Skrotenie zlej ženy

• Česko Zkrocení zlé ženy (viac)

Kateřina je hubatá, tvrdohlavá a zlá. Nemá nápadníky, a proto ji chce otec vyvdat dřív než druhou dceru. Nakonec se ale i pro Kateřinu najde ženich, který se brzy postará, aby jeho žena začala zpívat docela jinou písničku... Hned po příjezdu do Padovy v doprovodu svého sluhy Trania si mladý šlechtic Lucenzio všimne krásné plavovlasé dívky, do níž se okamžitě zamiluje. Brzy se má dozvědět, že jejím otcem je bohatý padovský kupec Baptista Minola, který má ale ještě starší dceru Kateřinu. Na rozdíl od půvabné, milé a poslušné Blanky je Kateřina hubatá, nezvladatelná a zlá. Svou sestru dokonce bije a otec je na ni příliš slabý. Není tedy divu, že Blanka nemá o nápadníky nouzi – současně se jí dvoří mladý Hortenzio i starý Gremio –, zatímco před Kateřinou každý raději utíká. Baptista se tedy rozhodne, že mladší Blanku provdá, teprve až se mu podaří dostat pod čepec divokou Kateřinu. Petruccio mezitím přemýšlí, jak se dostat do blízkosti milované Blanky, a protože se dozví, že otec pro ni hledá učitele, pověří Trania, aby se za něj vydával a ucházel se o Blanku. On sám se mezitím stane jejím učitelem, a bude si tak užívat její blízkosti. Hortenzio a Gremio se zase věnují usilovnému hledání manžela pro zpupnou Kateřinu, aby si pak jeden z nich mohl vzít krásnou Blanku. Prozatím se tito dva sokové spojí. Právě v té době se v Padově objeví i další mladý šlechtic – Petruccio, syn Antonia z Verony, Hortenziův přítel. Ten všude hlásá, že hledá ženu. Když se dozví o bohatství Baptisty a o jeho problémech s Kateřinou, ihned prohlásí, že si ji vezme. V kupcově domě se tak sejdou Petruccio, Hortenzio i Gremio a brzy se objeví i Tranio v roli Lucenzia, který představuje nového „učitele filozofie", skutečného Lucenzia. Přešťastný otec Baptista hned s Petrucciem sepíše svatební smlouvu a odjíždí nakoupit vše potřebné do Benátek. Mezitím se poprvé „utká" se svou divokou manželkou a zdá se, že navzdory křiku a házení vším možným v něm svéhlavá Kateřina přece jen našla zalíbení... Přichází den svatby, ale ženich nikde. Kateřina začíná zuřit, bude všem pro posměch. Nakonec se Petruccio objeví v otrhaném oblečení a přiměřeně rozjařený vínem. Před oltářem usíná a trvá drahnou dobu, než pronese své „ano". Nakonec jsou ale novomanželé svoji a přichází hostina. Tehdy Petruccio prohlásí, že musí nutně odjet: hosté se mají veselit, on ale musí pryč a s sebou si vezme i svou vzpouzející se ženu... Když nejprve za deště a pak i sněhu přijede prokřehlá Kateřina do Petrucciova domu, najde tam jen nepořádek, špínu, nedbalé služebnictvo, a přestože umírá hlady, manžel poručí, že se oba postí, a všechno jídlo pod záminkou, že je špatně připravené, vyhodí. Zoufalá Katka, která stráví noc sama, se ale nedá. Hned druhý den se pustí i se služebnictvem do úklidu, aniž by dbala na manžela. Zanedlouho se celý dům blýská čistotou a všichni mají na sobě nové a nažehlené šaty... V Padově mezitím Ranio najde muže, který přichází od Mantovy a podobá se Lucenziovu otci: přivede ho do Baptistova domu, aby hrál jeho roli a dal souhlas k sňatku Lucenzia s Blankou. Skutečný Lucenzio se ale s Blankou mezitím tajně ožení. Je rozhodnuto pozvat na svatební hostinu i Petruccia s Kateřinou... Petruccio na oko předvede manželce krásné šaty, ze kterých si má vybrat, ale nakonec je před jejíma očima všechny zničí – prý se mu zdají nehezké a nevhodné. Manželka má jet ve starých... Aby ženu potrápil, říká vše opačně, než to skutečně je: v noci tvrdí, že je bílý den, a když na cestě potkají pravého Lucenziova otce Vicenzia, který cestuje do Padovy, tvrdí, že je krásná mladá panna. Kateřina mu ale ve všem přikyvuje, a když obrátí, chytře se vymluví na špatný zrak. Společně pak dojedou do Padovy, kde se tak setkají falešný Vicenzio s pravým. Toho chce dát kupec zavřít, ale právě včas přichází Lucenzio s Blankou a vyžádá si od pravého otce požehnání pro sebe i pro svou ženu. Nadchází čas svatebního veselí. Kateřina je zadumaná, pak náhle vstane a vybídne k odchodu Blanku a vdovu, která se mezitím stala družkou Hortenzia. Lucenzio s Petrucciem se vsadí o 4 000 zlatých, čí manželka přijde jako první na jejich zavolání... (TV Prima)

tranquill

"Já jsem tak pánovitý, jak ona umíněná!" Já nechci být umíněný, ale přes Shakespearův jazyk a skvělé herce mne tahle kostýmní taškařice nebrala. ()

Zevon

Moc super psychická podpora při srovnávání názorů v manželství, tohle juknout by měla být podmínka před uzavřením sňatku. ()

sanikope

Tak to bola podívaná. Pripadal som si ako počas vianočných sviatkov keď pozerávam všetky tie rozprávky bratov Grimmovcov a pod. O tom ako neposlušnú princeznú princ prevychoval a ako ona samozrejme vďačná mu za to bola. Popri tom som si vravel, škoda že to naše tv skutočne počas Xmass nedavajú. Veď je to určite lepšie ako všetci tí AirBud a Home Alone. Nevadí pre mňa i tak pozitívnym faktorom sa stalo už len to že som sa k tomu dostal a poriadne si to užil. Veď už len tá kombinácia (Zeffirelli a Rota zmixovali Shakespeara) sľubovala ČOSI. Najväčším prekvapením pre mňa bola E. Taylor, ktorú som doteraz asi nevidel v žiadnej zaujímavej roli ale tu bola skutočne sexy. S tým ako jej Burton (ktorý je tiež vo svojej roli neodolateľný) prihráva na smeče je to parádny match. Ale im to sekne... ()

haWranka

Nějak mi tam vadilo, že vůbec nebyla vidět postupná proměna Kateřiny. Vzteká se, vzteká se a pak najednou vychválí manžela do nebe a je konec. Předlohu jsem četla a asi jsem čekala trochu víc. ()

Adiemus

I když přihlédnu k tezi, že (podle J. Blacka, autora Tajných dějin světa) jde v tomto příběhu o alegorii zasvěcení anebo (podle uživatele raroh) o alegorii politickou, nic to nemění na tom, že se mi příběh nelíbí a marně se snažím za ním vidět něco jiného než o zformování partnerky podle představ partnera. Tento film mi k jinému náhledu rozhodně nepomohl (a asi ani neměl); navíc mám silný dojem, že Liz Taylorová, která mě tak uchvátila svým herectvím například v Kočce na rozpálené plechové střeše nebo v Suddenly, Last Summer, od Kleopatry herecky stagnovala, ne-li hůř. Navíc mě celou dobu popouzela hudba. Nino Rota je sice báječný skladatel pro filmy jako Amarcord, ale soundtrack ke Zkrocení ve mě vyvolával podobně "libé" pocity jako juchavé písničky, které bývají téměř nedílnou součástí českých televizních pohádek. ()

karlee

Wildu moc nemusím, ale toto zpracování se mi docela líbilo. Elisabeth úloha sedla a dobrý byl i dabing (tuším od Munzarové), nevadila mi ani délka, celé dvě hodiny se něco dělo. ()

ostravak30

Přiznám se, že mezi Shakespearovskými díly Zkrocení zlé ženy asi nebude mou oblíbenou hrou. Tato hra samozřejmě využívá italského temperamentu, takže je klasicky ukřičená, uřvaná a uhoněná. Celý film je pak tak trochu šedý, potemnělý. Na druhé straně k sobě jdou Elizabeth Taylor a Richard Burton a hry s jazykem jsou taky vcelku příjemné. Ovšem chvílemi mi přišlo herectví obou víc uřvané než opravdu hrané. Leckterému přehrávání se asi zrovna nevyhnuli. ()

Dass

Ačkoli v poslední době běží v televizi častěji než je zdrávo, stále jde asi o nejkvalitnější Hollyw. Shakespearovu adaptaci. ()

Bumerang

Celý film stojí a padá na výkonech Taylorové a Burtona a nutno říci, že ti dva si své role náležitě užívají. Krocení zlé ženy v podání těch dvou nemá chybu a nad hláškou Burtona "... ty já ti jednu střelím!" se culím ještě dnes. Jinak ale film ve srovnání se Zaffirelliho dalším Shakespearem - Romeo a Julie pokulhává a už to není úplně ono. Přesto - nadprůměr!!! ()

natalanka

Elizabetho, když sis z úst vytáhla ten pramínek vlasů, který se Ti tam dostal tím Tvým nezkrotným běsněním....jůůůůj, tak tohleto gesto Tvou vitalitu a nezlomnost jen potvrdilo. Byla jsi opravdu nádherná ženská. A takovou si Tě budu pamatovat. Tohleto dílko od Shakespeara ( ráda jeho příjmení píšu), je zdařilé a hlavně poutavé právě díky Burtonovi a Liz. Kdo nerad čte verše, tak tady mu to celkem samo poplyne s dějem. A běsnění a funění Elizabeth za to opravdu stojí k vidění. :-)) ()

psychohippo

Léty ten film již trochu zapadal prachem, hlavně ta výprava, ale co se týká hereckého koncertu hlavních postav nikoliv. Bez ohledu na to, že je to dnes politicky a genderově nekorektní (čímž má u mě plus), tak ten duel ženy a muže je nedostižný. Richard Burton i Elizabeth Taylorová tam nesmazatelně otiskli sami sebe, nejen bouřlivý vztah, ale i osobní charakteristiky, od emoční lability po závislost na alkoholu a v hávu agresivity skrývanou slabost. V té kadenci dialogů je problém se stíháním poněkud archaicky přeloženého českého překladu, v originále bych to nedal tuplem a ani s titulky... ()

emma007

Hoci som aj ja oproti dievčatám zo 16. storočia emancipovaná - nosím predsa nohavice - vôbec mi tento film neprišiel pohoršujúci, skôr naopak. Bavila som sa ako dlho nie na tom stredovekom stelesnení zlej ženy v podaní Liz Taylorovej. A ja by som sa vlastne celkom rada nechala skrotiť od Richarda Burtona... :-) ()

martins

Skvělé zpracování Shakespearova románu. Herecký koncert dua Burton a Taylorové, pro které to bylo už třetí setkání před kamerou. Ani další herci nejsou vůbec špatní především Michael York a Natasha Pyne, ale ústřední dvojice na sebe strhává největší pozornost. 92%. ()

harycek

Tenhle kousek snad nemá cenu komentovat, když jsem ho v mládí viděl se starším dabingem byl jsem jím uchvácen a začal jsem se zajímat o autora předlohy (Shakespeara)! Po delší době jsem ho mohl zhlédnout opět s druhým dabingem , ale stále je to skvostné dílo!!! ()

Gortyna

Úchvatná vizuální stránka filmu (kulisy, kostýmy), vynikající herecké výkony a ten scénárista ze 16. století také neodvedl špatnou práci. ()

Gig

Dvě rozbušky na jevišti, ehm, ve filmu, dva lidi sršící energií a tvrdohlavostí, navíc pár, který byl párem i ve skutečnosti. Nemluvím o nikom jiném než o Elišce a Richardovi. Dále tu máme mladičkého Michaela Yorka. Franco Zeffreli uměl Shakespeara dostat na plátno. Dokázal to i v pozdějších filmech. Na rozdíl od těch dalších, tahle se vymyká. Už jen tím, že to je komedie. ()

Vosje

Bez mučení přiznávám, že nejméně dvě hvězdičky má na svědomí šarm Richarda Burtona, který zahrál Petruccia přesně tak, jak jsem si ho představovala. Ale jinak je to další z filmů, který mne utvrzuje v přesvědčení, že Shakespeara by měli realizovat raději Britové. Sice se zdá logické, že kus, který se odherává v Itálii, by měli nejlépe zvládnout Italové, ale zase už to tak moc není Shakespeare, ale spíš Zeffirelli. ()

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (viac)