Cesta do stredu Zeme

• Česko Cesta do středu Země (viac)

Brendan Fraser v hlavnej úlohe svižného rodinného dobrodružstva podľa knihy Jules Verna. Pri pokuse nájsť stred Zeme urobí Trevor Anderson so svojim synovcom a sprievodkyňou Hannah objav, ktorý odštartuje napínavú výpravu do neznáma. V priebehu vedeckej expedície na Islande sa vizionársky vedec Trevor Anderson (Brendan Fraser), jeho synovec Sean (Josh Hutcherson) a pôvabná sprievodkyňa Hannah (Anita Briem) ocitnú v jaskyni, ktorej jediný východ vedie stále hlbšie pod zemský povrch. Cestou do stredu Zeme sa stretávajú s doposiaľ nepoznaným svetom plným fantastických tvorov, ale keď začne hroziť nebezpečenstvo vulkanickej erupcie, trojica musí nájsť cestu naspäť skôr, ako bude neskoro. (TV Markíza)

Jirkacek

Snímek Cesta do středu Země mi jako vášnivému čtenáři knih od Julese Vernea nemohl uniknout, jelikož jsem ve školním věku tuto krásnou četl a byl jsem zvědav, jak si režisér Eric Brevig a jeho štáb poradí s jejím převedením na TV obrazovky. V té době jsem měl oblíbeného herce Brendana Frasera, který se mi líbil v sérii filmů Mumie a jelikož v Cestě do středu Země ztvárnil jednu ze tří hlavních rolí, měl jsem další důvod se toto 93 minutové dílko podívat. Poprvé jsem tuto komediální verzi natočenou roku 2007 viděl pár let po jejím uvedení do kin a docela se mi líbil. Ocenil jsem ji třemi hvězdami, nicméně po 10 letech jsem se rozhodl podívat se na něj ještě jednou, zejména abych mohl napsat zasvěcený komentář a případně změnit své původní hodnocení. A tak se Cesta do středu Země opět rozběhla na obrazovce naší TV a uvědomil jsem si, že ani tentokrát mne film nijak nezklamal a dobře jsem se bavil. V podstatě jsem sledoval herecký koncert tří herců, přičemž o jednom z nich byla již řeč. Brendan Fraser v hlavní roli svižného rodinného dobrodružství ztvárnil nadšeného vědce Trevora Andersona, který se věnoval na půdě univerzity svým přednáškám z geologie a výzkumům sopek. Nedlouho po začátku filmu mu však s úšklebkem jeho nadřízený prof. Alan Kitzens (Seth Meyers) oznámil, že univerzita jeho projekty o tektonice zemských desek již nebude dále podporovat a že laboratoř, v níž pracoval s bratrem Maxem, který o 10 let dříve zmizel, bude uzavřena a jako neefektivní zrušena. Rozladěný se vrátil domů, kam mu záhy jeho švagrová Elizabeth Andersonové (Jane Wheeler) přivezla třináctiletého synovce Seana (Josh Hutcherson), kterého slíbil švagrové na několik dnů pohlídat. Současně Trevorovi předala krabici s věcmi po Maxovi, který před deseti lety zmizel během jedné ze svých výprav. Uvnitř Trevor objevil starý výtisk Verneovy Cesty do středu Země, plný bratrových poznámek a když se vydal do laboratoře něco si z poznámek ověřit, všiml si seizmického čidla, které Max umístil na Islandu. Aby zjistil, co se s bratrem stalo, vyrazil s Maxovým synem Seanem na cestu a brzy na Islandu potkal sympatickou Hannah Asgeirssonovou (Anita Briem), která pracovala jako horský vůdce. Dívka souhlasila, že je za peníze dovede k čidlu, umístěnému na vrcholu místní sopky, kde je však zastihla bouřka a jeskyně, ve které se ukryli, byla zavalena. Trojice se pokusila najít cestu ven a dostali se do starého, dávno opuštěného dolu, v němž zažili divokou jízdu v důlních vozících. Po riskantní cestě se ocitli ve slepé chodbě plné diamantů a zaujati blyštivými kameny si příliš pozdě všimli, že stojí na tenké krustě, která se pod nimi propadla. Dopadli do vodního toboganu, který je vymrštil do velkého podzemního moře, a když se dostali na břeh, Trevor zjistil, že se ocitli v bájném podzemním světě, o kterém psal Jules Verne ve svém slavném románu. Potom našli jeskyni a v ní Maxův deník a jeho ostatky. Rozhodli se podle instrukcí v deníku hledat cestu zpět na povrch a přitom zažili spoustu dalšího dobrodružství, ve které nebyla nouze o nebezpečné situace - čekala je nebezpečná plavba přes moře plného prehistorických potvor, hladový dinosaur Rex či skákaní po magnetických kamenech nad hlubokou propastí. Jak vše dopadlo, nebudu prozrazovat, i když dobrý konec je každému jasný. Na filmu se mi líbil humor v divokých situacích, ale zejména svižný děj, protože se prostě pořád něco dělo a na dlouhé rozhovory nebyl čas. Možná proto mi film tak rychle utekl, až jsem si posteskl, že by mohl být delší. Ale s tím už filmový našinec nic neudělá. Suma sumárum, Cesta do středu Země ode mne dostala i po druhém shlédnutí tři střední hvězdy ***. () (menej) (viac)

LUIGISde

Výborný film ak sa venujete raketovému inžinierstvu a po práci potrebujete niečo na čo Vám bude stačiť miecha a mozog už bude dávno spať, poprípade ste prednedávnom absolvovali frontálnu lobotómiu a zatiaľ si zvykáte na myšlienkové pochody na úrovni planktónu. Ja však, chvalabohu že žiaľbohu nie som ani z jednej tejto skupiny. Myšlienka, použiť klasické Verneho dielo sa mi páči a napríklad v ceste okolo sveta za 80 dní sa podarila aj dobre spracovať. To sa však nedá povedať o tomto počine. Efekty z roku 2008 nedokážu konkurovať ani o 30 rokov staršiemu star wars a výkon hercov bábkovemu divadlu. Udeľujem 30%, ten čas mi už nikto nevráti. ()

mistr97

Cesta do středu Země toho moc nenabízí. Nejsilnější stránkou filmu je slušná porce dobrodružství. Tím to ale bohužel končí. Děj je dost jednoduchý, hodně mířený na rodiny s dětmi, ale určitě by se i do těch asi 85 minut vešlo více věcí, které by ho udělaly zajímavějším. I když to často nedělám, musím zkritizovat herecké výkony, které byly prostě špatné, a herci mi přišli nesympatičtí (snad až na Anitu Briem, herecky ale také nic moc). Škoda, dalo se z toho dostat více, ale výběr herců, špatné dialogy a přílišná orientace na malé diváky to pro mě zkazily. Dětem se to možná bude líbit více. 40 % ()

teekanee

V dětství sem tento film miloval, takže jsem k jeho znovu shlédnutí přistupoval trochu s obavou, která se ale naštěstí ukázala jako lichá. Jedná se o opravdu dobrodružnou jízdu v pravém slova smyslu. Původní Vernův román sem dočetl asi před půlhodinou a můžu říct, že mu kniha ostudu určitě nedělá. Hodně bych ocenil nesmírně sympatický cast v čele s Fraserem, který je od Mumie po Indym můj nejoblíbenější dětský hrdina a Hutcherson s kráskou z Islandu ho velmi pěkně doplňují. Triky nejsou bůhví jaké, ale zase bych je tolik nedémonizoval, jelikož k smíchu podle mě určitě nejsou. Celkové mě tahle milá pohádka dost bavila a já nemůžu pod 84% ()

hypnos11

Akční scény jsou přehnané, triky už zašlé, ale jinak se mi to docela líbilo. Má to spád, stále se tam něco děje, dialogy dokáží pobavit. Přemýšlel jsem i o té 4*, ale to by bylo moc. I když těch 58% tady mi přijde zase příáliš málo. ()

Vampiroza

Tohle se dá pustit prostě kdykoliv. Ačkoliv mám druhý díl trošku radši... Vždycky si ale pustím oba. Mrzí mě že nedošlo na tu třetí adaptaci J.W. ze země na Měsíc na kterou odkazoval druhý díl (cesta na tajuplný ostrov) bylo by fajn kdyby si někdo sedl a založil nějakou fungující WerneVerse s jeho adaptacemi jako se o to pokoušel monsterVerse s Godzillou a Kongem ()

Xpatrix

Ked vyšiel bol som ešte pomerne mladý a celkom ma ten film zaujal. Videl som ho X krát, teraz s odstupom času keď som ho videl tak mi príde taký priemerný.. ()

TylerD.

Pokud přistoupíte na hru, pak dostáváte přesně to, co čekáte při objednávce. Nereálnou, naivní, zábavnou jízdu se sympatickým hlavním hercem, který už je s tímto žánrem pevně spjatý. Tuším, ž stará verze byla o chlup lepší. ()

Kelinej

Film mi připomněl české předlistopadové studiové televizní pohádky. Vizuálem a často i chováním postav. Ale možná jen nepatřím k cílové skupině, navíc verneovky jsem nikdy nehltal. ()

Fruit Ninja míří na velké plátno

Fruit Ninja míří na velké plátno

24.09.2016

Ačkoliv Angry Birds vydělali 346 milionů dolarů a Warcraft 433 milionů dolarů, kvůli rozdílným rozpočtům (73 milionů vs. 160 milionů) se nejspíš dočká pokračování jen první jmenovaný film. Co to… (viac)

Jules Verne potřetí a počtvrté

Jules Verne potřetí a počtvrté

18.08.2014

Ačkoliv z letošního Hercula filmová série nejspíš nebude, Dwayne Johnson naříkat nemusí. V minulých letech totiž infiltroval hned tři jiné a žádná z nich zatím není u konce. Rychle a zběsile 7… (viac)

The Rock jede na tajuplný ostrov

The Rock jede na tajuplný ostrov

02.09.2010

Fotky a videa z Faster a Fast and Furious 5 ukazují Dwaynea Johnsona zase jednou v akci a je to fajn. Na rodinné filmy se ale nevykašlal – nahradí totiž Brendana Frasera v pokračování Cesty do středu… (viac)

Dan Aykroyd je méďa Béďa

Dan Aykroyd je méďa Béďa

08.11.2009

Nahradí tak Dawse Butlera, který poskytl hlas původnímu kreslenému Béďovi (alias Yogimu). Ve filmu studia Warner Bros. Yogi Bear, který kombinuje živou akci a digitálně animované zvířecí hrdiny,… (viac)