Ve vsi Komonice, ležící pod stejnojmenným hradem, dojde k zázraku. Krásná Perchta zvaná Bílá paní komonická vystoupí jednoho dne z obrazu, vyhoví prosbám výměnkářky Blažkové a zařídí jí v chalupě vodovod. Té noci totiž navštívila hrad skupina místních trochu podnapilých občanů, kteří vedli právě spor o to, zda Bílá paní opravdu za úplňkových nocích chodí po hradě. Kastelán Pupenec vyluštil nápis na obraze "Věř, ale komu věříš, měř" a formulku vyslovil nahlas. Jako jediný pak byl svědkem Perchtina počínání. Život ve vsi je vzhůru nohama. Předseda MNV a jeho tajemník se vzájemně podezírají z líbivé politiky vůči občanům, do vsi je vypravena zvláštní komise z ministerstva. Na hradbách se objeví i jiná Bílá paní, servírka Andula, kterou tam poslal v kostýmu z divadelní hry tajemník, aby se pomstil předsedovi. Komise je ale svědkem skutečného vystoupení Perchty z obrazu, a protože se nehodí, aby nedostatky v práci řešily zázraky nějakého ducha, delegace z Prahy obraz ukradne a odveze jej do depozitáře. Most, který měla ještě Bílá paní postavit, tak nad řekou chybí, i když oslava je už naplánovaná a musí se konat. Za zvuků hudby se občané vrhnou do vody v místě, kde měl most stát, a plavou. Jen Bílá paní se nedá spoutat, projde mřížemi a jde dál... (oficiálny text distribútora)

ACDCKL

Na tehdejší dobu neuvěřitelně odvážná politická satira postavená na pověsti Bílé pani, z dnešního pohledu nádherně vtipná satira, ale pokud člověk nezná alespoň trochu prostředí tehdejšího režimu, tento film nemůže docenit a ani se tomu nezasměje. Pro mě to je příjemná komedie postavená na dobrých hereckých výkonech tehdy asi nejlepších herců, co v ČSSR byli. Hezké čtyři hvězdy. ()

ostravak30

Bílá paní je více zesměšnění komunistického systému než komedií. Ale nesmíme křivdit autorům, komediální prvky zde najdeme a ne málo. A samozřejmě i z dnešního pohledu. Jedná se například o některá nedorozumění či zápletky. Ale také (ne)fungující politický systém. Moc se nedivím, že to komunisti zakázali. Pravá ruka nevěděla, co dělá levá a tak často hořeli pro polemiku zakázat či povolit. Dnes ale platí totéž, v tom rozdíl není. A právě v tom já vidím smysl této komedie. Že je nad časová. Jistě, některé věci šlo zažít jen v komunismu, ale jiné by se na dnešní dobu převést daly. Vladimír Brodský a jeho pravda a Jiřina Bohdalová společně s Vlastou Chramostovou mě bavili nejvíc. Skvělé obsazení ale k většímu porozumění nestačí. K tomu je zapotřebí silnější příběh anebo ještě důraznější alegorii. Obojí chybí. Na druhé straně oceňuji, že tvůrci jasně poukazují na to, jak moc si lze s pravdou hrát a že všechno je jen otázkou výkladu. Toho správného ovšem. Lze použít do jakékoli doby... ()

Karda

"Nepotřebujem strašidla ,když máme Národní výbor" "Mohla by koukat do dálky ,jako ,že to všecko vidí.Vono tam nic není".. Každá druhá věta je skvělý jinotaj. Byla by to i sranda kdyby za tím nestála tvrdá realita a spousta zničených nebo předčasně ukončených životů. Z některých dialogů je mi vyloženě na blití. Historický dokument o tom jak si lidé mysleli ,že v čase obrody Pražského jara mají ty největší sračky za sebou ... ()

cinema_cz

Satirickou a tak trochu duchařskou veselohru namířili její autoři proti těm nedostatkům v našem životě, které by měly být odstraňovány lidmi a ne "dobrými duchy". Výborná satirická komedie. která léta zůstávala v trezorech. 80 % (Ci 12/1997, str. 97) ()

MartinTerran

Zábavná komedie s kritikou socialismu a nejsmutnější je, že se toho moc nezměnilo jen se používají jiná slova. Herecky velmi dobře obsazeno, takže kvalita tu je zaručena. Já se náramně bavil. Hodnocení: 87/100. ()

infernet

"Tak co ten novej most, bude?---Buď klidnej, je v plánu.---Po plánu řeku nepřelezu!" Když si uvědomím dobu vzniku, musím před tvůrci smeknout. A navíc je to výborná zábava, skvělí herci a jedna hláška za druhou. "Náš úkol jsme s úspěchem nesplnili. Děkuji vám, nazdar soudruzi. Náš další úkol je neupadnout!" Prostě skvělý film s minimem hluchých míst, který je aktuální vlastně i dnes. Co dialog to dokonalá satirická perla. ()

mrLotus

Myslím,že na místo,,Předsedy,,a,,Tajemníka,,nemohli bít vybráni lepší a povolanější herci!!!!!Ostatní zdatně sekundují(nejvíce patolízal,,Učitel,,a i celá,,Komise z ministerstva)A ostatní jakbysmet! ()

Blackadder

Co na to říct? Asi jen to, kdo nedal tomuto filmu pět hvězdiček, nezažil komunismus, pardon socialismus ;)). Nejprve jsem chtěl vyzdvihnout talent členů MNV Hrušinský - Kopecký, ale pak mi došlo, že i Řanda, Bek, Voska, Řehoř a další přispívají k tomu, že si člověk uvědomí jak šílené období našich dějin to bylo. Zpětně opravdu nechápu, jak mohli Zdeňka Podskalského toto vůbec natočit. ()

ESNYR

Asi to neumím úplně správně ocenit ale nedalo se to ani poslouchat, natož se dívat na ty uvědomělé soudruhy kteří to s námi myslely vždy dobře. Hodnotit nebudu. ()

spotczek

Že bylo Pražské jaro svobodomyslné, to člověk ví, ale že mělo až sarkastickou a drzou podobu jako tento film, to se pak člověk ani nediví, že přijely tanky. ()

natalanka

Tak to nemělo chybu. Tohle je absolutně nadčasový film.  Dát toto dohromady jako příběh... smekám klobouček :-) Já bych řekla dokonalost sama :-) ()

FISSSH

"Já chci do blázince, já chci mezi normální blázny, já jsem viděl bílou paní!"... a další a další... nepostavený most ("drž hubu a plav!") a taky scéna, kde Jiřina Bohdalová svádí Václava Vosku. Narážky na dobu jsou dokonalé a po prvním shlédnutí jsem se už nedivila, když se o tom mluvilo jako o trezorovém filmu...nejsem pamětník, nemějte mi to za zlé... ()

blekekeke

Jak jim tohle v té době mohlo projít, takhle si trefně vystřelit z oné napjaté doby :o) Je bílá není bílá, most není most, je předseda předsedou? .... :o) ()

Standey

Soudruhu zanechte nemístných skopičin.... Pokousalo mě strašidlo, nenůže to být infekční.... No zkrátka ECHT parodie na komunistický režim tehdejší doby plná nezapomenutelných hlášek a skvělých herců z nichž bohužel už většina není mezi námi..:-( ()