Perníkový tatko

• Česko Perníkový táta (viac)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvorcovia:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Giancarlo Esposito, Jesse Plemons (viac)

V kompletní druhé sezóně seriálu Perníkový táta Waltovi (dvojnásobný držitel Ceny Emmy® Bryan Cranston) a Jessemu (Aaron Paul) vše přerůstá přes hlavu. Jejich podnikání dosahuje nových rozměrů a oba zažívají, co všechno obnáší obchodování s drogami. Proslulý modrý amfetamin z nich udělal boháče, ale pro Walta je stále složitější skrývat pravdu před svou manželkou Skyler (Anna Gunn), synem Walterem juniorem (RJ Mitte) a švagrem Hankem (Dean Norris), protidrogovým agentem. Ze všech sil se snaží udržet svůj život pod kontrolou, musí se ale potýkat s brutálními drogovými dealery, stále odtažitější ženou a synem, blížícím se narozením dcery a drogově závislým obchodním partnerem – a při tom všem navíc bojovat s rakovinou plic v konečném stádiu. Za kamerou Perníkového táty: Kompletní druhé sezóny stál Michael Slovis, střihu se ujala držitelka Ceny Emmy® Lynne Willingham, A.C.E. Výkonnými producenty byli Vince Gilligan a Mark Johnson. (oficiálny text distribútora)

LUKICKK

Mnoho lidí mi říkalo, že se jedná o nejlepší seriál, co existuje, a nyní to mohu potvrdit, nechápu, proč jsem to tak dlouho odkládal, každopádně jsem velmi rád, že jsem se na tento skvost podíval. Na jednu stranu nemám co vytknout, ale na druhou se tady hold rozepíšu o několika věcech a vzdám tady hold pár hercům. Takže začněme celkovým příběhem a vyvíjením úrovně kriminality, přišlo mi, že každá epizoda byla lepší a lepší, nejspíše to je narůstajícím hypem během sledování. Každopádně příběh je krásně napsaný tak, aby se vše dokonale propojovalo a doplňovalo. Seriál celkově velmi překvapuje, nejen v příběhu, ale i v mnoha jednoduchých rozhodnutích / scénách, kde se stane něco úplně jiného, nebo postava zareaguje úplně jinak, než by jste čekali, což jsem ještě nikde, teda ne v takovéto míře, ještě neviděl. Tak teď ke zhodnocení pár postav. Za prvé samozřejmě samotný Walter White neboli Heisenberg (Bryan Cranston), ten se se svou rolí stal ikonický a bude navždy zapsán do dějin. Od normálního chlápka, co žije v USA a má rodinu se vybudoval až do vrcholu drogového impéria, celý tento progres a vývoj je neskutečně proveden a excelentně zahrán, stejně jako vývoj Jesseho Pinkmana (Aaron Paul), který se z fetky, která si občas přivydělala vařením nekvalitního perníku, postava, která má hloubku, city a spolupráce s více šíleným Walterem ho přivádí až k šílenství. V posledních dvou sériích jsem si Jesseho fakt oblíbil a Aaron předvedl velmi kvalitní herecký výkon. Dále tu jsou Jesseho kamarádi Badger a Skinny Pete, kteří byli velmi fajn zábavná vsuvka se svými konverzacemi pod vlivem buďto marihuany nebo pervitinu. Dále zde je drogový boss Gus (Giancarlo Esposito), který byl prostě neskutečně dobrá postava, scéna kdy beze střihu sledujeme jak si sundá sako, převleče se do laboratorního převleku, přijde zabije před Jessem a Waltem svého muže a poté se zpátky převleče a během toho neřekne jediné slovo je jedna z mnoha scén, které ukazují, jaký respekt z této postavy jde. Jediná věc, nebo spíše osoba, která mě na tomto seriálu štvala, byla Skyler (Anna Gunn), která sice ano, měla důvod být nasraná a bát se, ale prostě to bylo akorát otravné, ale tak hold to asi jinak nešlo a jinak by to nefungovalo. Plus musím dát velkou pochvalu velmi jednoduchému theme songu, který je velmi úderný a mám z něj husí kůži pokaždé, co jej slyším. A když už jsem u hudby, tahle písnička: https://www.youtube.com/watch?v=_Stn0dsEayA to je prostě genialita a moc si u ní vibuju. Zkrátka kdyby se mě někdo ptal kolik z 10 tomuto seriálu dám, řeknu 10/10, kdyby se někdo ptal kolik procent ode mě tento seriál má, řeknu 100%, kdyby se mě někdo ptal jaký seriál musí každý vidět, je to tento seriál, kdyby se mě někdo ptal, jaké je místo co bych chtěl v USA navštívit, řeknu Albuquerque v Novém Mexicu. Prostě jednoduše.... GENIALITA. ()

Script

Musím napsat, že jsem nejvíce hltal začátky seriálu, kdy se mísil humor s vážnými situacemi hlavních postav. Postupně jak jste se prokousávali dál a dál, tak seriál nabíral na takové vážnosti, že vám z toho šla jak husina, tak vás to emocionálně dost zasáhlo. U pár epizod jsem si celkem pobrečel. Závěr to rozuzlil důstojně, ale měli jste u něho takovou předtuchu jak to celé dopadne. Jedinou vítku, kterou asi mám je jaký prvky se ukazovali v posledních dvou epizodách posledních dvou sériích, kterým vám autoři připomínali, že se pořád jedná o telenovelu. Například v předposlední sérii předposledním díle se hlavní protagonisti bavili a jejich dialogy obsahovali něco v tom smyslu jako “Všechno to jednou končí” nebo něco takového. A v poslední sérii v předposledním díle vás tvůrci připravili na závěrečnou epizodu pohledem kamery na odložený alkohol u baru s hudbou z intra, která vám naznačila, že to už bude finále. To jsou jediné prvky, které mi vadili, jinak seriál považuji za absolutně dokonalý. Moc se mi líbil. Jedině doporučím. Je to masakr to sledovat. ()

Sonnik

The end justifies the extreme. Walter White je úžasně napsaná, reálná postava, ze které doslova čiší inteligence, rozvážnost a jakásik praktičnost, se kterou postupně zabředává do světa drog a k údivu všech se v něm jakž takž umí pohybovat.. Tohle rodinné drama o drogách velice rozvážně plyne, je velice solidně filmově zpracováno a vryje se do paměti jak hereckými výkony, tak psychadelickými úvody některých dílů nebo některými neskutečně originálními nápady. První řada mě až tak nedostala, ale druhé dvě už jsou naprosto skvělé a celkově si zaslouží plný počet. "Albaquerque just might have a new kingpin" S01 - 80% S02 - 90% S03 - 90% ()

Honzek

Marně přemýšlím.....Ale ne, je to tak. Opravdu, ale opravdu neznám lepší seriálek!!! Kdo tohle mine, nebo si na to nenajde čas, přijde ve svém životě o krásné chvíle ve společnosti Waltera a Jesseho :) ()

Mr.Husts

S hodnocením jsem musel počkat až do shlédnutí 4. série, protože je Breaking Bad zcela zvláštní typ seriálu a upřímně řečeno jsem byl dost často překvapen těmi procenty tady. Dost málo akce, zdlouhavé monology, spousta vaty (Marie a Hank...80% scén prostě wtf?) a v neposlední řadě naprosto příšerné ženské postavy. Takovou touhu ojebat někomu hlavu o rozpálený sporák jako Skyler White jsem necítil snad ani k Lori ve Walking dead a to už je kurva co říct. Až v průběhu čtvrté řady jsem si uvědomil o čem seriál vlastně je. Komplexní vývoj všech postav, zastupovaný především Walterem, který se v průběhu sérií z přizdisráčkového učitele chemie stává prvotřídní sviní a to se moc dobře sleduje. Navíc od třetí série se nám představí vůbec nejlíp napsaná postava "padoucha", jakou jsem kdy viděl a tou jest Gustavo Fring. Lépe vymyšlenou zápornou postavu člověk v seriálu nenajde. Dvojka Walta a Jesse je ale taky správná a chemie mezi nimi je parádní. YO MISTER WHITE! ()

arbitr

1.Season - 90 %, 2.Season - 100 %, 3.Season - 100% 4.Season - 95%, 5.Season - 100% škoda že je konec Heisenberg a Pinkman mě budou chybět :-( ()

flawi.f

Hlavně fascinující proměna hlavního hrdiny, kdy se z uťáplého, vystrašeného učitele chemie stane megalomanský, arogantní a bestiální drogový boss, dělá z Perníkového táty super-luxusní seriálový nářez a rozhodně jeden z nejlepších seriálů na pokračování, který byl kdy natočen. Seriál se dále pyšní vygradovaným a vypointovaným příběhem, skvěle napsanými charaktery všech postav, včetně těch vedlejších a co nebývá tolik u seriálů zvykem, tak i povedeným soundtrackem. A ještě další věc, která stojí za zmínku, tak je to mimořádná chemie mezi B.Cranstonem a A.Paulem, jejich herecká souhra je něco, co se tak často nevidí. Aaron Paul a jeho Jesse je pak kapitola sama o sobě :-) Pro mě je Jesse Pinkman jednou z nejlépe napsaných a zahraných seriálových postav. Co říci závěrem - to nejlepší, co můžete udělat, je Perníkového tátu shlédnout. Litovat určitě nebudete, yo! ()

Kaferano

Myslela jsem, že mě námět s drogami až tak nezaujme, ale nakonec se mi zdá pojetí nekonvenční a poutavé. Navíc je skvěle napsaná i zahraná hlavní postava . Po první sérii jsem zvědavá na Walta a jeho vynalézavost a vůbec na to, jak se celá věc vyvine.... ()

Dado

1. séria - 90%, 2. série - 75%, 3. séria - 60%, 4. séria - 95%, 5. séria - 100% (poradie sérií od najlepšej po najhoršiu = 5, 4, 1, 2, 3) ||| Priznám sa, v priebehu tretej série by som v živote nepovedal, že seriál odo mňa dostane vyššie hodnotenie, než tri hviezdy. Nezabudnuteľné a dych vyrážajúce pasáže sa striedali so scénami, ktoré ma (v tomto prípade si výnimočne dovolím používať prvú osobu namiesto tretej, keďže s prvou časťou môjho komentára sa stotožní len málokto) nedokázali chytiť a doslova som ich musel pretrpieť. Avšak smršť, ktorá sa rozpútala v priebehu štvrtej série a pokračovala až do záverečných titulkov poslednej časti celého seriálu, na mňa zaútočila takou silou, že som jej nedokázal vzdorovať a musel som sa poddať stupňujúcej atmosfére nemilosrdne pohlcujúcej všetko a všetkých naokolo. Len u máloktorého seriálu sa krivka znázorňujúca jeho kvalitu dokáže udržať aspoň na vopred danej úrovni a neklesať, ešte menej je však takých, kde dokonca dokáže stúpať. Breaking Bad je jedným z nich. Keď sa teraz navyše v myšlienkach vraciam k záveru Dextera (ktorého mám však ako celok radšej, než tento kúsok), musím sa len smutne usmievať nad tým, ako si záver príbehu Heisenberga takpovediac vytrel zadok s tým, čo nám naservírovali scenáristi v prípade Mäsiara zo zálivu. ()

Helmutek

Tři je málo, čtyři zase moc. Co je na seriálu naprosto fantastický, je obdivuhodně napsanej a hlavně zahranej přerod postavy Waltera - Cranston je opravdu bezkonkurenční. K postavám obecně jsem si ale za celou dobu nevytvořil žádnej bližší vztah (obě rodiny /Walterova i Hankova/ mě spíš sraly, především obě ty ženský mi byly celou dobu vysloveně nesympatický). Chápu, že mohl bejt záměr tvůrců soustředit se s co největším odstupem jen na popis Walterovy proměny, jenže pro mě osobně seriál ničim dalšim moc zajímavej neni. Jedině Jessemu jsem postupem času začal fandit - i když je to polofetka a vyhul, tak nakonec byl na pěst jenom občas. Z vedlejších postav u mě jednozančně vedl Mike. Ale k tomu hlavnímu, o kom to celý je, k tomu, kdo to celý vypráví, k Waltovi: jakkoliv je jeho hereckej výkon dokonalej a pro seriál naprosto páteřní, jakkoliv mu vlastně neni co vytknout, tak tim jeho přerodem se od diváka vlastně víc a víc odtahuje, odosobňuje. Aspoň já jsem to tak vnímal. Začíná to za stavu, kdy ho člověk vlastně chápe a svym zpsůobem je jeho jednání pochopitelný až "chvályhodný" (byť v jistym zvrácenym slova smyslu), postupně se ale začne stávat někým úplně jiným - a protože původní motiv jeho jednání už dávno přestává bejt aktuální, tak už člověk jenom trne, kým vlastně Walt ve skutečnosti je, o co mu jde, kde má hranice, kde se zastaví. V momentě, kdy je jasný, že starej Walt je nenávratně pryč a se stal z něj nevyzpytatelnej Heisenberg, je už tak moc zapletenej do řetězce lží a násilností, že už není jenom jejich pasivním účastníkem, ale přímo iniciátorem; a to i v situacích, kdy by se jim mohl vyhnout. Objevěj se i momenty, kdy mohl z toho všeho vyskočit - všechno to opustit, využít vzniklý situace a vrátit se k rodině; a to jak se splněným původním záměrem finančně ji zabezpečit, tak s tim významným bonusem, že by nikomu z jeho nejbližších aktuálně nehrozilo žádný bezprostřední nebezpečí. Když těchhle možnosti návratu ale nevyužije, přestože může a je k tomu ideální příležitost, nestává se tak nikým jiným než bezohledným mocichtivým vrahem a všema kolem sebe manipulujícím narkobaronem bez jakejchkoliv charakterovejch kvalit nebo polehčujících okolností, odpadlík, kterej se nezastaví před ničím a před nikým, ani před svou rodinou (byť právě pro její blaho s tim všim prapůvodně začínal). To je pro mě osobně na celym seriálu ten nejzajímavější rozměr, zároveň je ale i tím nejkritičtějším: asi totiž především tohle způsobilo, že mě otázka Walterova konce vlastně nechávala docela chladnym - ano, jednalo se o důstojný zakončení celýho serálu, ale že by tohle mělo bejt to nejlepší finále nejlepšího seriálu evr, jak téměř každej obyvatel tohodle vesmíru prohlašuje? To jsem se asi celou dobu musel dívat na něco jinýho. A to už vůbec nemluvim o tom, že z toho všeho Walt vyvázl docela lacino - konec by si zasluhoval mnohem nemilosrdnější. S Dexterem se srovnání víc než nabízí a nemůžu si pomoct: pro mě ve všem naprosto jasně vyhrává Dexter (a to i navzdory pomatenýmu konci, kterej byl opravdu zavrženíhodnej) - zážitek, kterej jsem při jeho sledování měl, se s Breaking Bad nedá poměřovat. WTF moments: Nějak se nedokážu srovnat s tim, že by si člověk s inteligencí Waltova formátu dovolil nechat na záchodě knížku s věnováním od jím zavražděnýho chemika napojenýho na prokázaný výrobce pervitinu. A nechápu, jak tvůrci ze všech zemí na světě přišli zrovna na Českou republiku - ani žádnej další americkej stát (snad kromě Mexika) se v seriálu nezmiňuje tak často jako právě Čechy: pokud správně počítám, poprvé to bylo v souvislosti s údajně krásnýma holkama, potom mnohokrát ohledně toho odbytiště pervitinu a potřetí, když Walt v posledním díle vyhrožuje Eliottovi s Gretschen, že si na ně došlápne kdekoliv, i třeba na procházce v Praze... () (menej) (viac)

Freefinger

Nemá cenu se zde rozepisovat o kvalitě scénáře, hereckých výkonech, kameře nebo soundtracku. Tenhle seriál je dokonalý po všech stránkách a už teď můžu říct, že co se týče originality a naprosté nepředvídatelnosti, bude těžko kdy překonán. Jestliže Walter White dokázal uvařit 98% dávku, tak Vince Gilligan vytvořil 100% produkt, který si bez váhání šlehnu kdykoliv znovu. Za další řadu dám svůj malíček na levé ruce, zatím jen smekám klobouček a zvedám oba palce! ()

Yesqward

1. séria Prvá séria BB vyzerá skvelo, príbeh sa síce pomalšie rozbieha, vidíme skôr situáciu vo Waltovej rodine ako samotný obchod s drogami, ale aj tá je spracovaná zaujímavo, seriál ma určite vtiahol do deja, hlavne skvelými dialógmi a hereckým duom Cranston a Paul, teším sa na ďalšie série, som zvedavý ako bude príbeh pokračovať. 85% 2. séria Pokračovanie o čosi lepšie ako prvá séria. Príbeh sa pekne zamotal, situácia u oboch hlavných "hrdinoch" je pekne komplikovaná, nemám poňatia čo sa bude diať ďalej, ale každopádne to chcem vidieť. Pribudli aj nové postavy (vyzdvihnem Saula, skvelý scenár). Niektoré epizódy majú veľmi zaujímavý "storytelling", aký som nevidel ešte v žiadnom inom seriáli, v tom má BB u mňa plus, dialógy a herecké výkony ostávajú skvelé, dokonca možno aj o niečo lepšie. Nuž nič, ide sa ďalej, zatiaľ nadmieru spokojnosť. 88% 3. séria Čím ďalej tým lepšie, hlavný hrdina sa mi začína páčiť viac, uvidíme kde to pôjde. 90% 4. séria Štvrtá séria nabrala ku koncu neskutočný spád, veľmi napínavé, zatiaľ najlepšia séria z celého seriálu. Ide sa na piatu, hoci nemám tušenia čo sa môže diať tam. 92% 5. séria Piata séria sa nedá opísať iným slovom ako dokonalosť, rýchle tempo, každá epizóda má niečo do seba, herecké výkony sú neskutočné, a samozrejme, skvelé finále. 100% CELKOVÝ DOJEM Celkový dojem z BrBa je veľmi pozitívny, séria je zo začiatku dosť pomalá, ale neskôr sa rozbehne, z čisto technického hľadiska nie je čo vytknúť- kamera, scenár, herecké výkony- všetko je výborné, klobúk dolu hlavne pred Bryanom a Aaronom. Tak isto sa mi páčil storytelling, niektoré epizódy sú naozaj veľmi kreatívne spracované. Celkový príbeh sa mi predsa len zdá trošku nevyužitý, stále by som chcel vidieť viac, aj keď som dokopy videl 50 hodín seriálu (pravdepodobne to bude kvôli niektorým slabším epizódam). Vcelku však veľmi podarený seriál, ktorý skvelo zachytil premenu hlavného hrdinu a ako to funguje v drogovom priemysle. 90% ()

senor

1. a 2. série jsou velmi dobré, pak se to skutečně začne lámat ve zlo ve třetí sérii úměrně s tím jak se láme hlavní hrdina. Ten zásadní zvrat jsem prostě nepobral a Waltovi jsem ho neuvěřil, od té doby se ta postava chová nesmyslně, mrtvých kolem přibývá a já se na to dívám jen proto abych viděl co ošklivého ho na konci potká. ()

Sfinkter

Dokoukány všechny série, závěr mě nenadchnul, byl bych radši za trošku lepší vyhlídky a ponechání některých postav. Seriál jako celek ale výborný. ()

Raven0

Proměna hlavního hrdiny z uťáplého otce od rodiny na nebezpečného drogového dealera je sice ztvárněna skvěle, ale nic to nemění na tom, že zbytek je nuda a protahované klišé. Po první sezóně končím. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis