Špinavá hra

• Veľká Británia Play Dirty

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

PTuranyi

Výborná zápletka, príbeh, herecké výkony a nebanálny záver. Hlavní hrdinovia nie sú žiadni rytieri bez bázne a hany. Na ceste za splnením úlohy alebo kvôli prežitiu neváhajú obetovať nejeden morálny princíp. Film hlavne zobrazuje tŕnistú cestu k dosiahnutiu cieľa, ktorého dosiahnutie sa im stane osudným. ()

Kolárek

Filmů z druhé světové války ve kterých jsou zobrazovány především heroické skutky je dost a dost. Takových kde převládá hlavně cynismus a hyenismus zase tolik není. Tento film mezi ně rozhodně patří. Každý kdo se chce podívat na pravý válečný film s nějakou tou velkolepou bitvou ať se dívá na něco jiného. Tady by se totiž potkal s týpky, kteří toho mnoho nenamluví, střílí do zad, do saniťáků, znásilňují a podobně. ()

Guly Guly

Na druhé shlédnutí musím dát za plný počet. Caine jako obvykle skvělý ale tady vůbec není špatný pro mě dosud neznámý Nigel Davenport , kdy už kvůli němu jsem si přál trochu jiný konec - ten konec, který staví dokonale na hlavu jakýkoliv smysl války. ()

Sa.sa

Super válečný film, který ukazuje, že válka je svinstvo a nemá žádnou krásu či poetiku jak nám chce vnutit Hollywood ... Ten konec je drsný , ale dal se očekávat... Všichni mrtví, ale myslím si, že si to zasloužili ... ()

bertrand

Ten pan Pohrobek už to za mě všechno napsal. Jeden z těch filmů na které koukáte a koukáte a koukáte a přejete si, celí zhypnotizovaní, aby nikdy neskončil. Dar z nebes pro milovníky válečných filmů a M. Cainea. ()

Crtcus

Já bych tento film viděl spíše jako typického představitele válečných filmů 60.-70. let. Pravda, je nesrovnatelně lepší než některé z těch moderních, ale z řady soudobých zase tak moc nevybočuje. Sleduje podobnou osu jako Děla z Navarone a efekty se blíží Vzdálenému mostu. bylo tam přesně to, co jsme čekal - jen málo chybělo, jen málo bylo navíc - 3 hvězdy. (s Americkými špinavci bych moc nesrovnával - vězeňská historie týmu je zmíněna jen jednou a nehraje takovou roli, navíc ideově je tento film úplně jinde) ()

PORTER44

Docela povedený válečný snímek,hodně velká podoba na Tucet špinavců až na to že tady žádný výcvik neproběhl a šli rovnou do akce,tři čtvrtě filmu se odehrává na cestě pouští ale nuda to není každou chvíli se něco stane nechybí ani válečné přestřelky a překvapil závěr že nakonec nepřežil nikdo. ()

majlaan

No, chápu podstatu a záměr snímku a rozumim jeho poselství, ale nic to nemění na tom, že je to především strašná a ještě k tomu až příliš často děsně neuvěřitelná nuda. Když teda pominu to, že je to pěkná blbost. ()