Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (Cinemart SK)

zsn odpad!

Kokotina! Vzpomněla jsem si akorát na Repo men z 2010. Ale to bylo na zcela jiné úrovni. Toto je jak Avatar 2. A tyhle pizdoviny nenávidím! Jedine scifi podobného kalibru, které snesu, je Altered Carbon. ()

spikey1

ačkoliv celý digi, tak se na ten bordel hezky kouká. A teenage superhero je hezký “origin story” o nacházení sil a schopností. Pěkný moc pěkný, vlastně kvalitou překvapilo ()

blackkocour

Rodriguez trpí asi rozdvojenou osobností. Když dokáže natočit surové komiksové filmy, s tím cool nádechem peppermintovéno Mexika, nebo opravdu kulantní Město hříchů, druhý den si zase usmyslí, že by si mohl splnit svoje úchylné dětské sny, a máme tu pak Spy Kids, nebo ještě lepší případ Žraločáka a Lávovku, a otázka je, kam přiřadit zase Alitu. Ten digiborcel, co by se dal křoupat v misce jako Chocapic, se zase smísí s podobnou recesí jako Hunger Games, Labyrint a další sračky, které nám hamburgerový korporát mohl naservírovat. Děcka se tu navzájem řežou, mlátí a úplně bezmyšlenkovitě zamilují. Ústřední lovestory, je k pochopení tomuto druhu, úplně zbytečná a plochá. Vietnamská pohádka se naštěstí obešla bez trapného přehrávání, zvláštních projevování emocí, a s překvapením si to nechalo i japonskou stopu, ale pořád mi to přišlo dosti nudné. Mně prozatím Rodriguez vyhovuje tak jak je, a jeho třetí alter ego asi ani nechci. ()

Sdoom

V IMAXu ve 3D fantastický vizuální zážitek, ovšem nemohu se ubránit pocitu, že vidět to kdekoli jinde, tak bude onen zážitek přinejlepším poloviční. Alita až moc sází na technickou stránku, která je naprosto dokonalá. Dějově je to docela ok přibližně do třetiny filmu, pak se ale ve scénáři začnou kupit věci jako klišé a patos a i přes pár překvapivých momentů tak po pár dnech zůstane v hlavě jen vizuální stránka. Vše ostatní je průměr až podprůměr, ale na pěkné 3 hvězdičky to celkově i tak stačí. (kino Cinema City IMAX 3D, orig.) Edit 30.6.2020: Tak mé obavy o polovičatém dojmu při domácí projekci se sice nenaplnily, protože ve 4kčku na OLEDu (thx za projekci @Remedy) to vypadá naprosto grandiózně, nicméně výtky ke scénáři zůstávají naprosto stejné. Je to prostě taková krásně natočená, ale velmi jednoduchá až stupidní sci-fi pohádka, u které ale i tak doufám v pokračování. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

kenkaku

Pokud bych měl popsat film jedním slovem, tak "schizofrenie". Ten film prostě neví co chce být. Na jednu stranu se tam postavy porcují na součástky a na druhou se kamera odvrací, když dojde na likvidaci psa. Plácá se v romantické zápletce (neskutečně otravné), ztrácí čas sledováním stupidní kombinace ragby a jízdy na bruslích (opravdu jen pro efekt, děj by bez toho klidně přežil) a pak se konečně občas dostane na využití Alitina potenciálu. To je parádní podívaná... bohužel nevyužitá. Takže za mě spíš zklamání. ()

Soweek

Na režisérské sedačce je sice Rodriguez, ale z celého filmu jasně čiší Cameron. Alita je v podstatě postavená na stejném principu jako Avatar. Silně trikové rodinné sci-fi s romantickou vložkou, jasně rozdanými kartami v příběhu a polootevřeným koncem, který čeká na výsledky tržeb, aby se Disney rozhodlo, jestli půjde do druhého dílu nebo ne. Podle tržeb tedy téměř jistě druhý díl v nejbližší době nevznikne a je to vyloženě škoda. Ač to není žádná obrovská pecka, kterou bych nutně potřeboval vidět znovu, tak to určitě vnímám lépe než zmiňovaného Avatara. Jako chybu zcela určitě vnímám podceněný marketing. Film sice stál 200 mil dolarů, ale marketing byl v podstatě nulový a to je u filmu určeného pro divácké masy, nikoliv fanouškovskou základnu, vyloženě špatně. Vysoko rozpočtovým rodinným sci-fi se prostě poslední dobou nedaří ( Bessonův Valerian byl za mě také výborný ). Smetanu tak zase asi slíznou za pár let Cameronovo modří panáčci. ()

Maynard.

Tak už jen fakt, že tomuhle kousku napsal scénář Cameron, tak mluví za vše. On sám by se asi nepouštěl do spulpráce s někým, u koho by si nebyl jist, že natočí kvalitku. Rodrigéz má u mě zatím jen Sin City, zbytek filmů mě spíš nerajcujou. Ale tenhle se zatraceně povedl. Originální vize budoucnosti, která byla parádně robotická. Roboti s lidskou hlavou, to tu ještě nebylo. Celkově i příběh skvělej. Takže obrázky, hudba, to je pokoukáníčko. Zadělalo si to ˇ(jak už to tak v dnešní době chodí) na další pokračování, tak uvidíme, esi to dopadne. Každopádně tahle robotická holčina s velkejma očima na mě udělala dojem... ()

Melios

Rodriguez sa po neskutočných sračkách ako Grindhouse séria rozhodol pridať na zoznam pokazených filmov aj svoju adaptáciu mangy Battle Angel Alita ,k tomu všetkému mal prispieť aj James Cameron ako scénarista. No nestalo sa. Miesto toho som dostal neskutočnú pecku ,ktorá svojej predlohe vôbec nerobí hanbu. Alita vyzerá a chová sa ako má (díky za tú herečku) ,ostatné postavy sa volajú rovnako ako v predlohe ,takže žiadne zničené mená typu Light Turner (pozerám sa na teba netflixácky Death Note!) tu našťastie nenajdete. Oproti iným anime/manga adaptáciám tu môžete s originálom hrať pexeso a doslova hľadať ,ktoré scény vyzerajú tak ako majú ,a ktoré sú zmenené (tých skoro nezmenných je asi tak 80% filmu). Musím ešte aj pochváliť za to ,že svet okolo Ality je fakt živý ,hovorí sa v ňom niekoľkými jazykmi ,má svoju históriu (tak ako ona) a zároveň má svoj národný a extrémne nebezpečný šport. A záporáci sú úplne rovnakí ako v predlohe ,o nič neprichádzate (rovanko neprídete o jejich smrti a o boje s nimi - všetko ostalo verné predlohe). Dizajn postáv zostal taktiež skoro nezmenený ,čo je u hollywoodskych prerábok obdivuhodné. VERDIKT: film Alita bojový anjel považujem za najlepší film podľa Mangy/Anime. Je úplne jedno ,či ste videli Anime ,alebo čítali komiks (ja oboje) ,alebo ani jedno ,keď si pozriete toto dostanete funkčný film so skvelými efektami, hercami ,postavami a hlavne svojou presnosťou. Film končí na konci prvého komiksového zväzku ,čo otvára dvierka pre možné pokračovanie (ktoré by som narozdiel od nového Death Dotu uvítal). Film nemôžem dať inak ,ako 93% a musím uznať ,že sa Rodriguez výnimočne prekonal a Cameron odviedol skvelú prácu - tak ako vždy.... odporúčam hlavne všetkým fandom sci-fi. ()

sedm.1

Sice možná s odřenýma ušima, ale nakonec to plné hodnocení dám, neboť když zvážím všechna pro a proti, musím uznat, že se jedná o skutečně ojedinělou a vážně výraznou podívanou, která mě ve většině ohledech opravdu přesvědčila o své vysoké kvalitě. Nechci se tu jinak nějak pasovat do znalce Jamese Camerona, ale řekl bych, že na scénáři je poměrně dost znát jeho rukopis, je zde totiž skutečně propojeno několik žánrů, které funkčně umí nakombinovat opravdu jen on, což znamená romantická linie, osudovost, dramatické situace, emoce, výrazné postavy a samozřejmě akce a spektakulární divadlo, plné dech beroucích efektů, zpracovaných na té vůbec nejvyšší možné úrovni. Vytknout by se dalo snad jen v jistých pasážích vlažnější tempo, jinak zde ale nuda rozhodně nehrozí, akce je dynamická a vcelku i přehledná, zpracování Ality je fantastické, stejně tak jako celé pojetí toho světa budoucnosti, k čemuž se pak váže i strhující vizuál, ten mě bavil fakt hodně, atmosféra je též působivá a film disponuje i množstvím výrazných postav, a to i díky castingu, který lze považovat také určitě za povedený. Přestože z Ality tedy ve výsledku nejsem úplně odvařený, a jsem přesvědčen, že z toho šlo určitě udělat ještě i daleko záživnější podívanou, tak i tento konečný produkt rozhodně potěší, pobaví a lze jen doufat, že dvojka nakonec bude, neboť nechat takto otevřený konec by byla vážně škoda. ()

iXtr3m3

Audiovizuálna nálož s perfektným kastingom, Rosa Salazar bola fakt chutne chrumkavo spracovaná, ten jej pohľad bol úžasný. Christoph Waltz aj na menšom priestore si odohral svoju kvalitu, Jennifer Connelly sa ukázala v peknej póze a potvrdila, že je MILFka na zakusnutie. Mahershala Ali je charizmatický a ten jeho hlas je fakt dokonalý a Keean Johnson nebol tiež úplne od veci, aspoň nebol tintítko ako väčšina dnešných teen hrdinov. Potešili aj kyborg-záporáci ako Ed Skrein a Jackie Earle Haley a kopa menších cameo úloh ako Jeff Fahey, Casper Van Dien, Jai Courtney či Rick Yune. Blockbuster epických rozmerov, ktorý mal tak do puntíčku spracovaný svet, že to až pekné nie je. Perfektná mytológia navnadila na pokračovanie, ktoré ak nevznikne, tak to bude preveľká škoda. Junkie XL nesklamali a tak dlhoročné dieťa Jamesa Camerona uzrelo svetlo sveta v plnej paráde. Jediné čo ľutujem, že som si to nedal priamo v Imaxe, tam to musí byť nálož. ()

adam9

Ambiciózní futuristické sci-fi inspirované japonskou mangou o mladé holce, která je zčásti kyborg a zčásti člověk. Především však jde o novodobou princeznu bojovnici, která má srdce ze zlata. Alita: Bojový anděl fanoušky tohoto žánru dozajista pobaví, a to zejména svou vizuální stránkou. Nicméně o to větší je škoda, že příběh v některých částech a u některých postav pokulhává. ()

NifKor

Alita byla super a moc jsem si ji užil. Vizuální efekty v tomto filmu jsou fenomenální, příběh se mi strašně líbil, postavy byly dobře představeny a pár z nich jsem si i oblíbil. Akční scény jsou úžasný a slow motion scény jsem si asi z těch akčních scén nejvíc oblíbil. Alitiny oči jsou asi nejslabším článkem tohoto filmu, neboť ikdyž jsou v hodně scénách cute, tak i v hodně scénách, ve kterých se bere něco vážně, tak berou tu scénu dost vtipně a proto nejsou potom vůbec vážné. Podle mě by tento film šel udělat i líp, ale i takto je fenomenální. Alitě dávám 4 hvězdy 8/10 ()

666Carnage

Alitu jsem znal jen ze stránek komiksové mangy. A když jsem zjistil, že se toho ujal Robert Rodriguez, tak jsem si úplně nebyl jistý. Ale i díky tomu, že měl po boku Jamese Camerona musím uznat, že válí a film je perfektním startem blockbusterové sezóny 2019. Co se týče vizuálu je bomba. Svět, motorball ale hlavně Alita jsou udělaný fakt parádně. Já od filmu moc nečekal ale potřeboval jsem ho vidět na velkém plátně a ten film utekl jako voda a já se neustále bavil. Budˇjsem se kochal již zmíněným vizuálem a nebo bojovými scénami. Příběh je takové otřepané klišé ale zařazení do kybepunku přidává na plusu. Dokonce jsem ani nekoukal kdo tam pořádně hraje a ono se tam mihlo dost známých tváří. Neříkám, že film udělá nějakou díru do světa ale je to příjemná akční jízda se sympatickou herečkou v hlavní roli i když dělanou CGI technologii. Film si parádně rozdělal půdu na další díl a já doufám, že se ho dočkáme. Popkornovka jak hovado a taky padnul velkej :D. 70% ()

HiddenDragon

Neskutecne nadherne vypadajici strasna ptakovina. Tak na me zatim Alita pusobi a s hodnocenim budu schvalne pri zemi (ostatne ted koukam, ze i Rotten s 60% ci Metacritic s 54% neni zadna slava). Z tehle mangy by byl super serial - ma 9 volumes (z let 1990-1995), u nas vysly zatim 4 (brezen 2019); nemluve o dalsich snad trech! celych seriich, ktere vychazi dodnes a jeste nejsou ani prelozeny do anglictiny - ani z wikipedie jsem nepochopil tu silenou obsahlost. Jako film pusobi ale rozharane. Nemohl jsem se zbavit dojmu, jak kdyby umele poslepovali par scen a hodne veci vynechali. Jako impuls k tomu, si Kisirovu mangu precist, je to kazdopadne dokonale promo. // Ale zpatky k filmu. Nastin postapo sveta je to zajimavy. Pise se rok 2500+cosi, 300 let po tajemnem Zaniku, jakesi ultimatni bitve se Spojenymi martanskymi republikami. Zelezne mesto, nad kterym levituje "vyssi trida", zahadny Salem, kam se spousta lidi touzi dostat, ale vpodstate jedina cesta vede pres vyhru v pomerne uchylne hre zvane "motorball", coz je jakasi varianta na lightcycly z "Trona", ale se Sablikovou :-D Lide "dole" v Zeleznem meste jsou hlavne delnici, casto se cyber implantaty. At uz s jednou rukou nebo celym telem. Cyborga Alitu najde chirurg Ido na vrakovisti - jeji mozek je jeste z doby Zaniku. A rozhodne se ji vytvorit telo. To je vsechno super - navic graficky neskutecne vypiplane, ale cele to pada na scenari a hereckych vykonech. Tam, kde herci (realni nebo CGI) breci a hraji na city, se me to vubec nedotykalo. Alita (Rosa Salazar) osciluje mezi uzasnymi bojovymi scenami, kdy pouziva neskutecne cool variaci na karate - panzer kunst - a pubertalni slepici, kdy ma divak chut ji snad i flaknout. Kdyz pak dojde vylozene na teenagerskou romantiku typu "Twilight", to uz slo uplne mimo me - "povinna" Hugova (Keean Johnson) scena nahore bez byla jak mainstreamova pest na voko. Do toho jeste frakce bounty hunteru, kteri lovi lidi a cyborgy na zakazku Tovarny, ktera je rizena ze Salemu tajemnym Novou. K tomu par dalsich vicecimene dulezitych postav a vysledkem je dort Pejska a Kocicky, ktery sice "nejak funguje", ale prislo mi, ze by mohl fungovat i lip, rozhodne by mohl byt vic dark. Kdyz si pak Hugo a Alita ve vypjate scene konecne reknou "miluju Te", mel jsem pocit, ze se asi pobliju, jak to pusobilo neverohodne. Zkratka pripravte se na nasup CGI orgii, ktere drzi pohromade neprilis logickou story. Proc? Protoze vetsina nastrelenych motivu zustane nedoresena, film nema vpodstate konec. Proto by to mel byt spis serial (ostatne nejake anime take existuje). Urcite bych si zahral i remake puv. hry z Playstationu, ktera vysla jen v Japonsku. A hlavne se urcite musim podivat na anglickou verzi, protoze v cestine to jako vzdy pusobi misty neskutecne trapne. Bohuzel vzhledem k tomu, jak domaci kina rezignovala na 3D technologii, ve 2D bude zazitek polovicni. Tohle je proste pecka do IMAXu, ne na TV. ()

wooozie

Technicky brilantní, ale příběhově, omlouvám se, ale nenapadá mě lepší slovo než debilní. Předvídatelné, nulové emoce, špatný casting vedlejších postav, absentující logika a zcela chybějící chemie mezi postavami. Podobně připitomnělý příběh jsem díky vizuálu ještě se skřípěním zubů překonal u Avatara nebo Valeriana, ale tady už to skvělé efekty zachránily pouze od propadu na level Smrtelné stroje. Jak už to u podobných případů bývá, ze začátku to nakouslo tak velké množství příběhových linek a představilo množství postav, že ve dvou hodinách logicky nedostane prostor ani uspokojivý konec žádná z nich a celé to působí nedodělaně a zkratkovitě. Jednoduše mi prostě přišlo, že film cílil na úplně jinou cílovou skupinu, než na tu, ve které se nacházím já (20 - 30), ale tržby z kin naznačují, že tvůrci to netrefili na více frontách. ()

KoRner

Obstojné, ale zufalo neoriginálne scifi, akoby epizoda z japonskeho anime. Este aj tie triky, nad ktorymi vsetci zasnú mi prišli ako z nejakeho obycajneho animaku od Disneyho. Akcia však dobrá a hrdinka, na začiatku mi trochu lezuca na nervy, postupne prisla na chut a fandil som jej. Len tie kulisy mi prisli uplne nefunkčné a svet nezaujimavý. Vydat to na PS, mohlo to byt fajn, takto to asi zostane polozabudnutym prispevkom do sveta sci-fi. ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů