V neklidných časech po smrti cara Borise Godunova se odehrává tento velkolepý historický příběh. Rusové jsou ve válce s Polskem a v Moskvě právě probíhá povstání proti polskému vojsku. Působivé zpodobnění historických událostí Vás ohromí dokonalou vizuální podobou a strhne svými napětím nabitými scénami. (oficiálny text distribútora)

trinan_kop

Ja toto pokladám za super ukážku východoeurópskej filmovej tvorby a histórie. V prvej polhodine bola naozaj trošku nuda, ale kŕdeľ nahých kúpajúcich sa rusiek to trošku osviežil. A potom vyzdvihujem hlavne tú super bitku a zaklínačov koniec - a taktiež to, že ukazovali drsne všetko, trupy, hlavy lietali - nie ako v nejakom americkom "historickom" filme pre malé deti. A taktiež Zebrowski je drsný herec, s tou bradou/fúzami a holou hlavou, to aby sa ho človek aj bál. ()

Ponocnej

Musim strhnout jednu hvezdu za prilisne nabozenstvi pobihajiciho jednorozce a duchy ve filmu .... jinak peke historicky az naturalisticky ztvarnene sceny jinak film byl takova ruska verze filmu kralovstvi nebezke ()

Monyfik

Film, je velice pěkně natočený a myslím, že se povedl. Podívejte se na všemi opěvovaný film Bathory, ten překrucuje skutečnost, vymýšlí kolečkové brusle ?!?! a jiné nesmyslnosti.... Film 1612 je z historického i filmového hlediska výjímečný.... Nechápu, jak někdo na to může napsat, že je tento film odpad a pak dát filmu Bathory 4 nebo 5 hvězdiček. ()

bystroocko

Doufám, že se nemělo jednat o nějaký velkofilm nebo historický epos, jinak bych se musela nahlas rozesmát. Pokud ano, tak si jemně odkašlu a řeknu, že mě to aspoň napadlo :o) Nicméně chování hlavních postav, které nutí (když už ten film člověk bere trochu s rezervou a řekne si, že ho dokouká, aby viděl, jak to dopadlo) diváka, aby se před nimi čím dál víc uzavíral, přestával jim fandit a nakonec politoval, že jim nemohl nafackovat, aby se vzpamatovaly, to byla moje poslední kapka. ()

MariusDee

Tupý, histroricky se tvářící žvást, který je navíc nadmíru prošpikovaný krvavými hnusárnami a nebezpečnými nacionalismy. Jeho tvůrci toho o tehdejším válčení buď moc nevěděli nebo si mysleli, že diváky opijou pěknými kostými a pár efektními šermířskými scénami. Ale aspoň v něčem je film historicky přesný: je tak chaotický a zmatený jako celá tehdejší doba, ve které se má údajně odehrávat. ()

miromir

Trosku mi unikla pojinta, pribehova line se na muj vkus posunovala nak moc richle a ni me to vlastne vubec (az na par povedenejsich scen) moc nebavilo. ()

fořtajs

Polská těžká jízda neutrpěla porážku až do r. 1625, pane Kokotěnko... pardon, Kotiněnko... prostě, další ruskej škvár proti našim bratrům Polákům... ()

d4

Zmes typickej ruskej kinematografie s hollywoodskym heroizmom. Dokonca aj efekty boli na moje prekvapenie nadpriemerné, čo by som u Rusákov nečakal. V podstate sa jedná o historickú akčnú drámu, ktorá uchváti tých, ktorí majú vzťah k ruskej histórií, alebo k ruskému filmu. :) ()

jurajpower

Komplikované obdobie zobrazené v 135 minutách, aj keď by stačilo film zostrihať na 80minút. Zaujímavosťou stretnutie sa s pustovníkom – stĺpovníkom. O čo vtedy išlo: Godunov, ktorého predkovia boli Tatári, nepochádzal z rodu, ktorý by mohol dávať Rusku panovníkov. Stal sa cárom vďaka tomu, že jeho predchodca cár Ivan Hrozný jedného svojho nasledovníka, syna Ivana, ubil žezlom. Po jeho smrti jeho dcéru Xéniu, symbol ruskej ženskej krásy a vzdelanosti, opakovane znásilňovali a jeho syna Fjodora zaškrtili. Vnútorný rozvrat nastal v nasledujúcich rokoch. R. 1605 sa za priamej podpory poľských vojsk na trón dostal mních Griša Otrepiev. Ten zomrel počas protipoľského povstania a r. 1606 moskovskí bojari vyhlásili za cára Vasila Šujského. R. 1610 sa časť moskovskej šľachty obrátila o pomoc k poľskému kráľovi Žigmundovi III., Šujského zvrhli a Moskvu znova obsadili Poliaci. Na trón tentoraz dosadili syna poľského kráľa, no ani ten sa tu dlho neudržal. R. 1612 vypuklo v Moskve protipoľské povstanie Minina a Požarského, ktoré znamenalo definitívnu porážku poľských ambícií. Zmätky na tróne ukončila potom moskovská šľachta, keď za cára zvolila príslušníka významnej šľachtickej rodiny Michala Romanova (1613-1645). Pravda ten mal v čase nástupu na trón iba 16 rokov a trvalo ešte dlho, kým sa krajina pozviechala z úpadku. Veľké územné straty v prospech Poľska a Švédska Moskva kompenzovala expanziou na Sibír, kde sa jej panstvo rozšírilo až po Lenu. Film konči zvolením Romanovovcov na trón. ()

katapultova

Myslela jsem si, že to bude něco jako Ohněm a mečem, ale ono je to trochu jako Piráti z Karibiku, jak tu někdo poznamenal. Na začátku jsem měla trochu problém s orientací mezi postavami. Úplně mi nesedělo, že na jednu stranu jsou ve filmu naturalisticky vyobrazeny násilné scény, na druhou stranu se to tam hemží jednorožci, šermujícími duchy - tak nějak není úplně jasné, čím film chtěl být. Historickou freskou? Fantasy? Dobrodružným příběhem? Komedií? ()

tulen

Není to uplně špatně, dokoukal jsem to do konce, ale nějak mi není jasné jaký to vlastně je žánr ? Je to sice postavené na historických reáliích, ale ty jsou jenom berličkou pro pohádku o mladém nevolníku zamilovaném do unesené carevny, který zachránil Rusko před poláky. Ovšem pohádka to taky zrovna není, aspoň ne pro děti, protože některé krvavé scény jsou opravdu dost realistické. Občas mi to trochu přišlo jako skromější ruská variace na filmy Království nebeské nebo Kapitán Alatriste. Proč se tam pořád motal ten pitomej jednorožec, to jsem nepochopil. ()

Antek05

Na začátek, pro seznámení, film mapuje období Smuty (což pro neznalce je Období zmatků (také Vláda samozvanců), jedná se o období ruských dějin z let 1598 až 1613. Toto období představuje přelomovou, "kritickou" epochu. Smuta označuje hlubokou vnitřní i vnější politickou krizi moskevského státu. V podstatě znamenala dlouholetou občanskou válku s častými změnami vládců, nelegitimními následníky trůnu, povstáními a okupování země cizími vojsky. V té době vymřela v Ruském carství dynastie Rurikovců a po ní nastoupili Romanovci. Mezitím však vládli samozvanci, kteří prohlašovali, že jsou legitimní držitelé carského trůnu. Tedy něco málo z historie, ale zpátky k filmu.) Jako každý kinematografický počin, má své plusy a mínusy, ctitele a odpůrce. Začneme plusy: + líbila se mi atmosféra filmu, s mystickým vzezřením, a s tajemnem všude okolo, zvláště na Rusko jako zemi s pravoslavím, a pověrami (například s častým výskytem jednorožce, mýtického zvířete, s léčebnými účinky) + z historického hlediska zbraně, výzbroj, výstroj, oblečení a vůbec další věci, vyskytující se ve filmu, jsou skutečně z daného období děje, a je naprosto skvělé, že se tam nevyskytují nějaké nesmyslné blbosti, patřící do jiného století + další plus bych viděl v krásných polských husarech (v mé nejoblíbenější jednotce 17. století), jímž je zde věnován docela velký prostor. + Dále bych pochválil výběr herců do jednotlivých postav, všechny mi doslova seděli ve svých daných postavách, které měly hrát. + Také se mi líbilo, jak film pěkně vykresluje celistvé Rusko, ruskou mentalitu a rozdělení ve společenské hierarchii (burlaci na volze, pokud ti byla Volha, nebo na jiné řece, nevolníci atd.), v daném století, je pěkné, že nějaký takový film vznikl, poněvadž srozumitelně vysvětluje a mapuje období Smuty, a dalších událostí, související se Smutou, zkrátka ruské dějiny jsou veliké, zajímavé a kinematograficky málo zpracované. Počítačové grafické úpravy, v dnešních filmech tak časté, mi vůbec nevadili, po většinou byly dobře kryté a nijak nenarušovaly atmosféru, a obrazovku. A teď tedy k záporům: - nevím proč, ale většina, sovětských a později ruských válečných filmů, jsou takové nelogické pohádky, ke kterým se i zařadil tento film, dobře máme tu jednoho nevolníka, který umí máchat se šavlí a zvládá prorazit i cvičené vojáky, a když jdou proti němu tři Poláci, tak úplně v pohodě všechny porazí. A na závěr umí šermovat, jako několik let cvičený šermíř. Asi vás to nepřekvapí, když umí zacházet i s dělem, který určitě v životě neviděl, a umí ho nejenom nabít, ale zvládá i zaměřování a všechno ostatní k tomu a když ho napadne vyrobit kožený dělo, tak co myslíte, samozřejmě ono střílí, a díky jedinému pochybnému dělu vyhrají celou bitvu. No a to ještě není všechno, tento chrabrý nevolník, pak dokonce chce být carem, v ruském filmu nic nepřekvapitelného, že? Až na tyto blbosti dost dobrý film, s dobrým obléháním, a solidní obléhací bitvou. Pokud jste ten typ, člověka, co se dívá na film a nepřemýšlí u něj, je tenhle film pro vás ten pravý, pokud u filmů přemýšlíte, budou vás některé části štvát, zvlášť když se v historii trochu víc orientujete. Jako oddechovka super, přesto nedám pět hvězdiček, ale čtyři kvůli nelogičnosti příběhu (Ruská historická pohádka). () (menej) (viac)

Pompeius

Rusové všichni vtipně retardovaní prosťáčci, Poláci samozřejmě strašně zlí, výprava i děj solidní, jen ta mystická linie, kdy mužika provádí jeho dobrodružstvími duch zahraničního žoldnéře (proč?) velmi podivná, slabá a směšná. To téma by si zasloužilo lepší zpracování než neumětelsky ruské, které vždycky sklouzne do propagandy. Třeba Poláci by se toho mohli v moderní době chopit, s Ohněm a mečem ukázali, že to umí. Viděno dvakrát, poprvé asi před deseti lety, kdy jsem tomu dal dvě hvězdy, nakonec po druhém zhlédnutí zvyšuji na tři. ()

DannyMcG.

Z počátku jsem absolutně nechápal o co se tam jedná...nějaké bleskové záběry, které zmizí a ihned je tam úplně něco jiného..Asi po půl hodině se však věci začaly vyjasňovat a konečně jsem se dostal do filmu. Film je trochu jako legenda, trochu nadsazené věci, ale to mi nevadilo, právě naopak. Hlavní hrdina mi připomínal Baliana z Království nebeského - jak kovář uměl psát, a válčit lépe než rytíři. Tady byl mužik, co velel rozhodné bitvě a chtěli ho udělat carem...Avšak zpracování, kamera a herci byli vynikající, film byl odlišný od amerických velkofilmů a taková ta prostota a syrové napětí a jednodušší děj byl trefou do černého... ()

Angel7

Tak tomuto hovorím dobrý historický film. Prirodzené, dôveryhodné. Vynikajúce stvárnenie. čas od času sa tají dych aj v jednoduchej akcii. Jemná lyrika v príbehu pekne kontrastuje s niekedy až brutálnou naturalistikou. Dej sa neservíruje jednoduchou logikou a nie je v hodnotení postáv čiernobiely. Nedá sa dať jednoduchá nálepka - ten je dobrý a tento zlý. Aj keď hlavný hrdinovia sú hneď od začiatku jasný. Andrejko a Xénia sú vynikajúci. Áno, ľudia odchovaní na jednoduchej a naivnej tvorbe akčných filmov, možno nie vždy stíhajú. Prečo len 4 hviezdičky? Ak by sa dali dávať polhviezdičky, tak má 4 a polku. K úplnej dokonalosti chýbali už len detaily. Pohľad na akože staroveký Rím žiaľ nebol až tak dokonale staroveký, a vatikánsky pohlavár rozprával latinsky s príšerným ruským prízvukom. Postavy banditov, z ktorých sa nakoniec vypracujú vlastenci sú tiež dosť umelé. Ale dosť výčitiek. Celok bol jednoducho úchvatný. Kamera sa nebála ostať na detaile. Veľmi vyvážený prechod z celkov, na detail a tvorcovia si dajú lyrickú časť kde chcú, a predsa to pridá na sile príbehu. Strih bol excelentný, realita výbuchov dotiahnutá do detailu. Ale čo je pre mňa asi najdôležitejšie. Kľudne si to pozriem znovu. ()

padlar

Tak tenhle film byl pro mě velkým zklamáním. Přišlo mi to celé zmatené, zamotané, chaotické. Postavy se ve filmu představují a zase mizí bez toho, aby bylo jasné proč tam jsou a čeho chtějí dosáhnout. Navíc mně vůbec nesedl hlavní hrdina - nad jeho chováním jsem někdy jen nevěřícně kroutil hlavou. ()

MiaDee

4 hviezdicky davam krasnej vyprave a uzasnej delostrelbe.....jo a charizme hlavneho hrdinu a Michalovi Zebrowskemu....inak sa dejom nechyta na ohnom a mecom....kazdopadne odporucam pozriet..pridete na to, ze historicke filmy vedia robit aj nasi vychodny susedia a v skutku kvalitne ()

Waczi

Tak výborné scény, kamera, střih a tak mizerný scénář. No při přihmouření oka se ve filmu dají najít i dobré věci. Vykreslení bitev je výborné, ale to je asi tak všechno. Meziscény s jednorožcem jsou v jedné chvíli nahuštěné na jedno místo, bez silnéjšího dějového motivu, ke konci filmu už je vídáme jen sporadicky a už nám nemají co říci. Také v ději velice důležitá postava španělského žoldnéře, který vlastně provází hlavného hrdinu celým dějem se filmu nedočkala lepšího vykreslení, dohromady o něm nevíme nic ve filmu se mihne v pár scénách ale pak dělá hl. hrdinovi učitele. Během děje se více dozvídáme o polském hejtmanovi, než o hlavním hrdinovi, vlastně se dlouho čeká jestli je dobrý nebo ten zlý. Taktéž jeho "vojenský trénink" mi nepřijde dostačující k předvedeným dovednostem. Nevím, scénárista asi dostal zakázku na vojenské scény a "nějakou tu omáčku", v tomhle případě se hodně blíží té univerzální hnědé. ()

lev86

Pôvodne som to chcel nazvať odpadom, ale predsa len som mu dal aspoň jednu hviezdičku - za efekty, ale to bolo asi tak všetko, čo sa mi tam páčilo. Mám pocit, že Rusi sa až rpíliš snažia napodobniť americkú kinematografiu a jej typické črty - superhrdina, ktorý sa z kníh a v snoch za pár nocí nauči šermovať ako skúsený španielsky šermiar, za jeden deň vyrobí delo (dokonca iba z kože!), ktoré je navyše aj funkčné, a ktoré dokonca prekoná dovtedajší rekord v dostrele, keď guľa z neho vystrelená preletí cez celé nepriateľské vojsko až ku muničnému skladu, ktorý celý vybuchne a zabije značnú časť nepriateľskej armády. A to sa mi ten film zo začiatku zdal zaujímavý, ale keď prišlo k týmto fantasmagoriám, tak som ten film dopozeral iba z povinnosti. Neviem, či si tento film vôbec zaslúži pomenovanie historický, skôr historicko-dobrodružný, alebo fantasy-historický film. Verím, že ľudia sa pri tomto filme bavili, ale na pobavenie sú t upredovšetkým komédie, nie historické filmy, z tých by sme sa mali poučiť niečo o histórii, ale pravdou je, že z tohto filmu som sa veľa o histórii nedozvedel... ()