Hobit: Smaugova pustatina

• Česko Hobit: Šmakova dračí poušť (viac)

Pod vedením legendárneho bojovníka Thorina (Richard Armitage) sa Hobit Bilbo Lazník (Martin Freeman) s čarodejníkom Gandalfom (Ian McKellen) a trinástimi trpaslíkmi vydali na dlhú a nebezpečnú púť. Cieľom ich výpravy je získať staré stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug. Výprava pokračuje smerom na východ a cestu zákerným lesom Severného Temnohvozdu jej križujú hrozivé obludy, ako je Beorn, meniaci kožu, či armáda obrovských pavúkov. Keď sa trpaslíkom podarí uniknúť zo zajatia nebezpečných lesných elfov, pokračujú k Jazernému mestu a nakoniec k samotnej Osamelej hore, kde musia čeliť najväčšiemu nebezpečenstvu svojho života - samotnému drakovi Smaugovi. Stretnutie s najstrašnejším netvorom preverí, či sú naozaj takí odvážni, ako si myslia a či ich priateľstvo vydrží. Súboj s netvorom napokon vyjaví, či len nepremárnili svoj životný čas a ich misia bude mať nejaký význam. (TV JOJ)

Zombiepod

Pokračovanie Bilbovho príbehu je presný opak, ako predchodca. Zatiaľ čo úvod trilógie bol rozprávkový, ukecaný a trošku rozťahaný, a podľa mnohých "príliš podľa knihy", pokračovanie je drsnejšie, akčnejšie, epickejšie a v tomto prípade slúžila predloha skôr iba ako nosná dejová kostra. Príbeh bol značne pozmenený, ale zato i znova pekne obohatený. Smaugova pustatina je dokonalý návrat do Stredozeme, ktorý by bez Neočakávanej Cesty, ktorá bola prijatá trochu chladno, nebol ničím. Jacksonova réžia s nádhernou kamerou, parádnym 3D obrazom plným skvostnými scenériami a kulisami (nič prekvapivé), kde v takmer neustálej akcii vyniká aj cit, vtipy (Bombur v sude top) a predovšetkým skvelé postavy. Návrat Legolasa poteší, rovnako ako aj Gandalfova temná epizóda. Rozprávanie príbehu v troch rôznych dejových linkách mohlo byť síce trochu menej krkolomne zostrihané (najmä v závere), no i tak sa režisér vo všetkom už zasa prekonal. Lepšieho filmového draka ako je Smaug nikde nenájdete, obzvlášť keď je úchvatne nahovorený charizmatickým Cumberbatchom. Desolation of Smaug je takmer bezchybné rozvinutie trilógie, ktorá by mala byť hodnotená na záver ako jeden celok, pretože ako samotný film musí dať divákovi čas na usporiadanie myšlienok, a na to jedna projekcia proste nestačí. A že je film "zbytočne" roztiahnutý na tri diely? Nie je. A keby aj, čo na tom? Jackson by dokázal rozporcovať Hobita aj na päť, stále by to malo gule, a mne sa zo Stredozeme proste nechce preč. Na finále sa neuveriteľne teším. ()

Miagy

Popravde, čakal som niečo iné na čo som bol u P.Jacksona zvyknutý.V Hobitovi "dvojke" mi totiž veľmi chýbali emócie, chýbal mi humor a napätie. Snáď s výnimkou Gandalfovych scén, ktorý sa však na obrazovke zjavoval žalostne málo. Priznám sa, že bez neho by film totálne stratil nádych fantastyčnosti a mágie, ktorej je Stredozem plná. Nebavil som sa ani pri scénach v Jazernom meste ba dokonca ma nebavil ani drak. Trpaslíci sú v celom filme zbytoční, nemajú (asi až na Thorina) žiaden význam, nevynikajú v boji ani nie sú vtipní ( ak by som to mal porovnať s Gimlim z PP tak mi isto dá každý zapravdu). A takisto mi mnohí isto dajú zapravdu, že film bez hrdinov ako Gandalf a Legolas by mnohých unudil... Z filmu sa vytratila Stredozem, jej čaro, rozprávkovosť a mágia. Ale keďže som veľkým fanúšikom dávam 4*, ktoré možno neskôr zmením. PLUS: Gandalfova scéna s nekromantom, veľké množstvo akčných scén, krásne scenérie Nového Zélandu, neskutočná hudba. MINUS: málo mágie, málo napätia, málo priestoru pre Gandalfa, ()

IEO10

Překvapivě slabší než první díl, každopádně začal bych asi tím, že sem velkým fanouškem Pána Prstenů. První díl sem viděl v roce 2002 ( Tehdy mi bylo 11 let), od týhle chvíle se mi Pán Prstenu zaryl do srdce jako asi žádnej jinej film až na Rockyho. Hobit Neočekávaná cesta byl film na kterej sem čekal dlouhý roky a už dopředu mi bylo jasný, že to nemůže bejt tak spektakulární jako Lotr, ale doufal sem, že mě to potěší a, že budu s konečným výsledkem spokojen a to se povedlo, sice to mělo pár zbytečnejch momentů, který tam vůbec nemusely být, ale jo byl sem velmi spokojenej s návratem do Středozemě, nejsem zarytej fanda Tolkiena takže mi přidaný scény, který nebyly v knize vůbec nevadily ba naopak v tomhle je Peter mistr. Každopádně po roce tu máme pokračování, které jsem zkoukl stejně jako před rokem, na půlnoční premiéře se zvukem Dolby Atmos a očekával sem od toho malinko víc než od jedničky, přeci jenom je tu setkání s drakem a více akce. Myslim, že začátek byl perfektním pomrknutím na Společenstvo prstenu a skvělý nápad, kterej mi vykouzlil na rtech až skoro dementní úsměv. Po tom příběh pokračuje tam kde skončila jednička, skupina je pronásledována Azogem, před kterým se ukrývá u Medděda, část která mě v knížce hodně bavila je tady celkem rychle přeskočena což mě abych pravdu řek hodně mrzelo. Temný hvozd se dle mýho názoru hodně nepovedl, ta digitálnost v něm bije přímo do očí, hlavně stromy, který vypadaj otřesně a tím pádem to ztratilo kouzlo, který měla většina scén v Lordovi, nicméně Legolas se vrací na scénu což je podle mého názoru dobře, do filmu je uvedem bez problému a abych se přiznal měl sem celkem husí kůži když se objevil na scéně. Nová postava, která má celkem velkej prostor ve filmu je Tauriel, která je sice krásná a je radost se na ní koukat, ale její milostná linka s Kilim mi přišla zbytečná. Akční scény jsou perfektní, hlavně scéna s barelama je pro mě vrcholem filmu, choreografie akčních scén je opravdu vynikající a zábavná, to má Peter opravdu v malíčku, je v nich vidět hravost a nápaditost za to opravdu velký palec nahoru. Setkání s drakem pro mě jak už sem řekl nebylo překvapivě vrcholem filmu, Benedictův hlas se k drakovi perfektně hodí a finální bitka trpaslíků s drakem je taky super, ale zážitek mi kazil nadbytek CGI efektů, těch bylo v závěrečný půlhodině opravdu mnoho. Kdybych to měl to měl zhodnotit, Hobit 2 je dobrej film, kterej mohl být o něco lepší, některý scény jsou tam zbytečně navíc a hromada postav vám na klidu taky nepřidá. Co se týče humoru, s tim já problém nemám, párkrát sem se opravdu pobavil, herci jsou opět prvotřídní, Luke Evans jako Bard je super. Pokračování Hobita je pro mě osobně lehce zklamání, ale určitě je to film na kterej byste měli zajít do kina. 7/10 ()

sWONDER

Majster Jackson točí už piaty krát z rovnakého súdka a je to poznať (napriek tomu neexistuje nikto kto by sa so stredozemou vysporiadal lepšie). Čakal som viac temnoty. V druhom hobitovi nie je nejaká masívna akcia, skôr zábavné súboje elfov sekajúcich hordy škretov, akoby boli iba do počtu, ktoré sú miestami tak smiešne, až sú vtipné. Za najlepšiu scénu rozhodne považujem súboj svetla a temnoty z ktorého vzíde to, na čo všetci čakajú a ja som mal aspoň na moment pocit uspokojenia. Za mňa by mohla byt oveľa väčšia časť z tejto línie, ale záver s drakom naštastie ukojil môj hlad. Táto obrovská porcia digitálu (miestami vyzerá ako z priemernej hry) ma napriek tomu že som dosť veľký fanúšik nechala trochu chladným. Dúfam, že finále bude bombasticé. ()

BarMaja

S původním Tolkienovským Hobitem to má společné jméno a taky pár postav, ale i tak je to skvělá podívaná. Smaug je vážně mistrovský (A to neříkám proto, že jsem fanda Benedicta :D) I "nové" postavy se mi líbí a samozřejmě, že vizuální stránka je prostě Jacksonovská, takže jsem naprosto spokojená. Jen jsem vážně nepochopila, jak je mohlo napadnout, že na Smauga zabere to zlato... ()

iKosser

A ne a ne dát těch pět hvězd. Ono hodnotit každý film zvlášť je vlastně zvěrstvo, protože toto je trilogie a je třeba ji tak hodnotit. Je zde plno toho, co jsem vlastně chtěl, tj. akce, emocí, dialogů atd, navíc příběh plyne naprosto souvisle a nerušeně, tak, jak se na film podle knižní předlohy patří (kam se hrabe Harry P.). Vše je do detailu dotažené, zdálo se mi že každý použitý záběr je pecka. Když si tak film procházím, ani nenarazím na žádné extrémně klišoidní momenty, při kterých bych v tom kině ani nechtěl být. Navíc potěší i knihou nepolíbeného diváka jisté provázanosti, jako třeba Legolas ptající se trpaslíka na podobizny jeho nejbližších... zkrátka, parádní film a já na něm byl v kině, a za to jsem moc rád. Protože Jacksonovy akce jsou legenda. Nejen akce, z celého toho filmu cítíte, jak byl dělán s láskou a neuvěřitelnou trpělivostí ze všech stran. A pak je tady drak že...Nemůžu se dočkat, až se podívám na celistvou trilogii najednou, nerušen ročními přestávkami, díky kterým jsem zatím napůl slepý. Nemůžu se dočkat, až budu moci s klidným svědomím dát za pět a psát tady ódy na mistra Jacksona, jedinečného a mocného. ()

AmonGoeth

Chápu, že si Jackson chce hrát, ale tentokrát to na mě bylo trošku moc. První dva filmy by daly akorát dohromady jeden opravdu nabitý. ()

baltik

Opět mi přijde že mnozí očekávali film ako Pán prstenů.. Mě to furt připadá jako pohádka ale ta pohádka se mi líbí. Jak moc se mi líbí zastupují hvězdičky. Hobbitovím největším prokletím je možná sám LotR... ()

karlosss18

Začal bych tím,že se film kvalitou hodně podobá prvnímu dílu,možná bych řekl,že si stojí na stejným levelu.Nejvíc se mi ale líbil Legolas,který nadchnul svými bojovými kousky(lítaly hlavy) :D a když už mluvím o elfech,moc se mi líbila role Evangeline Lilly jako Tauriel :-* .Pak souboj trpaslíků v Ereboru s drakem,u kterýho se mi moc nelíbilo české nadabování...ale jinak vypadal drak dost dobře!! A zajímavě udělané střetnutí Gandalfa se Sauronem.Oproti jedničce je ve filmu víc triků a větší digitalizace,což mě připadá až trošku přeplácané.Je to úplně jiný styl,než u Pána prstenů.Vadilo mi také divný začátek,který moc neměl hlavu(ale to se dalo předpokládat).Ale přeci,mohlo to najet na předchozí díl lépe.Co mě zarazilo,tak to byl konec filmu,když drak letěl napadnout Jezerní město a tím film skončil,to mě trochu naštvalo.Závěrem bych chtěl napsat,že jako celek se mi film líbil a 5* si samozřejmě zaslouží i přes nedostatky.Tak zas až za rok konečný díl trilogie...:( (Viděl v kině 3D verzi) / 90%. ()

dj_kure

Chvílema jsem se prostě neubránil nudě. Při tolika minutách prostě neni lehký udržet pozornost diváka na celou dobu, občas se to povede, bohužel ne druhému Hobitovi. Nicméně, krásy Nového Zélandu, dokonalá hudba, ve vhodnou chvíli přidané vtipné situace či hlášky a víc než skvěle zvládnuté akční scény film zachraňují. Dokonce ho o chlup posouvají do nadprůměru. Moc se těším na třetí díl a věřím ve velkolepé finále, jaké jsem dostal u Návratu Krále. 70% ()

kaspar

Po včerejším shlédnutí filmu jsem tak na váhách. Celkově to na mě působilo nevyváženěji než první díl, protože je tady ohromná spousta scén které jsou absolutně geniální ale i scén, které jsem opravdu doufal, že neuvidím. Skutečně se mi zamlouval lesní král, vládce jezerního města (celé tohle město a jak je vytvořeno, mě naprosto ohromilo), Gandalfovo prohledávání devíti hrobů nebo neustále fenomenální Bilbo, jehož závislost na jednom malém prstýnku začíná být čím dál viditelnější. Trošku jsem nepochopil trpaelfí lovestory, ale budiž. Co mi ale vadilo nejvíc byla odfláknutost Medděda, u kterého se jednalo o jeden z nejmagičtějších momentů v knize. Podobně tomu bylo se Šmakem, který si sice chvilku hrál jako kočka s myší, ale bylo to takové hraní odfláknuté, jakoby Šmak vlastně ani chudáky trpaslíky zabít nechtěl. Závěrečná část navnadila a doufám v zakončení jaké se sluší a patří, ()

Marfab

nemůžu si pomoct ale tyhle filmy miluju. Natočit film podle Tolkienovi knihy, kde popisuje každý detail ve světě, který si vymyslel není dvakrát moc jednoduché ale Jackson se toho zhostil perfektně. ()

Zl0

Tých popridávaných vecí som sa hrozil, ale nebolo to také zlé. Viac by pomohlo keby predtým režisér nepozeral toľko Alien 3. Možno by sme boli ušetrení pre mňa nudnej záverečnej iritovačky (neviem ako inak nazvať činnosť pri ktorej sa niekto úplne zbytočne snaží nasrať draka - boj to rozhodne nebol). Tiež by sa mi páčilo menej politiky a zaťahovania Saurona do deja. Hobitova krása na rozdiel od LOTRA totiž spočíva v jednoduchosti. Ak ale privriem oči nad týmito blbosťami, zostane skvelý fantasy film ktorý rozhodne neurazil predlohu. Scéna so sudmi aj keď upravená, naplno využila potenciál a bola to snáď najzábavnejšia časť celého filmu.Evangeline Lilly je už len čerešnička na torte. Teším sa na trojku. ()

Voorhees

Vyčítat tomuhle filmu to, že je akční a že Lotr není a tak že je to nesmysl, je projev čirý debility! Star Wars je taky v prvních třech epizodách technicky vyspělejší než 4,5 a 6 a proč? Protože doba a technika jde do předu:) K filmu, film mě velice potěšil, byl akční, vtipný a vůbec mi nedal příležitost se nudit. Freeman to zahrál fakt skvěle. Věci co jsou tu narozdíl od knihy navíc tam docela dobře zapadaj a dávaj smysl. Když pomineme pár blbostí tak je film natočenej dobře a nemůžu se dočkat dalšího dílu. Slunce v duši. ()

DaveSmith

Jasně, scénář je pěkně děravej, jasně film se místy nedrží filmový předlohy a některý postavy jsou možná trochu zbytečný. Ale co na tom, když z kulervoucího tempa Jackson sleví jen párkrát a vždy jen na chvíli. Klobouk dolů, za to, že při takhle velký metráži se na plátně pořád něco děje a člověk se vůbec nenudí. Vážně skvěle jsem se bavil. Jen mě štve další rok čekání, protože bitva pěti armád v Peterově podání prostě musí bejt epická. ()

Dampfer

Když byl nejnovější Sherlock bez kouzla toho starého, vadilo mi to, tak samo když v QoS nastoupila prázdná skořápka klasického Bonda. No a najednou tu mám Hobita, který toho se knihou v tomto díle opravdu jen inspiroval... mělo by mi to tedy vadit... ale kdeže. Středozem je překrásná, neochuzen tentokrát o 3D jsem ji vychutnal naprosto naplno. Osamělá hora je přinejmenším monumentální, jezerní město připomínající stařičkou metropoli Kyjevské Rusi rovněž dechberoucí, Guldur dostatečně suplující Mordor, komornější, o to však děsivější hrobka devítky... nelze nic vytknout. Postavy sice již tak propracované nejsou ( přeci jen, dejte prostor tlupě trpaslíků), ale i tak to stačí. Výjimku však tvoří (nedokáži doplnit superlativ) Šmak. Charisma, obrovitost... je perfektní. Azog děsí i přes své málo ve filmu a odhalení v Dol Gulduru představí taky dost charismatického týpka. Co se týče domýšlení děje tak před Jacksonem smekám. Kamenujte mne, ale přimyslet si nahánění draka v podzemí s takovým citem pro detail chce pořádný kus fantazie. Elfo-trpasličí romance... nuže dobrá, vyloženě otravná nebyla, navíc, tenhle díl stojí hlavně na domýšlení. Jediné co mi chybělo je nějaký vyloženě hluboký cit k jakékoliv postavě, nějaká scéna buďto vyvolávající pořádnou nenávist či sympatii. Nic to však nemění na faktu že jsem si druhého Hobita maximálně užil a jsem (hlavně díky perfektně utnutému konci) navnaděn na další díl. --- (Mám silné nutkání hodit plnou palbu, možná až uvidím podruhé scénu se sudy...) ()

wito

to čo spôsobil hobbit po technickej stránke je určite mýlnik, a už len preto je zaujímavé byť pri tom. formát, ktorý na prvý pohľad pôsobí ako super kvalitný televízny film sa postupne formuje na skvele technicky prepracovanú vizuálnu pecku, ktorá má navyše srdce, dokáže zabaviť, vtiahnuť a nepôsobí príliš vyumelkovane a je skvele filmovo organizovaná. napriek jasnému komerčnému záberu je práve toto zážitok, ktorý si rád len tak mimochodom vychutnám veľmi rád. už sa teším, kedy budú v tejto kvalite videohry :) ()

beuska

Po prvním dílu, který byl dechberoucí a téměř úplně přesně podle předlohy se slehla zem.....hraje se tady na efekty dokonalost a zbytečnosti.....kam zmizelo to, co nás u četby knížky nedokázalo opustit? Ony emoce, které se ve čtenáři odehrávaly...návštěva u medděda naprosto odfláknutá, místo toho tam nasereme kopu hnusných skřetů, kteří už vůbec nejsou to, co bývali v pánovi prstenu.....místo vyobrazení postupného spřátelování Bilba s trpaslíky, získávání důvěry a nerozlučného přátelství...Bilbovo nekonečné noční procházení a obdivování nádherného Ereboru....jediný okamžik, který byl plný emocí bylo ono pověstné drozdovo zaťukání a Thorinův vstup do osamělé hory...jinak se to všechno uplně vytratilo a nasralo se to do vymyšleného románku podivné elfky a mého oblíbeného trpaslíka Kiliho...ne, že by tam Tauriel uplně nepasovala, ale pro zaryté čtenáře a oddané milovníky Tolkiena je to prostě nezvyk....jak už sem řekla, oproti prvnímu dílu následovalo velké zklamání...nejvíce však na konci,ten boj Šmaka s trpaslíky v dolech byl prostě....hrozný..věřím, že pouhé diváky, kteří knížku nečetli to určitě zaujalo. Film hraje na všechny efekty a snaží se být velkolepě úžasný a ohromující...Jackson si to prostě stvořil k obrazu svému. Mohl by napsat knížku s názvem "Hobit podle P. Jacksona" Obrovské a užasné překvapení byl Šmak, to se prostě povedlo na jedničku, přesně takhle si ho moje dětská duše ještě na základce představovala a úžasný hlas Benedicta tomu přidal ty pořádné grády!! Sečteno a podrženo : 3* Jackson má u mě červenou kartu a teď následuje zase to hrozné roční čekání přede mnou..... ()

Uter123

V prvom prípade by som chcel podotknúť trestuhodný fail, zo strany amerických kritikov(zapredaných kaksakerov), ktorý sa bohužiaľ stále držia zlatého pravidla kto nejde s nami ide proti nám, odsúdili Hobbita v dvôsledku slabej reklamnej kampani ktorá sa sústredila viac na európu. Po druhé už nemá zmysel omieľať to isté. Áno Hobbit, mal biť dvojdielny. Bol by konzistentnejší, nemal by more postáv a viac by sa sústredil na detaily v deji nie mimo neho, hoc( stále porovnávam Hobbita s LOTROM, čo je fatálna chyba), forma akou je Hobbit prezentovaný je tak isto úžasná. Chýbal mi Bilbo s neočakávanej cesty. Martinova mimika je úžasná, objaví sa na scéne a ja som mal razom úsmev na tvári. Tu hral trošku na druhé husle a dúfam, že v trojke mu to vynahradia. Nové elementy ktoré pribudli oproti knižnej predlohe hodnotím kladne. Znovu to zopakujem, Jackson je kurva pán. Proste takto obohatiť detskú knižnú predlohu a nestratiť sa v deji je úžasné, hoc na úkor takmer celej party trkváčov, ktorý z mojej strany aj tak neboli žiadnym prostriedkom k nejakým vývojovým vzorcom a interakcia sa tak mohla preniesť na nežnejšie pohlavie. Tauriel. Dúfam, že budeme aj svedkami nejakého homemadu. Nikdy som sa však nestretol aby boli vo filme zároveň tak nádherné a odfláknuté efekty. Tie stromy, škreti kristové rany, byť šéfom VETA, spácham samovraždu, brrr. Pričom Smaug bol skvelý, po všetkých ohľadoch, až nato, že bol pri konci, áno musím to povedať, naťahovaný. Hoc nám všetky dejové línie zostali otvoré, čo otriaslo búrlivým protestom po konci projekcie, čo ste čakali k...y, mám pocit, že Hobbit ako taký má možnosť ukázať v poslednej časti to, prečo je najlepším fantasy od čias LOTRA, hoc pre mňa už ním rozhodne je.P.S U mňa filmový Hobbit prekonal knižnú predlohu a myslím si, že v kútiku duše to aj tak Jackson chcel. ()

-henry-

Tak to vypadá, že Peter Jackson je jedním z mála hollyvoodských direktorů, který dokáže opakovaně vytvořit strhující scény a zároveň smysluplný mega epic blockbuster s pohlídanou dramaturgií (napadá mě ještě Cameron a pak už nevim - když tak někdo pomozte ;)). Vytvořil si sice na to formulku, kterou neustále opakuje, ale mám dojem, že ji zvládá čím dál lépe. Hobití projekt zatím vypadá na nejvyrovnanější velkorozpočťák, který dosud dělal. Jo a mozek a emoce bych při sledování nevypínal, jinak hrozí nuda jako u většiny ostních blockbusterů ;) ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (viac)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (viac)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (viac)