Šílenci z Manhattanu

USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (viac)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

Hadriel

Trvalo dlouho než jsem se k tomu dostal, nakonec jsem ale všechny díly, od první série až po momentálně natočenou půlku závěrečné sedmé série, zhlédl během nějakých 10 dní. A nebylo toho málo, 86 epizod, to je skoro 70 hodin. Ale Mad Men prostě vtáhnou. Všechno se rozjíždí hodně pomalu, ale to zrovna tady velké plus. Jenom to chce vydržet, první sérii a pak budete chtít pokračovat. Ne jak bývá u některých chytráků zvykem, přestat koukat a hodnotit po prvním díle, protože se tam představilo 30 charakterů, ale nikdo nic neudělal a nevím co se děje, to je nuda. Postavy jsou poměrně, ne zrovna racionální, ale rozhodně uvažující, tak jak by to bylo i v reálném životě. Napříč seriálem prochází poměrně značným vývoj téměř každá důležitější postava. Dobová atmosféra je skvělá, sice nejsou v podstatě žádné široké záběry města nebo krajiny a většina věcí je točena ve studiu, ale interiéry jsou promakané do detailů. Jsou horší a lepší díly, ale není tendence s přibývajícími sériemi klesat na kvalitě, jak tomu je u nemálo jiných seriálů. Mad Men si drží velmi slušnou úroveň po celou dobu a vypadá to, že seriál zakončí ve správný moment. Díky vývoji postav se i moji oblíbenci mění napříč sériemi. Tady je takový shortlist: samozřejmě Don Draper, Roger Sterling, Paul Kinsey, Stan Rizzo a Peggy Olson. January Jones a jako Betty a Jessica Paré jako Megan jsou obě velmi hezké a milé, alespoň ze začátku. Velmi povedené, rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Mikino00

Vždy jsem byl zvědavý na tolik oceňovaný seriál a opravdu musím uznat, že první 2 řady si jistě svá ocenění zaslouží. Momentálně mám za sebou všech 5 řad, poslední 3 jsou ale lehce slabší. Seriál nabízí zajímavé charaktery, pohled pod pokličku netypického a podařeného retro prostředí, scénář má svou kvalitu, stejně jako herci. January Jones je po první dvě série krásné znuděné zlatíčko, pak už mé nadšení vyprchá a nezbývá než chápat Dona a jeho zálety. Samotný Don Draper ušel opravdu velký kus cesty a jako výrazná osobnost táhne seriál dále. Konečně dostává i více prostoru Joan, bez které by se to tam celé rozsypalo. Jen se mi lehce zvedá žaludek z množství cigaret, které herci za jeden díl vykouří. Musím dodat, že v průběhu šesté série přestávám se sledováním, seriál zabředl do stereotypu, kde se nic neděje a jen se opakují dokola stejné problémy. ()

Krepi

Jsem u sedmého dílu... Zatím stihli vypít asi tak pět kubíků chlastu (vodka s mlíkem na snídani? Proč ne:-)) a vykouřit kamion cigaret... To by mě zajímalo, kdy jim to zakážou vysílat v USA:-) ()

geimz

1. séria : 80% 2. séria : 85% Po dvoch sériách zatiaľ silné 4*, uvidíme, či nepôjde kvalita s ďalšími sériami dolu. 3. séria : 90% 4. séria : 85% 5. séria : 95% 6. séria : 90% 7. séria : 80 % ()

Oralfabet

Je toho hodně, co bych mohl k tomuhle seriálu napsat, mohl bych vychválit téměř každý herecký výkon a každý technický aspekt filmařského řemesla, básnit o tom, jak dokonale se mu daří vykreslit dobu, v níž jsem nežil, nebo se pokusit v několika větách vystihnout tu lahodnou kombinaci pocitů, které ve mě dokáže probudit jediný záběr... Ale nějak nemůžu odolat nutkání zrecyklovat prostě svůj dvouslovný komentář, který jsem napsal k Six Feet Under, protože sem se hodí ještě víc: Hodně nevěry. 10/10 ()

Paul_cz

Pro našince jedna z nejméně přístupných seriálových záležitostí...pro Američana jež vyrůstal v 60 letech návrat do dětství.Přesto jsem si tenhle charakterovej period piece dokázal skvěle užít. Mimochodem úvodní theme je naprosto perfektní s dokonalým podkresem od RJD2. ()

Maslord

Reklamná agentúra v New Yorku 60-tych rokov ma skutočne oslovila, postavy, kostými, kamera a zaujímavý dramatický dej s historickým nádychom, to všetko je úchvatné. Práve úloha charizmatického lídra Dona Drapera je určite to, čo ma oslovilo najviac. Verím, že v súčasnom rýchlo meniacom sa trende sledovanosti si Mad Men udrží veľkú popularitu a umožní nám sledovať ďalšie napínavé série, mám totiž pocit, že koncom 4-tej dej jemne upadol. ()

Camulator

Pět po první sérii. Rozjezd je opravdu pomalý, ale jistý. Ačkoliv má S1 pouhých 13 dílů, trvalo mi bezmála dva týdny ji dokoukat. Ne, že by snad seriál nebyl zábavný, spíš bych ho přirovnal ke skleničce Jacka Danielse, kterou si dopřejete jednou za čas, ale když už, tak stojí za to. Zcela nyní chápu oprávněnou fascinaci hlavním hrdinou, sám jsem fascinován koncepcí a v neposlední řadě hereckým ztvárněním charakteru. Donald Draper je pro své okolí cílevědomým mužem, který má na první pohled vše, avšak jak se jednotlivě odkrývá celá jeho osobnost a minulost, dozvídáme se, že je naprosto zmatený, skoro až ztracený a vůbec neví, co vlastně chce. U ostatních postav bych vyzdvihl především skvělého Rogera Sterlinga v podání Johna Slatteryho, spolu s Johnem Hammem jsou pro mě dvojka tahounů. Dále pak skvělého slizáka Petea Campbella a samozřejmě skvělé ženské osazenstvo. A ta atmosféra! Doslova jsem prožíval souboj Nixon x Kennedy, chvíli jsem i fandil tomu chlapci, který to dotáhl na viceprezidenta 6 let po odchodu z armády, ačkoliv historie už odpověď zná. Uvidíme, co přinese S2. ()

barrahir

Tohle je nějakej druh reklamy na cigarety? Hell yeah! // Musím přiznat, že byly díly, kdy jsem tomu přestával věřit, první dvě série pluje děj opravdu hoodně pomalu, ale od konce třetí série se to neskutečně rozjelo, co díl, to perla, čtvrtá série má šťávu od začátku do konce, a pokud v tom budou v dalších sériích pokračovat, 5* je jistých. 85% ()

Bukk

Víte, jak hrozný bylo čekat na to, až se dodívám na všech 5 dosud vydaných sérií, abych mohla tenhle skvost ohodnotit? Protože já jim těch 5* chtěla dát už v polovině první season, ale tentokrát jsem se rozhodla počkat. A udělala jsem dobře. Už dlouho jsem neviděla fakt dobrý drama seriál a po objevení AMC´s Mad Men jsem se cítila jako malé dítě, co dostalo vysněný dárek pod stromeček. Dokážu si živě představit situace, ve kterých se jednotlivé postavy nacházejí, mám ke všem nějaký vztah (ať už kladný - Don, Pete, Roger - či naopak né moc dobrý - Harry, Paul, Peggy) a proto mi přijde vše více realistické. Zamilovala jsem si malou Sally, ta coby dcera Drapera exceluje a mezi její máti Betty to správně jiskří při každé sebemenší potyčce. Mohla bych jmenovat mnoho kladů a záporů, ale nač, když bych nad nimi musela přemýšlet. Jako první se mi vybaví příběh, který všechno překoná a o to přece go. 6 season: Mad! a (wo)men k tomu. Absolutní špička a já jim baštím každé slovo, gesto...nechápu, jak mě může něco bavit až v takových rozměrech. A po skončení první poloviny 7th season se Roger u mě vypracoval do jedné z nejlepších a nejoblíbenějších postav! ()

LuccinyFilmy

Seriál vás provede šedesátými lety z pohledu vyšší konzervativní vrstvy, což není úplně nejtradičnější. Postavy se realisticky vyvíjejí a dostanou se vám pod kůži natolik, že vás začnou bavit i ty jejich každodenní starosti. V polovině šesté série ale musím konstatovat, že z Dona se pomalu ale jistě nestal ani tak antihrdina jako čím dál nepochopitelněji sobecký pokrytec, což je buď hodně odvážné nebo hodně nepromyšlené. Každopádně doufám, že se ho v sedmé řadě scénáristé nebudou pokoušet napravovat, jelikož jednou z nejzajímavějších myšlenek celého seriálu je, že se lidé v jádru nemění. ()

waits

Na první pohled přestylizovaný a povrchní retro seriál mě svedl k dalším dílům nečekanými ponory do psychologie postav, z dvourozměrných standardů se zničehonic stávají zajímavé osobnosti, o kterých se chcete dozvědět trochu víc ..v příštím dílu...Rozhodně působivé je propojení děje s tehdejšími reáliemi, ty 60 -70.léta jsou zachyceny úžasně-..Dopsáno v průběhu 4.série Momentálně jediný seriál, na která se dívám pravidelně. Pomalé tempo a charismatický Draper se nemění, stejně tak příběh vyžaduje pozornost, charaktery poznáváte do hloubky, jen když dáváte dobrý pozor..Ovšem postavy se dostávají do čím dál větších potíží, a to až do drásavých detailů. A to další serie mají být temnější..Těším se! Připsáno téměř před koncem, půlka 6.serie, už běží 70. léta: Neviděl jsem zdaleka všechny díly a nezastírám, že některé trochu přešlapovaly na místě, ale můj celkový dojem je stále na maximu, dokonce se mi s přibližujícím se koncem líbí čím dál víc. Jsem zvědavý na konec! Dopsáno po poslední epizodě - Seriál jsem si definitivně zařadil mezi mých TOP 10. Výborné. ()

krauset

Subtilnost není něco, co bychom si spojovali s reklamou. Reklama má udeřit, i v těch nejlepších je cosi vulgárního. A přesto jsou Mad Men, drama o jedné reklamce na Madison Avenue, seriál s nejlepším scénářem, jenž je plný podpovrchového vření a podtextu. Sice ne extra dějoví (tady by ta podobnost s reklamou byla), přesto jsou „Ad Men“ podivně strhující od pilotní epizody s názvem Smoke Gets in Your Eyes. Kouř se mi hned napoprvé dostal nejen do plic, ale rovnou do mysli. Byť seriál odstartoval už v roce 2007, možná svoji nejlepší řadu (S05) i nejlepší epizodu (S04E7 The Suitcase) odvysílal v uplynulé dekádě. Až na tu poněkud pulpovou otázku identity a občasné záměrné bizarnosti se scénář chová uměřeně (Don snažící se podplatit někoho, kdo mu vyhrožuje, místo více „seriálového“ pokusu o vraždu – poučení pro House of Cards), porušuje očekávání (Peterova zbraň z níž se nevystřelí), aby pak zasadil až groteskní úder (sekačka v kanceláři). Nejen že je to špičkové drama, zároveň se jedná o jeden z nejvtipnějších seriálů vůbec. Matthew Weiner napsal v Donu Draperovi (Jon Hamm) a v Peggy Olsen (Elizabeth Moss) možná nejvrstevnatější seriálové postavy a zasadil je do precizně zkonstruovaného dobového prostředí. Ve stylu 60. let smekám fedoru. ()

ivonca

Nikto nepozeráva Mad Menov?!?! Len 24 hodnotení? Pre mňa, čo som si nenechala ujsť ani jednu časť, to je neuveriteľné. Dúfam len, že po nedávnom ocenení za najlepší seriál pritiahne omnoho viac filmových fajnšmekrov :) Mad man nie je seriál, ktorý si zamilujete na prvý pohľad alebo sa hneď stanete od neho závislým, tak ako je to cieľom mnohých súčasných seriálov. Je to seriál, ktorý má pokojnú, pomalú atmosféru, kedy máte čas naplno si vychutnať kus dobre urobenej režisérskej roboty. Zobrazuje životy mocných mužov z Madison Avenue, ktorí si len popíjajú, pofajčievajú, užívajú život a popritom tvoria skvelé reklamy. A tiež životy ich doma sediacich vzorných manželiek. Prvá séria nie je taká skvelá a dala by som jej len ****, ale druhá to ze ňu skvelo doháňa. Dej je ešte viac pútavejší, trochu rýchlejší a pre mňa najmä vďaka JANUARY JONES v úlohe manželky Donalda Drapera, ešte viac zaujímavejší (mimochodom meno January Jones, čo je druhá najdôležitejšia postava, chýba medzi menami hercov :) Ja osobne sa už neviem dočkať tretej série, a toho ako sa osudy postáv môjho obľúbeného seriálu vyvinú. ()

barteca

Pomalejší tempo je předností, je co vychutnávat, mistrovský seriál. Reklamní prezentace hlavního hrdiny jsou famózní, učebnice reklamy v luxusním balení. Hlášky Rogera Sterlinga jsou nejvíc ! Dialogy odvažované na lékarnických vahách. Perfect ! Souhlas KevSpa. A dík mischik za luxusní titulky. I pátá řada šlape a je to požitek. Premiéra 6 řady byla oficiálně stanovena na 7. dubna 2013 !!!!!!!!! 6. řada -souhlas numi : °Při sledování Mad Men jsem si uvědomil, že žiji ve špatné době. A jediné, co jsem s tím mohl udělat, bylo pustit si další díl... Seriál všech seriálů, který sice neocení každý, ale ti, kdo ano, mu zcela propadnou. 7. řada s dramatičtější zápletkou, opět se těším na každý díl ! ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)