Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

schindler

Na začátek přiznávám, jsem fanoušek této série, takže zde budu působit trochu jako obhájce. Ozývají se zde hlasy, že je film zbytečně natahovaný a scény ze Dna pytle nebo Roklinky jsou nudné. Vzhledem tomu, že nás v celé trilogii nejspíše čeká 10hodinový maraton, úvod jaký je zde včetně představení 13 trpaslíků prostě musel trvat okolo půl hodiny. A co se týče Roklinky, setkání se starými známými se nemohlo jen tak odbýt. Dále někteří škarohlídi tvrdí, že všechny tři filmy vznikly kvůli tučnému výdělku. Řekněte mi alespoň jedno filmové studio, které by nechtělo na svých filmech vydělat. Dále že scény s nekromantem nebo Radagastem mohli být komletně vystřiženy. Nezapomeňte, čekají nás další dva filmy a si jsem naprosto jist, že se jejich příběhy budou dále rozvíjet. Že příběh není tak poutavý jako LORD. No, nedivte se knižní předloha je knižní předloha. Co se týče mě já jsem nadmíru spokojen, Freeman je dokonalý, trpaslíci tvoří skvělou partu, scéna s Glumem dokonalá, průlety krajinou dechberoucí. Prostě těch 5 hvězd musím dát už jen proto, že jsem se vydal asi po 10 letech do kina a to je u mě co říci. ()

Grond_

Na tento film som čakal neskutočne dlhých 6 rokov. A zatiaľ čo po prvej projekcii som mal ešte mierne rozpaky, lebo som nedostal Pána Prsteňov 4, ako všetci očakávali tak počas druhej návšteve kina som sa už cítil uvoľnene, kochal som sa blahom - a bol som nadmieru spokojný s tým, ako bol "duch knihy" zachovaný. Pretože Hobit je rozhodne iný ako Pán prsteňov. Má vlastné čaro a pôsobí oveľa živšie, svižnejšie a vtipnejšie. Epické seriózne momenty sa striedajú s rozprávkovými, niekedy aj komickými prvkami, presne tak ako to bolo aj v knižke. Z vizuálnej stránky je to pastva pre oči, Stredozem alebo Nový Zéland je nádherný, CG technológia sa posúva o ďalšiu úroveň. Ďalej musím spomenúť hercov - Martin Freeman sa pre úlohu Bilba narodil, Ian McKellan rovnako dobrý ako za starých čias, no najviac ma prekvapil Richard Armitage alias Thorin Oakenshield. Vo filme pôsobil neskutočne charizmaticky a vyžaroval z neho rešpekt. Jackson jednoducho vie, ako sa obsadzujú úlohy a nepotrebuje na to žiadne známe tváre. Howard Shore nesklamal, i keď ma trochu mrzí, že jeho potenciál nebol naplno využitý a do niektorých pasáží sa skopírovali skladby z LOTRa. Za seba môžem tvrdiť, že film ,napriek prvotným zmiešaným pocitom, sa podaril a už sa veľmi teším na ďalší diel. 92 %. ()

vedry06

Přes hodně negativních recenzí na hobbita, jsem se rozhodl mu dát šanci a udělal jsem moc dobře. Hobbit mě vůbec nezklamal spíš překvapil nečekal jsem že P.J. dokáže znova oživit krásnou atmosféru středozemně ,ale povedlo se mu to. Hobbit mě moc mile překvapil, vřele doporučuji. ()

G3000

Úžasný návrat do světa Pána prstenů. Peter Jackson odvedl skvělý kus práce, ale že to asi neměl jednoduché. Nemohl se v příběhu opřít o žádného ultra záporáka ani o nějaký zásadní vztah mezi hrdiny jako v LOTRovi a děj mi také připadal celkem roztahaný. Ale i tak veškeré efekty vypadají opravdu dobře o prostředí ani nemluvě. Přímo z toho srší ta správná atmosféra Středozemě, musím také pochválit některé vskutku dech beroucí scény(hromový obři, orli,...) a k tomu úžasna hudba od Howarda Shora. Ve 3D film nevypadá špatně, ale přeci jen bych upřednostnil 2D s 48fps. 85% ()

JJaannee

Začátek filmu je sice trošku zdlouhavý, vlastně se tam jen vysvětluje jak se vlastně Bilbo dostane k výpravě, ale nemyslím si,že je to na škodu...každopádně tak začíná skoro každý film... pak se vše přesune do akčnější části...Film je kvalitně natočený ve 3D verzi...umocňuje tak prožitek z filmu...už teď se těším na další díl a věřím, že bude ještě lepší a první díl překoná...tak jak to už bylo i u pána prstenů-společenstvo prstenů... ()

leonus.atrum

Perfektní film bohužel moc dlouhý a v určitých (podstatných) bodech odlišný od knihy. Film má ovšem velice dobré obsazení a je velice krásné být zpátky :) ()

teseth

Krásný návrat do Středozemě, kde ožilo mé první přečtené fantasy. Ano bylo to dlouhé! Ano mělo to pár odchylek od knižní předlohy! Ano má to pár dalších chyb! Ale strčí to do kapsy všechny "kinohity", kterým tu někteří napálí 5* a tady nadávají na všechno možné. Hobbit se prostě povedl a můžete tu kritizovat cokoliv! To jak Jackson ztvárnil celou Středozem je něco úžasného a pochybuji, že by to někdo dokázal líp. Už se těším na další pokračování!!! ()

gezko

Kto má rád Stredozem zostane nadšený, vrátane mňa. Jackson opäť vytvoril epické dielo, ktoré však samo o sebe je žiaľ len časťou z príbehu a čakanie na ďalšie bude trvať neuveriteľný rok, resp. rok a pol. Aj tak som prekvapený, ako sa z knižky, ktorá má 250 strán stanú tri 2,5 hodinové filmy. K Hobbitovi: Neočakávaná cesta snáď len toľko, že som sa náramne bavil. Pravá atmosféra, ktorú poznám z Pána prsteňov bola doplnená o výber hercov, ktorým role sadli ako riť na šerbel. Keď ste čítali knihu, tak si poviete, presne takto som si to predstavoval. A preto odpustíte aj prílišnú rozvláčnosť filmu a Jacksonove digitálne orgie. Celkový dojem utvrdzuje skvelá hudba Howarda Shora, dokonale prepracovaný príbeh, prepojenia na trilógiu Pán prsteňov. Pre kritikov: Hobbit a Pán prsteňov sú príbehy, ktoré na seba nadväzujú a preto aj film Hobbit bol robený tak, aby túto kontinuitu dodržal (postavy z Pána prsteňov, niektoré hudobné sekvecie a pod.). Návrat do Stredozememe potešil viac ako som čakal, preto 100%. /videl v kine 2D verziu a neľutuje/ ()

desnik

Nejdřív vás pohladí po duši Kraj...vidíte pár záběrů na zelený ráj a je to jako byste se viděli po několika letech s kamarádem, na kterého jste málem pozapomněli...těšíte se na tuhle dlouhou společnou cestu...ale po chvíli tenhle pocit opadne...zjistíte, že to není jako kdysi a že tomu něco chybí.... Vizuelně je to vrcholné dílo filmařiny....dokonalá hudba, triky, režie, skvěle zahrané...ale už to není jako Pán prstenů. Vím, že to jsou dva rozdílné příběhy a všichni máme tendenci je srovnávat...asi bysme neměli, ale tím, že na sebe navazují...se to prostě jinak nedá. Každopádně je to přebytečně dlouhá cesta...a méně je někdy více. ()

B.kaspik

Tento film mě rozhodně nezklamal. Bylo v něm vše co jsem očekávala. Trikové skvělé. A ta hudba? Neměla žádnou chybu. Celou tu dobu v kině jsem se skvěle bavila a ani chvilku jsem se nenudila. Myslím, že tento film se opravdu povedl. Celý film podtrhuje atmosféra ze záběrů krajiny, která tomu dodá tu správnou "šťávu". Jsem spokojená. ()

DirtyDozen odpad!

Šel jsem na tento film do kina. Čekal jsem, že to bude jako pán prstenů, ale že neuvidím nic lepšího ani nic překvapivého, to jsem opravdu nečekal. Místo těch dvou stovek, které jsem tam utratil, jsem si jimi měl utřít prdel. Aspoň bych se tím pak mohl chlubit. Klady: kamera, hezké záběry na hory. To jsem si mohl pustit NG. Zápory: Ten dementní zpěv na začátku, po 20ti minutách a pak ještě jednou. Scény na poslední chvíli-jenže, má to být trilogie, takže žádné napětí nebylo. Scény úúúplně dementní. To, co předvedli s borovicema a potom s orlama, byla obyčejná fraška. Gandalf byl tak moc hustej, že bych mu nejradši tu jeho hůlku narval tam, kam patří. ()

Rom4n

Nech si hovorí kto čo chce, ja som sa opäť na 2 a pol hodiny stratil v Stredozemi po 10 rokoch a čuduj sa svete, ten film mal naozaj veľa z feelingu samotnej knihy, a mnohé veci som si predstavoval presne tak ako nám ich Jackson s Adrewom, WETOU, Alanom a Johnom ukázali :). Prepojenie s LOTRom je spravené vynikajúco, predstaviteľ hlavného hrdinu proste už nemohol byť lepší, rovnako aj Thorin. Nedostatočnú charakterizáciu trpaslíkov ja kladiem za vinu neskoršiemu rozhodnutiu urobiť z dvoch filmov tri, ktoré stále pokladám za tak trochu nešťastné, či to bolo pre peniaze alebo nie (ale ja proste neverím že Jackson je taký,nie, nechcem tomu veriť!:) Veď on tú látku miluje, to je vidieť. Je jasné, že štúdiám vždy ide o prachy ale jemu nie). Tým pádom som si istý, že to bude lepšie v ďalších dvoch pokračovaniach. Toto bol v podstate pre mňa asi jediný problém filmu, pretože rozťahanosť som ja osobne až takú nepostrehol (možno aj preto že som predsa len trošku nerd:)). Prológ vynikajúci, jaskynná sekvencia s prsteňom, spolu so záverom asi najlepšie s celého filmu. Neuškodil tomu ani humor, ktorého je tu naozaj veľa a nič nepôsobí trápne. A ešte jedna vec...čítal som tu nejaké sťažnosti na nereálnosť ohľadom pádov a nepremožiteľnosť trpaslíkov goblinmi...ale ľudia veď je to naozaj rozprávka, videli ste niekedy naskladať niekoho taniere na seba hadzáním cez celú izbu bez toho aby ich rozbil?:) ()

SunnyMan

4* jen s odřenýma ušima ale co, po dvou koncertech elfů je to prostě pšíjemná oddychovka. Doufám však, že důvod, proč má tak natřískaný rozpočet, tkví v podpoře zaměstnanosti a ne jen naprosté neschopnosti štábu, ono s pořádným scénářem by se to bez pořádné části z těch peněz obešlo a ještě by to i nějaké uznání zasloužilo. Přesto je Hobbit jednotka příjemným překvapením, už jen tím, že se tam něco děje a ne jen elfové zpívají a obrnění páni v lesklých zbrojích ve velkých počtech proti skřetům v počtech ještě větších pochodují.....takže protentokrát 7,000001 / 10 ()

Epco

Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky platí aj v tomto prípade, ale nová rieka navodzuje pocity veľmi podobné tej starej a to je viac ako dobré. Veľké očakávanie bolo nahradené veľkým dlhotrvajúcim úsmevom a opakovanými návštevami kina. JP sa vrátil a kúzelnou paličkou zmazal posledných 10 rokov. ()

Butch71

Předně nutno poznamenat, že Hobit není Pán prstenů. Platí to o knize a platí to i o filmu. Hobit, stjeně jako Pán prstenů, se dle mého mínění hodně drží knihy, a proto je film takový, jaký je. Hobit je mnohem pohádkovější, obsahuje několik odlišností (např. skřeti v něm více mluví apod.) a hlavně v něm nejde, narozdíl od Pána prstenů, o osud celé Středozemě, nýbrž v uvozovkách jen o jednu výpravu. Kdo šel do kina natěšený na velkolepějšího Pána prstenů, musel odcházet zklamán. Ovšem krácení hodnocení Hobita kvůli (přehnaným) očekáváním velkolepé podívané, je dle mého názoru trochu škoda. Ano, Hobit sice nebyl filmová bomba loňského roku, jak mnozí očekávali. Musím přiznat, že i já z kina odcházel tak trochu zklamaný. Ale následně u mě převážil požitek z další návštěvy Středozemě, jakási melancholie a uvědomění, že máme štěstí, že můžeme zhlédnout na flmovém plátně skutečnosti, které předcházeli jednomu z největších knižních a filmových příběhů své doby. Nakonec jsem tedy s filmem spokojen a těším se na další pokračování. Nevadí mi ani, že Peter Jackson rozdělil Hobita na 3 díly, naopak. Neočekávanou cestu pojímám jako prolog k dalším 2 dílům, od kterých si slibuji více akce okořeněné nádhernými vizuálními efekty. Jinak 48 fps podle mě není zas taková bomba, jak někteří říkali, a 3D mi k Hobitovi nesedí a ani ve filmu není příliš využit jeho potenciál, když už této technologie museli jeho tvůrci využít. Co by mě na Hobitovi z moderních výdobytků kinematografické technologie lákalo nejvíce, je verze v Dolby Atmos, bohužel touto technologií u nás nedisponují téměř žádná kina. ()

james11

Já hodnotím film takhle - bylo to pěkný, ale byl jsem zklamaný. Středozem je udělaná zase opravdu pěkně a soundtrack je taky skvělý, ale ta nenasytnost po penězích, která způsobila, že se jedna slaboučká knížka zfilmuje do skoro devíti hodin filmu je vidět a není to hezký pohled. Každá akce je 2x odkládaná a každý si musí všechno alespoň minutu rozmyslet, než něco začne dělat, aby se naplnila stopáž... Je to škoda, protože celá Středozem je udělaná opět pěkně a kostýmy se mi také líbily, ale celý film to obdivovat nevydržím, takže ta roztahanost dřív nebo později každého dostihne a začne se u filmu nudit. Bohužel nečekám, že se to u dalších filmů změní. No nechme se překvapit. U mě po prvním shlédnutí 75%. ()

MrD

Silmarillion, Hobita i Pána prstenů jsem četl každou knížku 3x, Nedokončené příběhy, Hurinovy děti jen 2x. O prvním Hobitím filmu si myslím přibližně to co POMO: první film je strašně rozvláčný, chybí mu napětí, hmatatelný cíl, strategie hlavního záporáka snažícího se skupinu zastavit.. to vše bylo ve filmech PP, a v Hobitovi to chybí. Hobit je pohádka, a jako takové by i filmu slušely méně zeširoka pojaté scény, rychlejší spád, ztotožnění se s Bilbem, vyzdvihování hamižnosti trpaslíků. Místo toho jsme od PJ dostali jakousi nastavovanou kaši, která má s knihou společné snad jen reálie. Tak jak byl natočen Lví král, měl být zpracován i Hobit. 1 delší film který diváka chytí za srdce, a nikoliv pokus o křížence Pána prstenů s Mrazíkem. Škoda promarněné šance. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021