Televizní minisérie HBO natočená podle literární předlohy Evana Wrighta - reportéra časopisu Rolling Stone, který jako člen 1. rozvědky námořnictva zaznamenával své zážitky z průběhu první vlny amerického útoku na Bagdád v roce 2003.  Generation Kill je televizní minisérie HBO vycházející z literární předlohy Evana Wrighta z roku 2004, která se zaměřila na prvních čtyřicet dní války v Iráku. Sedm epizod líčí skutečné osudy mladých vojáků a jejich zážitky z předvoje americké invaze, nazvané Operace Svoboda pro Irák, kdy zápolili s nedostatečnou výzbrojí, s nekompetentním vedením důstojníků i s nejasnou bojovou strategií. Ewan Wright se účastnil této válečné operace jako člen 1. rozvědky námořnictva a napsal o jejím průběhu řadu článků pro časopis Rolling Stone.
Seriál těží též ze zážitků dvou vojáků, kteří se této operace osobně zúčastnili - jsou to seržant Eric Kocher a kaprál Jeffrey Carisales, kteří při natáčení působili jako konzultanti. Třetí člen rozvědky, seržant Rudy Reyes, jenž v seriálu vystupuje, hraje sám sebe. V hlavních rolích uvidíme Alexandra Skarsgarda, Jamese Ransoneho, Starka Sandse, Lee Tergersena, Jona Huertase ad. (oficiálny text distribútora)

vdobes

Pro mě je to rozhodně jeden z nejlepších seriálu, co jsem měl možnost shlédnout. Vůbec jsem si nedokázal představit, jak může dopadnout válečný příběh, který postrádá akci. Ovšem to, co mi předvedl tento seriál, mě prostě dostalo do kolen. Generation Kill se tváří jako velmi autentický dokument, tudíž máme perfektní představu, jak to vlastně všechno je. Nezaobírá se nějakými bitvami, přestřelkami nebo něčím podobným, perfektně nám ukazuje válku čistě zevnitř, tak jak ji vidí vojáci samotní. A spolu s úžasnými, vtipnými a mnohdy však velmi sprostými hláškami, nám HBO naservírovalo opravdovou lahůdku. Delší stopáž nám dovolí zblízka poznat několik statečných chlapíků, odhalí jejich nitra, touhy, cíle, myšlenky a postoje k válce samotné. Dává nám skvělý prostor, abychom se mohli zžít s herci, a v průběhu seriálu zjistíte, že každý je natolik odlišný, že si nakonec oblíbíte úplně všechny. A samozřejmě nesmím zapomenout na závěrečnou scénu, která tomu všemu dodala excelentní a dojemnou tečku a ukáže nám jak je válka zbytečná a hlavně krutá děvka. Jediné co mi na tomto seriálu vadí, je pouhých 7 dílů. Chci víc. "I know, man. I am seriously impressed. Taking dumps under pressure, man, that is our Iceman's Achilles heel. Or Achilles' asshole. Holy shit, Brad's our Achilles anus." ()

GASTON73

EPIZODA 1: Dostaň je - USMC připravuje invazi do Iráku na začátku Oprace Irácká svoboda, zatímco čekají na rozkaz v Táboře Mathilda v Kuvajtu, když se k nim připojí redaktor Rolling Stone Evan Wright. EPIZODA 2: Kolébka Civilizace - Invaze do Iráku je v plném proudu, seržant se snaží udržet vojáky připravené. First Recon Marines přizpůsobují útočné plány s předvídáním jejich prvního kontaktu s nepřítelem v Nasiriyah a Al Gharraf. EPIZODA 3: Manták - Bravo Company očekává další rozkazy na průzkumnou misi, Encino Man žádá o dělostřeleckou podporu na údajnou pozici RPG týmu. Výsledkem je zničení irácké vesnice. EPIZODA 4: Bojová honitba - Po obsazení iráckého letiště je první četa v čele americké invaze. Po přeskupení pokračuje na sever, čistí vesnice a zřizují silniční zátaras u Al Hayy. EPIZODA 5: Hořící pes - První četa má za úkol zajistit most přes řeku Eufrat. Na této akci se podílejí místní Iráčané. EPIZODA 6: Buďte v klidu (Buďte ve střehu) - První četa má za úkol evakuovat civilisty, kteří uprchli z Bagdádu. EPIZODA 7: Bomba v zahradě - V tomto díle se jednotka dostane do Bagdádu. Kde vojáci suplují místní policii a sledují jak se město propadá do chaosu. ()

jjjerry

Slušná miniserie. Některý díl je nadprůměrný (třeba 3. super), pak jsou zase slabší pasáže. Někdy super akce, jindy trošku nudy...čekáte akci ale nepřijde. Ale i to je asi reálné zobrazení pocitů ve válce. Takhle nějak si bohužel představuji zelené mozky. V armádě někdy skončí kriminálníci, často nižší sociální a inteligenční skupina a podle toho to vypadá. Film to zobrazuje suprově. Skvělý scénář, skvěle herecky provedené. Co bych trošku vyčetl je zprvu nepřehlednost postav. Nejsem znalec u.s marine hodností. Takže když se postavy oslovují jednou jménem, pak příjmením, přezdívkou, hodností, všichni stejný účes a stejnou přilbu a ještě si oholí knírky po první epizodě..tak je v tom fakt trošku zmatek =) ()

gruzdej

Strašně ukecaná, jalová nuda. Ani válka, ani psychologie, jen bezcílné bloudění od dílu k dílu. Raději si znovu pustím Apokalypsa Now nebo Četu. ()

Warapeidza

Na celkové hodnocení je ještě brzy, viděl jsem zatím pouze první díly, a ty mě celkem příjemně překvapily. Trošku mi to připomíná modernější verzi Band of Brothers. Dobové reálie včetně výrazových prostředků vcelku sedí, alespoň co jsem si byl schopen na první shlédnutí všimnout, většině postav jsem navíc tak nějak i věřil, že by se mohli chovat, tak, jak jim to napsali do scénáře. První cca třetina celé sedmidílné série tak hodnotím vcelku kladně, už se těším na části další... -------- Druhá část přinesla i nějakou tu akci, a myslím že ji přinesla vcelku povedeně- žádné šílené akční střílečky se nekonaly, přišlo mi to opět vcelku reálné. Pocitu "takhle nějak to opravdu mohlo být" svědčí i zobrazeního zasazení jednotky do celkové válečné situace, tedy to, že to je opravdu pouze malé kolečko, které pomáhá hýbat celým soustrojím... -------- Po shlédnutí celé série jsem trošku na rozpacích. Čekal jsem od toho asi víc, než mi to mohlo nabídnout. Rozvláčnější tempo a "příběh", který se spíše než dramatickému seriálu blíží dokumentu. Jedná se tak spíše o studii chování různých lidí v různých situacích, které jsou vygradovány válkou. Hlavně poslední díly se pak zaobírají otázkou viny, protagonisté si kladou otázky, na které se těžko hledají odpovědi- osvobodili jsme skutečně Irák? Kde jsou zbraně hromadného ničení? Kdo jsme a proč tu vlastně jsme? -------- Za to, jak se tenhle seriál chopil celkem čerstvého tématu, a hlavně za poslední díl (přesněji vzato poslední scénu u videa), který dle mého přesně vystihuje hlavní otázky a problémy, které se v sérii řeší dávám 4*. BTW: Tohle opravdu nejsou Band of Brothers, i když se tak zpočátku tváří... ()

cabaday24

sice tu netecou potoky krve ani koncetiny nelitaj vsude kolem, presto je atmosfera valky vylicena naprosto dokonale, dal bych si jeste nejakou dalsi serii (: ()

THORasgard

Bratrstvo neohrožených v Iráku. Těm klukům americkejm jsem fandila i když mám o jejich skutečném působení v tamních končinách svoje mínění. Narozdíl od totální sračky Over there, která vypadá spíš jako dost nepovedená agitka do U.S.Army "dostaneš flintu a postřílíš si pár arabáčů, bude to děsně cool a fakt prdel", Generation Kill ukazuje, co za idioty to může válku vést i (stejně jako v BN) v ní 'jen' bojovat a zároveň, že to prostě tak cool a prdel neni. Herci výborní. Seriál výborný. ()

Kašák

105 % ! Výborný seriál, který bez politické manipulace, bezprostředně, "natvrdo" ukazuje, jací lidé vlastně válčili v Iráku. Skvělé charaktery postav, výborná výprava, o kameře nemluvě. Nejlepší válečný seriál. Ani menší množství bojů a pravé akce mi nevadilo, tenhle seriál je postaven především na dialozích ()

zekon

Zpočátku to vypadalo velmi dobře, pak se seriál zvrhne v hromadu naprosto nudných a hlavně nesmyslných dialogů, často scény kde se za 15min. vyřeší to kdo je buzík nebo kdo se posral. Seriál o válce kde se 80% mluví a 20% válčí nemůže mít 7 hodinových dílů, mělo jít o jeden film a byl by dobrý. Chápu že jde spíše o dokument řadových vojáků, jak to prožívali a demenci velitelů a nesmyslných rozkazech, ale to není na takový seriál. Oproti Over There je to o 2* prostě horší. Vidět se to dá, ale max. 1 s trpělivostí. Bratrstvo neohrožených bude prostě jen jedno :) ()

FAxPR

daleko zajímavější, než band of brothers. asi tím, že je to aktuální. z WW2 v evropě si na zadek asi už fakt nesednu. ()

Mort09

Jakási verze roadtripu napříč Iráckou pouští, doplněna o klasiku válečných seriálů-filmů posledních let v podobě demetních nadřízených, frustrace, nedostatku proviantu atd.. Zoufale, to přitom postrádá šťávu v podobě hutnější akce, nebo oslnivých hereckých výkonů. Skarsgard je sice perfektní, ale je nad jeho síly táhnout celý seriál sám. Prostě docela nuda, která si zaslouží slušných 60% ani o chlup víc. PS: O zjevné inspiraci Jarheadem není pochyb. ()

otoman92

Rozhodně nejlepší válečný seriál co jsem viděl. Konečně je zobrazena realita v maximální míře. Vždycky sem si kladl otázku proč by chytrý vzdělaný člověk vstupoval do armády, jak je to ve většině US filmů. Tady jsem dostal černé na bílém jak to ve skutečnosti je. ()

lajkus

Co se v seriálu podedlo : Dialogy, jsou skvělé, chcechtal jsem se kdejaké pytlovině, co mariňáci vypustí z huby..... prostředí, ať už je to natáčeno kdekoli, máte pocit, že jste tam (v Iráku).... Co se potratilo : Větší charakterizace mezi postavami (pletlli se mi témeř všeci postavy) a to je tak asi všetko, dobře udělaný seriál u které mi chybí pouze větší rozdíly postav, abych je mohl nějak identifikovat a případně se s nimi ztotožnit, jinak vysoký nadprůměr v rámci seriálové tvorby a doklad toho, že David simon je bůh nejenom v rámci The Wire, ale i celkové seriálové tvorby vůbec..... Někdy musim zkusit seriál The Threme a taky LSD.... ()

TheAdams

Seriál popisující postup 1. průzkumného praporu Americké námořní pěchoty ( USMC ) během invaze do Iráku. Válka v Iráku byla poměrně krutá, na což v seriálu není brán zas takový důraz, seriál se hodně soustředí na emoce, pocity vojáku, ukazuje nespolehlivost a neschopnost velení, mariňáci si vždy museli poradit jen se základními věcmi, natož armáda byla vždy po zuby dokonale vystrojena a vyzbrojena. Jak říkám, seriál se mi hodně líbil, aspoň si uděláte obrázek o tom, jak na tom byly mariňáci během operace Irácká svoboda s výstrojí a nezbytnými věcmi pro boj jako je mazadla či oleje na zbraně, noktovizory, noční vidění a baterky do nich. Občas se dostanou do konfliktu s armádou Sadáma Hussaina či tamějším odbojem. Při svém postupu na hlavní město Iráku - Baghdád zažívájí spousty nevšedních zážitků, které zapisuje reportér sedící na zadním sedadle v humvee. Generation kill jsem viděl snad více než 5x všech 7 dílů a stále mě baví a neomrzí, proto ho hodnotím velice kladně, tudíž pěti hvězdami. ()

w.w.

Pre mňa veľká nuda. Dobrý seriál Ťa po prvej časti prinúti pozrieť si ďalšiu, pozrel som nasilu tri časti a tá chuť po štvrtej už neprišla. Žiadna poriadna akcia, nudné dialógy, žiadna atmosféra a nezaujímavé postavy. ()

Sashmen13

Sám vojákem nejsem, nicméně mám blízké příbuzné, kteří sloužili, dělali i mise v Afgoši atd. Dá se říct, že něco z toho co mi řekli jsem teď viděl a zcela jistě jsem viděl i věci, ktěré mi neprozradili. Proč taky. Tohle je válka lidi. Je opravdu vtipné/smutné číst si komentáře lidí co se pohoršují nad zobrazením vojáků, rasismu a podobných blbostí nebo jim chybí akce. Mohl bych mluvit o myšlení civil/voják, ale mé slovo neberte, co já vím, na tohle téma bylo knih napsáno dost. Ono ale opravdu nestačí poslechnout chvilku Sabatony (mám je rád btw.) a pak jít do akce, zabít par "zlých hochů" , vrátit se domů a dát nad krb metály. Řekl bych, že spousta lidí vidí válku jako hru, Rambo styl ale nakonec z nich bude další Kapitán Amerika. Kdo jsem já? Netuším a doufám, že to nikdy nebudu muset zjistit. Ale jednu větu bych rád zmínil, jak pronesl iceboy na konci: "Lidi co odmítají zabíjet, budou vždy pod těmi, kteří zabíjejí". jo a ZHN byl bullshit, ale západ je jinak 100% ok guys! ()