Chlapec v pruhovanom pyžame

• Česko Chlapec v pruhovaném pyžamu (viac)

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšen a poté odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti na venkově. Bruno, jehož starší sestra už má jiné zájmy, se cítí osamělý a nemá si s kým hrát. Z nudy a ze zvědavosti neposlechne matčino varování, že se nemá vzdalovat od domu, a vydá se k nedaleké „farmě“. Netuší, že je to koncentrační tábor, kde se v praxi provádí „konečné řešení“ židovské otázky. Náhodou se však setká se stejně starým Shmuelem, který je oblečený do pruhovaného „pyžama“ stejně jako kuchař, který pro Brunovu rodinu vaří. Přestože chlapec na druhé straně plotu s ostnatým drátem žije úplně jiný život než Bruno, dvojice se skamarádí a Bruno si zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých. Střet s realitou 2. světové války však pro oba chlapce končí tragicky… Drama podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky války, natočil režisér Mark Herman. (oficiálny text distribútora)

AtemuLukas

Tak tady nemůžu být ani kritický. Dílo znám z knižní předlohy a musím říct, že po shlédnutí tohoto snímku se mi vrátili všechny myšlenky, které se mi hodily hlavou, když jsem četl knihu. Nádherné porovnání obou znepřátelených stran, které se střetnou na místě, které by radši nikdo neznal.  Film má sice pomalé tempo, ale díky tomu si divák může skvěle vychutnat myšlenkové pochody hlavních protagonistů a jejich postupný vývoj v ději. Propaganda zla tu dýchá v každé Teplice německé rodiny a příslušných vojáků. Film nedělá knize ostudu a myslím si, že alespoň jednou by si ho měl každý pustit. Dávám 90%! ()

SaraPolanska

Pokud můžu radit, tak určitě doporučuji se na film podívat v originále a ne s dabingem, který, jako povětšinou vždy, filmu dost ubližuje – viděla jsem obě verze. Co se týče filmu, tak je dost těžké najít slova. Je to poměrně odlehčená verze toho, co se tehdy skutečně dělo a realita k nám proniká jen velmi pozvolna a jen někdy, což je hádám záměr, protože jinak bychom tu měli x-tou verzi na Schindlerův seznam. Koneckonců, zaměrujeme se na to, že hlavní postavy jsou děti, u kterých je znát úplně jiné vnímání reality a za každou cenu najít na všem to dobré a pozitivní, což nakonec nedopadne dobře anéb když si dospělí jedou vlastní hru, tak riskují, že prohrají víc, než jsou ochotni vůbec vsadit. Spoilerovat nechci, takže řeknu jen toliko, že až na konci filmu vám dojde mrazivost snímku a vynikne i nenápadná a povedená hudba, která jakoby celou dobu naznačovala, že ta slunečná pohoda je jen velmi zdánlivá. Vyzdvihla bych výkon Jacka Scanlona, kterému jsem celou dobu věřila každé gesto, pohled až tak, že na mě působil, že ho tam vážně skutečně zavřeli. Konec odhadnete ještě před tím, než se vůbec stane, ale to nevadí, protože z nějakého důvodu doufáte, že se mýlíte a bude to jinak. Ve filmu je samozřejmě spousta hloupostí (proč vojáci nehlídají i zahradu vzadu? Proč rodiče více nehlídají osmileté dítě, které se tam povětšinu času viditelně nudí a tak to vyloženě svádí k nějakému průšvihu? Proč nikdo nechodí kolem táborového plotu, který není ani dvojitý a bylo by tak ultra lehké odtud utéci?), jenže kdyby to bylo správně, tak by se příběh vůbec nestal, že jo. Tři a půl hvězdy, ale zvažuji, že dám čtyři. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (viac)