Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Tohuk

Zatím největší zimní zklamání z kina. Pravda, byla silná konkurence (Karenina, Bídníci), ale i tak jsem čekal o něco více. Na můj vkus moc rozvláčné a bez náboje. Bohužel jsme byli na snímku s dabingem, což skutečně nedoporučuji. Ve chvíli, kdy přišla na řadu píseň Misty Mountains mě dabing dokonale otrávil. Mystičnost byla ztracena... ()

Indyi

Pro fanoušky Tolkiena asi splněný sen plný překrásný záběrů. Pro ostatní velkolepá reklama na Nový Zéland. Pro diváky, kteří jsou Tolkienem naprosto nedotčeni, tak je to tak trochu bláznivá, občas nepříliš logická, výpravná pohádka. Já jsem byl spíše zklamán, protože děj filmu se dá shrnout následovně: Jeden Hobit se rozhodne (kdo ví proč) pomoci Trpaslíkům, kteří se chtějí vrátit domů (do hory, kterou jim sebral před mnoha lety drak). Průvodcem celé výpravy je čaroděj, tedy jakási vyšší moc, která do děje v zásadě vstupuje tehdy, když Trpaslíci s Hobitem dostávají od někoho na prdel, padají ze skal a prostě kdykoliv nastane něco s čím si ostatní neumějí poradit. Takže výprava jde, něco se stane, zasáhne čaroděj a tenhle vzorec se opakuje zhruba 3x-4x a pak je konec. Takže vizuální orgie ano, ale jinak nic. ()

Fiara

Hobit je pro mě jednoznačně srdcovka, knížku zbožňuji a četla jsem jí snad 100x, proto mě velmi potěšilo že pan Jackson se předlohy více méně drží. Dlouhá stopáž mi nevadila, film mě po celou dobu bavil a na konci mi bylo líto že na další díl budu muset rok čekat. Co se týče vizuální stránky a obsazení pro mě dokonalé. Thorin je trpasličí princ jak má být a pan Freeman se pro roli Bilba snad narodil. Hudební doprovod již netřeba zmiňovat. ()

smajly

Je to klon Pána prstenů, což s sebou přináší klady a zápory. Hlavním záporem je to, že diváka nečeká nic nového pod sluncem: hlavní hrdina se skupinou kámošů se vydají na cestu za něčím, během které potkají rozličné zrůdičky a svedou hodně efektní bitky (samozřejmě za použití nejmodernější filmové techniky). Všichni, kterým se líbil Pán prstenů, ocení stejně i Hobita. Bilbo na Froda trochu ztrácí, ale opravdu jen velmi málo, a navíc je to subjektivní pohled. Trochu se bojím, aby v dalších dílech nedošel filmu dech...přece jen předloha k Pánu prstenů je obsáhlejší a trilogie z ní šla jakž takž vymáčknout, jsme zvědavý Jak se pan Jackson dějově popere s útlejším Hobitem. Je to ale hezká podívaná, která určitě nenudí! 72,5%. ()

Jacques1

Jacksonův Hobit je prozatím spíše zklamáním a neúspěšnou snahou navázat na předchozí trilogii. Opravdu jsem nepochopil proč do pohádkově laděné hlavní linie vkládá Jackson trapné, zpomalené a kýčové hrdinské retrospektivy. A byť se Jackson chtěl vyvarovat toho, aby tyto momenty působily rušivě a použil osvědčenou retrospektivní metodu Járy Cimrmana "Víte, to bylo tak..." spojenou pokaždé z dramatickým detailem obličeje jedné z postav, neuspěl. Při každém detailnějším záběru jsem se pak chvěl hrůzou jaká přehlídka trapnosti, velkohubosti a přehrávané dojemnosti mě zase čeká. A ještě jeden moment bych rád zmínil. Fakt, že spousta scén je identických se scénami z Pána Prstenů mi vadila ještě o něco více. Zase je tu hon na pláních u Roklynky, jen místo koní jsou to vrci, zase padá lavina na úzké skalní cestě, jen ne sněhová, následuje přeskakování z můstku na můstek jako v Morii, setkání Gandalfa se skřetím králem na mostě v dolech kopíruje Balroga, Gandalf zase něco šeptá můře. To vše působí dojmem narychlo uvařeného guláše z toho, co už jsme viděli. Jacksonův Hobit tak působí odfláklým dojmem, jakoby by Hobit byl jen horším remakem Pána Prstenů, parodií na sebe sama. Nebýt vtipného scénáře a kvalitního jazyka knižní předlohy, zřítil by se Hobit na samé dno trpasličích dolů. Prozatím bez hodnocení, ještě nám do celku zbývá kus cesty, nicméně se jedná o horší ***. ()

quorra

Než jsem šla do kina, zařekla jsem se, že se pokusím vyhnout srovnávání jak s Pánem prstenů tak s knihou. Když jsem z kina po víc než třech hodinách odcházela, zjistila jsem, že bez srovnávání z toho Hobit vyjde paradoxně možná ještě hůř. V Pánovi prstenů Jackson mnohým z nás splnil sen, už víme, že to není packal, že na to má a tudíž nás může hřát naděje, že v dalších dílech se z tohohle průšvihu, kterým pro mě Neočekávaná cesta bohužel je, vyhrabe. Ne, že by to bylo důležité, ale v mém případě tahle naděje přidává hvězdičky a možná mě donutí jít v roce 2014 do kina znovu. Nejvíc líto mi je, že při radikálním stříhání, které by odstranilo rozvláčnost zejména, ale ne výhradně, vysvětlovacích scén, by z toho byl nejspíš dobrý a zábavný film. Hobit je poměrně komorní, trochu naivní a trochu humorný příběh, kterému lineární vyprávění sluší, retrospektivy a vedlejší linie ho, tak jak vypadají v tomhle případě, tříští, aniž by ho činily hlubším/širším/osudovějším. Ale abych jen nehaněla, hádanky ve tmě jsou vynikající! ()

dj_kure

Na rozdíl od Pána prstenů jedničky jsem nechtěl aby Hobit skončil. Bylo super se zase podívat do Středozemě a poznat nové hrdiny. 82% ()

john.h

Musím říct, že jsem se bavil o stupeň, spíš o dva, víc než u Společenstva prstenu. Měl jsem proto nutkání dát pět. Nakonec to nechám takhle a rozhodně doporučuju film těm, kteří považovali prvního Pána prstenů za zábavného (mě upřímně moc nebavil, rozhodně o mnoho méně než druhý a třetí díl¨. Hobita budou považovat za super zábavného. Docela mě překvapilo, že jsem se nenudil, potom, co jsem všude četl recenze a komentáře, jaká to je natahovaná nuda, o to víc to byl příjemný zážitek. ()

TommyDiamond

Tak jsme se konečně dočkali. Tento film byl pro mě asi nejočekávanější záležitosti roku '12. Návrat do středozemě mě náležitě potěšil. Pán prstenů působí v porovnání s Hobitem velkolepěji a epičtěji. Hobit sice není tak rozsáhlý a rozvětvený jako Pán prstenů. Ale v žádném případě by se Hobit neměl podceňovat. J.R.R.Tolkien byl přece mistrem svého řemesla. Cesta do Mlžných hor, kde na pokladu trůní mocný Šmak nebude pro Bilba a jeho třináct trpaslíčích společníků procházkou růžovým sadech. V prvním dílu se naši hrdinové pouze prozatím zbavili skřetů a vrrků. Asi se nadají po Neočekávané cestě dělat nějaké větší závěry nad celou trilogií. U mě má ale první díl v hodnocení plných pět hvězd. ()

jardoch

Vzhledem k tomu,že to má mít tři díly bylo jasné,že tam toho Gluma moc nebude.No a ono ho tam moc neni.Zato tam je spousta neskutečných soubojů,kde jsou všichni velcí supermani a vše přežijí. ()

goodnic

Mě to bylo jasný už od začátku. Některý věci prostě nejdou posrat, když se jich chopí ty správný lidi. Další zastávka -> EXTENDED VERZE. A tak dále... ()

alldo.raine

Nemůžu se nevyhnout srovnání s Pánem prstenů.... Tak jako mne uchvátil první díl trilogie o prstenu, tak tento první díl jsem spíš, jak to říct, vlastně ani možná pořádně neshlédl... Neustále jsem u toho něco dělal, odcházel, vypínal to... Bylo to velmi zdlouhavé, místy až nudné, některé scény se zbytečně vlekly... Na druhou stranu mě velmi potěšil výběr herců mezi trpasličí ´´komando´´, Ken Stott, Richard Armitage, etc,.... Hodnotím jen ale jako divák, který nečetl knižní předlohu, tudíž nemohu srovnávat a proto zatím dávám jen 3*.... Jdu si přečíst předlohu a pak se na to podívám znovu:) ()

Pulper

Velmi pěkné intro. Dovedu si představit celý film tímhle stylem. Trpaslíci na jedničku kromě Bombura, který vypadá a chová se jak přerostlé mimino. Bilbo je zahraný báječně, Glum je skvostný, zlobři roztomilí. Radagasta zkřížili s Tomem Bombadilem a vybavili ho duracellovým x-spřežím. Proč ne. Za chvíli jsem si na to zvykl. Byl pošahaný, ale ne neschopný, nutno dodat. Patos se do mýtických/fantasy příběhů hodí. A teď zápory. Film je zbytečně dlouhý. Ať je to klidně trilogie, ale proč musí mít jeden díl skoro tři hodiny? Dál je to kontrast pohádky a fantasy. S tím jsem měl problém i v knize. Proto by bylo lepší, kdyby Hobit vznikl před Pánem prstenů. Co mě NESKUTEČNĚ vytočilo, to jsou neustálé útěky před hardcore i softcore skřety, zabíjení stovek nepřátel levou zadní, rány, pády a nárazy bez jakékoliv odřeniny nebo boule a zachraňování na poslední chvíli. Nemluvě o okatém vykrádání Pána prstenů, v němž podobné věci drželi do určité míry na uzdě. Promiň, Petere, ale víc než na tři nepůjdu. ()

smajliss

Asi málokdo čekal, že by Hobbit předčil Pána prstenů, ale stejně je to velmi dobrý film. Chybí tam ten moment překvapení, protože už všichni víme, jak to celé dopadne. Na můj vkus už je to možná moc pohádkové a proto dávám 4 hvězdičky. Ale velmi děkuji Peter Jacksonovi, že nás znovu zavedl do Středozemí ()

Lord.Speedr

Limo (Lima) to co si napsal o Hobitovi, mi čteš přímo z očí. Ať si každý říká co chce, podle mě se Hobit povedl a jsem rád, že toho bylo tolik, protože já Středozem miluju a aspoň tam mohou do každého dílu vecpat co nejvíce z knihy a pokud to bude jak z knihy, tak jsem přesvědčen, že 2 a 3 budou velice povedené filmy. 4.78* ()

Evii.B

Pořát nevim jak to mám hodnotit, 5* je moc a 4 zase málo. Ale nakonec z lásky k LOTR dávám 5*. Musím pochválit jak měli film udělaný, sice se občas skákalo do minulosti, přítomnosti, někam uplně jinam, ale bylo to přehledný a beze zmatků. Ráda jsem viděla stará známá místa a obdivovala další krásy Nového Zélandu a efektů. Staré známé tváře a i trpaslíci se moc povedli. U mě teda vedou Fili s Kilim a Balin. Dalo by se to o dost zkrátit, ale rozhodli se jednu knížku rozkouskovat na tři tříhodinový filmy. I to je umění udělat to tak, aby to nebyla nuda. Bavilo mě to, rychle to uteklo, rozhodně stojí za to vidět! ()

Snathoras

Moje obrovské očekávání se bohužel nenaplnilo...samozřejmě že u mě prostě za 5*, protože už za ten nápad, že se vrátíme do Středozemě (a dokonce 3x podle 300 stránkové knížky...jojo dojí se dojí...ale to je fajn!) bych dal 3* i kdyby se řešilo třeba špatně poorané pole v Hobitíně. Ale docela mě zklamaly souboje, hlavně Thorin vs Bledý skřet...člověka tak nabudili a von potom skončil dřív než začal no...ale co se dá dělat :) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021