záznamem jednoho sezení. Hlavní hrdina, psycholog Paul Weston, přijímá pacienty ve své domácí ordinaci. V pondělí to je lékařka Laura, postrádající v životě otcovskou figuru, kterou si nahrazuje Paulem, v úterý namyšlený pilot Alex, traumatizovaný zbytečnou smrtí nevinných při plnění bojového úkolu v Iráku, ve středu šestnáctiletá gymnastka Sophie, přitahovaná myšlenkami na smrt, ve čtvrtek manželský pár Jake a Amy, kteří po několikaletém léčení neplodnosti najednou nevědí, co si počít s nastávajícím těhotenstvím, a konečně v pátek Paul sám chodí za Ginou, ovdovělou terapeutkou na odpočinku, s níž se před lety ve zlém rozešel. (oficiálny text distribútora)

KR4T4S

Vynikající seriál skrývá všechny své trumfy ve skvělém scénáři a hereckých výkonech._____ 7.12.2010 třetí série opět naprosto skvělá. Doufám ve čtvrtou sezónu. Nejoblíbenější pacienti: Sophie (S01), Jake a Amy (S01), Sunil (S03) a Jesse (S03). ()

Houda666

Tento seriál akoby bol robený pre mňa na objednávku. Dlho som čakal na podobný formát a som moc rád, že som sa dočkal :). Prvá séria je herecký masterpiece (až na Ginu ... tá ma príšerne iritovala), no druhá séria už hodne stratila na kvalite. Moje hodnotenie: 85% ()

kisha

Dala sem Gabrielovi druhou šanci, na sezení s nim sem se vrátila a nejenže sem musela zvednout jeho ohvězdičkování, ale taky se mi zažral pod kůži a já se do něj při finální scéně na konci 21.dílu zamilovala. Tenhle seriál je geniálně promyšlenej a emočně nasycenej a jako bonus tu neni jediný herecký poleno. (Právě nehorázná herní polenovitost byla důvod, proč sem u tý naší český kopie nevydržela ani pět sezení a přeorientovala sem se na tuhle lahůdku, takže neironický veledíky českejm nehercům!) ()

honzii

Prokousávám se třetí sérií a i přes lehce klesající tendenci musím říct, že jde o jeden z nejlepších seriálů, jaké jsem viděl. Silný koncept, absolutní zaměření na charaktery a jejich psychologii a navrch výtečný Byrne, jehož postava je pro mě možná živější a reálnější než leckteří mí známí. ()

Roman.Caesar

Příběhy pacientů jsou sice zajímavé a Paul bojuje jak s nimi, tak s vlastními životy, ale každý díl je jen o sezení u něj v "kanceláři" a je to trochu nuda. Skončil jsem u 25. dílu a dál už pokračovat nebudu. Chybí tomu šťáva, nějaká ta vsuvka odjinud by občas neškodila. ()

jasiska

Už dávno hovorím, že vo filme/seriáli nie je skoro nič také dôležité ako dialógy. Možno už len herecké výkony. A tie tento seriál teda má oboje. Aj cvokár aj pacienti sú geniálni, normálne na nich vidíte tie city, pochybnosti, myšlienky, strach, vinu, hanbu, pýchu... Je úžasné, že keď hrdinovia rozprávajú nejaký príbeh zo života, divák sa doňho vie absolútne vžiť, pretože väčšina tých príbehov sa v nejakej podobe stala každému z nás. Je to aj tým, ako to títo veľmi kvalitní herci rozprávajú - nie je to sterilný príbeh bez zaujímavej zápletky, ale niečo, čo sa im možno stalo veľmi dávno a napriek tomu im to stále rozjatrí všetky tie dávno zabudnuté pocity, rany a sklamania. Akože, už dávno je mi jasné, že v malom uzavretom priestore sa často dá o živote a ľudskej povahe odhaliť viac ako v trojhodinovom výpravnom filme, ale že na to stačia len 2 postavy, to mi zatiaľ nenapadlo:-) ()

sona123

Dokonalé po všech stránkách, i té odborné. Paul má mé velké sympatie a někdy je mi ho chudáka líto. Úžasný empatický terapeut - až budu hledat toho svého, doufám, že budu mít alespoň trochu štěstí a najdu podobnou postavičku :-) ()

tom.cube

Wow, již po pár dílech musím říct, že jde o velmi velmi kvalitní seriál, neskutečně originální. Jde o pohlcující, téměř hypnotizující záležitost, která donutí člověka přemýšlet nad svým vlastním životem... Gabriel Byrne je frajer, na začátku jsem o jeho obsazení nebyl úplně přesvědčen, ale zcela jsem změnil názor, on je v této úloze geniální. Navíc optimální stopáž, každý díl končí těsně předtím, než by začal nudit. --- Po 1. sérii: Jsem nadšen, opravdu jeden z klenotů dramatické tvorby. Určitě to není seriál pro každého, ale vyplatí se počkat a dát mu šanci. Viděno v originále; přestože mě ke sledování paradoxně navnadil jeden díl viděný na ČT2, dabing opravdu zabíjí velkou část emocí. --- Po 2. sérii: Noví pacienti a nové osudy Paula Westona, kvalita však neklesla ani o píď, velký palec nahoru a těším se na další díly. ()

Kroupa

Geniální dílo, které mě chytlo prakticky od prvního momentu, kdy terapeut sedí naproti plačící ženě, nevhodně, výzývavě oblečené, ale s fascinující mimikou. Ze začátku byl zájem, ale do konce prvního dílu mi bylo jasné, že čelím něčemu zcela výjimečnému. Seriál ve mě vyvolal pocity, které jsem před monitorem nebo obrazovkou ještě nikdy necítil. Kdyby mi bylo osmnáct, rozhodl bych se stát se terapeutem, o tom nemám pochybnosti. Už jen proto, abych mohl být divákem podobných strhujících historií ze skutečného života. Nemusel už bych se dívat na filmy a seriály. Na závěr dílčí zhodnocení - všichni herci jsou výborní, ale přesto mě nejvíc pohltil šarm dam: Laury (ze začátku), Sophie (hlavně později) a Kate (výslovnost Michelle Forbes je nezaměnitelná, vryla se mi do paměti už od jejího vystoupení v Lost, třebaže pronesla sotva čtyři věty). Velkým plus je hudba, rozmanitá a působivá. Zato venku je buď bouřka, anebo ptáci zpívají tak, jako by měl Paul za oknem voliéru plnou kosů. ()

Axident

Zatím jsem viděl první díl v dabingu na ČT2, což pro mě byla bolestná zkušenost, jak mám rád rodný jazyk, opět jsem se přesvědčil, že seriály v dabingu opravdu ne a nemusím! U mě to dokáže dabing sestřelit o 50% i víc, kvůli čemuž mě první díl spíše rozezlil, než zaujal. Další díly už jsem se pro jistotu podíval v originále s titulky (během týdne) a to je jiná káva - líbí! Někde kolem dvacátého jsem se sice už začal nudit, ale suma sumárum velmi důstojná, konverzační věc! ()

xdutchx

První řada velmi zaujala, jeden z mála seriálů co jde do hloubky, i když přístup je pořád takový povrchnější (američtější). Druhá řada má velmi vlažný rozběh a kvalitních dílů je do náprstku, pro mě bylo rušivé to, že se seriál začal moc zabývat rolí psychologa a pacienti byli až na dalších místech. I kamera a dialogy jsou o hodně slabší než první řada, ale pořád to má něco do sebe. V seriálech solitér určený pro empatické lidi. (90%; 80%) ()

Destinytte

Čím víc jsem toho viděla, tím víc se mi líbí. Nejvíce zajímavým je pro mě příběh gymnastky Sophie a pak samotného terapeuta Paula. Paul (Gabriel Byrne) na mě působí opravdu sympnaticky. ()

Hapretor

Pro srovnání komentováno i s českým remakem: zatím celkově nehodnoceno: PRVNÍ DÍL - nuda a místy trapně komické (Sandra - vymatlaná kráva). DRUHÝ DÍL - zatím stále o ničem (Igor - namachrovaný hovado). TŘETÍ DÍL - konečně změna k lepšímu, přišlo mi to trochu zajímavější (Linda - žádná pinda, holka s rovnátkama co má ráda dělá gymnastiku, ty ruce v sádře byl dobrej joke). ČTVRTÝ DÍL - tak tohle bylo dobrý, hlavně díky M. Hofmannovi (Jana - blázen a Michal - magor). PÁTÝ DÍL - he, Marek se naštval. I psychoterapeut potřebuje psychoterapeuta. No, začíná mě to konečně zajímat (Dita - vysloužilá psychoteroristka). ŠESTÝ DÍL - vypadá to, že nakonec ta Terapie nebude taková nuda a kravina, jak na mě napoprvé zapůsobila. Nicméně Sandra je nemožná postava, je mi šíleně protivná, a to i herečka, co ji hraje. Má mluvit česky. SEDMÝ DÍL - Igor je prostě protivnej tupej magor. OSMÝ DÍL - zase nuda. DEVÁTÝ DÍL - těšil jsem se, že se zase budou krásně hádat a já se zase zasměju, což jsem u tohoto seriálu původně ani nečekal. Po shlédnutí tohoto dílu nabývám dojmu, že neni marné dívat se dál. Roden konečně něco hraje a děj se hezky vyostřuje. Závěr: Nakonec jsem tomuto počinu udělil subjektivní dvě *. Jednu za Rodena, jednu ze soucitu. Je to remake remaku. Což je samo o sobě devalvující. Z čiré divácké zvědavosti jsem začal koukat na In Treatment s Gabrielem Byrnem v hlavní roli. Nemá cenu porovnávat do detailů všechny díly, protože prvních deset dílů je takřka identických, tak mám jasno. Nemám náladu se na něco dívat dvakrát. Americký kolega je v několika ohledech o dost lepší. Dialogy jsou více vybroušené, jasné, pochopitelné, k něčemu vedoucí, více zaujmou. Roden je u nás herec numero uno, ale v české verzi je jen laciná nápodoba Gabriho, který tu hraje opravdu dobře, i když se někomu může zdát, že není co. Jeho výrazy, gesta a intonace jsou mnohem výmluvnější. Vůbec celé to na mě působí, na rozdíl od české verze, zajímavě, někdy vtipně, jindy zase vážně. Mám zde opravdu chuť vidět další díl. U české verze mi to je jedno. Netáhne mě. Postavy a jednotlivé herecké výkony jsou úplně někde jinde. Jsou okopírované až hrůza, ale jsou to jen kostřičky. V In Treatment prožívám každou postavu zvlášť, není ani dobrá, ani špatná, každá má totiž pro všechno, co dělá, své důvody, a to třeba nevědomé. V české verzi vypadají jednotlivé postavy ploše. Jsou buď debilní, zlí nebo hodní. Hned je mám kam zařadit. To pak není ono. Není vůbec jednoduché napsat scénář k takovému seriálu. Kritizovat naopak umí každý. Ale podobnost je tu nesporná a rozdíl kvality jakbysmet. Takže, když se chce, tak to jde. Ve výsledku by, myslím, české verzi neuškodilo jet si po svém a nekopírovat doslova diplomovou práci amerického kolegy, který scénář zmáknul levou zadní a v psychoterapii se cítí jako ryba ve vodě. (Nebo jak by řekla nymfomanka Laura/Sandra - penis v pochvě). ()

dainio

Po pěti epizodách tohoto seriálu musím uznat, že originální produkce HBO opět přišla s něčím výjimečným. Tento nový projekt pojednává o jednom zkušeném psychiatrovi, který má problém s pacienty. Už s nimi nedokáže mít trpělivost. Například v jedné scéně se ho manželský pár ptá, jestli má jít žena na potrat a on protože ho manžel zatáhne až do rohu řekne, že si myslí, že potrat by byla nejlepší volba. No ale nechci dělat spoilery...jenom bych chtěl říct, že tento seriál je naprostá špička a že každý komu se líbí projekty HBO nebo televize Showtime by si to neměl nechat ujít...hlavní role se úžasně zhostil Gabriel Byrne. Určitě si ho po několika dílech oblíbíte...seriál je volně ke stažení přes torrenty a vysílá ho americká HBO. Kdy se dostane k nám to opravdu nevím. Stručně a jasně: "Pokud chcete mít kvalitní zážitek ze seriálu, tak v současné době je In Treatment tou jasnou volbou." A tak si usedněte na pohodlnou sedačku a nechte se unést půhodinovými terapiemi s rozlišnými osobami ale stále tím stejným psychiatrem.! ()

Rodin

Jediné, čeho při sledování tohoto seriálu lituji, je skutečnost, že nám Gabriel už opravdu zestárnul. Ovšem stále šaramantní. Tento inteligentní seriál mě do dnešního dne opravdu neomrzel a dávám mu přes 90%. ()

RobbieM@N

I mě samotnému trvalo chvíli zvyknout si na neobvykle pomalé tempo tohoto vyjímečného seriálu, po prvních šesti epizodách jsem G. Byrnea odsoudil třemi * , ale něco mě k odborné péčí táhlo zpátky a od sedmého dílu mě to psychologické rozjímání vtáhlo, In Treatment se samozřejmě cíleně zaměřuje na výborně propracované charaktery léčených exemplářů, každého diváka musí překvapit jakým směrem se občas terapie pohybuje a i když vypadá, že scénář epizody postrádá překvapení tak vás přesvědčí o opaku. Úspěch seriálu a jeho hodnocení je nejvíce závislé od toho jestli se vžijete do role Paula. Za zmínku stojí charismatická a krásná Michelle Forbes. ()

Achab

vynikající seriál, který odkrývá příběhy několika lidí procházejích sezeními u svého psychologa Paula Westona a on samotný završuje páteční večer stejným způsobem. Je úžasné pozorovat vrstvení příběhů a pronikání do větší hloubky,odkrývání vlivu z minulosti, rozebírání snů, což místami strhává i samotného Paula,jehož klienti jsou naprosto odlišní a všichni se dostávají do vzájemného labyrintu. Mladičká Mia Wasikovská si zde velmi vykročila a hraje svou roli úžasně. ()