Duna

• Česko Duna (viac)

MartinSTFC

Bezpochyby nádherný vizuál a výprava. Ovšem tím to pro mě skončilo. Přišlo mi to celé o ničem, plytké, zbytečně protahované a bez jakéhokoliv napětí. Popravdě, film jsem sledoval jedním okem, tím druhým jsem surfoval po internetu a jediné dvě akční scény, které ve filmu jsou, mne dokázaly na chvíli upoutat k obrazovce. Ale asi jsem spíše film nepochopil, tento snímek asi zaujme jen jistou sortu publika, která z něj bude ovšem nadšená a udělá z něj modlu moderní kinematografie, což je samozřejmě v pořádku, sto lidí, sto chutí. Možná, mne dvojka zaujme více, což mě přiměje znovu shlédnout i tento první díl a případně své hodnocení změním. ()

stani

Film zde označený jako Sci-Fi. Ha ha ha.. Čistá fantasy, pohádka. A prý Akční. Opět, ha ha ha. V podstatě je film od začátku až do konce o jakýchsi (vesměs nudných) "tradicích", obřadech, rituálech a pózách. Když se na scéně objevil dudák s dudy, měl jsem chuť film vypnout. Také je tam spousta textilní látky, doslova kilometry, jíž jsou protagonisté obmotáni či zahaleni. Kdo čeká akční scény, bude zklamán, těch tam moc není. Zato dlouhé nudné scény s různými rituály a pózami. ()

dr.francin

Tak po 4. projekci mohu konstatovat, že je to pro mě film roku. Jak dokázal Villeneuve tuhle složitou předlohu přetavit ve fungující filmové dílo doteď nechápu. ()

Archen

Takže trochu utlumíme nadšení ... vizuálně určitě zajímavé dílo. Hudební dobrovod zpočátku dobrý, nicméně po první půl hodině už začíná být spíš otravný. Ono to souvisí s tím, že hudba se odvíjí od děje a toho děje se tam za 2,5 hodiny příliš nedočkáte. Ta trocha co tam je se odehrává v první půlce filmu. Když už se věci dávají do pohybu, tak ovšem dost často nedávají příliš smysl (všichni všechno vědí dopředu ale pokaždé je to zaskočí). Třetinu filmu tvoří vlhké sny (pardon, vize.) hlavního hrdiny o ústřední bábovce promícháné hlody o spasiteli. Za těch 2,5 hodiny by se dal klidně odvyprávět celý příběh a ještě ho obohatit o politické pozadí soupeření velkých rodů a imperátora namísto černobílého dobrý/zlý. ()

Skylord99

Denis Villeneuve přichystal skvělý filmový zážitek. Duna je epická a zároveň osobní, komorní. Nabitý herecký ansámbl výborně zvládl svou roli, Hans Zimmer vytvořil úžasný soundtrack a planeta Arrakis je dokonalá. Vlastně vše je dokonalé - úžasný vizuál. Už si jen počkat na pokračování. 10/10 Na druhé zhlédnutí snad ještě silnější zážitek. Atmosféra se dala krájet a koření bylo opravdu cítit. Bravo! ()

Mark1983

Na to, jakou má film reklamu a celkové hodnocení, jsem docela zklamán. Když se na to podívám ojektivně, tak řeknu, že každému se líbí něco jiného. A to akceptuji zcela bez problému, jenomže pro mě je film až nehorázně nudný jako většina podobných sci-fi snímků. Například Příchozí je pro mě taktéž stejně nudný sci-fi snímek, ač to není můj šálek kávy. ()

Kamil111

Zevrubnější verdikt k filmu samotnému bude lepší vyslovit až napřesrok, kdy by se prolog slavné knižní sci-fi ságy měl dějově uzavřít – i když tato první část trvá půltřetí hodiny, režisér Denis Villeneuve se spíše opájel obrazovou krásou a z předlohy využil méně než polovinu. Její znalost se vůbec zdá jako nutný předpoklad k pochopení komplikovaných souvislostí, přičemž stále stojí za úvahu, zda Lynchovo zpracování z roku 1984 při vší své výstřednosti není nakonec lepší. Technicky ovšem není co řešit – snímek byl točen na špičkové digitální kamery Arri Alexa a dále zpracován tak, aby obsáhl rovněž vizuální kvality analogu. Grade 03/2022 ()

Endor

Na film Duna jsem se ještě před tím, než jsem šel do kina celkem těšil. Nejsem sice člověk, co četl knihy a tak nemůžu film s knihami nijak porovnávat, ale i tak jsem slyšel o nich samé pozitivní věci. Film už podle zmínek a traileru byl ambiciózní a tak jsem čekal minimálně dobrý film. To co jsme ale dostali bylo ale mnohem lepší než dobrý film! Samotný snímek by nepůsobil tak dobře, kdybychom nevěděli že tento film je pouze první část a čeká nás minimálně jedno pokračování. Z vizuálního hlediska film vypadá úchvatně, do toho také určitě přispívá skvělé herecké obsazení a následné výkony. Závěrem bych chtěl říci, že u filmu jsem se ani na chvíli nenudil a z mého pohledu jsem byl proto velmi nadšen. Celkové hodnocení filmu - 9/10 ()

Pucek

Tento film má všechno, co jsem nové adaptaci Duny přál. Scénáristi k tomu přistupovali očividně s úctou ke knižní předloze a neprznili již výborně napsaný děj, který Herbert před lety sepsal. Jenom tohle málo stačilo k tomu, aby to stálo za to. K tomu přihodíme hudbu Hanse Zimmera, který pro tentokrát nekopíroval sám sebe a přišel zase s něčím novým, a výborný cit pro vizuální stránku typický pro filmy Denise Villeneuva. Výsledek je něco, co může udělat hluboký zářez do filmové historie a stát se kultovní záležitostí, pokud se povedou pokračování. Musím přiznat, že jsem z kina odcházel s pocitem, že tomu pořád něco chybělo. Věřím, že to prázdno zaplní následující části. Každopádně jde o záležitost, o které nelze než neříct - Něco takového jsem hodně dlouho neviděl. ()

Lukkyn

Wau!!!!!Tohle musíte prostě vidět v kině a fanoušci žánru by to měli brát jako povinnost!!!!Opravdu krásné záběry, nápadité , velkolepé sice mírně delší , ale stojí to za to. Těžko popisovat co se na plátně dělo to se musí zažít!!!! ()

RoyBatty444

Opakuje sa situácia ako s Villeneuveovím Blade Runnerovím  podaním a to zahrnuje aj tempo. Herecky dobre zvládnuté, aj keď Lynchovo obsadenie hlavne Harkonenovcov bolo lepšie. Tu sa ide viac do hĺbky a určite v dvojke a do šírky. Príbeh je notoricky známi, že pri tomto spracovaní si musíme počkať na druhý diel je aj úľava aj otrava. Ako fanúšik sci fi som spokojný, ale Jodorowského vízia ostane nedosiahnuteľná. Tu sú vážky najväčším od viazaním. ()

srazer

sklamanie EDIT: dal som tomu druhú šancu a pozrel som si to znova, no napriek tomu ma to ani po druhý krát nijak neoslovilo. Hodnotenie nemením, lepšie dve hviezdičky, viac nie. ()

titi74

Denis Villneueve ma presvedčil, že je v sci-fi topka dnešnej doby a to aj  v porovnaní z obľúbeným  Lynchovým dielom. Knihu od Franka Herberta som čítal dávno , ale môžem podľa opisu prijať fakt , že atmosférou sa viac originálu priblížil. ()

PISTA226

9,5/10 Bude tu znít převážně kritika, jelikož je nejviditelnější a dobře se o ní mluví, bude toho hodně ale nenechte se zmást, film je velmi dobrý i tak. Začnu tedy hlavníma chybama: První část byla sama o sobě fakt vážná, ale když do toho přidali ty vážné postavy... Mně ani to natahování a dlouhé scény moc nevadily, spíš prostě moc ta vážnost. Pociťoval jsem nudu.Cítil jsem mezi Paulem a Matkou často takové divné spojení jako kdyby to nebyla jeho matka ale jeho chůva, nebo jen nejaká známá. Film měl opravdu mnoho vizí které se pořád opakovali a Zendaya v nich byla příliš kýčovitá oproti zbytku filmu. A když konečně přišlo na střet postav, tak byla nuda a dělali skoro jak kdyby se znali a nic se nestalo.Málo představili a cvičili hlas a občas ho používali moc a občas málo.Otevřený konec mohl být lepší ale nevadí.Postavy jsou kromě mini vyjímek celý film bez jakýchkoli emocí. Jak když jdeš z pohřbu ale chováš se tak celý film a cokoli řekneš, tak je temný, dramatický a depresivní. Ani vojáci v 2 světové nemluvili tam vážně. Ale dabing to spraví. Tak teď ještě shrnu ty kvalitní věci, který sice řeknu rychle ale je to většina filmu, takže SUPER! Super hudba, herci, kostýmy, CGI, herecké výkony, architektůra, podoba lodí, strojů štítů a různých vynálezů, choreografie, záporák, mohutnost VŠEHO, neklišé, no prostě na pohled užasný. ()

Slepejsek

1. Nejsem znalcem knižní předlohy (ani jsem ji nečetl), přesto mám pocit, že je jí film blízko - rozhodně blíž než starší Lynchova verze - tam byl bez její znalosti divák ztracen, tady má aspoň pocit, že je v obraze... 2. Vizuálně (a podtrženo hudební složkou) jde o monstrózní podívanou. Alespoň co se týká pouštní části Arakisu. To ostatní (město a technika) jsou spíš těžkopádně odkoukané někde z minulého století... 3. Problém filmu je v jeho odtažitosti. Sice sledujete úžasné obrazy (někde jenom obrazy, už bez "úžasného"), ale jakoby vás nic nedokázalo "chytit za koule" a vtáhnout do děje. Mohou za to zploštělé postavy (snad s výjimkou Paula Atreida), které jakoby byly jen k dané akci naprogramovanými roboty bez duše... ()

Jaroslaw

10/10 Od té doby, co jsem se začal o filmy zajímat trošku víc, tak jsem litoval jediné věci a to té, že jsem upřímně při koukání na takové klasiky jako jsou například. Pán prstenů, Matrix, Avatar apod. záviděl starším ročníkům, že měli možnost tyto klasiky vidět na velkém plátně a měli tak logicky nezapomenutelný zážitek. A Duna je přesně ten typ filmu, který prostě chcete vidět v kině.Před premiérou jsem stihl přečíst předlohu abych pronikl do nového světa a o to víc jsem nadšen z výsledku,i když jste nečetli předlohu,vůbec to nevadí,pač Villeneuve s tím počítá a vše vám vysvětlí a naopak čtenáři předlohy ocení pomrknutí do budoucna.Nejlepší kinozážitek,za posledních pět let a ano můžu říct, že ve filmu vše skvěle funguje - představení příběhu, postav a rodů, zlo v popředí tahající za nitky, skvělý vizuál a samozřejmě nehostiná planeta Arrakis.Duna je prostě masterpiece a těším se na další díl,pač příběh bude ještě hodně zajímavý. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl