Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci. Traja vidiecki fasádnici pracujú v Prahe na obnove domov. Láka ich nočný život veľkomesta, ale ich prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill nedopadne najlepšie a napokon musia utiecť. Ani to ich však neodradí. Dajú si ušiť kvalitné obleky a na výučbu spoločenskej výchovy si najmú bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď ich Dvorský považuje za dostatočne pripravených, vydajú sa opäť do Diplomat Grillu, kde sa zoznámia s troma slečnami. Netušia, že sú to ženy na love bohatých pánov, ktoré majú za sebou podobnú spoločenskú prípravu od šatniarky, ktorá im zároveň poskytuje byt na ich "zárobkové aktivity." (STV)

mortak

Vrchol české komedie. Sice trochu znesvěcený přihlouplými hudebními čísly, ale zato v mnoha momentech dosahující geniality - umírám smíchy při výslechu na policii, při návštěvě krejčovství, při lekcích pana emeritního profesora...a mrazí mě v zádech ze závěrečné věty mistra Hovorky. Takoví fasádníci totiž po fotce v novinách pokračovali v cestě nahoru a končili ve vysokých funkcích ve vládě a UV KSČ. A to už k smíchu nebylo. ()

dr.fish

Světáci jsou klasikou žánru, řada scén obstojí i samostatně, nehledě k tomu, že herecká skvadra je natolik hvězdná, že špatně to ani dopadnout nemohlo. Stárnoucí Oldřich Nový jako "Kristián mezi proletáři" dává filmu čtvrtou dimenzi. To mne pobavilo asi nejvíc. 80% ()

campix

Legendární filmová záležitost. Nádherně se zde snoubí jednoduchost, vtip a trocha té dobové satiry. Všechno zvládnuté na jedničku. ()

tomeek

"Byli jsme u zubaře. Bolely nás zuby." -"Všechny tři?" -"Né! Každýho jeden, ty vole!" Výborná komedie obzvláště do Krkonoš o Velikonocích! ()

kubin.

Neuvěřitelně vtipná komedie. To jsem netušil, že existuje čeká komedie, která mě opravdu rozesměje skoro až k breku. Nejvtipnější byl pan Libíček, ale všichni ostatní byli taky vynikající. Závěrečná večeře patří k tomu nejvtipnějšímu, co jsem kdy viděl a celý film se hned po prvním shlédnutí zařadil k mým nejoblíbenějším. Světáci, to je jednoduše výborná komedie (v pravém slova smyslu), se skvělými herci a se spoustou nezapomenutelných dialogů a hlášek. ()

Gavin87

Absolutní skvost československé kinematografie. Těžko říct, zda nám mužům vskutku svědčí spíše boeuf ala mode a zda má Vojta Hynais takové figurielní kompozice, ovšem " Kdo ví, kde má čmelák žihadlo, tomu nejsou kalhoty nikdy krátký, jak řekl správně iritujícím způsobem Salvátor Dalí a mnozí jiní a jiní..." Film z doby, kdy ještě Prahu osvětlovaly neónové reklamy a pražští intelektuálové pořádali sedánky v Diplomatu. ()

otík

Zdeněk Podskalský natáček báječné filmy a tento není výjimkou. Příběh trojice fasádníků, kteří chtějí alespoň jednu noc strávit v podniku na úrovni a taky tam zapadnout, baví od svého samotného začátku. Klasická buranská mluva a chování, které neustále opravuje Vlastimil Brodský jako fasádník na úrovni, je rychle upraveno typicky noblesním Oldřichem Novým. A je tu také trojice mladých dam - podvodnic, které v mužích naleznou nejen možnost výdělku, ale také zalíbení. Ačkoliv občas sem tam proskočí věta poplatná komunistickému režimu, film je spíše výsměchem tohoto režimu. Hudba: Evžen Illín & Vlastimil Hála ()

MJMilan

Vynikající výkony vynikajících herců. Především bych vyzdvihl výkon Oldřicha Nového, který si i již v pokročilém věku udržel nádech gentlemana. ()

vesper001

Smutný příběh plný neskutečně vtipných scén. Protimluv? Ne. Upínat se k jednomu jedinému večeru, několika hodinám obětovat tolik úsilí, času i peněz, jako by pak už měl skončit svět, to není veselé – ale děláme to občas všichni. Ovšem ne všichni spácháme pyromanský kousek v nóbl podniku se slivovicí a svíčkou v hlavních rolích… :) Nejraději mám na Světácích postavu profesora v podání věkem sešlého, ale stále noblesního a zvláštním způsobem křehkého Oldřicha Nového. ()

tom88

Kupodivu veľmi príjemná staršia československá zábava s fajn hláškami a situáciami a herci boli vcelku prirodzení a v pohode. Bavil som sa a film pobaví viacero vekových kategórií. 70% ()

zeldinho

Obyčejně mám proti českým filmům, konkrétně spíše českým komediím, vcelku dosti silnou averzi, ale řekl jsem si, že se přece jenom na tuto klasiku podívám. Jedno z mých nejlepších rozhodnutí, co se týče kinematografie, v poslední době. Absolutně dokonalá satira na pseudo-intelektuální společnost, stejně jako na nekultivované buráky. Všichni herci se vytáhli a ukázali svoje herecké umění, které v našich luzích a hájích již jen tak nepohledáme. Speciálně pan Sovák mě zaujal nejvíce. Opravdu, přes veškeré moje osobní antipatie vůči českým komediím, obzvláště těm staršího data, musím tento snímek doporučit a všem vzkázat: I když si můžete říkat, že vás české filmy nijak neoslovují, pusťte si Světáky, neprohloupíte. 90% ()

andrii

..., co přes den vedou řeči á la "pivo a vlašák," zatímco večer line se z jejich hrdel konverzační šampaňské a kaviár. ()

Decker

Naprosto bravurni a neskutecne vtipna komedie o trech obycejnejch fasadnicich a trech divkach lehcich mravu, kteri se shodou okolnosti dostanou do spolecnosti prazske smetanky a snazi se na ty druhe zapusobit tim nejvybranejsim chovanim. Je samozrejme jasne ze nic nedopadne tak jak ma. Herecke vykony jsou jednim slovem genialni a malokde jsem se takhle uprimne smal jako zde. ()

Doudis19

U většiny komediálních, českých klasik mívám problém s dávkování humoru a jeho podobou. To neplatí u Světáků. Trio zedníků se zuby nehty snaží, alespoň na jednu noc se stát pravými gentlemany v nóbl podniku. Tato snaha je lemována naprosto úžasnými dialogy, nezapomenutelnými hláškami ("I dáma může bejt pěkná svině.") a především herecké obsazení je komediálním výkvětem té doby. Jedna z nejlepších českých komedií, která doufejme nikdy nezestárne. ()

inspektorsvihak

-tak pánové, po sedmé a doufám naposledy, aperitiv, co si přejete prosim, cinzano bitter nebo campari? -já bych dal přednost tomu prvnímu. -no, co říkáte přátelé? -budiš, já dávám rovňěž přednost cinzanu. -já taktéž, jako longdrink, ale prosil bych více ledu. -no, na vaše zdraví, vzácní přátelé! ()

capák

Staré české komedie mám hrozně rád a Světáci patří k těm nejlepším. Další typický příklad filmu, na který se můžu dívat třeba stokrát a nikdy mě neomrzí. Skvělé herecké výkony, vynikající humor a hlášky, krásně padnoucí písničky, poslední filmová role Oldřicha Nového, setkání "intelektuálů" a "dam" u večeře, a vůbec neopakovatelná pohodová atmosféra celého snímku vás vždycky dostanou. A přitom jde o vcelku jednoduchou zápletku. ()

RonaMidu

....nebojíte se,že vám s tou rozkošnou věcičkou uteku?!...:-) zatím mě nepřestalo bavit se sledováním příběhu s postavičkama,které se snaží chovat se jako někdo,kým nejsou....a někdy mi připadá,že sleduju Světáky i v reálném životě....což na první pohled taky vypadá zábavně,ale časem už se na rozdíl od filmu smíchy potrhat odmítám ....:-) ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)