Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

PavelVanekArt

Solidně vymyšlená věc, kde je na škodu hrozný herectví a televizní pojetí. Chvilkama to připomínalo epizodu z Věřte nevěřte. Ale ve výsledku jsem celkem hleděl, jak dobře a jednoduše se dá zpracovat taková myšlenka. 4* a.k.a 85* ()

Rm.

Na rozlučkovém večírku u krbu a příjemné hudby řekne univerzitní profesor svým kolegům, že žije 14000 let, aniž by stárnul. Nastává 90 minut koverzační přestřelky formou otázek a odpovědí na věci, které nikdo pamatovat nemůže ... ()

SHI-SHA

Zde myšlenka zvítězila nad zpracováním. Alternativou může být K-PAX, který je na podobné téma a podle mého názoru zpracován o hvězdičku lépe. "Je ti 14 000 let? To musíš být génius!" - "Geniální nejsem, jen jsem měl hodně času" ()

dr.fish

Musím říci, že se mi poprvé v životě stalo, že jsem si po stažení ze zvědavosti pustil film, abych věděl, o co vlastně jde, a neodtrhl se od něj až do závěrečných titulků. Není to dílo pro každého, chce to sledovat dialogy a vědět o čem se mluví, občas člověk nestíhá tempo, ale je to bomba. Navíc rozehraná v obýváku u krbu, v rámci jedné místnosti, což normálně musí nudit. Ne však tentokrát. Tvůrci skvěle využili potenciálu nápadu a na svého hrdinu naroubovali všechna mystéria světových dějin. Teď už mi to konečně dává smysl! Tak takhle to tedy bylo...................................................................... Po druhém shlédnutí téměř o rok později musím říci, že i když už jsem znal pointu, našel jsem ve filmu dost na to, abych těch pět hvězd dal znovu. Vymyslet takovej scénář (i když má díry) bych nikdy v životě nedokázal...95% ()

Carrie_3

Aby vznikl kvalitní snímek - mnohdy stačí málo - Pozemšťanovi na to stačil kvalitní scénář. Film se naprosto obešel bez náročných filmových efektů, které obvykle sci-fi doprovázejí. "Za málo peněz hodně muziky," pravděpodobně takto jednoduše by se dal pěti slovy charakterizovat. Osobně neznám příliš filmů, u kterých bych více jak hodinu vydržela sledovat několik lidí, kteří vedou rozhovor uzavřeni na malém prostoru. Film přináší mnoho kontroverzních skutečností, které nepochybně vedou k hlubokému zamyšlení, zda na nich není něco pravdy. Rozhodně by si zasloužil diskuzi mezi uzavřenou skupinou lidí, kteří mají k tématu co dodat. Každý si pod pojmem sci-fi představujeme něco jiného - já osobně nepatřím k fanouškům tohoto žánru - ovšem "Pozemšťan" mě přesvědčil, že mám občas zabrousit i k jinému tématu, který mě může velmi bavit. Mé hodnocení - 90 %. ()

LenkaAK

První minuty filmu jsem přemýšlela, jak tohle může mít, proboha, tak vysoké hodnocení? Pak jsem pochopila. Strhující film odehrávající se v jediné místnosti. Divák chce stále víc a víc. A stejně si zbytek musí domyslet. Krásná sonda do historie naší Země. ()

forsythia

Chytrý, velmi chytrý film. Skončil a já měla úsměv od ucha k uchu. Dokonce mi v něm zahráli i oblíbenou druhou větu z Beethovenovy sedmé symfonie, a to přesně v okamžiku, kdy jsem to očekávala. Ano, to má být lehce ironická poznámka, ale vážně je to tak. Asi už jsem holt trochu moc stará a věci mě na světě až tak nepřekvapují. ()

Saraswati

Pozoruhodný nápad spracovaný veľmi nepozoruhodne. Od nemastných-neslaných hercov až po lacne sfušovaný scenár, kde ostal síce bizarný a fantastický, ale nápaditý a zaujímavý motív len hlúpym zoznamom historických medzníkov a slávnych osobností. Film poskytoval pár námetov k zamysleniu a fantazírovaniu, sám však ihneď všetky mozgové aktivity potláčal svojou obmedzenosťou. Dokonalú bodku tvorí nezmyselný názov s ešte nezmyselnejším plagátom. ()

KajusaK

Are you fucking kidding me? Setkání s Budhou, sám Ježíšem, vidět vlastního staré syna umírat...No páni, nechápu jak to mohl někdo vymyslet. Nebýt těch scének s Ježíšem, tak bych šla asi s hodnocením výš, ale tohle už bylo přehnané. Strašně předvídatelný děj (až na tu smrt) .. Pěkná hudba a atmosféra, skvělé herecké výkony..4* ale hodně slabé ()

Radiq

Skvělej nápad za málo peněz. Na co jsou taky třeba peníze, když celou dobu se tam jen filozofuje, spekuluje a rozvádí jedna geniální myšlenka. Obzvláště to kolem náboženství mě potěšilo a každej věřící by se na tento film měl kouknout a vážně se nad tím zamyslet. ()

seneki

než se stačíte rozkoukat, sedíte již jako jeden z posluchačů onoho neuvěřitelného příběhu a lehkým napětím vám běhá mráz po zádech ()

tomeek

Překvapivě geniální nízkorozpočtovka, která vás donutí k přemýšlení. Co když by to bylo možné? Skvěle zrežírovaný snímek, ve kterém nemáte ani pocit, natož potřebu, že by se to mělo odehrávat nekdě jinde, nebo na více místech. Skvělé. ()

sir-dave

Scénáristicky hodně zajímavý a podle mě dost originální film, i když svou atmosférou a dialogy mi to připomínalo 12 rozhněvaných můžu. Nečetl jsem obsah a podle plakátu čekal něco z vesmírem, nějaký Solaris, nebo tak podobně. O to bylo větší (příjemnější) překvapení, když jsem zjistil oč jde. Schenkman si vystačil s jednou chatou, partou kamarádů a jedním Kromaňoncem, který už žije 14 000 let a poutavě popírá či potvrzuje různé historické fakta, dokonale vypravěčským stylem. Pravda, herci nebyli bůh ví jací, rozpočet mizivý, ale hlavní břemeno nese příběh. Ty jsi studoval..s Budhou? ()