Poněkud excentrický mistr světa v šachu Emmet Clayton je na pokraji nervového zhroucení. Čeká jej prozatím nejtěžší zkouška jeho profesionálního života: obhajoba titulu proti jeho věčnému rivalovi Tomlinu Dudekovi. Ten před pěti lety zápas ze zdravotních důvodů odřekl a titul zůstal bez boje Claytonovi. Nyní musí dokázat, že na šachovém trůnu sedí právem, ale vedle téměř naprostého ohluchnutí jej trápí noční můry, ve kterých je opakovaně deptán neporazitelným Dudekem. V předvečer rozhodující partie je Clayton během přátelského utkání poražen a dostane takový záchvat zuřivosti, že se rozhodne Dudeka zavraždit. Svého soka donutí napsat dopis na rozloučenou a vše zinscenuje tak, jakoby Dudek utíkal před hrozící porážkou. O několik okamžiků později je Dudek nalezen v hlubokém komatu: pro poručíka Columba zdánlivě jednoduchý případ, ale hlavní svědek a oběť v jedné osobě je stále v bezvědomí. (oficiálny text distribútora)

ClintEastwood

Epizoda z prostředí šachových mistrů, která má skvělý závěr s drtičem odpadů a hluchým vrahem. Poručík tady svému protivníkovi šlape doslova na paty a nakonec se mu podaří ho pověstně uštvat. Závěrečná šachová partie, kde Columbo vraha doslova deptá, patří k nejlepším scénam seriálu. Parádní díl se spoustou těch typických columbovských detailů, které mám moc rád (pepř a sůl, dopisní papír, kartáček, psací pero atd.). Tady dostává vrah fakt nařezáno! A to je dobře, byl to kolosální hajzl. ()

Yardie

Takových lepších 70%. Columbo umí i lepší pointy a kvalitnější vyšetřování. Nicméně prostředí a postavy jsou zde opět zvoleny velmi dobře. Columbo je správně dotěrný, chytá se každí maličkosti, vytáčí svého soupeře, až ho dostane. Usvědčení ale nebylo tentokráte úplně 100%. Taky chybělo více vtípků. Každopádně jeden z těch lepších Columbů. Howgh! ()

nascendi

Tento diel sa mi vôbec nepáčil. Nie snáď preto, že by Columbo porušil svoje obvyklé postupy pri vyšetrovaní alebo preháňal svoje bezdomovecké chovanie, čo mu často vyčítam. Problém vidím v tom, že takú vysoko organizovanú spoločnosť, akou sú vrcholoví šachisti si scenárista nenaštudoval a preto celé prostredie a správanie sa špičkových šachistov mi pripadali nevierohodné a priam odfláknuté. ()

Pohrobek

Columbo jako mistr šikany, který svého podezřelého (vlastně už odsouzeného) tahá, kudy si zamane, a dostane z něj, co se mu zachce. Znovu v akci i Columbův totálně pitomý pes. Chudák Laurence Harvey, Columbem pronásledovaný šachista s fotografickou pamětí, který zesnul ještě v roce natáčení. Snad to na něj nebylo příliš. ()

majec4

Za starym Dudekom mi aj luto bolo, lebo za tu chvilu co bol na obraze si ma celkom ziskal. Jeho vrah bol slizak, takze som si hon na neho poriadne uzil. Porucik ho skumal pri kazdej otazke, hlavne neskor, ked si bol isty ze je to on. Povacsine si s nim robil co chcel. To ako ho provokoval pri hre s viacerymi hracmi naraz ma fakt bavilo. A zaverecne usvedcenie nemalo chybu. Chlapec nechapal co sa stalo. Porucik ho slusne vyrobil. Otazne je, ze ci by to v reale fakt stacilo. ()

• Konečná kombinace šachové hry, kterou hráli Dudek a Clayton v restauraci a poté skončili v hotelovém pokoji Dudka, byla ve skutečnosti odehrána při hře šachistů Wolthuis vs. Alexander v Maastrichtu roku 1946. (Epistemolog)
  • Během šachového turnaje Clayton říká, že Frank Marshall jednou hrál 155 her současně a z nich prohrál jen osm. Ve skutečnosti se tohle opravdu stalo v roce 1922. (Epistemolog)