Tintinove dobrodružstvá

• Česko Tintinova dobrodružství (viac)

Neukojiteľnou zvedavosťou hnaný reportér Tintin a jeho nadovšetko lojálny pes Snowy jedného dňa objavia model lode Jednorožec, ktorý ukrýva výnimočné tajomstvo! Tintin sa tak nečakane zapletie do veľkej, celé stáročia starej hádanky – a zároveň sa ocitne v zornom poli diabolského zlosyna Ivana Ivanoviča Sacharína, ktorý je skalopevne presvedčený, že Tintin ukradol nepredstaviteľne vzácny poklad, ktorý legendy spájajú s podlým Červeným Rackhamom! Našťastie s pomocou verného Sowyho, trochu hrubého a večne zle naladeného kapitána Haddocka a dvoch nie práve najbystrejších detektívov Horváta a Horvátha, sa Tintinovi podarí precestovať polovicu sveta, vďaka závideniahodnej bystrosti a rýchlosti byť vždy o krok pred svojimi protivníkmi a nájsť miesto, kde leží vrak skutočného Jednorožca! A práve niekde v tejto pirátskej lodi má byť podľa legendy ukrytý kľúč k nepredstaviteľnému bohatstvu... Ale aj prastará kliatba! Tvárou v tvár čoraz väčším a desivejším nebezpečenstvám, ktorým počas svojho neuveriteľného dobrodružstva musia čeliť, si Tintin a jeho priatelia uvedomia, neexistuje nič, čo nemožno dosiahnuť – ak sa odvážite riskovať úplne všetko! (TV Markíza)

Shadwell

To, co odlišuje hudbu Hanse Zimmera a Johna Williamse, je zastoupení tónů z hlediska výšky: zatímco Williams tíhne k vyšším tónům, Zimmer k hlubším. Patrné to je i z hudby k Tintinovi, která je stejně rozverná jako film a kde dosahuje Williamsova záliba ve vyšších tónech, které jim propůjčují vysoko posazené nástroje jako flétna, klarinet, saxofon nebo smyčce, skutečného extrému. Jestliže tedy platí trochu ironické, že Tintin byl natočen v celé hloubce ve 3D, zatímco postavy žádnou hloubku nemají, tak tato absence hloubky se netýká jen postav, ale i hudby, která staví na výše umístěných tónech. Vzhledem k tomu, že tu Williams pracuje jako obvykle s leitmotivy, je celkem logické, že nehlubokým postavám musí odpovídat i nehluboká hudba. Takřka dokonale to vystihuje operní kousek Presenting Bianca Castafiore, v němž Renée Flemingová zakončí celý výstup velmi vysokou notou, čímž roztříští neprůstřelné sklo. Říká-li se tedy občas trochu nadneseně, že Hans Zimmer nedělá hudbu k filmům, ale lidé dělají filmy kvůli jeho hudbě, pak si dovedu představit, že kdyby nebyla tato scéna s prasklou vitrínou ve scénáři či komiksu, kvůli Williamsovi by ji přesto speciálně natočili, aby tímto sopránem (nejvyšším z lidských hlasů) jeho příklon k vyšším tónům vystihli a vlastně i zpečetili. Ono si stačí vzít asi dva nejslavnější Williamsovy motivy, Darth Vader march z Hvězdných válek a žraločí motiv z Čelistí (strašidelný půltónový postup zahraný na tubu střídající pořád dokola pouze dvě noty, E a F, což možná inspirovalo Zimmera k podobnému motivu u Jokera, který také střídá jen dvě noty, akorát méně zřetelně za použití syntetizátorů). Oba ty motivy mají velmi podobnou strukturu, vlastně jsou skoro identické - začínají hlouběji, nějakým pravidelným rytmem, ale v druhé půli převáží nástroje s vyššími tóny, jako kdyby si Williams nemohl pomoct. Možná tedy ten střet mezi stoupenci Zimmera a Williamse není jen o větší líbivosti Zimmera, který útočí svými zpěvnými melodiemi na první signální, ale i o tom, že Zimmer se svými níže položenými tóny a perkusemi je blíže lidem odrostlým na temný elektronický hudbě (různý trip-hopy, ambient, dubstep) než Williams, který používá živé nástroje, u nichž zní vždycky hodně vysokých frekvencí, protože ty nástroje to mají v sobě. Jelikož Williams používá většinou skutečně čistý orchestr bez přísad, zní to ostře a třeba až nepříjemně, na rozdíl od Zimmera, který ty výšky uřezává, takže to je takové uhlazenější, ale současně masivnější a hutnější basový zvuk, než toho kdy může docílit orchestr. Vedle toho, že Williams tíhne k orchestru a začínal jak známo s jazzem, kdežto Zimmer používá synťáky a navazuje na rockovou a euro-popovou hudbu, se tu odehrávají ještě národností rozdíly, jelikož Williams je Američan, kdežto Zimmer Němec, a o Němcích je znám jejich sklon k hlubokomyslnosti oproti povrchnějším Američanům, z čehož možná vyplývá, proč se Williams spřáhl s hračičkou Spielbergem, kdežto Zimmer našel svého druha v serioznějším Nolanovi. Samozřejmě nic proti Williamsovi a jeho následovníkům v čele s Michaelem Giacchinem (byť mi svou hudbou zkazil snad všechny filmy včetně Speed Racera a Star Treku). Stejně tak netvrdím, že existuje nějaká závazná souvislost mezi temnější hudbou a nižšími tóny, respektive veselejší hudbou a vyšší tóny, jak je zřejmé třeba z hlouběji posazených slavnostních bojových skladeb, nebo naopak z Radiohead, jejichž každá písnička je uplakaná a dělají to hlavně vysoké tóny. Chtěl jsem jen zdůvodnit, proč může někdo stavět výš Zimmera než Williamse. () (menej) (viac)

Rob Roy

Steven má u mě sakra vroubek. Pokud mě War Horse rozbrečí, tak bude vše zapomenuto. Jedna promyšená honička střídá druhou, ale všechno je to prázdný jako moje pěněženka. Přijít na to, kdy jsem viděl od Mistra něco slabšího mi dá velkou práci. Uzívaných 7/10 ()

hirnlego

Je to prostě Tintin - polopatický, předvídatelný, ne moc vtipný, chlapsko-dětsky dobrodružný - kdo miloval komiks, bude milovat film (pokud teda není jeden z těch "efekti a 3D nie, radšej knihu"). A jak já moc nelezu na 3D ani animáky, tak jsem trochu nestíhala - to už jsme fakt u toho, že animovaný prostředí vypadá chvílema naprosto k nerozeznání od reality? Nebo cože? ()

Bluntman

TINTINOVA DOBRODRUŽSTVÍ jsou geniální, ale rozhodně jinak, než jsem očekával. Spielberg totiž udělal něco, co si předtím - alespoň ne v takové míře - nedovolil. Opětovně se sice jedná o precizní pastiš formálních postupů a žánrů konkrétního kinematografického období (v tomto případě 60. let), ale tentokrát stylisticky a intertextově odkazující nikoliv na americkou, nýbrž evropskou kinematografii, popř. alespoň díla evropských tvůrců. Nehodlám zde vyjmenovávat, na co se všechno upomíná (jednak nejde o hru na rozpoznání aluzí, a tak ty nejsou dávány okázale na odiv, jednak by tím potenciální divák mohl přijít o radost z jejich odhalení či uznalého pokývání hlavou nad jejich zapracování do výsledného filmového tvaru). Nerad bych i opakoval, co napsali jiní (souhlasím s tím, že motion capture animace je zdařilejší než u Zemeckise, ačkoliv i u něj v rámci zvolené stylizace funguje; 3D slouží vyprávění, jelikož vede k větší imerzi zplastičtěním více prostorových plánů a sebereflexivní tematizace dívání se skrze skla je velmi vtipná; rendering animovaného filmu umožňuje větší stylistickou volnost, a tak četné nájezdy, objezdy a průlety prostory jsou nemálo opojné). Spíš mě - vzhledem ke značce Spielberga jako výborného "storytellera", s čímž pracuje i propagace - zaráží, že v první pětině se věci spíše odříkávají, než aby se odvyprávěly, vedlejší linie s kapsářem zůstane i přes bressonovsou expozici ledabyle neuzavřena a motivování flashbacků u jedné postavy je vnitřně rozporné. To jsou ale jediné výtky, které k této dobrodružné podívané, jež je zajímavým příspěvkem k otázce paměti a touhy poznávat nové věci, mám. ()

Fr

,,TEN MLADÍK...KDOPAK TO JE?“ ...,,TO JE PŘECE TINTIN, TOHO ZNÁ KAŽDEJ“..... /// Tenhle chlapík s dětským ksichtíkem se živí kladením otázek – je to totiž žurnalista. A jelikož je zároveň investigativní, o dobrodružství nemá nouzi. Pak je tu ještě kapitán (doufejme, že nepřijde i potřetí o svoji loď) a téměř dokonalej psík Filuta, kterej se určitě bude dětem líbit. Dokonale dobrodružnej animák, kterej zákonitě musí připomínat Indiana Jonese (vlastně je klika, že nepřipomíná Ryana...). Možná to chtělo ,,3D“, protože nevím, kde jsem udělal chybu a občas se – přes všechnu tu akci – nudil. A i teď mám pocit, že vlastně není vo čem psát. Jestli si můžu vybrat, tak příště půjdu radši na Huga. P.S.: 3a½! (dal bych 4*), ale mám touhu hvězdně oddělit tyhle dva filmy. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Komiksy o Tintinovi od Gergese Remiho (co si říkal Hergé) číst nebudu. 2.) Zjistím, jestli je dobrý vyměnit oční víčka za splacení dluhu z karet. 3.) S tímhle koněm jsem u dětí moc neuspěl a dostal jsem druhou šanci. 4.) Thx za titule ,,larelay“ a ,,Radka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ * ()

Nathalie

Mozna je Tintin prilis vernou poctou predloze, nez aby dokazal prorazit komiksovou stenu svyho charakteru. Tam, kde je Indy muz z masa a kosti, je Tintin jen nevyraznym zrzavym chlapcem z papiru. Spielberg je stale ten hravy vizualni kejklir a bravurne prolamuje dalsi technologicke hranice, ale pod povrchem napadite prace s filmovou reci se skryva detsky prosta latka, ktere chybi podvratny humor, narazky pro dospele i emoce, ktere nas nuti zatinat prsty do sedacky a trast se strachy o naseho hrdinu, ktery uz-uz pada do propasti. O necem svedci, ze jsem se z apatie probouzela vyhradne na sceny se psem, ptakem zaporakem nebo (T)kadlecem na druhou. 6/10 ()

kiddo

Čtvrtý Indy si dal rande s Langdonem, vyměnili si to nejhorší a uplácali zbytečný anachronismus. Zatímco ještě někdy v osmdesátých letech dokázal Spielberg spojit nenápadné prvky slapsticku a fyzického humoru s vážně míněným násilím, aniž by z toho vznikl hybrid zmatený ve vyznění a předpokládaném divákovi, teď vše nevybíravě akcentuje, a oboje ladění se tedy nutně a nepřehlédnutelně řeže. Není mi moc jasné, komu má být Tintin určen: dospělý nerd nepotřebuje, aby mu byl každý zvrat pomalu a pečlivě předříkáván jako malému degenerátovi, a dítě, i když jistě ocení stereotypní a podbízivý humor, si zase neporadí s náhlými výbuchy neodlehčeného násilí. Animace, ač technicky dokonalejší, jde slepou uličkou Polárního expresu: příliš umělá, než aby mohla být skutečně přesvědčivá, ale dostatečně realistická, aby vzbuzovala odpor. Dobrodružný příběh odteď oficiálně znamená tuny neinovativní okázalé akce, která nepřestane ani na pět minut a již postavy podstupují, aniž by k tomu měly nějakou racionální motivaci. Bájo. Spielberg nám holt tu katastrofu jménem Křišťálová lebka hodlá rvát do chřtánu i nadále. ()

tron

Mne sa to páčilo. Moja detská srdcovka. Tintinovských komiksov som prečítal len pár, ale kreslený seriál som mal dobre napozeraný a celovečerná veľko-verzia od veľko-dua Spielberg/Jackson sa mi páčila. Bavila ma vizuálna stránka, bavili ma ohromujúce, miestami až ochormujúce akčné sekvencie a čo je na tom všetkom najlepšie, bavili ma postavy v čele s fenomenálnym kapitánom Haddockom. ()

B!shop

Jo tak takhle se na to musi, naprosto perfektni animak. Pribeh sice neprinasi nic noveho, takovej mix mezi Indiana Jonesem, Flynnem Carsenem a podobnejma, s uvodnima titulkama pripominajicima Chyt me, kdyz to dokazes, ale krome toho si nemam na co stezovat. Animace vam naprosto vyrazi dech, nic lepsiho jsem asi jeste nevidel, navic bezchybne vystihnuta hranice mezi jeste precejen kreslenou postavou a realnou animaci, takze postavy nepusobi nejakym zmutovanym dojmem, ale naprosto prirozene. Navic i ten nejmensi detail v pozadi neni nijak odflaklej a vypada to proste nadherne. Film navic hodne svizne odsejpa, nikde zbytecne nedrhne a kazdej dialog vyvazi nejaka akce, ktera je castokrat docela originalni a hlavne choreograficky vypiplana do nejmensiho detailu. No a film se ani nebere zase uplne smrtelne vazne, takze neni nouze ani o spoustu forku a jako celek to je akcni a zabavny dobrodruzstvi a ja jsem naprosto spokojenej, jako uz jsem dlouho u Spielberga nebyl. ()

Gimli

Výborná zábava, k níž mám ale jednu zásadní výtku. Podle mě podceňuje diváka. Nevím, proč je potřeba, aby Tintin každou očividnou věc a každý nový poznatek přeříkával nahlas a následně oznamoval, co bude dělat dál. Tohle na mě působilo, jakoby tvůrci předpokládali, že v publiku sedí parta pitomců, které je potřeba vysvětlovat, co se děje a proč. Nevím, jestli to tak je v předloze nebo ne, a ani mě to nezajímá. Jinak jsem se smál dost často, což se mi stávalo i u kresleného seriálu a což je zároveň to jediné, co mi v souvislosti s tím seriálem utkvělo v hlavě :-) ()

Jara.Cimrman.jr

Nechtěl bych, aby se mi mladistvý reportér Tintin zavěsil na stopu. On je totiž neprůstřelný, má psa a zná někoho, kdo umí bojovat ramenem jeřábu. Mne by tedy investigativně odhalil hned, ale pak bych se patrně neudržel a naplácal bych mu na holou. Lotr Sacharin na to však nemá ďábelské schopnosti a tak jsem zaznamenal dietně zábavnou podívanou, kterou nad hladinou průměru držel pouze vynikající notorický kapitán Archibald Haddock. ()

CheGuevara

Natočit Indyho bez Harrisona Forda by byla stejně bláhové jako natočit Indyho po dvaceti letech. Obojí se stalo a překvapivě všechny body si odnáší Tintin. Jen kdyby nebyl tak zoufale asexuální. Zato Haddock je jiná káva. Ten se bije hlava nehlava a je v něm i přes neživotnou animaci vidět neskrývaný zápal pro věc. Jen kdyby se mu pod nohy nemotal ten plastový panáček Tintin. ()

xxmartinxx

Spielberg umí pořád ohromit, proto je Tintin fakt skvělá podívaná. Technicky jde navíc skoro určitě o nejpokročilejší film (že tu pokročilost nevyužívá tak dobře jako Avatar, je věc jiná). Neseděly mi humor (neustále opakování vtipů na jeden motiv) ani mdlá, typická Willimsova hudba, ale oboje se dá svést na záměrnou nostalgii a tak trochu brakovost. Kvalit Indyho "staré trilogie" ale Tintin rozhodně nedosahuje, jen ji připomíná. Má to stačit? Asi musí, protože nástupce je v nedohlednu. Měl bych se ještě přiznat, že jsem ze začátku moc nevěřil animaci - rozpohybovaná ale vypadá dobře (i když nechápu, proč je někdo vyveden realisticky a jiný naopak silně stylizovaně). Rozhodně zajít a rozhodně do kina! Jen nečekat zázrak - ten se nekoná. Možná proto, že při vší té náročné technice a očividné velkoprodukci už jen těžko můžeme uvěřit v nějakou upřímnost, která je k tomuhle přístupu (záměrné brakovosti) asi nutná, jinak působí výsledek strašně chtěně. ()

Skejpr

Nejlepší Spielberg? Stěží... Nejzábavnější? Dost možná... Nejhravější? Suverénně! Spielbergovy inscenašní schopnosti jsou fascinující a i když propojení děje občas není úplně nejelegantnější (tohle že psal TEN Moffat?), hravost a dobrodružný feeling tohohle filmu nemají obdoby. Destrukce Maroka je FUCKING EPIC! ()

BadoXXII

Prvé minúty Tintina boli rozpačité a nezáživné, ale vždy chvíľu trvá, kým sa mašina rozbehne. Po polhodinke zmiešaných pocitov sa objaví na scéne kapitán Haddock a celý film dostáva veľkú porciu adrenalínového dopingu akcie a zábavy. Vzájomné dopĺnanie Tintina a Haddocka pripomína v tom najlepšom svetle Seana Conneryho a Harrisona Forda v treťom Indyho dobrodružstve. Tintin slávi návrat starých dobrých časov, keď bola vo filme hravosť a bolo na nich cítiť, že sa nerobia len pre peniaze. Tintin naviac zbiera plusy aj za vydarenú animáciu, parádnu akciu (Maroko a záverečná netradičná šermovačka sú najlepšou akciou roka) a humor. Bavil som sa a k úplnej spokojnosti nechýbalo veľa. Každopádne najvydarenejší Spielbergov film posledných rokov (takto mal vypadať štvrtý Indy). ()

gudaulin

Tintina potápí jeden zásadní fakt, a tou je jeho komiksová předloha s ústředním hrdinou, kterému podle mého mínění schází charisma a mé sympatie. Komiksový seriál šel zcela mimo moje zorné pole i v době, kdy jsem patřil do cílové věkové skupiny. Na druhou stranu je nutné přiznat Stevenu Spielbergovi, že z omezeného prostoru, které mu svět komiksu nabídl, dokázal vytěžit maximum a stvořit typickou indianajonesovskou dobrodružnou jízdu odlehčenou spoustou povedených fórků a ztřeštěných akčních kousků. Indiana Jones má ale velké plus právě v hlavní postavě sympatického dobrodruha s nedbalým zevnějškem a rozhodně ne dokonalého, kdežto slušňák Tintin s ulízlým účesem nemá zkrátka jiskru a spíš nudí. Oproti Indiana Jonesovi nejsou většinou zajímavé ani vedlejší postavy s výjimkou věčně alkoholem nasáklého kapitána a jeho záporňáckého protihráče. Po pravdě řečeno, ani samotný příběh nemá potenciál diváka strhnout, ale je tady ta úžasná Spielbergova schopnost okouzlit především mužské publikum všech věkových kategorií dobrodružnou podívanou, díky níž se i staří fotříci rádi vrací do raně teenagerského věku, kdy hltali brakové brožované knížky s křiklavými obaly. Navíc je tu ještě tradiční Spielbergův profesionální perfekcionismus a velké možnosti díky předchozím komerčním hitům skýtá i velkorysý rozpočet. Výsledkem je velmi slušná a v rámci současné popkultury i vysoce nadprůměrná komerční podívaná, v podstatě akční velkofilm pro celou rodinu. Navíc Spielberg dobře chápe možnosti animovaného filmu a dokáže kouzlit s kamerou i s počítači tak, že k tradičním indianajonesovským kouskům přidává ten rozměr, který je možný pouze v animovaném filmu. Spielberg si zároveň se svými diváky i tak trochu hraje a přidává odkazy ke svým předchozím slavným kouskům a zkuste hádat, komu je např. podobný jeho marocký emír. Nemusím se k Tintinovi hned tak vracet, ale z letošních očekávaných animovaných velkofilmů mě oslovil asi nejvíc a každopádně drtivě porazil např. Ranga a mnoho dalších. Celkový dojem: 85 %. ()

choze

Natočené je to parádně (animace, kamera, akční scény, hlavně jednozáběrová honička po zemi, vodě i vzduchem, přičemž vodu obstarává protržená přehrada), ale nebavilo mě to úplně stejně jako komiksová předloha (konkrétně mi nesedí postavy a humor). ()

Segrestor

Nebudu popisovat, jak moc to bylo vizuálně úchvatné, dějově zajímavé, rezisérsky zmáknuté a bla bla bla vynikající. Stačí, když jen poznamenám, že to byl skvělý filmový zážitek. Nebýt těch drobných humorů, asi by mě to ale zas tolik nezajímalo. Hodnotím přesto kladně, protože komiks samotný mě nikdy tolik nebavil, neboťjsem si to nikdy nedokázal představit tak, jak to za mě udělal Spielberg. ()

Tintin dostane hraný film

Tintin dostane hraný film

19.10.2020

Podle francouzského serveru Figaro se filmař Patrice Leconte (Muž z vlaku) chystá natočit hranou adaptaci známého komiksu Tintinova dobrodružství. Snímek tak nebude mít nic společného s animovaným… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Tintina?

Jak to vypadá s pokračováním Tintina?

09.10.2018

Peter Jackson (Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, King Kong) má teď plné ruce práce s produkováním jeho nadcházejícího filmu Smrtelné stroje. Jako režisér už má ale pár let volno a přestože se v… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga