Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

Wbcko

Škoda, snahy být za každou cenu šokující, jinak výborný nápad. Pro mne malinko pohřbený polemikou o Ježíšovi apod. Rád bych se dozvěděl víc o věcech z Johnova života, z historie a tak vůbec jsem čekal v lepší rozuzlení. ()

zolo23

Pozemšťan je práve ten typ filmu ktorý zbožňujem. Málo postáv "uzavretých" v jednej miestnosti diskutujúcich na zaujímavú tému. Pokiaľ máte po ruke kvalitný scenár nemôžete ani na sekundu zapochybovať, žeby išlo o nudnú záležitosť. A keď máte počas celých 90 minútach otvorené ústa a nedočkavo čakáte na rozuzlenie, neostáva mi nič iné ako tvorcom tohto "malého" filmíku zatlieskať. ()

jefff

Fantastický námět, kterýmu komorní atmosféra dává jaksepatří správný říz. Pozemšťan mě doopravdy zaujal a nenchal chladným a až do posledních vteřin závěrečných titulků jsem z něj nespustil bez přerušení oči. I za málo peněz hodně muziky, takhle se točí dobré filmy. ()

milancecil

306. Drobné, komorní, přesto tak k existenciálním úvahám provokující dílo, pochopitelně v nás okamžitě a ve velmi rychlém sledu vyvolá početné otázky, včetně té zřejmě nejdůležitější a patrně i první, kterou bychom si v takové situaci, v úžasu sami položili, je to vůbec uvěřitelné vyprávění? Ano? A do jaké míry? Tak zdánlivě jednoduchá zápletka a tak široký, do souvislostí rozvětvený názorový střet, dokud jsme o něčem pevně přesvědčení a máme ve svém postoji tak oporu, jsme si neochvějně jistí sami sebou, ale co když by se nám přihodilo to co těm několika, nejspíše by se jako rázem začala naše počáteční zdánlivě neochvějná jistota také tak rychle drobit, rozpadat a bortit, ano, já věřím, že smrt je opravdu jen daní za naše hříchy a život věčný není nic co by se nemohlo stát takovou realitou, vždyť věčnost je přece jedním z rysů Vesmíru, tak proč by nemohla být vztažená na nějakou další entitu, tedy i na život člověka, proč nežít tisíce let, vždy je stále a stále, co pro sebe objevovat, co se dále učit, co více a podrobněji poznávat, oddávat se tomu tak mocnému okouzlení, které nám Vesmír svou nekonečností soustavně nabízí, je opravdu jen na každém, jak s životem nakládá, díky milé uživatelce Tereszka33 za tip, že mi takový film neunikl. ()

blackkocour

Znáte to, když se po 2 000 letech odvalíte z kamenné žuly, a zjistíte že svět okolo vás se totálně změnil k nepoznání. Tam, kde stála horda vašich pornočasáků, s tím nejlepším bobrem od roku 12 př.n.l., znenadání stojí k posrání velký třiceti metrový panelák, a tam kde jste si opékali na ohni pravěkou šavlozubou gazelu, najednou stojí obrovská korporátní národní banka. Řikáte si, dopíči.. jak dlouho jsem spal? Dobře, dobře, nějaký nesmrtelný a plesnivý Metuzalém obklupuje naší modrou matičku Zem, už bezmála čtrnáct tisíc let. Zase na oplátku si vy říkáte, ty brďo, ten snad toho tolik prožil. Pro něho je jak 50 letý manželství, jako jeden víkendový románek. Pro něho je poslouchat 100 let pořád stejnou ottrhovačku z rádia, jako týdenní rychlokvažku co pořád pouští Evropa 2, v dopolední směně v práci. Pro něho je biflošit se starý zákon, jako včerejší vtipná historka s Noem, když se mu společně s Buddhou smáli, jaký je to starý a hloupý kokot, že tu archu nikdy nepostaví. A představte si, těch dlouhých 137 let, co trvalo Noemovi postavit archu, tak pro něho to byla jako odpolední svačinka na oběd. Kurva, takhle bysme tu mohli být až do druhýho příchodu nanebevzetí Ježíše Krista, který by se ten náš nesmrtelný Metuzálem ještě dožil a dal si s Ježíšem placák, a pochválil mu skvělou slezinu u poslední večeře. Ať si budeme klást otázku absurdity filmu, a kurevsky divnou meditační hudbou z pravěku na očištění a klidu duše, tak nejde nic než o televizní brak z křesťanského ortodoxního kanálu pro důchodce v pavilonu vymývárně mozků. Nebudu lhát, pasáž o pochybnosti celého křesťanství, mě bavila poslouchat, tak aspoň tu půli chlebíka, z Mojžíšova pupíka. ()

bloodvomit

Vynikající a promyšlený snímek, který určitě zaujme. Když "kromaňonec" vypráví svůj příběh v pozadí podbarvené hudbou, plameny v krbu, úplně člověka zamrazí. Přiznám se že to s tím Ježíšem mi přišlo přitažené za vlasy, možná to tam ani být nemuselo, ale zase proč ne, ke konci už to do sebe pěkně zapadá ;o) Určitě doporučuju! ()

cyberhawk

Film, ktery ma s filmem Dvanact rozhnevanych muzu spolecnou zakladni myslenku - jeden muz se snazi presvedcit ostatni, ze mluvi pravdu. Zde to ovsem prof. Oldman predklada nezistne, jakoby se jednalo o vymyslenou bachorku, ma odpoved na kazdou otaku jeho posluchacu, z nichz nekteri jsou vedci na ruznych fakultach univerzity. Dodava to snimku uzasny nadech tajemna, otevira spoustu filozofickych otazek hlavne ve smyslu "co kdyby to byla pravda?" a donuti vas premyslet jeste dlouho po konci filmu, druhou projekci v nejblizsim casovem terminu nevyjimaje. ()

BMAJTZ

Nebudu hodnotit to, ze je to jednoduche me osobne uchvatil ta myslenka kdy si clovek vsechno musi predstavit sam v hlave. Pro me jde o experiment ktery u me osobne zapusobil na plne care. ()

Soweek

Propacovanost filmu je neuvěřitelná a komorní pojetí ještě neuvěřitelnější. Dlouho jsem neviděl a asi ještě dlouho neuvidím tak skvělé dialogy, jako v tomto filmu. Milovníci sci-fi budou asi trošku zklamaní, pravda tento film by se hodil spíše pro studenty filosofických fakult. Výkony herců či režiséra je tu zbytečné zmiňovat, ti toho pravda moc dělat ani nemuseli, ale scénář (myslím, že je to dokonce podle knihy, kterou bych určitě zhltnul stejně dobře jako tento film) je obdivuhodný. Pobrat snad všechny historické události a udělat z nich příběh, kterému se dá věřit muselo zabrat hodně dlouhou dobu a to se cení. ()

NALBERTik

Po dlouhé době jsem viděl něco, o čem lze říci, že to bylo originální. Byla to spis takova delsi "Talk show", ale donutila cloveka premyslet...velmi příjemná změna, oproti těm všem ostatním "normálním" filmům :) ()

Houda666

Snímok s veľmi zaujímavým scenárom, ktorému by však neuškodilo trochu dynamiky a ucelenosti. Ide o jeden z mála filmov, ktorý mi pripadal príliš krátky ... ešte by som si posedel u Johna na chate. Hodnotenie: 85% ()

Cejny

Tak tohle pro mě bylo hodně originální sci-fi. Perfektní nápad, scénář i to, že se celý film odehrává v jedné místnosti. Děj tohoto filmu je velice poutavý a hned od začátku mě to pořádně chytlo, závěrečné rozuzlení také nemá chybu. Člověk si uvědomí, jak malou roli v tomto cirkuse zvaném život, hraje. ()

slovan1

Oh, filmový zážitek poslední doby! Tak tohle jsem opravdu nečekal. Film, který se odehráva v jedné místnosti, ve skupince lidí (podobnost s 12 rozhněvanými muži). Z tak mála vytěžit tohle... Perfektní příběh. Doslova jsem hltal každé slovo našeho "jeskyňáře" a těšil se na to, co bude nasledovat. Opravdu velmi poutavé. Je skvělé sledovat ostatní osazenstvo, jak reaguje. Konec mě překvapil. V jednu chvíli jsem si myslel, že to skonči špatně a vše bude jen fikce, ale stačilo pár minut abych si po schlédnuti filmu řekl: "Jo, tak tenhle snímek se velmi povedl". ()

Marty89

Jedinečný film, který zas a znovu ukazuje, že není třeba bombastický efektů, aby bylo možno vytvořit neskutečný počin. Příběh založený na konverzaci skupiny lidí v jediné místnosti (a pár scén na verandě) se tak často nevidí, a proto musím vzdát hold zesnulému spisovateli Jerome Bixbymu, na jehož scénáři film jednoznačně stojí a padá - v tomto případě jenom tedy nepadá. Ve filmu jsem taky nenašel žádná hluchá místa a celková stopáž je tak naprosto optimální. Rozhodně jeden z mých nejoblíbenějších filmů a nemůžu jinak než dát plný počet - 5*. ()

mohamedsfinger

Už je to poměrně dlouho, kdy mě film dokonale pohltil jen myšlenkou a dialogy. Nebylo nutné se ohlížet na ostatní, to, jestli je zpracování lehce televizní, mi nevadí vůbec, je to konverzačka a u takového filmu o nějaká světla, kudrlinky a mašličky ani moc nestojím. Je pravda, že herci nebyli ve všech ohledech perfektní, ale jejich výkony byly naprosto postačující tomu, aby předaly silnou myšlenku, která mou pozornost od jejich nedostatků odvedla. Dokonce jsem se několikrát přistihl při asociacích mířících na Věc Makropulos a Mistra a Markétku, což jsou pro mně vrcholy jak po umělecké, tak i po filosofické stránce a tento film se jim sice nevyrovná, ale dosti velkou auru od nich převzal. Rozhodně jsem tento film neviděl naposledy, už jen proto, že si ho jdu pustit znova hned teď (to jsem udělal asi jen dvakrát v životě). ()

ZkuKol

Minimalistické sci-fi, s chytlavou zápletkou a dobře napsanými dialogy. Schenkman není žádný velký režisér, kamera se skoro nepohne, průměrné herce řídí dle šablony a Beethoven už je prostě tak násilný, že málem zničí kouzlo. Film má kouzlo i atmosféru a přinutí diváka se zasnít. Je to ale hlavně zásluhou scénáře a je škoda, že se toho neujmul někdo ososbitější. Určitá neznámost herců je výhoda, ale jde o průměrné televizní řemeslníky, ze kterých nic nezapomenutelného nevymáčknete a charismatem zrovna nekypí. Představte si, že žijete na světě 14000 let, na to se asi nedostává odpovídající sleva v MHD, co?... 80% ()