Šílenci z Manhattanu

USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (viac)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (100)

Nová dívka (2008) (S02E05)

Jen těžko bych mohl pětihvězdičkovat,když byla celá epizoda vystavěna poněkud jednostranně. Tím chci říct, že jsem se účastnil pokračování Donovy aférky, tvůrci věnovali snad až příliš mnoho času Peggy, řešila se situace kolem absence potomstva Campbellových, ale když se to vezme kolem a kolem, o firmě to tentokrát příliš nebylo. A já mám holt radši, když je scénář víc vybalancovaný, protože i když nemám rád reklamu, firma Sterling Cooper mě zajímá. / Poučení: Za volant usedej raději střízlivý a sám. ()

Maidenform (2008) (S02E06)

No, přesně o tomhle jsem minule psal. Když je vybalancováno, nemám problém přitlačit na hodnocení. Tentokrát mě zvlášť zaujala aférka Petera Campbella. Stát se to v devadesátkách nebo po roce 2000, dnes by mu nepochybně hrozil nějaký ten veřejný MěTaky lynč. Slečna by si totiž jistě s odstupem dvaceti až třiceti let vzpomněla, že šlo vlastně o bohapusté znásilnění a že jí na dlouholeté trauma pomůže zapomenout jedině minimálně šestimístná částka. / Poučení: Jsi po všech stránkách skvělý jedinec, a přesto máš potíže začlenit se do kolektivu? Předstírej, že jsi někdo jiný. ()

Zlaté housle (2008) (S02E07)

Tvůrci už v mnoha předchozích epizodách pustili žilou feministkám, a teď se zjevně rozhodli, že zvednou výrazným způsobem krevní tlak ochráncům životního prostředí. Díl to byl každopádně po všech stránkách vydařený; byla reklama, byly vztahové záležitosti, vytvářela se uhlíková stopa a Joan Holloway byla opět velkolepá. Takže jsem dostal přesně takový mix událostí, jaký jsem si přál, a byl jsem plně spokojen. / Poučení: Vyhodí-li tě dveřmi, vrať se oknem. ()

Nezapomenutelná noc (2008) (S02E08)

Osmá epizoda druhé řady mě jen utvrdila v tom, že tvůrci seriálu opravdu vědí, co činí. Často je mnohem podstatnější to, co ta která postava neřekne, aby si to mohl divák sám domyslet. Pokud na to má. Tady divák nedostává všechno polopaticky; tvůrci se nevracejí v ději, aby důsledně vysvětlili každý duševní pochod, a i proto jsem se seriálem tak spokojen. A aby toho nebylo málo, ta fantastická retro atmosféra to vykopává ještě výš. / Poučení: Bosýma nohama vstupuj na střepy a žhavé uhlíky jen v případě, že jsi zkušeným fakírem. ()

Volno na půl roku (2008) (S02E09)

Už několikrát jsem v komentářích/ recenzích k jednotlivým epizodám  psal, jak je pro mě v případě tohoto seriálu důležitý balanc mezi firmou a soukromím. Devátá epizoda je dokonalým příkladem toho, jak by to mělo v ideálním případě vypadat. Tvůrci se tady vytáhli a vydali ze sebe to nejlepší a já jsem si to parádně užil. / Poučení: Jez do polosyta, pij do polopita. ()

Dědictví (2008) (S02E10)

Hmmm, zcela nečekaně jsem se dočkal zklamání. Od doby, co jsem viděl seriál poprvé jsem zřejmě pocit z této epizody vytěsnil, takže jsem ho teď reinkarnoval a nemám z toho radost. Což o to, epizoda měla své dobré momenty, ale ani ty nedokázaly tak úplně zakrýt to, že vlastně k ničemu podstatnému nedošlo. Z takového množství vaty by mohl dostat náchylnější divák i alergickou reakci. / Poučení: Pokud někdo z tvé rodiny zahynul při leteckém neštěstí, ber to pozitivně. Ty už jsi z obliga. 4*- ()

Smetánka (2008) (S02E11)

No, ani tentokrát jsem zrovna nepřekypoval nadšením. Nic proti líné dekadenci u bazénů v Palm Springs, ale nesmí jí být plná epizoda na úkor podstatnějších záležitostí. Situaci naštěstí zachraňovaly pokoutné pikle v New Yorku a jen díky jim jsem nemusel snižovat hodnocení, protože psychické úniky Dona Drapera mimo realitu mě příliš neberou. / Poučení: Jsi pozván na bezplatný výlet do Palm Springs s příslibem sexuálních radovánek? Asi neváhej? ()

Král hor (2008) (S02E12)

Epizoda se naštěstí nezabývala jen Donem Draperem, který je stále ztracen ve svém světě; děj se věnoval i událostem ve firmě Sterling Cooper a musím říct, že to byly události pro příběh podstatné a zajímavé. Atmosféra byla opět skvělá, ale přece jen bych uvítal ukončení Donova kalifornského výletu, aby se události v New Yorku mohly rozproudit naplno. / Poučení: Jdi si za svým cílem. ()

Meditace ve stavu nouze (2008) (S02E13)

No jo, je to tak, závěr druhé série se tvůrcům opravdu vydařil. Zase se jim jednou podařilo hodit do rovnováhy firmu a životy jejích zaměstnanců a nutno přiznat, že obojí mělo patřičné grády. Jak jsem předpokládal, s návratem Dona Drapera do New Yorku dostala celá záležitost úplně jiný náboj, a když se ještě na atmosféře podepsala Kubánská krize, bylo rozhodnuto. / Poučení: Obáváš se jaderné války? Investuj buď do stavby krytu nebo do zásoby alkoholu. ()

Série 3 (2009) (S03)

Více jak první polovina třetí sezóny u mě nezarezonovala úplně nejlépe. Tvůrci sice odváděli svůj standard, o čemž by si mnozí jiní mohli nechat maximálně tak zdát, ale já od této sehrané tlupy očekávám naprosto nenažraně ještě něco víc. A něco víc jsem taky s blížícím se závěrem dostával a finále to zatlouklo naprosto velkolepým způsobem. Jakékoli mé připomínky se vůbec netýkají fantastické dobové atmosféry a hereckých výkonů. / Poučení: Sebejistota je nutná, ale nic se nemá přehánět. ()

Mimo město (2009) (S03E01)

Start do třetí sezóny proběhl k mé spokojenosti, a zatímco ve firmě probíhají změny, které započaly ve finále předchozí řady, na domácích hřištích zůstává vše prakticky ve starých kolejích. Tvůrci se rozhodli i nadále držet osvědčených postupů, což je dobře, protože pokud něco funguje, proč by se to mělo měnit. / Poučení: Nauč se využít situaci. ()

Láska mezi rozvalinami (2009) (S03E02)

Tentokrát tvůrci seriálu slušně klamali tělem. Epizoda se sice tvářila, že je nabitá událostmi, ale když si to jeden v klidu přebere, zjistí, že se toho vlastně až tolik nestalo a že to, co se zdálo být nejzajímavější vyznělo úplně do ztracena, protože šlo jen o chůzi v kruhu. Ale notně jsem se pobavil až následně, když jsem hledal originál a našel jsem toto. / Poučení: Bojuj za skutečné hodnoty. ()

Můj domov v Kentucky (2009) (S03E03)

Musím obdivovat tu úžasnou schopnost tvůrců, která jim umožňuje vzbudit vášně v dalších a dalších skupinách fanatiků. Vím, v době, kdy vznikal tento seriál, ještě žádné hnutí BLM neexistovalo, ale dnes musí jeho členové u této epizody kakat vzteky kolmo vzhůru. Krom tohoto pobavení se ale opět nekonalo nic velkého, trochu nám to stagnuje. / Poučení: Kdysi pomáhala tvůrčímu mozku můza, dnes drogový dealer. ()

Opatření (2009) (S03E04)

Nemůžu si pomoct, ale třetí řada mi po shlédnutí čtyř epizod přijde poněkud přibržděná. Ani u jednoho z dílů jsem se sice nenudil, ale každá z částí byla vytvořena tak nějak sama pro sebe a žádný výrazný posun v hlavní dějové linii se vlastně nekonal. Všechny ty minipříběhy mě přitom paradoxně bavily, takže bych si neměl stěžovat, mně ale trochu vadí chybějící vývoj celého příběhu. / Poučení: Spolubydlícího si vybírej velmi pečlivě. ()

Mlha (2009) (S03E05)

Ani pátá epizoda nebyla zrovna zběsilou smrští skvělých scén, na něž bych zíral v němém úžasu, zato mě přiměla k intenzivnímu zamyšlení. V poslední době se mě filmy a seriály, které se tváří jako historické, snaží přesvědčit o tom, jak černoši dosahovali vysokých funkcí či vojenských hodností, nejméně jeden seriál z nich dělá dokonce anglickou šlechtu (čili otrokáře, což mi přijde při té bídě vtipné), ale tady je to jaksi jinak. Nejvýše postavený černoch si tu drží těžce vydobytou pozici liftboye, takže je jasné, že to tvůrci s historickou věrností mysleli vážně. / Poučení: Mysli na svou budoucnost. ()

Vejde chlápek do reklamky (2009) (S03E06)

No, tak konečně. Až v polovině třetí sezóny přišla epizoda, která byla zajímavá po všech stránkách, měla tu správnou porci humoru i dramatu a která měla i podstatný význam pro další vývoj příběhu. No, a když k tomu přičtu dvě neměnné kladné hodnoty tohoto seriálu (dobovou atmosféru a herecké výkony), neměl jsem v tomto případě důvod šetřit hvězdičkami. / Poučení: Nesedej za volant čehokoli pod vlivem (taky čehokoli). ()

Dvacátého třetího sedmý (2009) (S03E07)

A zase jedna z epizod, které zdařile předstírají, že mají bohatý a zajímavý děj, ale když skončí, zjistí divák, že šlo jen o podpis jediné pracovní smlouvy, a jinak se toho, krom nějakých nechutností, mnoho nestalo. Ale uznávám, že ta téměř prázdná krabička byla zabalená v moc pěkném balícím papíru. Kromě jiných nedostatků uvedených výše mi tady až bolestně chyběla Joan Holloway/ Harris. / Poučení: Důvěřuj, ale prověřuj. ()

Dárek na památku (2009) (S03E08)

Řekl bych, že osmá epizoda byla vystavěna úplně stejně jako předchozí díl, jen obsahovala Joan. Nebudu tedy znovu opakovat připomínky, které jsem vypíchl v předešlém komentáři/ recenzi, a raději tvůrce pochválím za cestu do Říma. Do toho v Evropě. Tahle pasáž mě totiž obzvlášť bavila, byla to taková fajn oddechovka a načesaná January Jones vypadala obzvlášť úchvatně. Takže sice nešlo o epizodu převratnou, přesto se mi líbila. / Poučení: Všechny cesty vedou do Říma. ()

Před úsvitem (2009) (S03E09)

Tohle byla docela zvláštní (pro neznalé tohoto slova: speciální) záležitost. Přestože se podstatná část epizody týkala zakázek firmy Sterling Cooper, šlo vlastně o čistou vztahovku. A musím uznat, že byla vcelku zajímavá. Já jsem se tedy bavil, a to i přes ten fakt, že jsem se opět nedočkal přítomnosti Christiny Hendricks. / Poučení: Zákazník má vždycky pravdu. Pruda, co? ()

Modrá barva (2009) (S03E10)

Nemůžu se zbavit pocitu, že se v tom třetí sezóna dost plácá. Situaci v každé epizodě zachraňuje jen skvělá retro atmosféra a vymazlené historické detaily, díky nimž se vždycky na téměř padesát minut přenesu do šedesátých let. O to víc mě mrzí, že se v této řadě příliš nedaří práci s příběhem; povětšinou je to takové přešlapování na místě. / Poučení: Chceš pohřbít svou minulost? Vsaď na kremaci. 4*- ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)